Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 maja 2024, o 12:21




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 maja 2017, o 08:21 

Dołączył(a): 5 lut 2013, o 20:34
Posty: 214
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Witam,

robiłem laminaty na blasze z kwasówki i wszystko było super, zamówiłem formę kształtną aluminiową i wszystko się zepsuło, okazuje się że epoxyd wchodzi w reakcje z aluminium,
jaki materiał na formę możecie polecić ? Firmy nie bardzo chcą robić formy z kwasówki


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 08:33 

Dołączył(a): 3 lut 2017, o 21:02
Posty: 56
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 4
Uprawnienia żeglarskie: majtek cudotwórca
German napisał(a):
Witam,

robiłem laminaty na blasze z kwasówki i wszystko było super, zamówiłem formę kształtną aluminiową i wszystko się zepsuło, okazuje się że epoxyd wchodzi w reakcje z aluminium,
jaki materiał na formę możecie polecić ? Firmy nie bardzo chcą robić formy z kwasówki


Epoksyd nie reaguje z aluminium, coś ci się musiało pomylić.



Za ten post autor Goliat otrzymał podziękowanie od: German
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 08:47 

Dołączył(a): 5 lut 2013, o 20:34
Posty: 214
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
reaguje...miał nie reagować uwierz mi...sprawdziłem już wszystko, zupełnie inaczej zachowuje się laminat z tej samej żywicy po odformowaniu z kwasówki niż z alu
nawet wizualnie, po alu jest matowa a po kwasówce połysk, przy tym samym rozdzielaczu...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 09:04 

Dołączył(a): 12 lip 2011, o 16:55
Posty: 373
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 90
Uprawnienia żeglarskie: sj
Może to kwestia rozdzielacza. Wiem na pewno że profesjonalne detale robione z prepregów węglowych robi się w formach aluminiowych.
http://www.easycomposites.co.uk/#!/wax-and-mould-release-agents/easylease-chemical-release-agent.html - tu piszą wprost o tym że nadaje się do form aluminiowych i epoksydu.



Za ten post autor jarek556 otrzymał podziękowanie od: German
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 09:39 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8038
Podziękował : 1873
Otrzymał podziękowań: 2414
Uprawnienia żeglarskie: -
Odprowadzanie ciepła? Przewodność cieplna różni się że ho, o rząd wielkości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 maja 2017, o 11:39 

Dołączył(a): 3 lut 2017, o 21:02
Posty: 56
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 4
Uprawnienia żeglarskie: majtek cudotwórca
German napisał(a):
reaguje...miał nie reagować uwierz mi...sprawdziłem już wszystko, zupełnie inaczej zachowuje się laminat z tej samej żywicy po odformowaniu z kwasówki niż z alu
nawet wizualnie, po alu jest matowa a po kwasówce połysk, przy tym samym rozdzielaczu...


Może jest to kwestia chropowatości powierzchni? Masz frezowane te formy? czy składasz coś z blachy? Różnica chropowatości blachy będzie zawsze wpływała na powierzchnię elementu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 maja 2017, o 18:02 

Dołączył(a): 5 lut 2013, o 20:34
Posty: 214
Podziękował : 44
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Jarek,


jarek556 napisał(a):
Może to kwestia rozdzielacza. Wiem na pewno że profesjonalne detale robione z prepregów węglowych robi się w formach aluminiowych.
http://www.easycomposites.co.uk/#!/wax-and-mould-release-agents/easylease-chemical-release-agent.html - tu piszą wprost o tym że nadaje się do form aluminiowych i epoksydu.


Jarek,

prawdopodobnie tak ! ! !

na kwasówce używałem wosku Spacewax 300 i efekt jest idealny,
do aluminium też i jest masakra, wczoraj użyłem piewrszy raz https://www.google.pl/search?q=wosk+mag ... Iem6r34dAM:

i efekt jest dużo lepszy !
ale mam wrażenie, że jest jeszcze to do poprawki

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Goliat napisał(a):
German napisał(a):
reaguje...miał nie reagować uwierz mi...sprawdziłem już wszystko, zupełnie inaczej zachowuje się laminat z tej samej żywicy po odformowaniu z kwasówki niż z alu
nawet wizualnie, po alu jest matowa a po kwasówce połysk, przy tym samym rozdzielaczu...


Może jest to kwestia chropowatości powierzchni? Masz frezowane te formy? czy składasz coś z blachy? Różnica chropowatości blachy będzie zawsze wpływała na powierzchnię elementu.


GOliat

tak forma jest fezowana i mimo iż ją polerowałem nie jest tak idealna jak kupiona blacha kwasówka,
oczywiście zgadzam sie że jakość wizualna jest lepsza z kwasówki, ale myślisz że ma to jakieś znaczenei w przypadku jakości w sensie struktury wytrzymałości ?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

jeszcze jedna ważna uwaga

po kwasówce jest idealny połysk
po aluminum i nowym wosku jest lepiej ale to nie to samo, ale nie chce mi się wierzyć, że ma to znaczenie dla samej jakości laminatu.....

chętnie podeślę zdjęcia jeśli chcecie zobaczyć.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Ryś napisał(a):
Odprowadzanie ciepła? Przewodność cieplna różni się że ho, o rząd wielkości.


Ryś,

chyba nie, wygrzewam tak samo w piecyku przy 60 stopniach 3 h. a podobno aluminum nie oddaje więcej ciepła niż 60 stopni, tak mi powiedział pan z Progmar.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 maja 2017, o 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
Formy pod laminaty robi się z mdfu, potem maluje jakąś żywicą i szlifuje
a do samego laminowania to jakis rodzielacz i tyle na temat
Można też ze styroduru i pomalowac po fakcie jakimś e5, a potem na tym zdjemować elementy

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL