Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 kwi 2024, o 11:36




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 cze 2016, o 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
RZGW - Gdańsk podało informację o planowanym całkowitym zamknięciu dla żeglugi Śluzy Przegalina - od marca do listopada 2017!
Ręce opadają...

http://www.rzgw.gda.pl/cms/fck/uploaded ... rmacja.pdf


Załączniki:
informacja-1.pdf [645.1 KiB]
Pobrane 244 razy

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 cze 2016, o 10:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12950
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Jaromir napisał(a):
całkowitym zamknięciu dla żeglugi Śluzy Przegalina - od marca do listopada 2017!
Myślą, że do tego czasu już będzie gotowy przekop Mierzei?
:rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 cze 2016, o 11:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Stara Zientara napisał(a):
Jaromir napisał(a):
całkowitym zamknięciu dla żeglugi Śluzy Przegalina - od marca do listopada 2017!
Myślą, że do tego czasu już będzie gotowy przekop Mierzei?
:rotfl:

Nie - zaplanowali remont śluzy, który "technicznie" dałby się ogarnąć w kilka tygodni - ale planują go na 8-9 miesięcy. Taka tradycja w RZGW:
http://www.zagle.com.pl/srodladzie/srod ... 10336.html

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 cze 2016, o 13:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 781
Podziękował : 155
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Jaromir napisał(a):
RZGW - Gdańsk podało informację o planowanym całkowitym zamknięciu dla żeglugi Śluzy Przegalina - od marca do listopada 2017


Nagłaśniać, pisać pisma do wszystkich świętych, prasy .... kluby, SAJ, osoby prywatne...
Zagrożenie bezpieczeństwa żeglugi przez wymuszenie wychodzenia na Zatokę przez Przekop Wisły, marnotrawstwo funduszy włożonych w Pętlę Żuławską przez jej odcięcie na rok od Gdańska...

Jest jeszcze trochę czasu by tę paranoję zatrzymać, albo przynajmniej ograniczyć...

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl



Za ten post autor marcin_palacz otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 lip 2016, o 18:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lis 2015, o 20:00
Posty: 496
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował : 141
Otrzymał podziękowań: 105
Uprawnienia żeglarskie: jsm
marcin_palacz napisał(a):
Nagłaśniać, pisać pisma do wszystkich świętych, prasy


Piszesz, masz:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Petla-Zulawska-zostanie-odcieta-od-Gdanska-n103599.html

_________________
Zapal fajkę z wrzośca – na świecie jest tylko wiatr i dym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 lip 2016, o 21:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 781
Podziękował : 155
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
redgrist napisał(a):
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Petla-Zulawska-zostanie-odcieta-od-Gdanska-n103599.html


Okazuje się, że czasami ktoś z zewnątrz czyta forum. :-)
Dziwią mnie jednak wypowiedzi, nawet ludzi zorientowanych żeglarsko w temacie, że takie zamknięcie Przegaliny na cały sezon to pikuś...
Dla mnie, beztroskie zamykanie szlaków wodnych oznacza urzędnicze przekonanie, że te szlaki w zasadzie w ogóle nie są potrzebne.... Czasami przydają się, żeby kasę jakąś pozyskać, unijną na przykład, ale tak naprawdę, to wszystko jest fanaberią jakąś. Trochę turystów się pęta, ale przecież pętać się nie muszą, a jak nawet raz coś, jakaś barka nie popłynie, to też przecież nic się nie stanie....

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lip 2016, o 17:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
marcin_palacz napisał(a):
Dla mnie, beztroskie zamykanie szlaków wodnych oznacza urzędnicze przekonanie, że te szlaki w zasadzie w ogóle nie są potrzebne.... Czasami przydają się, żeby kasę jakąś pozyskać, unijną na przykład, ale tak

Przecież jasne i oczywiste. Z punktu widzenia urzędnika najważniejsze jest istnienie na papierze czy w przestrzeni wirtualnej, opisanej urzędowymi aktami. Reszta to kłopotliwy dodatek. Co z tego, że jak pisze Jaromir, remont można zrobić o wiele szybciej, skoro bezpieczniej i wygodniej dka każdego urzędu zaplanować go na dłużej?

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lip 2016, o 22:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
Alterus napisał(a):
Co z tego, że jak pisze Jaromir, remont można zrobić o wiele szybciej, skoro bezpieczniej i wygodniej dka każdego urzędu zaplanować go na dłużej?

Im dłuższa inwestycja tym łatwiej uzasadnić ogromne koszty

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 09:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13380
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1524
Otrzymał podziękowań: 2214
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Aktualizacja informacji o planowanym zamknięciu śluzy http://www.petlazulawska.com/sites/petl ... izacja.pdf

http://www.petlazulawska.com/node/6863

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 07:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 781
Podziękował : 155
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Śluza będzie czynna przez cały sezon.
Remont rozpocznie się w październiku, skończy w maju 2018.
A wydawało się, że sprawa jest beznadziejna!
http://www.zalewwislany.pl/node/7590

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 09:50 

Dołączył(a): 7 sie 2015, o 08:47
Posty: 860
Podziękował : 271
Otrzymał podziękowań: 225
Uprawnienia żeglarskie: morski
Dobra wiadomość.
Pozdrawiam , Krzychu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 10:13 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Stara Zientara napisał(a):
Jaromir napisał(a):
całkowitym zamknięciu dla żeglugi Śluzy Przegalina - od marca do listopada 2017!
Myślą, że do tego czasu już będzie gotowy przekop Mierzei?
:rotfl:

Co się tak cieszy???
Niechby zaczął odróżniać Przekop Wisły od przekopu Mierzei Wiślanej. Niby to samo a jednak zasadnicza różnica :lol:
Droga wodna do Gdańska nie pozostaje jednak całkowicie zamknięta. Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły - ostatnio przeprowadzony remont i wydłużenie falochronów poprawiło warunki nawigacyjne w tym miejscu.
...podkreśla Piotr Salecki z portalu pomorskiszlakzeglarski.info.pl

Kapitanie , kuźwa, co się z Wami porobiło?? Nie robią - źle. Robią - jeszcze gorzej.
Jakby roboty zaczęli w środku zimy to z czego byś się radował???
A tak to wystarczy rozróżnić jeden Przekop od drugiego przekopu. Myślcie Towarzyszu Kapitanie, myślcie ;)

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 10:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
marcin_palacz napisał(a):
Śluza będzie czynna przez cały sezon.
Remont rozpocznie się w październiku, skończy w maju 2018.
A wydawało się, że sprawa jest beznadziejna!
http://www.zalewwislany.pl/node/7590

Marcin

Uffff!

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 10:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Zmiana terminu nie wynika z dobrej woli RZGW i nie jest przejawem tego, "że instytucja ta coraz bardziej liczy się z uwagami i opiniami ".
Po prostu pracownicy RZGW tak skopali (po raz kolejny!) Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia dla przetargu na wykonanie remontu śluzy, że procedura wyłonienia wykonawcy wciąż się przedłuża.
W wyniku konieczności udzielania licznych odpowiedzi na pytania oferentów oraz w wyniku wprowadzania licznych poprawek w SIWZ, termin składania ofert był już przekładany... ośmiokrotnie!
Pierwotny termin składania ofert przesunął się w rezultacie o 3 miesiące, a przetarg wciąż w powijakach, wykonawcy brak... I to powoduje, że nie uda się tego remontu przeprowadzić w zaplanowanym pierwotnie przez RZGW terminie.


PS. Aktualny termin składania ofert na remont śluzy Przegalina to 12 kwietnia 2017. Ale przyłożyłem ucho tu i ówdzie i usłyszałem, jak wiewiórki szeptały, że pytania i wątpliwości związane z opisem inwestycji i przedwymiarem robót nadal się mnożą i dlatego prawdopodobne jest, że i ten termin nie będzie dotrzymany.
Cóż - oby został dotrzymany nowy termin zakończenia robót - dziś to 31.05 (a nie 15.05, jak pisze Piotr) 2018...
Szczegóły walk przetargowych tu:
http://www.bip.rzgw.gda.pl/index.php?mo ... 3,414,1343

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 11:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Cytując Piotra Saleckiego Bombel napisał(a):
Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły

Trzeba to powtórzyć użytkownikom rzecznych hausbotów, wypożyczanych na podstawie umowy, zakazującej wychodzenia na Zatokę. Trzeba to powtórzyć wodniakom pływającym na jachcikach śródlądowych, kajakach i innych drobnoustrojach. Spytajcie, czy fale od 3-4'B, napotykające przeciwny prąd w Przekopie Wisły, też dla nich "nie stanowią problemu"...
Można też zorganizować zakłady - o to czy dotrzymany zostanie deklarowany dziś termin zakończenia remontu śluzy Przegalina do 31.05.2018.
Ja stawiam dolary przeciw orzechom - że nie.

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 12:53 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jaromir napisał(a):
Cytując Piotra Saleckiego Bombel napisał(a):
Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły

Trzeba to powtórzyć użytkownikom rzecznych hausbotów, wypożyczanych na podstawie umowy, zakazującej wychodzenia na Zatokę. Trzeba to powtórzyć wodniakom pływającym na jachcikach śródlądowych, kajakach i innych drobnoustrojach. Spytajcie, czy fale od 3-4'B, napotykające przeciwny prąd w Przekopie Wisły, też dla nich "nie stanowią problemu"...
Jaromir napisał(a):
Trzeba to powtórzyć użytkownikom rzecznych hausbotów, wypożyczanych na podstawie umowy, zakazującej wychodzenia na Zatokę. Trzeba to powtórzyć wodniakom pływającym na jachcikach śródlądowych, kajakach i innych drobnoustrojach. Spytajcie, czy fale od 3-4'B, napotykające przeciwny prąd w Przekopie Wisły, też dla nich "nie stanowią problemu"...


Myślałem że Piotr Salecki jako redaktor Morskiej Stolicy Polski promujący Gdańsk jako ową stolicę wie co pisze. Jeśli uważasz że pisze bzdury ......... :roll:
Jaromir napisał(a):
Można też zorganizować zakłady - o to czy dotrzymany zostanie deklarowany dziś termin zakończenia remontu śluzy Przegalina do 31.05.2018.
Ja stawiam dolary przeciw orzechom - że nie.

Sądzisz że trafi się jakiś wariat co postawi dobre, ekologiczne, polskie orzechy przeciw jakimś zgniłym ( zielonym) amerykańskim dolarom :-|

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 13:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16803
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4107
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Bombel napisał(a):
Myślałem że Piotr Salecki jako redaktor Morskiej Stolicy Polski promujący Gdańsk jako ową stolicę wie co pisze.
A nie może się mylić?
Wszystko zależy od napotkanych warunków np. siły i kierunku wiatru, czy zafalowania. Czasami stanowi problem, czasami żadnego.

Tak ujście Przekopu Wisły wygląda z morza z pokładu małej łódki, kiedy wieje 2-3 Bft, wtedy nie ma problemu:
ObrazekDSC_3212 by klonersi, on Flickr

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 13:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Bombel napisał(a):
Myślałem że Piotr Salecki jako redaktor Morskiej Stolicy Polski promujący Gdańsk jako ową stolicę wie co pisze. Jeśli uważasz że pisze bzdury .........


Hymmmm lubię taką jazdę...
Piotr wie co piszę i Jaromir wie co piszę, ale jak ktoś chce uderzyć to kij zawsze znajdzie:-(
Oczywiście, że nie jest problemem wypłynięcie Przekopem i wpłynięcie na Wisłę śmiałą albo mijając "Biskaje" przy Porcie Północnym wejść na Martwą Wisłę... Tylko że wystarczy żeby lekko przywiało i dla małych łódek zaczyna się walka o życie...
W 2008 jacht Ilma Mak 666 "zaliczył" falochron Portu Północnego, mieli szczęście bo akurat antyterroryści byli na terenie ale i tak jedna osoba zginęła...

Nie dalej jak tydzień temu byliśmy z Piotrem na Spotkaniu Nawigacyjnym w Nowym Dworze Gdańskim. Gdzie między innymi poruszano problem remontu śluzy w kontekście Wielkiego Flisu Wiślanego 2017. Flisu gdzie z założenia mają płynąć różne różniste łódki, dla których wyjście na Zatokę nie koniecznie może być bezpieczne.
http://www.rokwisly.pl/wielki-flis-wislany/

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła



Za ten post autor Jurmak otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 14:24 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jurmak napisał(a):
Piotr wie co piszę i Jaromir wie co piszę, ale jak ktoś chce uderzyć to kij zawsze znajdzie:-(

Kto tego kija i na kogo?
Po moim wpisie:
Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły stanowiącym żywcem przeklejony tekst P. Saleckiego (z podanym linkiem )
Jaromir napisał(a):
Trzeba to powtórzyć użytkownikom rzecznych hausbotów, wypożyczanych na podstawie umowy, zakazującej wychodzenia na Zatokę. Trzeba to powtórzyć wodniakom pływającym na jachcikach śródlądowych, kajakach i innych drobnoustrojach. Spytajcie, czy fale od 3-4'B, napotykające przeciwny prąd w Przekopie Wisły, też dla nich "nie stanowią problemu"...

Jam tylko w dobrej wierze zacytował P. Saleckiego o alternatywnych możliwościach. Nie odnosząc się do możliwości zaistnienia jakichkolwiek utrudnień. Jak się okazuje to i za dobrą wiarę można kopa dostać :roll:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 14:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12950
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Bombel napisał(a):
Niechby zaczął odróżniać Przekop Wisły od przekopu Mierzei Wiślanej. Niby to samo a jednak zasadnicza różnica :lol:
Ile razy płynął z Gdańska na Zalew? Nie wie, że śródlądowo płynie się przez śluzę w Przegalinie? Nie wie, że po to m.in. ma być przekop Mierzei, żeby turystom z Gdańska było łatwiej? Przynajmniej tak piszą.


Bombel napisał(a):
Towarzyszu Kapitanie,
O, przyszły nowe dyrektywy od szafernakera.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 17:01 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Stara Zientara napisał(a):
O, przyszły nowe dyrektywy od szafernakera.

Jaki tam szefernaker. A patent to od ojca dyrektora czy jeszcze komunistyczny? Ale mi tam wszystko jedno, mogę nawet mówić księże kanoniku czy Ojcze Kapitanie

Stara Zientara napisał(a):
Myślą, że do tego czasu już będzie gotowy przekop Mierzei?
:rotfl:

O przekopie Mierzei toś Waćpan zaczął. Stąd moje chichoty :-P

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 17:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12950
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Bombel napisał(a):
Stąd moje chichoty :-P
Czyli po prostu z niezrozumienia.

Powtarzam:
Obecnie z Gdańska na Zalew Wiślany pływa się Martwą Wisłą przez śluzę w Przegalinie, kawałkiem Wisły i Szkarpawą przez śluzę Gdańska Głowa.

Zwolennicy przekopu Mierzei twierdzą, że będzie się pływać przez Zatokę.

Zamknięcie śluzy w Przegalinie zmusza do obrania drogi przez Zatokę. Na razie do Przekopu Wisły, bo przekopu przez Mierzeję jeszcze nie ma.

Teraz chyba wreszcie zrozumiałeś?


PS. Nie pij, gdy siadasz do klawiatury. :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 17:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16803
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4107
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Stara Zientara napisał(a):
Obecnie z Gdańska na Zalew Wiślany pływa się Martwą Wisłą przez śluzę w Przegalinie, kawałkiem Wisły i Szkarpawą przez śluzę Gdańska Głowa.
Jak dobrze dmie z N, to na kawałku Wisły zwanym Przekopem Wisły* i wyżej, do Gdańskiej Głowy potrafi się podnieść paskudna, stroma, krótka i wysoka fala, że nawet ta śródlądowa droga może stanowić dla mniejszych łódek problem ...

Stara Zientara napisał(a):
Zwolennicy przekopu Mierzei twierdzą, że będzie się pływać przez Zatokę.

Zamknięcie śluzy w Przegalinie zmusza do obrania drogi przez Zatokę. Na razie do Przekopu Wisły, bo przekopu przez Mierzeję jeszcze nie ma.
Spore, morskie jachty być może wybiorą ewentualny kanał przez Mierzeję, o ile będzie tam utrzymywane pogłębione i oznakowane podejście, bo dzisiaj wejście w ujście Przekopu Wisły, dla jachtów z zanurzeniem powyżej 1 m, może stanowić problem ze względu na mnogość nieoznakowanych i wciąż zmieniających się płycizn. Przy wietrze silniejszym od 4 Bft problem mogą mieć małe mieczówki i kajaki, dlatego cytat z P. Saleckiego "Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły" uważam za nie całkiem trafny.


____
*) https://pl.wikipedia.org/wiki/Przekop_Wis%C5%82y

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 19:49 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Stara Zientara napisał(a):
Zamknięcie śluzy w Przegalinie zmusza do obrania drogi przez Zatokę. Na razie do Przekopu Wisły, bo przekopu przez Mierzeję jeszcze nie ma.

Czy gdzieś pisałem inaczej? Wskażesz?
Stara Zientara napisał(a):
Teraz chyba wreszcie zrozumiałeś?

Tak jest Wasza Eminencjo. Głównie to że zawsze musicie mieć rację. Nawet gdy jej nie macie. Cieszycie się? :mrgreen:
robhosailor napisał(a):
cytat z P. Saleckiego "Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły" uważam za nie całkiem trafny.

Robert. W tamtych stronach pływałem 35 lat temu. Więc nie jestem aktualnie specem od żeglug w tych rejonachi. Zacytowałem wyłącznie P. Saleckiego. Czy ma rację, czy nie ma, nie mnie sądzić. W swoich opracowaniach podaje wyłącznie opisy tras żeglownych nie odnosząc się do pogody. Przykład
http://www.gdansk.pl/morze/start,161,56.html

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 20:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16803
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4107
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Bombel napisał(a):
Robert. W tamtych stronach pływałem 35 lat temu. Więc nie jestem aktualnie specem od żeglug w tych rejonachi. Zacytowałem wyłącznie P. Saleckiego. Czy ma rację, czy nie ma, nie mnie sądzić. W swoich opracowaniach podaje wyłącznie opisy tras żeglownych nie odnosząc się do pogody.
To jest opis trasy, trochę jak "locyjki" Kulińskiego, opisujący, co spotkamy, na którym brzegu itd. To, że każdy z nas ma szanse trafić na inne warunki, to dla żeglarza, czy wodniaka oczywista oczywistość, a do tego dodaję swój banał, że niektóre ze spotkanych warunków, na dużej wodzie, czy na mieliźnie, czy na prądzie, na opisywanym szlaku, dla niektórych jednostek mogą wywołać poważny problem.

***
Pływałem tam ostatnio też już dość dawno - siedem lat temu. Śluzy w Przegalinie i Gdańskiej Głowie były zamknięte z powodu powodzi na Wiśle, która niszczyła wsie w swoim środkowym biegu. (A ja zrobiłem sobie właśnie parodniową przerwę pomiędzy dwiema kulminacjami, kiedy ratowaliśmy wały przeciwpowodziowe w mojej gminie) Wisłą spływały do Bałtyku całe drzewa i inne duże przedmioty. Warunki spowodowane wysoką wodą nie pozwalały na wejście w Przekop Wisły.

Na zdjęciu widać na brzegu Przystań Rybacką w Kątach Rybackich, gdzie za chwilę wylądujemy:
ObrazekSA402011 by klonersi, on Flickr

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2017, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
robhosailor napisał(a):
Pływałem tam ostatnio też już dość dawno - siedem lat temu.


A ja w zeszłym roku, jachtem, RIB... Fakt, przy lajtowej pogodzie... Przy gorszej pogodzie może być nieciekawie...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2017, o 20:06 

Dołączył(a): 28 mar 2010, o 14:05
Posty: 16
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Witam kolegów.
Widzę że moja opinia wzbudziła uwagę. Postaram się odpowiedzieć.

1.robhosailor napisał(a):
cytat z P. Saleckiego "Dla wodniaków nie stanowi problemu opłynięcie Martwej Wisły przez Przekop Wisły" uważam za nie całkiem trafny.

Jaromir napisał:
Trzeba to powtórzyć użytkownikom rzecznych hausbotów, wypożyczanych na podstawie umowy, zakazującej wychodzenia na Zatokę. Trzeba to powtórzyć wodniakom pływającym na jachcikach śródlądowych, kajakach i innych drobnoustrojach. Spytajcie, czy fale od 3-4'B, napotykające przeciwny prąd w Przekopie Wisły, też dla nich "nie stanowią problemu"...

Zacznijmy od tego, że dalej obstaję przy tezie, iż opłynięcie Martwej Wisły Przekopem Wisły i Zatoką do Górek Zachodnich nie stanowi dla wodniaków problemu.
Oczywiście - że jest to zależne od pogody i siły wiatru jak w każdym przypadku, kiedy wypływamy na jezioro, zalew czy zatokę!
Przytaczane przez Jaromira 4B to na Zatoce całkiem silny wiatr i spora fala!
Przy takim wietrze część wodniaków nie wypłynie z Górek do Sopotu czy nie wyjdzie na Zalew Wiślany.
Przy takim wietrze dolądowym już na Wiśle tworzy się tak nieprzyjemna fala , że mniejsze jachty czy motorówki muszą bardzo uważać, a zdarza się, że rezygnują z wpłynięcia na Wisłę czekając przy Gdańskiej Głowie lub przy Przegalinie. Fala taka występuje wtedy nie tylko w ujściowym odcinku Przekopu, ale dochodzi do śluzy Gdańska Głowa.

Oczywiście charakterystyka Przekopu sprawia, że lepiej unikać go nawet przy średnim zafalowaniu. Czy należy uznać to za "problem dla wodniaków?". Sam wielokrotnie przeczekiwałem w Górkach Zachodnich czy w Świbnie na uspokojenie pogody na Zatoce - dzień, półtora, czasem dwa. Czy to jest "problem" dla wodniaków? Moim zdaniem naturalna kolej rzeczy na każdym rejsie.
Wspomniał o tym w tym wątku chociażby Robhosailor.

Odnośnie zakazu wypływania hausbootami przez Przekop Wisły. Mamy wolny rynek i ów zakaz z pewnością zostałby zweryfikowany przez sezon, w którym właśnie przez Przekop trzeba by płynąć. W każdym razie istnieje w regionie wiele firm wynajmujących hausbooty, które tego zakazu nie wprowadzają.

Między innymi przez takie dyskusje Przekop Wisły urasta do gdańskiego Przylądka Horn, stale się nim straszy i przeraża wodniaków. Tymczasem po ostatnich regulacjach i naprawie oraz wydłużeniu falochronów, spłycenia nie są tak dokuczliwe, jak to było kiedyś.

Należy tamtędy przepływać w dzień, przy niewielkim zafalowaniu i uważać na dryfujące samospławem sieci rybackie, które pozostawiają zaledwie kilkunastometrowy prześwit do brzegu rzeki. W okolicy takich dryfujących sieci zazwyczaj kręcą się łódki rybackie.

Poza tym, wszystko zależy od naszego doświadczenia i od jednostki, którą płyniemy. Dla wielu żeglarzy którzy nie wyszli po za Mazury fale na Zatoce czy Zalewie są początkowo szokiem i muszą się przyzwyczaić i nauczyć pływać po większym akwenie. Jachty czy hausbooty też są różne. Więc nie można generalizować.

Odnośnie płynących kajakami, to umówmy się, że nawet w przypadku zamknięcia śluzy pozostaje możliwość przenoski.

Robhosailor napisał również że "jachty z zanurzeniem powyżej 1 metra mogą mieć problem w Przekopie Wisły". Tymczasem po ostatnich regulacjach Przekopu, większy problem to te jachty będą miały na Szkarpawie - na przykłąd z zacumowaniem do pomostów przy mostach zwodzonych, z zacumowaniem do przystani w Osłonce, czy Zalewie Wiślanym, chociażby w takich portach jak Frombork czy Piaski, a także poza torami wodnymi Zalewu. Nie mówiąc już o płynięciu dalej chociażby Kanałem Elbląskim...

2. Jurmak napisał: "W 2008 jacht Ilma Mak 666 "zaliczył" falochron Portu Północnego, mieli szczęście bo akurat antyterroryści byli na terenie ale i tak jedna osoba zginęła..."

Ów mak płynął na silniku, żagle miał sklarowane i schowane w kabinie.
Niestety, wyczerpało się paliwo. Jacht zdryfował na falochron, bo załoga nie zdążyła/nie była w stanie założyć żagli.
Pzdr, Piotr Salecki



Za ten post autor salsa otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2017, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16803
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4107
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
salsa napisał(a):
Ów mak płynął na silniku, żagle miał sklarowane i schowane w kabinie.
Niestety, wyczerpało się paliwo. Jacht zdryfował na falochron, bo załoga nie zdążyła/nie była w stanie założyć żagli.
Warto zauważyć, że skipperem był doświadczony żeglarz i autor żeglarskich przewodników ... To trochę a' propos bezproblemowych wodniaków. :(

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

salsa napisał(a):
po ostatnich regulacjach
A za rok zobaczymy. :P

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 12:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12950
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2914
Otrzymał podziękowań: 2586
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Aktualne WŻ podają planowany termin zamknięcia śluzy Przegalina na 15.05-30.11.15

WŻ 260(P)/17

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 kwi 2017, o 13:16 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Stara Zientara napisał(a):
Aktualne WŻ podają planowany termin zamknięcia śluzy Przegalina na 15.05-30.11.15

WŻ 260(P)/17

Że co proszę?????

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: marcin_palacz, Wojtek Bartoszyński i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL