Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 23:55




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sie 2017, o 19:28 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Dwa i trzy lata temu byliśmy nad Balatonem na innym kampingu opisywałem to tutaj:
viewtopic.php?f=28&t=20271#p323417

ŻEGLARSKI AKCENT W DRUGIEJ CZĘŚCI

W tym roku byliśmy na kempingu z przyczepą kampingową tutaj:
https://goo.gl/maps/QVDS8vXpVEH2
i dodatkowo Katamaranem (własnym: Nacra Inter 18), który trzymaliśmy tutaj:
https://goo.gl/maps/2P447xsbfKG2

O kampingu:
- nieco tańszy,
- darmowe Wifi przy recepcji nie dział, kiedy chcesz skorzystać,
- z 4 budynków sanitariatów, dwa zamknięte, ale kamping jest w trakcie reorganizacji i postawiono mnóstwo (setka?) domków holenderskich, które mają własne sanitariaty, więc te dwa starczały. Stan techniczny i czystość - jak by o to nieco mniej dbali niż w Revfulop. Ale za rok, jak się nic nie wydarzy, to też ten sam kamping zaliczymy.
- spotykane narodowości: 10x więcej Polaków, 10x więcej Czechów i Słowaków, mniej niemców, ale holendrzu, duńczycy także są na miejscu.
- wejście na plażę z 4 zejść, dwa nieczynne. :-(
- baseny na lądzie: dwa w superowym stanie,
- animacje dla dzieci - są, ale jak by mniej dzieci, to już nieco mniej atrakcyjnie,
- w pobliżu Baza Katamaranów.
- woda jak by czystsza niż w połowie balatonu, ale może mi się tylko wydawało. przejrzystość, tak do 70cm.

ŻEGLARSKI AKCENT
- bazę prowadzi pasjonat, właściciel katamaranu Nacra F20 na C-foilach. Jest również dealerem Nacry na terenie Węgier. Zna się na rzeczy, bo kilka tematów z takielunkiem łodzi nam doradził, jakieś detale, których nam brakowało, albo wpadły do Balatonu, odsprzedał, za gotówkę czy butelkę wina. Ma kilku pracowników także pasjonatów żeglarstwa na dwukadłubowcach.
- Baza, to otoczony teren z monitoringiem na którym są wyznaczone miejsce na katamarany, z oponami zalanymi betonem, do których należy zawsze się wiązać, gdy jacht stawiamy na lądzie. Dostęp do bazy swobodny, otrzymaliśmy kod do kłódki szyfrowej. Domek z czajnikiem, wodą. Jakieś zaplecze bosmańskie gdy obsługa była na miejscu.
- Widziałem tą bazę jako drugą nad balatonem, myślę, że to bardzo popularne miejsce na katy. Węgrzy mają jeden duży akwen i może jeszcze ze 3 mniejsze i na tym koniec. Większa część populacji kraju, ma mniej niż 100km do Balatonu, lub niewiele więcej, więc sądzę, że 90% katamaranów na Węgrzech stacjonuje w takich bazach. Nie muszą ich przewozić, więc mało kto ma przyczepkę. W odróżnieniu od Polski, gdzie mamy 30, albo 100 jezior, jeziorek na których możemy pływać. U nas bazowanie katmaranów jest rozproszone, stąd też większa mobilność naszych katów w Polsce. Węgrzy płacą tam jakiś abonament roczny i sądzę, że trzymają tam łódki cały rok.
- W tej bazie naliczyłem 48 katamaranów w tym jeden HC16, jeden Prindle 16, a reszta, to w 80% Nacra Inter lub nowsze w połowie także Hobie Cat i kilka sztuk innych. Duża część, to były F20, mniej więcej tyle samo co F18.
- Ceny: właściciel nie miał cennika na 2 tygodnie. Na koniec zaproponowałem cenę, jaką sądzę bym zapłacił w Polsce i oboje byliśmy zadowoleni. Może na przyszły rok będzie miał cennik.
- baza ma drewniany slip po którym schodzimy na wózku slipowym bez postawionego grota. Do boi, po pas w wodzie i stawiamy grota. Boi było kilka - nie brakowało. Na drewniany slip można było też wciągnąć kata bez kółek i podstawić, jak w większości był już ponad wodą - b.wygodne rozwiązanie.

ZASADY PŁYWANIA KATAMARANEM PO BALATONIE.
1. Katamaran, nie jest jachtem w rozumieniu węgierskim. Jest jakimś sprzętem pływającym, podobnym do deski z żaglem. Nie ma kotwicy (zazwyczaj). Nie jest balastowy, nie ma na pokładzie koła ratunkowego itd... nie ma takiego wyposażenia, które są wymagane od jachtów Pełno-balatońskich.

2. Ponieważ nie jest jachtem, to można nim pływać do 500m od brzegu. Moje wycieczki na drugi brzeg, były zatem nielegalne. Dziwił mnie fakt, że duże katamarany, które tam spotykaliśmy F30, zawsze miały asyste RIBa. No i się okazało, że jak się ma asystę RIBa, to się jest na treningu i można pływać po całym Balatonie.

3. W naszej bazie, też był RIB, kilka razy wypłynął, ale większość czasu stał na kotwicy, albo na lądzie. Policja pływała regularnie, ale nigdy nie widziałem aby kogoś zaczepiała, że pływa za daleko od brzegu. Przepis przepisem, generalnie, aby sobie fajnie popływać, nie trzeba wychodzić na środek, można i 500m, bo woda wszędzie taka sama.

4. Błyskacze wiadomo 45 - ostrzeżenia, wszyscy do 500m od brzegu/portu/przystani. A jak 90/min, to cumujemy, zakaz wychodzenia na wodę.

5. Byliśmy od 4 do 11 lipca i jeszcze w weekend 15-16. Bezwietrznej pogody mieliśmy ze 3 dni. A wietrznej gdy błyskacze były powyżej 90/min też, ze 3 dni. Byłem nieco zaskoczony, że jak wiało, to od 8:00 aż do zmierzchu późnego. Moje doświadczenia z PL, są taki, że najlepiej wieje w środku dnia. Rano, słabo, wieczorem zdycha. A tam równo od pobudki do zaśnięcia.

Generalnie polecam, jak ktoś z rodziną, katamaranem. Woda ciepła, noce ciepłe, komarów zero itd... W razie pytań piszcie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 sie 2017, o 18:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
marcingebus napisał(a):
nie ma takiego wyposażenia, które są wymagane od jachtów Pełno-balatońskich.
A czy coś wiesz na temat wymagań dla takich jachtów?
marcingebus napisał(a):
Dwa i trzy lata temu byliśmy nad Balatonem na innym kampingu
marcingebus napisał(a):
W razie pytań piszcie.
Czy możesz napisać jak się porozumiewasz z Węgrami. Słyszałem, że starsze pokolenie to raczej zna niemiecki niż angielski.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2017, o 16:04 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Tam gdzie byłem teraz połowa recepcji mówiła po Angielsku. Portier przy wjeździe na kamping niemieckiego chyba też nie rozumiał. A goście od Katów, większość po angielsku szprecha. Z niemieckiego znam kilka słówek, więc jeśli się udaje porozmawiać, to tylko po angielsku.

Co do wymagań jachtów-pełnobalatońskich, to dokładnie nie znam. Wiem, że szczegółowo były napisane wymogi wyposażenia ratowniczego/kotwice dla jachtów, które chciały wystartować w Błękitnej Wstędze Balatonu (co roku pierwsza połowa lipca). Pisało coś o kamizelkach - norma, o kole - norma, ale też o kotwicach. U nich to o tyle ważne, że podczas sztormu jest b. duża i krótka fala i sztormowanie polega na zrzuceniu szmat i zarzuceniu kotwicy. Brzeg taki, że nie ma się gdzie ukryć. Wejście po portów niebezpieczne przy silnym wietrze. A ponieważ płytko (2-3m) z piaskiem/mułem, to może to i najlepsze aby rzucić kotwice i przeczekać te 10-30min burzy, nawet gdyby kotwica nie trzymała super, to będzie łagodniej jak lekko cię dryfnie do tyłu. I nie jestem pewien, ale mogło pisać dokładnie o wielkości kotwicy i być może nawet o tym, że musisz mieć dwie. Oświetlenie nie wiem czy każdy musi mieć.



Za ten post autor marcingebus otrzymał podziękowanie od: Marian J.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 sie 2017, o 15:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2011, o 08:35
Posty: 11
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 24
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: Patentowany nieuma
marcingebus napisał(a):
2. Ponieważ nie jest jachtem, to można nim pływać do 500m od brzegu. Moje wycieczki na drugi brzeg, były zatem nielegalne. Dziwił mnie fakt, że duże katamarany, które tam spotykaliśmy F30, zawsze miały asyste RIBa. No i się okazało, że jak się ma asystę RIBa, to się jest na treningu i można pływać po całym Balatonie.


Kilka lat temu, kiedy płynąłem z końcówki półwyspu Tihany do Balatonfured zatrzymała mnie ichnia Policja ale skończyło się na prośbie jak najszybszego udania się do brzegu. Teraz rozumiem dlaczego - siedziałem w pneumatycznym, eksperymentalnie ożaglowanym kajaku zdecydowanie dalej niż 500m od lądu :)

Niedawno zatęskniłem za tym akwenem i pomyślałem o zatarganiu tam 4-metrowej odkrytopokładówki ale z tego co pamiętam to północny brzeg jest mocno zabetonowany i chyba trudno znaleźć "dzikie" miejscówki takie jak na Mazurach na przykład. Nie wiem jak wygląda południowa linia ale chętnie się dowiem :)

Tomek.

_________________
Tomek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sie 2017, o 21:25 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Jeśli jesteś w stanie w kilka osób "wnieść" łodkę na wodę, to takie miejsca znajdziesz. Ale Musisz być na miejscu, mieć rower pojeździć po okolicy, bo jest tego jak na lekarstwo. Stawiam, że jedno na 5km. Gdzieś musisz nocować, może najpierw nocleg a przy okazji wypytaj emailem jak z wodowaniem łodzi. Katów pływa dużo, a one zazwyczaj są wyciągane. Nie są to dzikie miejsca, ale nie są też jakoś kosmicznie drogie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 wrz 2017, o 10:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 wrz 2017, o 10:15
Posty: 19
Lokalizacja: Chrzanów
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witaj Marcinie.
Poznajesz ten sprzęt? :D
Przeszedł lekki lifting...
A teraz właśnie dowiedziałem się że przepływając nim na drugi brzeg złamaliśmy prawo...
Ale było warto. Byliśmy na kampingu w Balatonszemes. Katamaran stał na wodzie, ale dwa razy o 2-giej w nocy był wyciągany ze względu na fale, nasza bojka była za słaba...
W przyszłym roku też złamiemy prawo :lol:
Pozdrawiam
Krzysztof


Załączniki:
1katamaran1.jpg
1katamaran1.jpg [ 438.4 KiB | Przeglądane 6142 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 14:56 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Jeśli to ten, który rok temu sprzedałem, to wożę ciągle do niego uszczelki do korków, których nie mogłem znaleźć gdy go sprzedawałem, jedną, albo dwie. Odezwij się na Priva, czy je potrzebujesz, to je odnajdę jeszcze raz aby się nie zgubiły znowu. :-)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 cze 2019, o 08:58 

Dołączył(a): 3 paź 2014, o 13:39
Posty: 143
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 19
Uprawnienia żeglarskie: sternik PU
Kolega się wybiera z Żoną, dziećmi i Katem nada Balaton i poleciłem mu miejsce w którym byłem 2 lata temu:
https://goo.gl/maps/2P447xsbfKG2
Zaglądam na zdjęcia satelitarne z Google, a tam nie ma już katów, są jakieś domki, jeziorko. Ktoś może polecić jakąś bazę, gdzie będzie można kata wkładać i wyciągać na brzeg w miarę, z noclegiem niedaleko?



Za ten post autor marcingebus otrzymał podziękowanie od: Kris3k
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 cze 2019, o 20:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 gru 2018, o 22:38
Posty: 94
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 10
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Ooo, fajnie, że temat został reaktywowany :) Mógłbym się podpisać pod tym pytaniem. Podobne plany były na ten rok - na wrzesień i do końca jeszcze nie upadły... Ciekaw też jestem o co chodziło z tym przepłynięciem na nie legalu na drugi brzeg??

Edit:
doczytałem o co chodzi z tym nielegalnym pływaniem :)

_________________
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.minicat.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL