Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 17 maja 2024, o 03:38




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 gru 2011, o 19:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 gru 2007, o 01:00
Posty: 293
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 94
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Pierwsza książka z serii Sławni Żeglarze /jeszcze bez logo serii / -Robert Le Serrec -Dookoła świata.5 lat pod żaglami tuńczykowca.Wyd.Morskie Gdańsk 1969 oraz Zbigniew Kosiorowski-Ocean pierwszy-KAW Szczecin 1986 , Zbigniew Kosiorowski-Skarby Kapitana Flinta.Ocean drugi-KAW Szczecin 1987 ,Zbigniew Kosiorowski-Wyspa wiecznego żeglarza.Ocean trzeci-KAW szczecin 1989 ,Zbigniew Kosiorowski-Rozbitkowie.Ocean czwarty i ostatni.-KAW szczecin 1989

_________________
Vlad PDRacer#807


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2011, o 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Cytuj:
Zbigniew Kosiorowski-Ocean pierwszy-KAW Szczecin 1986 , Zbigniew Kosiorowski-Skarby Kapitana Flinta.Ocean drugi-KAW Szczecin 1987 ,Zbigniew Kosiorowski-Wyspa wiecznego żeglarza.Ocean trzeci-KAW szczecin 1989 ,Zbigniew Kosiorowski-Rozbitkowie.Ocean czwarty i ostatni.-KAW szczecin 1989


Wybaczcie, ale czytałem i dam zdecydowaną anty-rekomendację w/w pozycjom autorstwa p. Kosiorowskiego.
Chyba, że ktoś lubi powieści "dla młodzieży", pisane w konwencji pseudo-realistycznej, których akcja przebiega w absolutnym oderwaniu od realiów epoki... I chyba, że ktoś ceni sobie intensywny dydaktyczny smrodek, zalatujący na dodatek aromatami epoki słusznie minionej ponad 20 lat temu.
Taaak - jeżeli ktoś taki się znajdzie - to zapraszam do lektury w/w książek p. Kosiorowskiego bardzo...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Ostatnio edytowano 31 gru 2011, o 20:37 przez Jaromir, łącznie edytowano 1 raz


Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: jedrek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 gru 2011, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 gru 2007, o 01:00
Posty: 293
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 94
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć

_________________
Vlad PDRacer#807


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 13:20 

Dołączył(a): 29 wrz 2010, o 15:55
Posty: 497
Podziękował : 520
Otrzymał podziękowań: 45
Uprawnienia żeglarskie: .
A w ramach przerwy w czytaniu książek typowo żeglarskich, polecam "Życie Pi" (Yann Martel)
Historia nastoletniego rozbitka, który walczy o życie na Pacyfiku....Niesamowita relacja, w którą możemy uwierzyć lub nie ;)
Pokazuje jaki wpływ na nasze życie mają wcześniejsze doświadczenia i wiara w Boga. Książka barwna, dramatyczna, wielowarstwowa, o zwierzętach, oceanie, wytrwałości, sile umysłu.... i sile słowa ;)

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39974/zycie-pi
http://merlin.pl/Zycie-Pi_Yann-Martel/browse/product/1,336605.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 13:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Vlad napisał(a):
Pierwsza książka z serii Sławni Żeglarze


.... to było "Samotne zwycięstwo" Erica Tabarly'ego, wydana 2 lata przez Le Serrekiem.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sty 2012, o 22:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
Zuzanna napisał(a):
polecam "Życie Pi"

Przeczytajcie obowiązkowo ;) Świetna.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sty 2012, o 21:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 gru 2007, o 01:00
Posty: 293
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 94
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Colonel napisał(a):
Vlad napisał(a):
Pierwsza książka z serii Sławni Żeglarze


.... to było "Samotne zwycięstwo" Erica Tabarly'ego, wydana 2 lata przez Le Serrekiem.

Zgadza się i przepraszam za wprowadzenie w błąd. "Samotne zwycięstwo" też jeszcze bez logo serii.

_________________
Vlad PDRacer#807


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2012, o 08:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
W latach chyba 60 wydawano Eouarda Peisson:
Orzeł Morski
Szlaki Ablaadów
Mroczny kurs
Kapitan Ballero i inne opowiadania
I szczególnie dwie powieści powiązane ze soba akcją:
Kapitanowie linii nowojorskiej.
Sól morza
(na kanwie zatonięcia oceanicznego parowca pokazanego od strony samego wypadku, do którego dochodzi po kumulacji różnych drobnych przyczyn i od strony przesłuachania kapitana przez sąd morski.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 sty 2012, o 19:30 

Dołączył(a): 24 cze 2010, o 12:52
Posty: 22
Lokalizacja: Trzymiasto
Podziękował : 5
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: Mors
Nie widziałem (jeżeli źle mówię poprawcie ) Das Boot Lothara-Günthera Buchheima. Bardzo warto. Także nie widziałem nic Toma Clancego , poza polowaniem na czerwony październik nie są to książki stricte morskie , ale bardzo tam dużo o współczesnej wojnie na morzu.
No i była ledwie mała wzmianka o Patricku O'Brianie a to naprawdę warto przeczytać. Rozrywka na pół zimy murowana ( 21 książek )

_________________
Pozdrawiam
Szymon Pielecki

I poprowadzi dzielny Tohr wikingów kwiat ku chwale...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 sty 2012, o 00:46 

Dołączył(a): 22 maja 2010, o 22:37
Posty: 25
Lokalizacja: Zakręt
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
chyba nie było jeszcze:
R Sabatini - "Kapitan Blood" i "Sokół Morski"

_________________
Piotr Izydorek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 sty 2012, o 19:51 

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 19:49
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: brak
A slyszeliscie o Okrecie liniowym? Podobno ma sie niedlugo ukazac w ksiegarniach


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 sty 2012, o 08:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Chodzi Ci o "Okręt liniowy" C. S. Forestera? Jeden z tomów cyklu o Hornblowerze?

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2012, o 17:57 

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 19:49
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: brak
do:Colonel Dokładnie! Widzę, że znasz C. S. Forestera :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2012, o 18:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A to dziwne?

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2012, o 20:29 

Dołączył(a): 24 sty 2012, o 12:48
Posty: 147
Lokalizacja: Zabrze/Kraków
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 9
Uprawnienia żeglarskie:
Mirka napisał(a):
A slyszeliscie o Okrecie liniowym? Podobno ma sie niedlugo ukazac w ksiegarniach


Jak czytać, to po kolei, od "Pan midszypmen Hornblower" :D

_________________
Pozdrawiam
Bartek Drożdżal

„Nie bój się morza, sztormów, trudu i niebezpieczeństw związanych z żeglowaniem. Ale unikaj portów. Porty są niedobre i dla statków i dla ludzi. W portach rdzewieją statki, a ludzie schodzą na psy.”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lut 2012, o 23:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12969
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2920
Otrzymał podziękowań: 2591
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
bede napisał(a):
Jak czytać, to po kolei, od "Pan midszypmen Hornblower" :D
Są dwie szkoły.
Niektórzy twierdzą (i ja się z nimi zgadzam), że za pierwszym razem Hornblowera powinno się czytać w takiej kolejności,jak był pisany, a nie chronologicznie. Później można czytać w dowolnej kolejności :)

PS. Dla tych, którzy nie wiedzą: pierwszy był napisany "Szczęśliwy powrót", potem "Okręt liniowy", a następnie "Z podniesioną banderą". A dalej do końca kariery. Początki (Midszypmen, Hostpur, Atropos itd) były piane na końcu. Po drodze jeszcze nowelki (wdowa McCool) i na koniec niedokończony "Kryzys". A na deser, dla zagorzałych fanów jeszcze Parkinsona "Hornblower, jego życie i czasy".

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lut 2012, o 07:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
A wiesz Wojtku, że jak się porównuje Forestera z Parkinsonem, to wychodzą interesujące różnice? Podczas pobytu Hornblowera na Baltyku w czerwcu 1812 ujawnia sie około dwóch tygodni "luki", kiedy nie wiadomo co działo się z eskadrą brytyjską. Autorzy korzystaki z archiwów, Parkinson także z odnalezionego już po śmierci Forestera kuferka dokumentów hornblowerowskich i mimo to rozbieżność istnieje. Kwerenda w Archiwum Morskim Jej Królewskiej Mości wykazuje, że brak jest jednego z raportów złozonych przez Hornblowera za pośrednictwem stacjonującego wówczas w Zatoce Hano adm. Saumareza.
Pytanie czemu?!

PS> A powieści Parkinsona o Delancey'u znasz? "Tajna Misja", "Pod płonącą banderą", "Wyścig z czasem"?

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 lut 2012, o 14:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12969
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2920
Otrzymał podziękowań: 2591
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Nie wszystkie

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lut 2012, o 22:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 kwi 2006, o 13:57
Posty: 3996
Podziękował : 657
Otrzymał podziękowań: 613
Uprawnienia żeglarskie: szkutnik drewkarz,motorówkarz
Nie o żeglarstwie w czystej formie ale warto przeczytać
Terry Darlington Z wąskim psem do Carcassonne
http://humanistkaa.blox.pl/2008/06/Z-wa ... sonne.html

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lut 2012, o 23:09 

Dołączył(a): 22 maja 2010, o 22:37
Posty: 25
Lokalizacja: Zakręt
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Polecam jeszcze książki Czesława Centkiewicza - jego samego i te pisane wraz z żoną.
Nie są stricte o żeglowaniu - a przynajmniej nie wszystkie, ale np. opisy ze statków wielorybniczych bardzo mi się podobały.
Czytałem większość ich książek, ale najbardziej podobała mi się "Wyspa Mgieł i Wichrów" - o zimowaniu na sacji badawczej na Wyspie Niedźwiedziej - może dlatego, że od tej pozycji zacząłem.

_________________
Piotr Izydorek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lut 2012, o 23:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Hmmm... Centkiewiczowie potrafili popełniać też osadzone w polarnych realiach soc-realistyczne "produkcyjniaki"...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lut 2012, o 23:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2011, o 21:44
Posty: 299
Podziękował : 69
Otrzymał podziękowań: 43
Uprawnienia żeglarskie: pasażerka
pierdupierdu napisał(a):
Hmmm... Centkiewiczowie potrafili popełniać też osadzone w polarnych realiach soc-realistyczne "produkcyjniaki"...
mam nadzieję że ich książka o Roaldzie Amundsenie taka nie była. Do dziś ją pamiętam, a historia "Człowieka o którego upomniało się morze" zrobiła na mnie spore wrażenie (te paredziesiąt lat temu).

_________________
Pozdrawiam, Małgosia
s/y White Phoenix

"Najczęściej, nie tyle trzeba zmieniać samą sytuację, ile sposób jej doświadczania" Sensei Sunya


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 00:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16822
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4123
Otrzymał podziękowań: 3973
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
White Phoenix napisał(a):
(te paredziesiąt lat temu)

Eeeee... Ludzie tyle nie żyją... ;)

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 00:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2011, o 21:44
Posty: 299
Podziękował : 69
Otrzymał podziękowań: 43
Uprawnienia żeglarskie: pasażerka
robhosailor napisał(a):
Eeeee... Ludzie tyle nie żyją...

Zgadza się, bo ja kobietą jestem ;)
No dobra, paredzieści lat temu.

_________________
Pozdrawiam, Małgosia
s/y White Phoenix

"Najczęściej, nie tyle trzeba zmieniać samą sytuację, ile sposób jej doświadczania" Sensei Sunya


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 00:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Książki biograficzne Centkiewiczów (Amundsen, Nansen) bronią się do dziś, natomiast jak poczytać o nieskazitelnych postaciach radzieckich towarzyszy w niektórych innych książkach, albo jak potknąć się przypadkiem na jakiejś partyjnej inwokacji - to razi...
Pewnie źle się wyraziłem, nazywając taką, widoczną w niektórych książkach Centkiewiczów manierę - "socrealizmem".. Bo to nadal uczciwa polszczyzna, sporo prawdy o Arktyce sprzed dziesiątków lat oraz solidny, pisarski warsztat... Niemniej w niektórych książkach Centkiewiczów wyraźne serwituty wobec politycznej poprawności lat powojennych w PRL - mocno dziś rażą...
-----------------
- Partia nasza, która nie cofa się nigdy przed trudnościami, powierzyła nam bojowe zadanie - przerwał ciszę ochrypły, tchnący glęboką wiarą głos.
- Jesteśmy tu jak żołnierze na polu walki.Odcinek, którego bronimy jest zagrożony, wróg nieprzejednany, zaciekły. Czy cofniemy się przed nim?! - mówił Borysow.

[A i Cz. Centkiewiczowie, "W Lodach Eisfiordu", str. 139-140, Nasza Księgarnia, wyd III, 1956]

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 09:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16822
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4123
Otrzymał podziękowań: 3973
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
pierdupierdu napisał(a):
Niemniej w niektórych książkach Centkiewiczów wyraźne serwituty wobec politycznej poprawności lat powojennych w PRL - mocno dziś rażą...
-----------------
- Partia nasza, która nie cofa się nigdy przed trudnościami, powierzyła nam bojowe zadanie - przerwał ciszę ochrypły, tchnący glęboką wiarą głos.

W tamtych czasach (lata 50. XX wieku) żeby książka w ogóle oficjalnie znalazła się w druku, to coś takiego musiało być i tyle np. Juliusz Sieradzki "Amatorskie budownictwo sprzętu żeglarskiego" Wyd. Ligi Morskiej 1953, Przedmowa:
Cytuj:
Obejmujący coraz szersze masy rozwój sportu żeglarskiego w Polsce Ludowej zmusza do poważnego ustosunkowania się do zaniedbanej dotychczas dziedziny jaką jest amatorskie budownictwo sprzętu sportowo-wodnego. Budowa sprzętu własnymi siłami uzupełnia produkcję państwowych stoczni i warsztatów, daje duże oszczędności w skali państwowej a ponadto jest doskonałym przygotowaniem fachowym dla każdego wodniaka. Bardzo cenne są dla nas w tej dziedzinie doświadczenia radzieckiej organizacji DOSAAF, której członkowie budują masowo taki sprzęt, jak kajaki, łodzie i jachty, a nawet kutry motorowe.

Idąc za ich przykładem członkowie LM i organizacji sportowych powinni także śmielej przystępować do budowy sprzętu wodnego własnymi siłami. Oczywiście do pracy takiej należy przygotować się starannie i zespołowo. Jak wykazują doświadczenia radzieckie i przodujących ogniw LM, które w pracy swej praktycznie wykorzystały te doświadczenia/.../
Ot, taka sobie, cienka książeczka o budowie łódek... :DD

A "Poradnik turysty kajakowca" z 1954??? - (Część I. Dlaczego uprawiamy turystykę kajakową)
Cytuj:
W Polsce Ludowej obserwujemy wyraźnie znaczny wzrost turystyki w ogóle, a turystyki kajakowej w szczególności. W wielkim, ogólnopolskim spływie na Brdzie w 1953 roku wzięło udział 1500 turystów na około 800 kajakach.
/.../
Ilość ich zresztą powiększy się w najbliższych latach w związku z planami uregulowania rzek i budowy nowych kanałów, planami opartymi na wzorach gigantycznych budowli komunizmu w Związku Radzieckim.

Władze Polski Ludowej doceniają w całej pełni zdrowotne i wychowawcze znaczenie turystyki i sportów wodnych oraz możność ich wykorzystania dla potrzeb obrony kraju i w szkoleniu młodzieżowych kadr dla żeglugi śródlądowej i morskiej./.../


A "Żeglarstwo śródlądowe" Stefana Wysockiego z 1955? Nie zaczyna się od panegiryku na temat dobrodziejstw komunizmu? Niby tak, ale spoko, już kilka stron dalej (str. 22-24):
Cytuj:
Z pomocą przychodzi Państwo, budujące socjalizm młode Państwo.
Wrzesień 1949 roku. Uchwała Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w sprawie rozwoju kultury fizycznej i sportu. /.../
Będzie sprzęt, będą przystanie. Będzie opieka. Nasze Państwo myśli o nas i interesuje się nami.
Stawia się przed nami i nowe hasło do realizacji.
Bądź sprawny do pracy i obrony.
Czy rozumiecie głęboki, najgłębszy sens tych słów? Czy zdajecie sobie sprawę, że właśnie my sportowcy, powołani jesteśmy do realizowania tego hasła w praktyce?
/.../
Nadchodzą nowe wskazania, konieczne do coraz wyższego rozwoju życia sportowego.
A więc reorganizacja sportu polskiego mająca na celu najściślejsze połączenie masowości z wyczynem.
/.../
Lecz nie jest to jeszcze zakończenie. To zaledwie początek. Początek walki sportu polskiego o nowe jutro, walki pełnej dynamiki i woli zwycięstwa.
Przebieg tej walki, jej powodzenie i ostateczny wynik - leży w Waszych rękach.
Przepiękne - prawda? :DD


***
Nawet naszej, niedawno zmarłej, noblistce nie udało się obejść tego problemu, czego niektórzy, do dziś nie potrafią Jej darować... a inny nasz noblista, aby nie musieć pisać pochwał ówczesnej rzeczywistości i zachować niezależność, musiał po prostu, na wiele lat, z Polski wyjechać...

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 09:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
"W lodach Eisfiordu" miło wspominam z dzieciństwa, a takich tekstów jak cytowany jakoś nie zapamiętywałem, nie wiem czemu ale przechodziłem nad nimi do porządku, nie rejestrując...

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 10:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
robhosailor napisał(a):
pierdupierdu napisał(a):
Niemniej w niektórych książkach Centkiewiczów wyraźne serwituty wobec politycznej poprawności lat powojennych w PRL - mocno dziś rażą...
-----------------
- Partia nasza, która nie cofa się nigdy przed trudnościami, powierzyła nam bojowe zadanie - przerwał ciszę ochrypły, tchnący glęboką wiarą głos.

W tamtych czasach (lata 50. XX wieku) żeby książka w ogóle oficjalnie znalazła się w druku, to coś takiego musiało być i tyle

- Zuważ, że podany przeze mnie przykład pochodzi z luźno powiazanej z pewnym arktycznym epizodem powieści, a nie z technicznego poradnika czy rozbudowanego skryptu "na stopień"... To, jak sądzę, czyni pewną różnicę - nieprawdaż?
- Poza tym - czy to, że wtedy (hmmm.. Twoim zdaniem) "coś takiego musiało być i tyle" miałoby zmieniać cokolwiek w dzisiejszej rzeczowej albo artystycznej ocenie książek wydanych w tamtych czasach?
- A nawet - czy to, że przyjmiemy, iż kiedyś "musiało tak być" ma oznaczać, że dziś nie powinnimy o tym wspominać czy zwracać na to uwagi? Cóż - ja tylko zwróciłem uwagę - i nie widzę w tym nic niestosownego...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 10:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16822
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4123
Otrzymał podziękowań: 3973
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
pierdupierdu napisał(a):
Cóż - ja zwróciłem - i nie widzę w tym nic niestosownego...

Też nie widzę, zwróciłem tylko uwagę na aspekt drugi:
pierdupierdu napisał(a):
(hmmm.. Twoim zdaniem) "coś takiego musiało być i tyle"
A czy tylko moim zdaniem? Podać trudniej przykłady, że nie musiało i nie było. :DD

BTW:
Są niektórzy (to nie o Ciebie mam na myśli!) święci, świętsi od samego papieża, którzy uważają, że nie musiało, ale oni wtedy nie drukowali :DD

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2012, o 13:57 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8840
Podziękował : 3991
Otrzymał podziękowań: 1918
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Albo ich jeszcze na swiecie nie bylo :) ale za to teraz wiedza lepiej :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 99 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL