Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 12:50




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lis 2016, o 17:33 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:46
Posty: 1818
Lokalizacja: Rumia
Podziękował : 357
Otrzymał podziękowań: 299
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
Moniia napisał(a):
Idiota...


ale kto ??? FIGA1 czy QbaM ? :rotfl:

Bo ja rozumiem chłop miał ochotę zostać marynarzem, poszedł na kursa... OK.

Ale po co to opisywać godzina po godzinie na forumie tego nie skumałem od 23 sierpnia do dziś . ;)

I jeszcze w razie pytań FIGA1 jest do dyspozycji. Chyba ma faktycznie a dużo wolnego czasu.

_________________
pozdro Zbyszek
PUMA 42 S/Y SINE METU
http://www.maxiskippers.pl


Ostatnio edytowano 1 lis 2016, o 17:50 przez junak73, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 17:41 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
junak73 napisał(a):
Ale po co to opisywać godzina


chętnie poczytałem :D

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2016, o 19:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
junak73 napisał(a):
Moniia napisał(a):
Idiota...


ale kto ??? FIGA1 czy QbaM ? :rotfl:

Bo ja rozumiem chłop miał ochotę zostać marynarzem, poszedł na kursa... OK.

Ale po co to opisywać godzina po godzinie na forumie tego nie skumałem od 23 sierpnia do dziś . ;)

I jeszcze w razie pytań FIGA1 jest do dyspozycji. Chyba ma faktycznie a dużo wolnego czasu.


Pomyśl...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2016, o 09:25 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
@QbaM pytasz po co mi wszelkiej maści świadectwa do działów, które z żeglarstwem niewiele mają wspólnego(jak świadectwo młodszego rybaka itp.).

Odpowiedź jest banalnie prosta: Zwyczajnie była okazja to wyrobiłem. Tak czy tak wyrabiałem świadectwo młodszego marynarza(na dział pokładowy) to pomyślałem, że relatywnie niewielkim i co ważne jednorazowym kosztem uzyskam inne świadectwa. Dzięki temu wystarczył tylko jeden zestaw załączników i odpowiednio większa ilość zdjęć. Gdybym natomiast tego nie zrobił a kiedykolwiek w przyszłości chciał jednak te dodatkowe świadectwa uzyskać musiałbym wszystko od początku składać(w tym i nowe badania). A tak kwity leżą sobie w szufladce i jeść nie wołają.

QbaM napisał(a):
Książeczka Żeglarska? Po co ci to?

Planujesz pracować na statku? Za mało.
Planujesz żeglować? Nie tędy droga.


Na statku może kiedyś by się udało za ,,fizycznego" :rotfl: - wiem doskonale, że bez papierów co najmniej oficerskich i dobrej praktyki raczej szans nie ma. No chyba,że na pasażery do hotelu...
Bardziej robiłem te dokumenty pod kontem jachtów komercyjnych - to bardziej tutaj chciałbym coś spróbować jako załogant. Oczywiście wiem, że to jest dopiero początek drogi i najważniejsze są rejsy stażowe i patent sportowy. Na to przyjdzie czas w sezonie 2017. Teraz skupiam się na przyswojeniu teorii a jak będzie okazja(nowy sezon) to trza będzie zacząć rozglądać się za ofertą rejsów stażowych(w końcu te obowiązkowe 200 godzin na morzu samo się nie wypływa ;)
Ponadto ostatnio natknąłem się na tym forum na coś takiego:
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290952
Czytając ten projekt a szczególnie jego § 4. punkt 1. widać, że osoby posiadające ,,zawodowe" dokumenty marynarskie będą mogły w prostszy sposób uzyskać kwalifikacje na jachty komercyjne(np. młodszy marynarz pokładowy będzie mógł w prosty sposób stać się młodszym marynarzem jachtowym).
Owy projekt dość ciekawie wspomina także o innnych przeszkoleniach, jak: Medical Care, radar i ARPA, kod ISPS, GOC.
Do tego w § 29. punkt 1. projektu wyraźnie jest wspomniane, że: Dowodem odbycia praktyki pływania lub dodatkowej praktyki pływania jest:
1) wpis w książeczce żeglarskiej wydanej na podstawie przepisów o pracy na morzu(...)

Stąd widać, że jednak Książeczka Żeglarska może być przydatna.
Oczywiście wiem, że to jest jeszcze tylko projekt i wszystko może się jeszcze zmienić, niemniej jednak skoro już coś takiego się pojawiło, to coś chyba wisi w powietrzu i można się spodziewać regulacji w tym zakresie.
[quote=junak73]Ale po co to opisywać godzina po godzinie na forumie tego nie skumałem od 23 sierpnia do dziś.[/quote]
Pozwoliłem sobie opisać dość myślę szczegółowo wspomniane przeszkolenia z myślą o osobach, które w przyszłaści chciałyby dowiedzieć się coś więcej na ten temat. Sam jak szukałem o tych szkoleniach informacji, to znajdywałem raczej ogólne wiadomości a czegoś więcej(w tym pragmatyki) brakowało.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Wypowiedzi użytkowniczki @Moniia pozwolę sobie nie komentować aby jednak zachować pewien poziom kultury wypowiedzi i merytoryczność w dyskusji.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)



Za ten post autor SP9GMK otrzymał podziękowanie od: hoopak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2016, o 10:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Nie komentuj, twoje posty komentują się same...

Ps. Nie wiem, co wspólnego z kulturą ma stwierdzenie obserwowalnego faktu...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2016, o 10:46 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
FIGA1 napisał(a):
eraz skupiam się na przyswojeniu teorii a jak będzie okazja(nowy sezon) to trza będzie zacząć rozglądać się za ofertą rejsów stażowych(w końcu te obowiązkowe 200 godzin na morzu samo się nie wypływa ;)


Twoją relację przeczytałem bardzo chętnie choć kompletnie tymi kursami nie jestem zainteresowany. :D

jak dla mnie to jednak kluczowe jest pływanie im więcej godzin tym lepiej. Uważam,że rejsy stażowe należy wybrać starannie i to jest kluczowe. Generalnie polecam pływanie w małych składach i na łódkach średnich, tak żeby mieć możliwość spędzenia więcej czasu za sterem .

_________________
pozdrowienia piotr



Za ten post autor piotr6 otrzymał podziękowanie od: SP9GMK
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2016, o 13:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12941
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2909
Otrzymał podziękowań: 2584
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
piotr6 napisał(a):
żeby mieć możliwość spędzenia więcej czasu za sterem
FIGA1 napisał(a):
robiłem te dokumenty pod kontem jachtów komercyjnych - to bardziej tutaj chciałbym coś spróbować jako załogant.
Nie widzę większego związku.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 lis 2016, o 16:05 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:46
Posty: 1818
Lokalizacja: Rumia
Podziękował : 357
Otrzymał podziękowań: 299
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
Moniia napisał(a):
Pomyśl...


Chyba jednak za tępy jestem ... ;)


FIGA1 napisał(a):
Pozwoliłem sobie opisać dość myślę szczegółowo wspomniane przeszkolenia z myślą o osobach, które w przyszłaści chciałyby dowiedzieć się coś więcej na ten temat. Sam jak szukałem o tych szkoleniach informacji, to znajdywałem raczej ogólne wiadomości a czegoś więcej(w tym pragmatyki) brakowało.


Ale czy nie sądzisz że potencjalny zainteresowany takim kursem dowie się tego samego właśnie na kursie, bo tak to dwa razy to samo wałkuje, a ty mu kwita nie wystawisz :rotfl:

Moniia napisał(a):
Nie komentuj, twoje posty komentują się same...

Ps. Nie wiem, co wspólnego z kulturą ma stwierdzenie obserwowalnego faktu...


Pacz pan .... teraz to już zgłupiałem do reszty.... :kiss:

_________________
pozdro Zbyszek
PUMA 42 S/Y SINE METU
http://www.maxiskippers.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lis 2016, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, o 23:49
Posty: 40
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 40
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Ostatnia próba...

Drogi FIGA1,

Świadectwo Młodszego Marynarza to taki śmieszny papier, który nic nie daje, bo odnosi się do nieistniejącego stanowiska. Nikt nie wie po co UM nadal to wydają. Pytałem w PŻM'ie. Też nie wiedzieli. W praktyce, pierwsze zawodowe świadectwo w dziale pokładowym to OS, inaczej Ordinary Seaman, na nasze Marynarz Wachtowy. Tylko to wymaga nie tylko kilku zdjęć i wyrobienia książeczki. Mówiąc krótko wydałeś pieniądze na kompletnie nieprzydatne papierki.

Cytuj:
Do uzyskania świadectwa marynarza wachtowego wymagane jest (opcjonalnie):

Zaliczenie pierwszego roku studiów na kierunku nawigacyjnym w wyższej uczelni morskiej oraz posiadanie 2-miesięcznej praktyki pływania na statkach morskich w dziale pokładowym.

ukończenie pierwszego roku nauki na kierunku nawigacyjnym w ośrodku szkoleniowym (policealne szkoły morskie), kształcącym co najmniej na poziomie operacyjnym oraz posiadanie 2-miesięcznej praktyki pływania na statkach morskich w dziale pokładowym.

Ukończenie nauki na kierunku pokładowym w ośrodku szkoleniowym (policealne szkoły morskie, średnie szkoły zawodowe) oraz posiadanie 2-miesięcznej praktyki pływania na statkach morskich w dziale pokładowym.

Posiadanie 12-miesięcznej praktyki pływania na statkach morskich w dziale pokładowym oraz złożenie egzaminu na poziomie pomocniczym.

Posiadanie 24-miesięcznej praktyki pływania w służbie radiowej na stanowisku radiooficera, w tym ukończenie pod nadzorem oficera wachtowego 6-miesięcznego programu szkolenia praktycznego na statkach morskich oraz złożenie egzaminu na poziomie pomocniczym.

Posiadanie dyplomu oficera mechanika wachtowego lub oficera elektroautomatyka, 24-miesięcznej praktyki pływania w dziale maszynowym, w tym co najmniej 2 miesiące szkolenia praktycznego w dziale pokładowym oraz ukończenie szkolenia w ośrodku szkoleniowym i złożenie egzaminu na poziomie pomocniczym.

Posiadanie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia w charakterze pracownika przetwórni statku rybackiego oraz ukończenie kursu w ośrodku szkoleniowym i złożenie egzaminu na poziomie pomocniczym.


Podsumowując, rób sobie co chcesz. Twoje pieniądze, twój czas. Obawiam się tylko, że funkcjonowanie w alternatywnej rzeczywistości raczej nie pomoże dostać się na statek czy "jacht komercyjny". Czasami chyba jednak warto posłuchać innych niż iść w zaparte.

Więcej komentować nie będę, bo wygląda na to, że i tak nic nie dociera.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 01:30 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
QbaM napisał(a):
Świadectwo Młodszego Marynarza to taki śmieszny papier, który nic nie daje, bo odnosi się do nieistniejącego stanowiska. Mówiąc krótko wydałeś pieniądze na kompletnie nieprzydatne papierki.
Bardzo przydatne. Polskim biurwom w urzędach tzw. morskich (najbardziej niebezpieczne dla Polaków zwykle były urzędy i służby bezpieczeństwa), czyli chroniących morze przed nami, obywatelami PRL-bis. Bez świadectwa młodszego zmieniacza nocników, nawet z zagranicznym patentem jachtowego kapitana żeglugi wielkiej (IYT, MCA, RYA, PZŻ) nie otrzymasz - BACZNOŚĆ!! - książeczki żeglarskiej (tzw. zawodowej) - SPOCZNIJ!! W Związku Sowieckim obywatele nie mieli prawa do dowodów osobistych, w PRL prawa do paszportów, a w PRL-bis obywatele nie mają prawa do książeczki żeglarskiej. No chyba, że ze świadectwem - BACZNOŚĆ!! - Urzędu Morskiego - SPOCZNIJ!! - młodszego wycieracza misek (silnikowych).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 01:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12941
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2909
Otrzymał podziękowań: 2584
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
666 napisał(a):
Bardzo przydatne.
Twoje wiadomości są nieco przestarzałe. Wersja aktualna jest taka:
Urząd Morski w Gdyni napisał(a):
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, iż aby uzyskać międzynarodową książeczkę żeglarską musi Pan posiadać udokumentowane ukończenie szkolenia dotyczące bezpieczeństwa stopnia podstawowego obejmujące :

- indywidualne techniki ratunkowe

- Elementarną Pomoc Medyczną

- Bezpieczeństwo Osobiste i Odpowiedzialność Wspólną

- Ochrona p.poż- stopnia podstawowego

Ponad to:

- Świadectwo zdrowia międzynarodowe do pracy na morzu wydane przez lekarza uprawnionego (polskiego lekarza)

- Dowód osobisty

- 3 zdjęcia format paszportowy

- Dowód wniesienia opłaty ok. 50zł (opłatę dokonuje się na miejscu w kasie Urzędu Morskiego w Gdyni w dniu składania dokumentów)

- Kopia dowodu osobistego i świadectwa zdrowia (oryginały do wglądu)

Lista lekarzy uprawnionych do wydawania świadectw zdrowia znajdują się na naszej stronie internetowej www.umgdy.gov.pl

Kontakt do ośrodków szkoleniowych

- Fundacja Rozwoju 586203859

- SDK 586201968

- Gospdarka Morska 586204165

- Fundacja Polsteam 586203066

Dokumenty składa się w poniedziałki w godz. od 8.30 do 16.00 oraz od wtorku do piątku w godz. od 8.30 do 14.00 w pok. 18

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny pod nr 583553373

Pozdrawiam


_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: QbaM
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 lis 2016, o 10:10 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
@Stara Zientara

Widać w UM wszystko jakieś takie ,,płynne" się zdaje, jak ja załatwiałem te dokumenty to był mniejszy lub większy prikaz ku temu aby świadectwo mieć przed staraniem się o Książeczkę. No ale analogicznie skoro przykładowo na stronie www Urzędu http://www.umgdy.gov.pl/?p=1872 jako podstawa prawna wydawania Książeczek Żeglarskich widnieje [quote=Urząd Morski]Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 30 maja 2016 r.w sprawie książeczki żeglarskiej (Dz. U. z 2016 r, poz. 810)[/quote] z odpowiednim wzorem tychże dokumentów...tymczasem praktyka pracy Urzędu pokazuje, że w chwili obecnej dalej wystawiane są Książeczki wedle starego wzoru(zielone ze zdjęciem doklejanym), widć, że coś tutaj się rozmywa. Cytując Panią z Urzędu ,,Wie Pan jak to w Polsce. Minister wydał rozporządzenie a my(Urzędy Morskie) nie do końca jesteśmy na tę zmianę gotowi".

Jak mówię, wiem, że te dokumenty ,,Młodszego" raczej nic mi nie dadzą w przypadku chęci podjęcia pracy na statkach natomiast patrząc na niedawno opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunków ich uzyskiwania http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//524/12290952/12384278/12384279/dokument249624.pdf a dokładnie na:
- § 4. pkt 1. o treści
Cytuj:
Osoby posiadające dokumenty kwalifikacyjne marynarzy, wydane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 68 ustawy, są upoważnione do zajmowania stanowisk na jachtach komercyjnych odpowiednio do posiadanych uprawnień, określonych w tych dokumentach.

- § 8. pkt 1. o treści
Cytuj:
Dokumentami kwalifikacyjnymi w dziale pokładowym dla członków załóg jachtów komercyjnych są:
1) świadectwo marynarza jachtowego – poziom pomocniczy;
(...)

- § 14. pkt 1. o treści
Cytuj:
Dokumentami kwalifikacyjnymi w dziale maszynowym dla członków załóg jachtów komercyjnych są:
1) świadectwo motorzysty jachtowego – poziom pomocniczy;
(...)

oraz co najciekawsze
- § 19. pkt 1. o treści
Cytuj:
W celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji żaglowych jachtów komercyjnych, osoby posiadające kwalifikacje, o których mowa w § 4, powinny ukończyć przeszkolenie w zakresie podstawowej wiedzy żeglarskiej lub posiadać co najmniej patent sternika jachtowego.

pojawia się dość ciekawy wniosek. Mianowicie mając świadectwo ,,Młodszego marynarza pokładowego" lub ,,Młodszego motorzysty", czyli świadectwa na pokład i do maszynowni na poziomie pomocniczym będzie można w myśl projektowanych przepisów uzyskać świadectwa odpowiednio ,,Młodszego marynarza jachtowego" na pokład i ,,Młodszego motorzysty jachtowego" do maszynowni jedynie po odbyciu dodatkowego przeszkolenia w ośrodku szkoleniowym. Co najważniejsze odpada w takim wypadku wymóg praktyki pływania w wymiarze 6 miesięcy. Czyli jednak te śwadectwa na coś się przydać mogą - jeśli oczywiście rozporządzenie wejdzie w takim kształcie jak jest projektowane.
Ponadto czytając rozdział 3. projektu w tym artykuły od § 23. do § 27. widać, że jeżeli wejdzie on w życie w proponowanej formie to duża część żeglarzy (czy jak ktoś tu na forum powiedział ,,przyjemniaczków" ) będzie się musiała przeprosić ze szkoleniami specjalistycznymi w rodzaju radar i ARPA, GOC, Medical Care, Security Awareness, ECDIS. No ale poczekamy zobaczymy.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lis 2016, o 20:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, o 23:49
Posty: 40
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 40
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: k.j.
Wojtku, trochę się ktoś rypnął. Bo nie 50 zł tylko euro. Za normalną, ważną 10 lat.
Bo jest jeszcze taka na 5 lat za 25 euro, ale tylko dla uczniów/studentów MJE. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lis 2016, o 15:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12941
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2909
Otrzymał podziękowań: 2584
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
QbaM napisał(a):
Wojtku, trochę się ktoś rypnął.
Pani w UM.

Bo ten cytat jest z maila, którego otrzymałem z UM

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 12:37 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Czy jest jakaś dolna granica wieku do kursu STCW, a potem do świadectw i książeczki?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 maja 2017, o 15:14 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
adzik napisał(a):
Czy jest jakaś dolna granica wieku do kursu STCW, a potem do świadectw i książeczki?


Dolna granica wieku to 16 lat dla podstawowych kursów STCW i wyrobienia książeczki żeglarskiej - musi być dołączona zgoda opiekuna prawnego oraz musi być spełniony warunek ,,przygotowania do zawodu" potwierdzony przez armatora - więcej znajdziesz w art. 3. Ustawy o Pracy na Morzu
- dla osób poniżej 18. roku życia Książeczka Żeglarska wystawiana jest na 5 lat i kosztuje 25 Euro
Osoba małoletnia może uzyskać z UM Świadectwa Kwalifikacji Młodszego Marynarza/Motorzysty/Rybaka/Kucharza.
Pamięta także, że niektóre świadectwa przeszkoleń mogą być wydane tylko osobie, która ukończyła 18 lat - przykładem niech będzie GOC

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 14:06 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
Art. 9. Książeczkę żeglarską wystawia się na wniosek:
1) osoby posiadającej udokumentowane ukończenie szkolenia podstawowego, o którym mowa w rozdziale VI Konwencji STCW;
2) ucznia szkoły ponadgimnazjalnej – potwierdzony przez armatora lub dyrektora tej szkoły;
3) studenta – potwierdzony przez rektora uczelni;
4) młodocianego, za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, w celu przygotowania zawodowego – potwierdzony przez armatora;
5) innej osoby, jeżeli pozostaje ona z armatorem w stosunku pracy – potwierdzony przez armatora.


Potwierdzeń armatora wymagają osoby nie posiadające przeszkolenia STCW. Jeżeli jest młodociany (czyli <18 a >16lat) to zgoda rodziców. Osoba z pkt.1 nie potrzebuje czyiś potwierdzeń. Te punkty nie muszą być spełnianie łącznie. Ty chyba też nie potrzebowałeś zgody rektora czy potwierdzenia armatora?
Wrócę do pytania: czy jest minimalny wiek do odbycia kursu STCW? Czy może kurs odbyć osoba 15.letnia a mając 16l wyrobić świadectwa młodszego rybaka itd. Czy do otrzymania świadectw potrzebna jest książeczka żeglarska?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 maja 2017, o 15:38 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
@adzik chyba jednak troszkę błędznie zinterpretowałeś zapisy rozporządzienia. Konwencyjna Książeczka Żeglarska(wydawana przez Urzędy Morskie) to dokument uprawniający Ciebie do podjęcia stosunku pracy na morzu(tak naprawdę jeden z wielu wymaganych) i każda osoba chcąca tę książeczkę otrzymać musi przedstawić w UM certyfikaty ukończenia 5 kursów podstawowych STCW
Dodatkowo każda osoba aplikująca o Ksiązeczkę musi miec ważne świadectwo zdrowia
Problem nam zaczyna się przy osobach poniżej 18. roku życia - te osoby poza dokumentami z kursów STCW i świadectwem zdrowia muszą przedstawić jeszcze:
ad.2. potwierdzenie konieczności odbywania wymaganych praktyk morskich - to się odnosi do Techników kształcących w zawodach pływających i tak naprawdę w tym przypadku to szkoła składa wnioski w UM a nie uczeń osobiście
ad. 3. podobie jak wyżej, tyle że to się odnosi właściwie do Akademii Morskich i Szkoły Morskiej - tutaj to Książeczkę Żeglarską załatwia uczelnia i to uczelnia zarząda tym dokumentem do czasu ukończenia studiów- dlatego właśnie przy rekrutacji na AM robi się badania morskie. To potem wszystko idzie do ,,działu praktyk" na AM i tam sobie leży a student dostaje tylko ksiązkę praktyk w odpowiedniej chwili - do książeczek żeglarskich studenci zwykle nie mają dostępu.
ad. 4 tu podobnie jak w pkt 2. chodzi o to, żeby w UM okazać umowę z armatorem o praktyki a nie o pracę, gdyż praca osób poniżej 18. roku życia to ,,ciężki temat".
[quote=adzik] czy jest minimalny wiek do odbycia kursu STCW? Czy może kurs odbyć osoba 15.letnia a mając 16l wyrobić świadectwa młodszego rybaka itd. [/quote]
Dla samych kursów podstawowych STCW raczej nie powinno być problemem, żeby 15-sto latek je odbył i uzyskał świadectwa przeszkolenia. Dla pewności możesz przedzwonić do UM w Gdyni - akurat w poniedziałki mają dłużej czynne - i zapytać.
[quote=adzik]Czy do otrzymania świadectw potrzebna jest książeczka żeglarska?[/quote]
Zacznijmy od doprecyzowania: Jakich konkretnie świadectw?
Podstawowych STCW = NIE
GOC GMDSS = TAK
Świadectw kwalifikacji ,,młodszych" = NIE
Świadectw kwalifikacji innych niż ,,młodszy" i dyplomów oficerskich = TAK

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 paź 2017, o 09:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 paź 2017, o 09:20
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Żeglarz Jachtowy
Cześć, słuchajcie potrzebuję porady fachowców :) Szukam jakiegoś kompetentnego kursu STCW, najchętniej w Gdyni. Czy polecacie Ośrodek Szkolenia Ratowniczego w Gdyni? Robiliście tam kurs, jak wrażenia? Będę wdzięczny za wszystkie opinie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 paź 2017, o 10:04 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
@mati111 powiedz proszę konkretnie jakiego kursu zgodnego z konwencją STCW szukasz? Jest ich trochę i w zależności od tego, czego potrzebujesz można polecać różne ośrodki.
Tutaj masz spis przeszkoleń zgodnych z STCW - jak widzisz jest ich wiele.
Jeśli chodzi Tobie o podstawowe 5 szkoleń do uzyskania książeczki żeglarskiej, to tutaj raczej wszystkie ośrodki robią je podobnie - jeśli chcesz mieć kwity i liczysz złotówki, które wydajesz, to poprostu patrz na cenę i idź do tego ośrodka, który jest tańszy.
Ja te kursy robiłem w CSM przy Świętojańskiej w Gdyni i mogę polecić ten ośrodek - kadra profesjonalna, dobrze wyposażona pracownia wykładowa. Są oczywiście elementy, które dla każdego ośrodka są takie same - ITR na basenie w 99% przypadków będzie na basenie AM w Gdyni, rozwinięcie pożarnicze i komora zadymieniowa będzie w 100% przypadków w Portowej Strazy Pożarnej i w OSZGM przy węglowej bo tylko tam jest ku temu infrastruktura.
Ośrodek Szkolenia Ratowniczego przy Skwerze Kościuszki mogę polecić - robiłem tam kurs wyższy medyczny i wszystko odbyło się sprawnie i profesjonalnie. Duży plus dla ośrodka za możliwość odbioru certyfikatu korespondencyjnie.
Robiłem też kurs bezpieczeństwa dla załogi obsługującej pasażerów w Ośrodku Szkoleniowym Polsteam i też mogę polecić ten ośrodek.
Pamiętaj, że niektóre kursy specjalistyczne zrobisz tylko w konkretnych ośrodkach - przykłądowo GOC, Radar, ECDIS to raczej tylko AM, AMW względnie Szkoła Morska.
Powiedz jeszcze czy masz jakiś reżim czasowy na zrobienie tych kursów STCW bo jeśli nie, to do nowego sezonu żeglarskiego spokojnie wyrobisz się z podstawowym kursem zintegrowanym(pamiętaj tylko aby upomnieć się o 5 osobnych świadectw z przeszkoleń bo wtedy odnawiasz tylko ITR i P.poż), z kursami radarowymi operacyjny+zarządzania, kursem GOC i ECDIS.
*Bywają też przeszkolenia, do których żeby przystąpić trzeba wcześniej uzyskać inne uprawnienia - przykładowo do przeszkolenia w zakresie współpracy z SAR konieczne jest posiadanie świadectwa radarowego na poziomie zarządzania i świadectwa BTR(nautyczne dowodzenie statkiem).

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 lip 2020, o 09:11 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
QbaM napisał(a):
Po jaką cholerę ci dokumenty ze wszystkich działów na statku (pasażerskim i rybackim)?... No ale świadectwa: Młodszego Marynarza Pokładowego, Młodszego Motorzysty, Młodszego Kucharza, Młodszego Rybaka Rybołówstwa Morskiego? Książeczka Żeglarska? Po co ci to?

Nigdy nie wiadomo do czego mogą się przydać... Choćby do bycia ratownikiem wodnym wg projektu:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/1 ... 3#12693533


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL