Forum żeglarskie
https://forum.zegluj.net/

Zegarek na rękę z barometrem
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=47&t=12620
Strona 1 z 2

Autor:  Micubiszi [ 6 sie 2012, o 08:40 ]
Tytuł:  Zegarek na rękę z barometrem

Będąc niedawno na SIZ-ie forumowym na Cow Island zobaczyłem ,że Maar ma zegarek z barometrem. Zapragnąłem taki sobie sprawić . Zastanawiam się jednak czy jest to potrzebny gadżet czy tylko taki bajerek. Jeżeli ktoś taki zegarek używa niech się wypowie czy jest on pomocny.
Drugie pytanie : Jeżeli jest to potrzebna rzecz to gdzie , jaką i za ile można sobie sprawić :roll:

Autor:  Prosiek [ 6 sie 2012, o 08:47 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

mam podobny, nawet z tym samym mechanizmem.
jest tylko jedno małe "ale" - barometr wymaga częstego kalibrowania. jak jesteś nad morzem, to sprawa się upraszcza, ponieważ te zegarki usiłują rozpoznać, czy naokoło zmienia się wysokość n.p.m. czy ciśnienie.
Ale zegarek Marka jest git, bo jest słońcem pędzony ;-)

Autor:  Micubiszi [ 6 sie 2012, o 08:50 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Napisałbyś jeszcze jaki to zegarek , jakiej firmy się znaczy i ile kosztował ;)

Autor:  Wojciech [ 6 sie 2012, o 08:55 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Micubiszi napisał(a):
zobaczyłem ,że Maar ma zegarek z barometrem.

Znaczy z ciśnieniomierzem ? ;) :lol:

Autor:  Micubiszi [ 6 sie 2012, o 09:53 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Zgadza się po polskiemu z ciśnieniomierzem. Patrzył sobie na zegarek i mówił " O chyba się pogoda zmieni bo spadło ciśnienie o kilka kresek.
Nie wiem na jakiej zasadzie działa u niego ten ciśnieniomierz. Mam w domu zakupiony w górach podobny przyrząd , ale on nie nadaje się na rękę bo jest to drewniany domek z babą i chłopem. Jak wychodzi przed dom baba to deszcz jak chłop to pogoda. :roll:

Autor:  Narjess [ 6 sie 2012, o 10:01 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Micubiszi napisał(a):
Mam w domu zakupiony w górach podobny przyrząd , ale on nie nadaje się na rękę bo jest to drewniany domek z babą i chłopem. Jak wychodzi przed dom baba to deszcz jak chłop to pogoda.

Jak to nie? Wiesz jakiego szyku zadasz? Szał ciał i uprzęży! Wszyscy Ci będą zazdrościć! Jak na rękę się nie da to pomyśl o łańcuszku na szyję, instalację na plecy (wtedy pomocnika będziesz potrzebował żeby sprawdzić, albo lustra w kibelku). Ew klasycznie, wersja pod pachę. :lol: :lol: :lol:

Autor:  Maar [ 6 sie 2012, o 10:23 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Micubiszi napisał(a):
drewniany domek z babą i chłopem
To raczej z barometrem nie ma nic wspólnego - raczej jakiś higrometr czy coś to jest.

Zegarek o którym piszesz, w sensie, że ten co u mnie widziałeś, to Casio Protrek. Barometr jest bardzo dokładny i wbrew temu co pisze Arek nie wymaga ciągłych kalibracji.
Kalibracje potrzebne są, jeżeli chcesz wykorzystać barometr jako altimetr - ta funkcja jest rozbudowana (dla łazików górskich i narciarzy).

Barometr zaś ma bardzo fajną funkcjonalność pt. wykres ciśnienia. Widać wyraźnie zmiany.

Aha, jeszcze o tej kalibracji. Ja nie kalibruję na morzu, bo mi jest rybka czy te 1012, które się przez ostatni tydzień utrzymywało i teraz zaczyna lecieć na mordę w dół, to było 1012 czy może 1005.
Ważne, że zaczęło się zmieniać - bez kalibracji, a detalicznie to bez zapodania wysokości na jakiej znajduje się zegarek, chyba o tym pisze Arek, bo kalibracja w sensie błąd wskazań ciśnienia faktycznego normalizowanego do poziomu morza jest możliwy, ale przynajmniej u mnie, przez dwa lata nie był potrzebny - można doskonale zorientować się co dzieje się nad głowami.

Autor:  Micubiszi [ 6 sie 2012, o 10:27 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Dzięki Marku za porady. Czapkę z kapustą już mam . Teraz pora na dobry zegarek :lol:

Autor:  Maar [ 6 sie 2012, o 14:11 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Micubiszi napisał(a):
Teraz pora na dobry zegarek
Ale ja wcale nie twierdzę, że to jest dobry zegarek.

Serio. Do nosa jest rozwiązane podświetlanie. Jeżeli chcesz w nocy użyć stopera, to musisz sobie latarką świecić - bez sensu całkiem.

A najsmutniejsze jest to, że nikt nie produkuje zegarków z przydatnymi ficzerami dla żeglarzy przyjemnościowych nie regacących się.

Nawet Suunto ma stoper skażony pierdułkami związanymi z regatami a przez to trzeba się nakombinować, żeby móc zmierzyć okres palenia się jakiejś lampy na widnokręgu. No nie ma dobrych zegarków :-(

Autor:  Moniia [ 6 sie 2012, o 14:45 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Popieram Marka, używałam zegarka tej samej firmy z barometrem przez kilka lat. Miałam porównanie z kalibrowanym barometrem przez czas jakiś - różnice jeśli są to minimalne. Poza tym, tego się używa aby wyłapać trendy zmian w ciśnieniu głównie. Nie pamiętam czy było co godzinę czy co trzy i na jaki okres* (coś mi lata po głowie 48 h ale nie wiem czemu), ale wykresik zmian dawał dobre pojęcie co się dzieje. No, chyba że w tym czasie wlazło się na Rysy i zlazło, ale na morzu ten wyjątek nie zachodzi.

Osobiście polecam, chyba najlepszy z gadżetów jaki można sobie w zegarku sprawić (poza tym, jak się nurkuje, ma się głębokościomierz).**

* sklerozę mam mocno zaawansowaną :)
** moja osobista opinia i można się z nią nie zgadzać ;)

Autor:  junak73 [ 7 sie 2012, o 08:38 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

POLECAM Tissot Sailing Touch
http://www.tissot.ch/?mod_collections65 ... 1/scroll_/
bawiłem się przez chwilę w sklepie w Egipcie
w zasadzie nie przyczepiłem się do niczego.
Oprócz ceny :D

Autor:  Maar [ 7 sie 2012, o 14:46 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

junak73 napisał(a):
w zasadzie nie przyczepiłem się do niczego.
Trzeba było się o godz. 1825 pobawić, ze stoperka skorzystać, popatrzeć na trend ciśnienia, etc.

Kiedyś używałem zegarka z takim "dolnym okienkiem" - oj, tylko ja wiem ile się nakląłem :-)

Autor:  markrzy [ 7 sie 2012, o 22:26 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Obecnie mam już 3 zegarek marki Casio tym razem to model Protrec PRW 1500 i szczerze wszystkim polecam. Szczegónie przydatne funkcje dla naszej branży: barometr, fazy księżyca ze zmiennym widokiem dla każdej z półkul Ziemi, temperatura, strefy czasowe, kompas, automatyczna - radiowa korekta czasu i najciekawszy bajer niezwykle przydatny to wykres pływów morskich dla danego akwenu. Do tego wszystkiego bez baterii. Zasilanie only solar. Sprawdzony na całym świecie. Ten zegarek jest naprawdę genialny. Mam go już 4 lata i na razie nic lepszego nie trafiłem:))

Funkcje zegarka:

- FULL AUTO ILLUMINATOR - równomierne podświetlenie całej tarczy zegarka, automatyczne podświetlenie włącza się podczas ruchu nadgarstka w kierunku twarzy i braku oświetlenia z zewnątrz
- TOUGH SOLAR - ogniwo słoneczne na tarczy ładujące akumulator zasilający zegarek
- WAVECEPTOR - pięciozakresowa synchronizacja falami radiowymi ze wzorca zegara atomowego (Europa, USA, Japonia)
- Pomiar ciśnienia atmosferycznego
- Funkcja pomiaru temperatury
- Kompas - Wbudowany sensor kierunku wskazujący północ magnetyczną
- Pomiar ciśnienia atmosferycznego oraz na jego podstawie wysokości (maksymalny pomiar do 10.000m)
- Fazy księżyca - wskaźnik faz księżyca
- Wykres pływów - wykres pokazuje przypływy i odpływy na podstawie aktualnej pozycji geograficznej
- Czas światowy - wyświetlanie czasu w różnych strefach czasowych
- Stoper z dokładnością do 1/100 s mierzący do 24 godzin
- YACHT TIMER - funkcja odliczania czasu od zaprogramowanego do 0, zakończenie odliczania jest sygnalizowane 10 sekundowym alarmem używana w regatach
- Alarm - pięć niezależnych alarmów
- BATT - wskaźnik poziomu naładowania akumulatora zasilającego
- Automatyczny kalendarz - pamięta o długościach miesięcy
- Tryb wyświetlania godziny - 12 lub 24 godzinny
- Obrotowy pierścień na kopercie
- Odporność na niskie temperatury
- Szkło mineralne
- Pasek żywiczny
- Wodoszczelność 20 BAR (statyczna) - w zegarku można pływać i nurkować nawet z akwalungiem

Autor:  Wąski [ 7 sie 2012, o 23:11 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Też mam Protreka, choć troszkę mniej wypasionego.
Już się wypowiadałem w podobnym wątku. Żeby się nie powtarzać: viewtopic.php?p=56470#p56470

PS
Barometru nie kalibruje się co chwilę! :evil: Ciśnienie jakie pokazuje, można odnieść do poziomu morza - trzeba po prostu dodać 12hPa na każde 100m wysokości n.p.m. W madialnych prognozach pogody, podają ciśnienie odniesione do poziomu morza.

Autor:  plitkin [ 13 sie 2012, o 07:50 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Maar napisał(a):

A najsmutniejsze jest to, że nikt nie produkuje zegarków z przydatnymi ficzerami dla żeglarzy przyjemnościowych nie regacących się.

Nawet Suunto ma stoper skażony pierdułkami związanymi z regatami a przez to trzeba się nakombinować, żeby móc zmierzyć okres palenia się jakiejś lampy na widnokręgu. No nie ma dobrych zegarków :-(


Optimum time rozne modele. Maja tez funkcje wazne w regatach.

Autor:  Maar [ 13 sie 2012, o 09:25 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

plitkin napisał(a):
Maja tez funkcje wazne w regatach.
Ja te funkcje uważam za wadę.

Ograniczona ilość guziczków i duża ilość różnych funkcji powoduje, że każdy guzik "robi" kilka rzeczy. Czasami tak dużo, że potrzebna funkcja "zwykły stoper, bez środczasów, okrążeń i Bóg raczy wiedzieć co jeszcze" jest nieosiagalny.

Dlaczego nie zrobią zegarka z funkcjami dla zwykłego żeglarza? Nie wiem, być może zwykli żeglarze nie są targetem dla marketingowców, ale marzy mi się zegarek, co oprócz podświetlacza miałby:
- barometr (wciskam jeden guzik i pokazuje ciśnienie)
- stoper (wciskam startuje, drugi raz wciskam zatrzymuje się)
- termometr (może być razem z barometrem :-) )

Żadnych pamięci wysokości, śródczasów, world timeów, faz księżyca, okresu godowego u pingwinów, kompasów, budzików z 5 ustawieniami co i tak gucio słychać, timerów odliczających od tyłu i innych FAJNYCH DO CHWALENIA SIĘ KOLEGOM udogodnień nie potrzebuję.

Te udogodnienia nie są żadnymi udogodnieniami - jedyna ich rola, to przeszkadzanie w normalnej eksploatacji zegarka.

Autor:  plitkin [ 13 sie 2012, o 10:31 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Termometr w zegarku jest zbednym gadzetem gdyz wymaga specjalnej troski lub zwyczajnie oszukuje przez temp. reki.

Autor:  markrzy [ 13 sie 2012, o 11:50 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

plitkin napisał(a):
Termometr w zegarku jest zbednym gadzetem gdyz wymaga specjalnej troski lub zwyczajnie oszukuje przez temp. reki.


Zegarek zdjęty z ręki po kilku minutach pokaże rzeczywistą temperaturę powietrza lub wody. Bardzo przydatna rzecz:)

Autor:  Micubiszi [ 14 sie 2012, o 13:32 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

markrzy napisał(a):
Zegarek zdjęty z ręki po kilku minutach pokaże rzeczywistą temperaturę powietrza lub wody. Bardzo przydatna rzecz:)


Można sobie policzyć ile czasu nam zostało będąc w zimnej wodzie ;)

Autor:  Bagnet [ 16 sie 2012, o 09:20 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Jak potrzebujesz "mocniejszy" zegarek, to polecam model 9200 Riseman, sam używam od 1,5 roku.

Obrazek

Zestawienie cech i funkcji:
TOUGH SOLAR
Zasilanie zegarka poprzez wbudowane panele słoneczne
G-SHOCK
Zegarek wykonany w technologii G-SHOCK, bardzo duża odporność na wstrząsy i uderzenia
WAVECEPTOR (Radio Controlled) MultiBand 6
Synchronizacja zegarka falami radiowymi z wzorcem zegara atomowego z nadajników umieszczonych w Europie, Azji i USA (6-zakresowy)
WYSOKOŚCIOMIERZ
Wbudowany sensor podający wysokość względną na podstawie pomiarów ciśnienia atmosferycznego
WYKRES
Wykres zmian wysokości
BAROMETR
Pomiar ciśnienia atmosferycznego
WYKRES
Wykres zmian ciśnienia
TERMOMETR
Zakres pomiaru od -10 do +60o C lub od 14 do 140o F. Jednostka pomiaru 0,1o C (0,2o F)
WODOSZCZELNOŚĆ
Klasa szczelności 200M (20 ATM dotyczy ciśnienia statycznego)
ILUMINATOR
Równoległe podświetlenie tarczy zegarka
FULL AUTO ILUMINATOR
Podświetlenie załączające się automatycznie w warunkach niedostatecznego oświetlenia podczas ruchu nadgarstka w kierunku twarzy
MINERAL GLASS
Szkiełko mineralne o podwyższonej odporności na zarysowania
KOPERTA
Wysokiej jakości tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości
PASEK
Tworzywo sztuczne o wzmocnionej wytrzymałości
WYŚWIETLANIE GODZINY
Czas może być wyświetlany w formacie 12 lub 24-godzinnym
CZAS NA ŚWIECIE
Wyświetlanie czasu w różnych strefach czasowych na podstawie danych największych miast na świecie
KALENDARZ
W pełni automatyczny kalendarz uwzględniający lata przestępne
ALARM
5 niezależnych alarmów
MUTE
Możliwość wyłączenia dźwięków przycisków
SNOOZE / DOBUDZANIE / DRZEMKA
Po wyłączeniu alarmu sygnał ponownie się załączy za kilka minut
STOPER
Stoper z dokładnością do 1/100 sekundy, zakres pomiaru do 24 godzin
TIMER
Odliczanie czasu wstecz
WSKAŹNIK BATERII
Wskaźnik poziomu naładowania akumulatora
OSZCZĘDZANIE ENERGII
Funkcja oszczędzania energii (niektóre funkcje są wyłączane, jeżeli zegarek przez kilka godzin jest nieużywany i leży w ciemności

WYMIARY KOPERTY
48,9 mm x 51,0 mm x 15,9 mm
WAGA
60,9 g
WYSOKOŚCIOMIERZ - szczegółowe dane:
- zakres pomiaru od -700 do 10.000 m (-2.300 - 32.800 ft.)
- jednostka pomiaru 5 m (20 ft.)
- wykres zmian wysokości
- pamięć najwyższej wysokości
- pamięć 20 pomiarów (wraz z datą i godziną dokonania pomiaru)
BAROMETR - szczegółowe dane:
- zakres pomiaru od 260 do 1.100 hPa (7.65 - 32.45 inHg)
- jednostka pomiaru 1 hPa (0.05 inHg)
- wykres zmian ciśnienia

Autor:  junak73 [ 16 sie 2012, o 10:02 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

markrzy napisał(a):
- Wykres pływów - wykres pokazuje przypływy i odpływy na podstawie aktualnej pozycji geograficznej


A skąd on zna pozycję geograficzną ???, ma również wbudowny GPS ???

Autor:  markrzy [ 16 sie 2012, o 11:07 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Dla danej strefy czasowej / wchodzisz w edycję czasu HIGH TIDE/ i ustawiasz właściwą godzinę, dla określonego dnia ,dane sobie ściągasz np z netu dla konkretnego portu , gdzie będziesz lub jesteś.

Wykres pokazuje trzy zakresy poziomu pływów. Niski, średni i wysoki z rozbiciem na 7 faz/ stanu pływu/. Ja w zegarku jeszcze mam ustawione pływy z Bodo na Lofotach - Idzie średniej wysokości woda- końcowa faza przypływu:)).

Załączniki:
Snap_2012.08.16 11.55.11_002.jpg
Snap_2012.08.16 11.55.11_002.jpg [ 173.84 KiB | Przeglądane 20127 razy ]

Autor:  Micubiszi [ 16 sie 2012, o 12:24 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Żeby nie wpadać w większe koszty kupiłem CASIO SGW-300H okazyjnie z popsutym paskiem za 150złotych.Zobaczymy czy spełni swoje zadanie dzisiaj pokazuje 987hPa w kieleckim

A tyle pokazuje stacja koło Kielc na zalewie http://www.bryza.akcja.pl/bryza/kamery.html

Załączniki:
2555205234.jpg
2555205234.jpg [ 37.71 KiB | Przeglądane 20078 razy ]

Autor:  markrzy [ 16 sie 2012, o 14:39 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

W Gliwicach 983 hPa :lol: 26,5 oC na biurku:), a Twój chyba mierzy wysokość na Evereście?

Autor:  Maar [ 20 sie 2012, o 10:05 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Micubiszi napisał(a):
pokazuje 987hPa w kieleckim

markrzy napisał(a):
W Gliwicach 983 hPa :lol: 26,5 oC na biurku:), a Twój chyba mierzy wysokość na Evereście?
Nie bardzo rozumiem ossso chodzi.

Autor:  markrzy [ 20 sie 2012, o 10:16 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Jego altimetr pokazuje wysokość paru metrów pod szczytem Mt. Everestu:)

Autor:  pough [ 20 sie 2012, o 10:45 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Od 5 lat używam Casio Sea-Pathfinder. Ma wszystkie funkcje, które potrzebuję z Baro + wykres z ostatnich 12 godzin, Kompasem, Termometrm, Głębokościomierzem, Funkcje regatowe z synchronizacją na 4 minucie i jest łatwy w użyciu. Ładowanie słońcem akumulatorka i auto synchronizacja czasu.

Autor:  Maar [ 20 sie 2012, o 11:04 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

markrzy napisał(a):
Jego altimetr pokazuje wysokość paru metrów pod szczytem Mt. Everestu:)
Aaaa, w sensie, że na tej reklamie? Nie zauważyłem ;-)

Autor:  Szpiszpak [ 11 paź 2012, o 07:25 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

Szukam instrukcji dla zegarka z Modułem 2872 w moim przypadku to Pro Trek - PRG-70T-7VER mam instrukcję angielską niestety nie bardzo ją rozumiem (trzeba było lepiej się uczyć :oops: ) więc nie z wszystkich możliwości zegarka korzystam

Autor:  Wąski [ 11 paź 2012, o 17:56 ]
Tytuł:  Re: Zegarek na rękę z barometrem

szpiszpak napisał(a):
więc nie z wszystkich możliwości zegarka korzystam
Jak masz jakieś pytania, to dawaj śmiało. Spróbujemy pomóc.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/