Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 cze 2024, o 06:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 lut 2009, o 12:08 

Dołączył(a): 11 lut 2009, o 11:57
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
:roll:

[ Dodano: Sro 11 Lut, 2009 12:12 ]
chciałbym dowiedzie sie czy po wybudowaniu łódki do 20 m2 i przeznaczonej do amatorskiego połowu ryb potrzebne są jakieś pozwolenia tzn. kiedy będę budował łódki przeznaczone j.w. w zarejestrowanej działalności gospodarczej czy moge je bez problemu sprzedac i kupujący nie bedzie mial problemu z rejestracją. oczywiście mam na myśli wykonane z drewna


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 lut 2009, o 15:12 

Dołączył(a): 10 sty 2006, o 16:15
Posty: 1155
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 46
biebrznięty napisał(a):
chciałbym dowiedzie sie czy po wybudowaniu łódki do 20 m2 i przeznaczonej do amatorskiego połowu ryb potrzebne są jakieś pozwolenia tzn. kiedy będę budował łódki przeznaczone j.w. w zarejestrowanej działalności gospodarczej czy moge je bez problemu sprzedac i kupujący nie bedzie mial problemu z rejestracją. oczywiście mam na myśli wykonane z drewna

Jakieś CE będzie chyba potrzebne, o ile łódki mają być budowane na sprzedaż, dobrze kombinuję? W przeciwnym wypadku można je sprzedać dopiero po uplywie pięciu lat po wybudowaniu. Natomiast problemu z rejestracją nabywca mieć nie powinien, swojego Oriona zarejestrowałem do połowu ryb przedstawiając oświadczenie że jacht jest moją własnością.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2009, o 15:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Skąd te 5 lat ??? Łódka wybudowana dla siebie, może być sprzedana nawet natychmiast. Przy sprzedaży w okresie krótszym, niż pół roku, może (ale nie musi) wystąpić obowiązek podatkowy PIT. Po pół roku, bez ograniczeń.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2009, o 20:13 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
też mi się wydaje że żeby sprzedać łódkę wybudowaną przez siebie to albo nadajemy CE albo czekamy pięć lat choć akurat w tej działce CE nie siedze :)
Mówisz ze można łódkę zbudować sprzedać i nie zapłacić podatku ??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2009, o 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Na CE to ja się nie znam, ale nie widzę związku z podatkami. Każdą ruchomość (telewizor, łódź, samochód) możemy sprzedać. Jeżeli sprzedaż nastąpiła w ciągu pół roku od nabycia, to płacimy podatek, od różnicy (sprzedaż minus koszt nabycia). Po pół roku, bez ograniczeń. Te pięć lat dotyczy nieruchomości.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 lut 2009, o 23:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17347
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2200
Otrzymał podziękowań: 3610
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Podatek w Rzeczypospolitej płaci się od wielu rzeczy pospolitych :-)
W przypadku łodzi, która jest kupowana/sprzedawana w oparciu umowę kupna-sprzedaży i jej wartość jest wyższa niż 1000 zł, należy wypełnić druk PCC (z odpowiednim numerkiem) i określić kto (kupujący czy sprzedający, czy wspólnie) płaci podatek, i go zapłacić.
Się to "Podatek od czynności cywilnoprawnych" nazywa.

Inna sprawą jest certyfikat CE. Żeby wprowadzić na obszarze UE do sprzedaży towar, powinien on posiadać ów certyfikat bezpieczeństwa, ale... jeżeli sprzedajemy coś szwagrowi, koledze, znajomemu to kupujący nie będzie od nas wymagał CE i nikt na to nie zwróci uwagi.
Jeżeli sprzedajemy komuś obcemu, to też najprawdopodobniej gość nie będzie się ciskał z powodu braku CE, jednak w przypadku jakiejś "katastrofy" (panu zadra pod paznokieć weszła i był ponad 7 dni niezdolny do pracy) możemy mieć poważne problemy (czyt. nie wypłacimy się do końca życia).

Prawnicza swołocz potrafi nieźle się nachapać na takiej "bezCEowej" sprawie.

--
Pozdrawiam
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 08:56 

Dołączył(a): 11 lut 2009, o 11:57
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Dzięki wam za zainteresowanie moim tematem - wasze sugestie sa dla mnie ważne. Pisząc o ty, iż chciałbym te łodzie sprzedawac - to prowadząc działalnośc gospodarczą bym sprzedawał je na fakturę.
Poproszę teraz osoby bardziej zorientowane o napisanie więcej informacji na temat CE, certyfikatu bezpieczeństwa. Gdzie można byłoby sie cos dowiedziec na ten temat? gdzie to sie zglasza i jak wyrobic mozna CE?

Pytanie do maar: pisząc, że "nie wypłacic sie można do końca ..." - masz na myśli kupującego, czy sprzedającego?
wydaje mi sie, ze jezeli sprzedalem taką łódkę na umowe kupna - sprzedazy to ja juz nie ponosze za to odpowiedzialnosci poniewaz ja nie mam juz wplywu na to jak kupujacy z niej korzysta.
chodzi mi jednak o informacje jak to mozna sprzedac zeby nie miec pozniej problemow np. w urzedach i jezeli nie daj borze cos nieszczesliwego by sie stalo to zebym z tego powodu nie mial problemow ani osoba ktora taki sprzet kupila - dotyczy to warunkow technicznych i legalnosci takiego sprzetu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 10:37 

Dołączył(a): 6 paź 2008, o 19:05
Posty: 27
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Witam
Instytucją która nadaje certyfikaty CE w Polsce jest Polski Rejestr Statków. Łódki mają różne kategorie projektowe: A - oceaniczna, B - pełnomorska, C - przybrzeżna, D - wody osłonięte.
Nie zagłębiałem się w bardzo w temat ale podobno kategorię "D" nadaje sam producent.
Ogólnie łodzie wprowadzane do obrotu w UE powinny mieć odpowiednią kategorię. Znalazłem też gdzieś taką interpretację (już nie pamiętam gdzie), że można sprzedawać bez certyfikatów, jeśli kupujący się na to zgadza (najlepiej na piśmie), na pewno dotyczy to jednostkowej prywatnej sprzedaży, czy więcej nie wiem.
Najlepiej pytać w PRS i znaleźć odpowiednie dyrektywy unijne (chyba są na ich stronie).
No i proponuję też zajrzeć tu:
http://www.zegluj.net/forum_zeglarskie/viewtopic.php?t=2532

_________________
Pozdrawiam
www.salmoboats.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
maar napisał(a):
Żeby wprowadzić na obszarze UE do sprzedaży towar, powinien on posiadać ów certyfikat bezpieczeństwa

Dokładnie tak
biebrznięty napisał(a):
jezeli nie daj borze cos nieszczesliwego by sie stalo to zebym z tego powodu nie mial problemow ani osoba ktora taki sprzet kupila - dotyczy to warunkow technicznyc

Każdy wyrób powinien mieć dołącząną <Instrukcję obsługi> Łódka tym bardziej.
Wszystko (prawie) masz na stronie PRS.
http://www.prs.pl/page309.html

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17347
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2200
Otrzymał podziękowań: 3610
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
biebrznięty napisał(a):
Pytanie do maar: pisząc, że "nie wypłacic sie można do końca ..." - masz na myśli kupującego, czy sprzedającego?
wydaje mi sie, ze jezeli sprzedalem taką łódkę na umowe kupna - sprzedazy to ja juz nie ponosze za to odpowiedzialnosci poniewaz ja nie mam juz wplywu na to jak kupujacy z niej korzysta.


Nie masz wpływu jak kupujący korzysta z towaru, ale masz wpływ na sam towar, który wyprodukowałeś.
Certyfikat/znak (jak go wał tak go zwał) CE oznacza, że produkt jest bezpieczny w użytkowaniu. To nie znaczy, że jest bezpieczny w ogóle - motocykle IMHO nie są bezpieczne a CE mają :-).
Organ certyfikujący (w przypadku łodzi jest to PRS, i jest to przerost formy nad treścią) sprawdza czy Twoja łódź jest zrobiona zgodnie ze sztuką.
Posuwając się do absurdu, można powiedzieć, że na przykład sprawdza, czy pod wpływem wody planki nie będą odskakiwać i wybijać oczu użytkownikom Twoich łódek.

Piszą o "niewypłaceniu się do końca życia" miałem na myśli sprzedającego, który bez CE wprowadził towar na rynek. Jeśli ktoś za pomocą takiego towaru zrobi sobie kuku, to sprzedający ma kłopot a prawnicy pieniądze :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lut 2009, o 14:46 

Dołączył(a): 14 mar 2006, o 17:50
Posty: 441
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Nie wiem dokładnie jak w przypadku jachtów (wydaje mi się ze tak samo) ale w odniesieniu do maszyn znak CE nadaje sam producent który oczywiście musi przeprowadzić cały rytuał sprawdzający czy maszynka kogoś nei zabije przy normalnej eksploatacji.
Jest mnóstwo szkoleń, czy stron lub można też przegryźć sie przez samą dyrektywę nowego podejścia ;P przy sprowadzaniu czegoś z poza UE to sprowadzający musi nadać CE oczywiście jak towar spełnia wymagania

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lut 2009, o 03:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2009, o 03:32
Posty: 663
Lokalizacja: Trelleborg
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
To ja sie wtrace z pierwszym postem... Bo akurat jestem na biezaco.

WSZYSTKIE jachty sa certyfikowane. Wazne czy jacht jest wyrobem (czyli wyprodukwoanym na zysk) czy tez jest przejawem hobby.

Jachty budowane amatorsko (dla siebie, bez oplacania osob trzecich) otrzymuja z przydzialu AMA i dalej cyferki.

Przez 5 lat nie ma mozliwosci zbycia takiego jachtu, poniewaz on NIE PLYWA, co wynika z tego ze nie jest certyfikowanym wyrobem, ale oznacza to tez ze jest zwolniony z calej kupy oplat (poniewaz jest samorobka). 5 lat musisz nim plywac zeby wykazac ze mozna go uzywac, takie sa unijne przepisy. Po 5 latach jako AMA mozesz go zbyc. Od tej pory to plywa po unijnemu.

Wszystko sprowadza sie do kwesti czy jest to wyrob handlowy czy proba samobojcza.

Przepisy szczegolowe sprawdzalem tylko w Dani, Szwecji i Finlandi, bo jak mi w urzedzie zeglugi jakiejs tam w Polsce zaczeli wydziwiac ile to musi przejsc testow, oplat i certyfikacji... to w normalnym kraju zajmuje to 1 formularz i jest za darmoche, ze mam, ze jednostka ma tyle metrow w te manke i tyle w tamta, silnik ma taki, ozaglowanie takie, i w ciagu tygodnia przysylaja jakie numerki sobie nabazgrac i gdzie na tej lajbie.

Oczywiscie mowimy o jednostkach do 24m rufa-dziob... powyzej to juz jest rejestr statkow i tam nie ma AMA.

joke: kufel temu co zarejestruje statek na Wegrzech :D

_________________
Forum to miejsce spotkań ludzi, którzy mają "zryty palnik" w pewnych kwestiach i do tego dobrze im z tym - Razorblade


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 149 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL