Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 kwi 2024, o 04:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 sie 2017, o 11:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
W zasadzie, pakuję wszystkie swoje uwagi na temat żeglowania GIS-em do wątku o jego budowie, ale ta opowiastka dotyczy również innych łódek, dlatego zdecydowałem się zamieścić ją w dziale "Opowiadania ...".

Na sobotę, 5 sierpnia 2017 zapowiedziano wietrzną (4 Bft) i słoneczną pogodę. Pojechaliśmy więc nad Zalew Zegrzyński z zamiarem pożeglowania. Rzeczywiście, jak tylko stanęliśmy na brzegu, wiadomo już było, że wieje przynajmniej trójka. Super! Kończąc taklowanie naszego GIS-a "Uitwaaien" zauważyliśmy nietypową na naszych wodach jednostkę. Od razu wszystko było jasne! To Zuluwhiskey ze swoją załogą nadpływają Drascombe Luggerem o wdzięcznym imieniu "Impala" na foku i bezanie!

Obrazek

Za chwilę zwinął również bezan i wejście do przystani wykonał sprawnie przy użyciu wiosła typu yuloh.

Obrazek

Obrazek

Chwilę po powitaniu podziwialiśmy nawzajem swoje łódki. Jak na forum wiadomo, Zuluwhiskey parę lat temu samodzielnie zbudował GIS-a "Safari", którym ostatnio żegluje głównie nasza Smoczyca Janna z rodziną, następnie przerzucił się na wygodniejszego do turystyki Drascombe Luggera. Wymienialiśmy uwagi techniczne, a przy okazji otrzymałem zwrot pożyczonych kiedyś książek o amatorskim szkutnictwie, z których, mam nadzieję, będę mógł jeszcze skorzystać. :D

Obrazek

Obrazek

Załoga "Impali" była już po pewnym odcinku swojego rejsu, zdecydowali się więc na krótką przerwę, natomiast my wyruszyliśmy na ZZ Lake, obiecując sobie wzajemnie, wkrótce spotkanie na wodzie. Chwilę po wyjściu z przystani okazało się, że obserwowana przeze mnie trójka potrafi dmuchnąć piątką, co wcale nie jest niczym dziwnym. Półwiatrem popłynęliśmy do plaży koło restauracji "Barka", gdzie wzięliśmy drugi ref. GIS wyraźnie się uspokoił, więc i moje problemy kardio wraz z nim. Popłynęliśmy sobie wolniutko, zgodnie z duchem nazwy "Uitwaaien", co już wszyscy chyba tu wiedzą, że znaczy w skrócie "spacerować na wietrze". Oszacowaliśmy wkrótce prędkość tego spaceru: od "Barki" do przystani przy moście w Zegrzu Płn. jest około 3 km, a dystans ten osiągnęliśmy w pół godziny. Również pół godziny trwała droga powrotna. Około 6km na godzinę, czyli nieco ponad 3 węzły - tyle wynosiła średnia prędkość naszego GIS-a z podwójnie zarefowanym grotem. Niezbyt wiele, ale też nie tak źle, biorąc pod uwagę, że płynęliśmy spokojniutko, a ja mogłem sobie siedzieć w środku przytulony do rumpelka.

Rzeczywiście, spotkaliśmy się niebawem, co zaowocowało paroma portretami "Impali" na wodzie. Kiedy my wzięliśmy dodatkowy ref, Zuluwhiskey postawił grota z jednym refem, zobaczyliśmy więc Drascombe Luggera prawie pod pełnymi żaglami:

Obrazek

Obrazek

Wietrzny dzień dawał preferencje katamaranom, deskom, które wreszcie chodziły w ślizgu i innym sportowym jednostkom, które chodziły szybko, "jak wiatr".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze względu na moją kondycję i umiejętności oraz żeglarskie doświadczenie Kasi, zadowalaliśmy się spokojniutkim turlaniem się, chociaż w szkwałach cieszyliśmy się, że nie musimy wyskakiwać na balast. :DD ;)
Ale wbrew pozorom, nie byliśmy najwolniejszą jednostką na Zalewie. Płynęliśmy np. szybciej od Venus żeglującej na samym grocie i od maleńkiej jednostki z gaflowym grotem, gdzie naliczyliśmy w załodze dwoje dorosłych i dwoje dzieci:

Obrazek

Z innych ciekawostek, warto wspomnieć przedłużoną (dodano około pół metra na rufie) Inkę z WTW, którą obserwowałem kiedyś podczas owej konwersji - ta Inka oprócz dłuższego kadłuba ma również powiększoną powierzchnię żagla i testowano na niej kiedyś "system odgrzybiania" ;) czyli napełniany automatycznie balonik na topie masztu, mający zapobiegać wywrotce do góry dnem:

Obrazek

***
Niedziela była jeszcze bardziej wietrzna, "morskie" łódki chodziły mocno zarefowane ...

Obrazek

... ale rodzinne obowiązki przytrzymały mnie z dala od GIS-a, popatrzyłem sobie jedynie na ZZ Lake z innej perspektywy.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowania - 5: Janna, Mir, Moroszka, Zielony Tygrys, Zuluwhiskey
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 17:12 

Dołączył(a): 12 cze 2012, o 18:31
Posty: 139
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: Sternik Jachtowy
Swoją Gigą też popływałem w sobotę po ZZ i faktycznie warunki dla tej łódki (i chyba ogólnie żeglarskie) były świetne!
Bardzo ładną łódkę uwieczniłeś na ostatniej fotce ;P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 17:31 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
robhosailor napisał(a):
To Zuluwhiskey ze swoją załogą nadpływają Drascombe Luggerem o wdzięcznym imieniu "Impala" na foku i bezanie!
A widziałem, widziałem jak dostojnie płynęli w dół ZZ na foku i bezanie na wysokości Klubu Mila. Ja akurat spływałem na obiadek. Jakby mieli banderkę forumową to bym podszedł. A tak, pływa sobie ktoś i dobrze

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 17:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 sie 2014, o 10:35
Posty: 1166
Podziękował : 284
Otrzymał podziękowań: 617
Uprawnienia żeglarskie: polskie i zagraniczne
robhosailor - wyprzedzałem Impalę w kierunku Serocka (na rs Aero; 9m żagla). Zamachałem przyjaźnie i nawet zostałem przez część załogi odmachany.

Bardziej fraternizować się bylo trudno, bo Aero w ślizgu jest jednak nieco szybsze (za całym szacunkiem) od Impali.

_________________
Z wyrazami
JM


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 18:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 paź 2010, o 14:59
Posty: 5461
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 2938
Otrzymał podziękowań: 2910
Uprawnienia żeglarskie: ciut ciut
Bombel napisał(a):
robhosailor napisał(a):
To Zuluwhiskey ze swoją załogą nadpływają Drascombe Luggerem o wdzięcznym imieniu "Impala" na foku i bezanie!
A widziałem, widziałem jak dostojnie płynęli w dół ZZ na foku i bezanie na wysokości Klubu Mila. Ja akurat spływałem na obiadek. Jakby mieli banderkę forumową to bym podszedł. A tak, pływa sobie ktoś i dobrze

Banderkę mają, bo dostali ode mnie. :-) Może zapomnieli zabrać.

_________________
Pozdrawiam,
Smoczyca


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 sie 2017, o 19:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 kwi 2014, o 15:22
Posty: 7
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 30
Uprawnienia żeglarskie: ż.j.
Janna napisał(a):
Banderkę mają, bo dostali ode mnie. :-) Może zapomnieli zabrać.


Banderkę mam, bo dostałem od Janny... Tyle tylko, że na bezanmaszcie nie prezentowała się najlepiej.
Postanowiłem ją lepiej wyeksponować i prawie mi się udało.
Zdjąłem ją z bezanmasztu... i w ferworze porannego taklowania zapomniałem przymocować do wanty przed postawieniem masztu.

Ale obiecuję poprawę.

Pozdrawiam
ZW



Za ten post autor Zuluwhiskey otrzymał podziękowanie od: Janna
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 sie 2017, o 07:54 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Zuluwhiskey napisał(a):
Ale obiecuję poprawę.
Noooo. Żeby mi to było przedostatni raz :-P

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2017, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16789
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4105
Otrzymał podziękowań: 3967
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
sailhorse napisał(a):
robhosailor - wyprzedzałem Impalę w kierunku Serocka (na rs Aero; 9m żagla). Zamachałem przyjaźnie i nawet zostałem przez część załogi odmachany.

Bardziej fraternizować się bylo trudno, bo Aero w ślizgu jest jednak nieco szybsze (za całym szacunkiem) od Impali.

GIS miałby szansę z Aero, gdyby sam poszedł w ślizgu, ale ... z powodu dwóch refów, nie poszedł. Za to ja miałem żeglowanie. Gdybyś chciał jednak spróbować, to zapraszam - GIS ma (bez refów) 9,75 m² żagla i w ślizgu chodzić potrafi. :)

***
A co do forumowej banderki - nosiłem ją zawsze, od kiedy się na forum upowszechniły, zarówno poprzednią wersję, jak i współczesną - na BETH. Nie zauważyłem jakiegoś podwyższonego zainteresowania ze strony forumowiczów. :P
Na "Uitwaaien" forumowy, granatowy proporczyk jeszcze nie był podniesiony. GIS nie ma want, ani salingu, nawet lazyjacków, jakie zrobiłem w BETH, nie ma. Czy wypadałoby dowiązać go, po prawej stronie masztu do fału??? Chyba nie ma wyjścia.
A biało-czerwona bandera, mówiąca o przynależności państwowej jachtu, zostanie niebawem podniesiona na flagsztoku!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL