Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 9 maja 2024, o 16:39




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 7 gru 2020, o 21:24 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1301
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Piotrze, pełna zgoda. Mam świadomość tego co napisałeś (pokazywał mi to kiedyś Jacek). Napisałem skrótowo, bo z telefonu. Widziałem obciągacze pracujące niemalże poziomo, ponieważ armator zmienił punkt mocowania bomu (mocno opuścił). A o gięciu masztu obciągaczem pojęcie mam - moje RS Aero tego wymaga. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 7 gru 2020, o 22:05 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
plitkin napisał(a):
Piotrze, pełna zgoda. Mam świadomość tego co napisałeś (pokazywał mi to kiedyś Jacek). Napisałem skrótowo, bo z telefonu. Widziałem obciągacze pracujące niemalże poziomo, ponieważ armator zmienił punkt mocowania bomu (mocno opuścił). A o gięciu masztu obciągaczem pojęcie mam - moje RS Aero tego wymaga. ;)


Co do pytania Piotra o hamulec, to bulb, w nim jest skoncetrowana masa balastu. Sam miecz jest wąski i wąski ma przekrój.
W sprawie obciągacza i innego takielunku wypowiem się jutro.
Proszę, weźcie pod uwagę, że ja komentuję, co widzę, bez znajomości rzeczy.

Od razu mam pytanie, gdybym miał możliwość zastosowania swojego maszty i takielunku, to jaką konstrukcją się zainteresować ?

pozdrawiam,

Piotr


Ostatnio edytowano 7 gru 2020, o 22:22 przez burzum, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 7 gru 2020, o 22:10 

Dołączył(a): 17 lis 2014, o 20:08
Posty: 1429
Podziękował : 521
Otrzymał podziękowań: 651
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
burzum napisał(a):
Na pewno jest zainstalowany wang


To znaczy, że jestem ślepy, patrząc na filmiki z prób na wodzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 7 gru 2020, o 22:26 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
cors napisał(a):
burzum napisał(a):
Na pewno jest zainstalowany wang


To znaczy, że jestem ślepy, patrząc na filmiki z prób na wodzie.


Przepraszam, wyedytowałem post. Mam wang na zdjęciach robionych ostatnio. Być może nie było go w poprzednich wersjach. Podczas pierwszego pływania, których byłem świadkiem był na pewno, bo uległ awarii. Generalnie jest jakis problem z tym takielunkiem.

https://flic.kr/p/2kex85T - jest...
https://flic.kr/p/2kewPMq - moment awarii...

Maszt to jednak SuperSpars, mój błąd.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 8 gru 2020, o 06:56 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1301
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
burzum napisał(a):
Od razu mam pytanie, gdybym miał możliwość zastosowania swojego maszty i takielunku, to jaką konstrukcją się zainteresować ?


To zależy od Ciebie.
Do pływania klasowego? Żadną.
AFAIR Ideą Sigmy właśnie była kompatybilność takielunku z Omegą. Miało to przynieść popularność tej klasie, gdyż w założeniu kluby miały powymiwniać kadłuby starych omeg na nowoczesne sigmy. Jak wiemy, pomysł nie wypalił. Był tworem marketingowym.
Nie wykluczam, że w Preste ten pomysł jest kontynuowany, gdyż, jak piszesz, jest rozwinięciem Sigmy.

Osobiście nie widzę uzasadnienia do takich przeszczepów. Najwyraźniej rynek też nie dojrzał zalet tego rozwiązania.

Do pływania rekreacyjnego - "róbta co chceta", tylko jak zwykle będzie to droższe i gorsze od normalnego rozwiązania, bo będziesz miał wa niepełnowartościowe produkty zamiast dwóch pełnowartościowych. Jedyną zaleta: ta powiększona strata jest odroczony w czasie, czyli konsumujesz majątek. Bardzo, bardzo popularne rozwiązanie. Niektórzy nawet nazywają to "oszczędnością".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 8 gru 2020, o 22:16 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
Obejrzałem na spokojnie, porozmawiałem z Norbertem i wszystko wygląda dobrze.
Jeżeli decyzja zapadnie, to w kierunku nowej (klasowej) łodki z uwzględnieniem doświadczeń z prototypu i naszych uwag, ale nie ma tego dużo.

Najważniejsza kwestia dla mnie, czyli takielunku, powoli się klaruje. Powodem ostatniej awarii było złamanie sailingu, co spowodowało dalej złamanie masztu w miejscu osadzenia wanty kolumnowej (tak to się nazywa ? czy stenwanta?). Osobiście cieszy mnie nie zasłanianie się "warunkami" czy błędem w sztuce żeglarskiej (takiego nie było) tylko podejście "łódka ma pływać bezpiecznie w takich warunkach, analizujemy i poprawimy". To samo dotyczy mocowania bomu czy kickera.

Dla mnie łódka jest nadal atrakcyjna ze względu na wiele patentów ułatwiających szybkie pływanie - wszystkie większe dokuczliwości Sigmy udało się zaadresować. Zobaczę, jak będzie na wodzie.

Jeszcze raz podkreślam, że chodzi mi o pływanie turystyczno-regatowe. Z naciskiem na turystyczne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 9 gru 2020, o 07:28 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1301
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Super! Czekamy na dalsze relacje!

burzum napisał(a):
Z naciskiem na turystyczne.


Obstawiam, że chodzi o rekreacyjne? Dość powszechnie przyjęło się stosowanie tego określenia na każdą formę nie sportowego (regatowego) żeglowania, co imho jest błędem. No chyba że faktycznie chodzi o turystykę, co otwiera ogromne pole do dyskusji o wyborze akurat takiej jednostki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Preste 18
PostNapisane: 9 gru 2020, o 08:42 

Dołączył(a): 29 paź 2017, o 16:50
Posty: 586
Podziękował : 134
Otrzymał podziękowań: 124
Uprawnienia żeglarskie: lipcowe
plitkin napisał(a):
Super! Czekamy na dalsze relacje!

burzum napisał(a):
Z naciskiem na turystyczne.


Obstawiam, że chodzi o rekreacyjne? Dość powszechnie przyjęło się stosowanie tego określenia na każdą formę nie sportowego (regatowego) żeglowania, co imho jest błędem. No chyba że faktycznie chodzi o turystykę, co otwiera ogromne pole do dyskusji o wyborze akurat takiej jednostki.


Bardzo mi się podoba Twój puryzm, mówię bez przekory. Tak, masz rację. Ja nawiązałem nieświadomie do motoryzacji - potrzeba mi takiego GT - Gran Turismo. Zdaję też sobię sprawę, że coś sportowo-rekreacyjnego jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska.

Po moim głównym sporcie leczę nieustannie kontuzje, mam alergię na wszelki "wyczyn". Z drugiej strony każdy, kto uprawiał sport wie, że nie da się później uczestniczyć w aktywnościach bez myśli o rywalizacji i - co tu dużo mówić - zwycięstwie. Jak bardzo niewykonalne by to nie było.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Gregor39, mancunian, Wojtek Bartoszyński i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL