Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 13:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sie 2023, o 12:52 

Dołączył(a): 7 mar 2014, o 21:03
Posty: 27
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan Jachtowy, SRC
Zbieram informacje na temat portów na Zalewie wiślanym. Mam żólto-niebieską locje z r. 2010 oraz pobraną mapę na apce Navionics. Traktuje rejs tak jak rejsy morskie (w końcu woda morska).

pytania nawigacyjne:

- Piaski płytko ale mieczówką 8 metrów po wyciągnięciu miecza OK?

- Krynica czy jest problem z miejscem do zaparkowania jak przypłynę późno

- Kąty Rybackie czy jest problem z miejscem do zaparkowania jak przypłynę późno
(tu słyszałem, że ogólnie jest mało miejsca)

- Frombork, czy port dalej w remoncie i nie przyjmuje żeglarzy? A widzę, jest takie molo półokrągłe i ma polery na końcu. Czy idzie tam zaparkować na 2 godziny (nie na noc) w celu zobaczenia Klasztoru i planetarium i odpłynięcia na noc gdzie indziej?

pytania około rejsowe:

Czy plaże na zalewie np Kadyny, Tolknicko nadaje się do kąpieli czy zupełnie o tym zapomnieć i szukać takich atrakcji przechodząc na stronę Bałtyku (np. w Krynicy). Bo na Mazurach lubiłem sobie rzucić kotwice w czasie rejsu i popływać

Czy są jakieś tawerny żeglarskie gdzie grają szanty (np. w Krynicy) typu jak na Mazurach.
...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2023, o 14:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4487
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 761
Otrzymał podziękowań: 1538
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
zoltan22 napisał(a):
pytania nawigacyjne
Na część z nich odpowiedzi znajdziesz w: Locji 502, w sprawie pozostałych możesz skontaktować się z bosmanatami/kapitanatami (kontakty w Locji).

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2023, o 15:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4487
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 761
Otrzymał podziękowań: 1538
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
zoltan22 napisał(a):
Piaski płytko ale mieczówką 8 metrów po wyciągnięciu miecza OK?
Na mieczówkę z podniesionym mieczem wystarczy raczej, ale to zależy od zanurzenia jednostki (a nie jej długości)
Załącznik:
piaski.png
piaski.png [ 24.71 KiB | Przeglądane 10393 razy ]

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2023, o 19:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Na mieczówkę z podniesionym mieczem wystarczy raczej,
We w państwie Bezgrzybowym IMHO nie ma łodzi mieczowych o zanurzeniu większym niż pół metra.
A może są a ja się nie znam, ale i tak jeszcze kawał drogi do dna.

ps. W Krynicy znajdziesz miejsce dziś. BTW kiedy chcesz tam być - we w wakacje?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 sie 2023, o 16:12 

Dołączył(a): 13 wrz 2011, o 19:03
Posty: 14
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: sm
1/ Bywa różnie. W basenie spoko. Na podejsciu raczej miękko. Z zanurzeniem 80 cm i zwykłym stanie wody, zawsze wchodziłem.
2/ Raczej nie będzie problemu, w ostateczności do burty. jednak przy wietrze S SE duże falowanie.
3/ Nie polecam. W y bomach drogo, a główny basen zastawiony jednostkami budowlanymi i podobnymi.
4/ Nie wiem. Zadzwoń do Dody.

Pływanie w wodzie zalewowej raczej wykluczone. Ale dopływy - Szkarpawa, Wisła królewiecka, Posłęka - zwykle idealnie nadają się do kapieli.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2023, o 09:06 

Dołączył(a): 7 mar 2014, o 21:03
Posty: 27
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan Jachtowy, SRC
Więc tak

Piaski: Podniosłem miecz do połowy i nie było problemu. Nie było jednak miejsca przy środkowym pomoście a przy boku mocno śmierdziało rybą z sieci rybackich. Wieczór i rano jednak spędziliśmy na plaży więc wiele nas na łódce nie było. Plaża z niewielką iloscią ludzi jak na sezon. Z kibelków korzystaliśmy na polu namiotowym obok.

Krynica. Ładny nowy port ale Wiatr był z S i było w nocy duże zafalowanie. Polecam wpłynąć w głąb portu a nie stawać na pierwszym pirsie jak ja to zrobiłem. Dlaczego nie zrobili dłuższego falochronu jak w morskich portach. Nie wiem. Tawern żeglarskich z szantami o które pytałem Brak. Samo Disco Polo. Knajpa Koga udająca statek. Również disco polo. Na plaży już dużo ludzi nie to co w piaskach.

Elbląg skąd brałem jacht. Elbląg ma fajne stare miasto ale oddalone od portu. Problemem jest most zwodzony otwierany tylko 9, 15, 18. A w niedziele i święta 9 i 18. No można złożyć maszt. Ale tu jachty często nie mają patentów do składania jak na mazurach. Na szczęście przemiły właściciel pomógł nam złożyć maszt. Pokazał jak to na jego jachcie najlepiej zrobić. Kanałem płynie się godzinę z hakiem.

Frombork tam byłem samochodem. Port w remoncie cumowanie zabronione. Betonowe molo raczej też się nie nadaje. Gdy jednak zrobią port (w przyszłym roku) będzie fajnie. Do słynnego klasztoru gdzie pracował Mikołaj Kopernik jest z portu 500 metrów może. Twierdza góruje nad miastem jest efektowna
Tylko uwaga na kasy. Jest osobna kasa kościelna wstęp do katedry i na dużą wieże. I osobna kasa muzeum wstęp do muzeum i planetarium. Kasy nie informują o istnieniu konkurencyjnych kas. No cóż ściana wschodnia próbują coś zarobić. Co ciekawe we fromborku na rynku słyszałem szanty. Może bo woj. Warmińsko Mazurskie. Więc na szanty polecam jak już to tu. Bo nad morzem tylko Disco polo.

Zalew. Fajnie się pływa bo jest duży (Na Mazurach zawsze lubiłem Śniardwy czy Mamry). Nie jest to otwarty bałtyk. Ale wiatr z prognoz jest tam bardziej odczuwalny niż na Mazurach. Przy wiatrze wzdłuż powstaje fala. Nie jakaś duża ale trzeba brać to pod uwagę. Jak ktoś lubi długie halsy to polecam. W Krynicy widziałem pełnomorskie jachty z Gdańska. Widać przekop działa. Ja jednak wolę dużą (bo silne wiatry) Ale mieczówkę (bo plytko). Miałem jacht 8.5 metra i był w sam raz na ten akwen.

W innych miejscowościach nie byłem bo to tylko wypad na długi weekend był.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2023, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12957
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2916
Otrzymał podziękowań: 2587
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
zoltan22 napisał(a):
Problemem jest most zwodzony otwierany tylko 9, 15, 18. A w niedziele i święta 9 i 18.
Piszesz o moście w Nowakowie (prześwit w stanie zamkniętym 5 m)
Mosty na starym mieście w Elblągu są otwierane od 7 do 21 co godzinę.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2023, o 18:09 

Dołączył(a): 7 mar 2014, o 21:03
Posty: 27
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan Jachtowy, SRC
Tak o ten most chodzi. Most między Elblągiem a zalewem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 sie 2023, o 05:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Niestety - most w Nowakowie nie jest w tygodniu otwierany o 18 co dotkliwie odczułem wracając w piątek do Elbląga :-(

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 sie 2023, o 06:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12957
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2916
Otrzymał podziękowań: 2587
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Tolkmicko.
Miejsca w Y-bomach tylko dla rezydentów. Można stawać przy wschodnim falochronie i w nie zarezerwowanych miejscach w przy nabrzeżach. Mi bosman wskazał miejsce między Elwingą i Kutrzebą.
Bezpłatna toitoika, normalny kibelek płatny.

Suchacz.
Dziobem do pomostu, rufa na boi. Mało wolnych miejsc, bosman upycha, gdzie się da.

Długość 10,5 m, 1 osoba, prąd, bez wody:
Krynica - 53 zł
Piaski - 0 zł
Tolkmicko - 62 zł
Suchacz - 75 zł

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2023, o 06:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Istotnym zawalidrogą jest (był? ) most w Drewnicy na Szkarpawie. Już przed wyjazdem dowiedziałem się o jego awarii a planowałem tamtędy popłynąć. Od lokalnych wiewiórek dowiedziałem się, że most w swojej istocie jest całkiem sprawny ale popsuły się OBYDWA piloty do zamykania szlabanów na wjeździe na most. Z telefonu do Gdańskiej Głowy dowiedziałem sie, że jednak ktoś tam czasem przepływa więc zaryzykowałem. Rankiem stawiłem sie przed mostem, przy całkiem cywilizowanym pomościku. Pan mostowy przy wsparciu żony zjawił asię u nas i gęsto tłumaczył dlaczego otwarcie mostu jest niemożliwe. Na moje uwagi, że przecież wczoraj przepuścił grupę jachtów odpowiedział, że tak ale dostał straszną burę od swojej okropnej kierowniczki, która właśnie się tutaj kręci. Udało mi się do onej dodzwonić. Najpierw też tłumaczyła dla czego otwarcie mostu jest niemożliwe, potem że za chwilę będę chciał z powrotem. Kiedy powiedziałem, że ja do Górek, obiecała,że pomyśli co da się zrobić i oddzwoni. Rzeczywiście oddzwoniła i zapodała, że most się otworzy ale muszę troche poczekać. Oczywićście poczekałem i do tych Górek dotarłem wychodząc przez przekop na zatokę.


Załączniki:
drewnica.jpg
drewnica.jpg [ 221.6 KiB | Przeglądane 9033 razy ]

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 sie 2023, o 17:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Pełny raport na stronie Białego Wieloryba http://whale.kompas.net.pl w zakładce Jeziora - Rów Jarosława

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL