Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 kwi 2024, o 03:31




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sie 2017, o 11:57 

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 09:04
Posty: 53
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: ŻJ
Cześć,
nastał niestety czas kiedy jestem zmuszony sprzedać swoją kochaną żaglówkę Gruben Sprint (http://www.gruben.de/html/gruben_sprint.html). Łódka jest w 100% sprawna i przygotowana do pływania, cumuje na jeziorze rożnowskim (woj. małopolskie).

Gruben Sprint to łódka turystyczna (4,7 metra długości), ze sportowym zacięciem. W przeciwieństwie do najpopularniejszych u nas Omeg, 420-ek, 470-ek jest bardzo wygodna nawet dla 3 osób - można rozłożyć się w kokpicie i cieszyć wiatrem. Geuben nie jest łódką regatową, więc nie jest wyeksploatowana jak regatowe.

Łódka jest stabilna, nigdy nie udało mi się jej wywrócić, choć testowałem jej niezatapialność - z powodzeniem. Można żeglować zarówno w pojedynkę, jak i w dwie osoby. Idealnie nadaje się zarówno do nauki, jak i do rekreacyjnego pływania bardziej doświadczonych żeglarzy.

Kupiłem ją w 2012 roku. Po pierwszym sezonie “testowania” wymieniłem foka i podreperowałem grota w Apollo Sails, wymieniłem fały grota i foka oraz przeprowadziłem gruntowny remont, który gwarantuje spokój na wiele lat. Pełny opis znajduje się tutaj: http://www.jachtowe.com.pl/usuwanie-osm ... ygody.html

Po każdym sezonie łódka była czyszczona z glonów i pozostałej farby antyporostowej, a przed każdym kolejnym sprawdzana pod kątem osmozy - brak nowych ognisk od remontu - i malowana farbą antyporostową Sea-Line. Co roku też ją czyściłem i konserwowałem preparatami Sea-Line. Żelkot i topkot są w bardzo dobrym stanie technicznym, choć wizualnie widać, że to nie nowa łódka. W kokpicie pojawiają się spękania i odpryski żelkotu, natomiast kadłub jest "czysty".

Odkąd jestem właścicielem łódki, w okolicach skrzyni mieczowej na poszyciu widoczne są “pajączki” na żelkocie, ale co roku je zacieram na wszelki wypadek farbą epoksydową i póki co nic złego się nie dzieje.

Miecz jest całkiem odremontowany tuż po zakupie łódki. To samo ster, jarzmo, rumpel i przedłużka rumpla.

Bom oryginalnie posiadał swego rodzaju roler w pięcie, który umożliwiał nawinięcie grota, bez ściągania bomu. Ze względu na wyrobione aluminiowe elementy nie działał zbyt dobrze, więc oddałem piętę do spawania i teraz jest “na sztywno”.

Mankamentem wizualnym jest listwa odbojowa, której brakuje ok. 70cm na burcie. Pozostałe jej fragmenty ktoś kiedyś usiłował naprawić, ale niezbyt ładnie mu to wyszło. Miałem zamiar ją wymienić, ale po roku pływania przestała mi przeszkadzać :)

Do łódki nie mam wózka, ani przyczepy ale mogę ją gdzieś przywieźć - może nawet w cenie łódki.

Wyposażenie łódki:

roler foka ze stali nierdzewnej,
alternatywnie fał foka,
fał grota,
bom z knagą na liku,
obciągacz bomu na blokach wiolinowych,
talię grota na blokach wiolinowych,
miecz uchylny z fałem i kontrafałem,
Ster uchylny z fałem i kontrafałem z modrzewiową przedłużką rumpla,
W kokpicie tzw “wylewajki denne” - szczelne,
bakista rufowa i dziobowa. W dziobowej znajduje się zawór usuwający wodę,
spomiędzy warstw laminatu,
grot - mimo wieku wciąż sztywny,
w kokpicie pasy balastowe,
kabestan - nie wiem po co, nigdy nie używałem,
fok - praktycznie nowy,
fok - stary, lekko się pruje ale na zapasowy wystarczy,
zestaw do reperacji żagli,
drabinka,
25m cumy,
5m cumy pływającej,
kilkanaście szeki, etc,
sporo krawatów,
nowy wimpel.
Parametry techniczne:

4,7 m długości,
1,8 m szerokości
160 kg waga
12 m2 powierzchni żagla
To chyba wszystko, to naprawdę świetna łódka. Długo szukałem tego typu żaglówki w dobrym stanie i - jak obiecał poprzedni właściciel - nie zawiodłem się, miałem z nią wiele przyjemnych chwil. Ta łódka, bez żadnego nakładu finansowego spokojnie popływa kolejne 5 lat. Potem mooooże trzeba będzie pomyśleś o wymianie liny do talii grota, a za kolejne 3 lata moooże o wymianie grota. Polecam!

Zdjęcia:

https://photos.app.goo.gl/2QA3iISfDWfn2dl43


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 173 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL