Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 15:16




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 11:17 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
W ostatni weekend ścigaliśmy się w Sztynorcie w Mistrzostwach Polski RS21. To była ostatnia impreza Pucharu RS21, najwyżej punktowana, bo ze współczynnikiem 1,5. Jak na trzy klasyfikowane imprezy - całkiem duży współczynnik. Dużo za duży, co było bardzo istotnym czynnikiem w tych regatach, gdyż mimo prowadzenia w tabeli nie mogliśmy sobie pozwolić na przegraną z dwiema załogami (z jedną bezpośrednio, z drugą o więcej niż 1 miejsce). Jednym słowem: nasze prowadzenie w sezonie wywalczone w Olsztynie mogło się rozwiać w mgnieniu oka, jeżeli byśmy w finale pojechali źle.

Spoglądając na prognozy przez ostatnie dni i zważając na ostatnie treningi podjąłem decyzję o starcie w 3-osobowym składzie. W załodze jest nas szóstka, bo zawsze musi być rezerwa, a w Ekstraklasie pływamy w czwórkę. Stąd też naturalny pomysł, że w Mistrzostwach Polski wystawimy dwie trzyosobowe załogi. Jednak praca pokonała Marcina i nie mógł dołączyć, więc ten plan omal nie legł w gruzach, ale energia z jaką reszta rezerwowej ekipy chciała płynąć zasługiwała na to by przynajmniej spóbować znaleźć rozwiązanie. Uratował nas Janek Fursewicz - mój kolega z pracy, nasz rywal z Ekstraklasy, który zgodził się wystartować w drugim składzie, dowodzonym przez Piotrka Małeckiego.

Ostateczne składy:
Załoga 1: ja na sterze, Krzysiek Małecki i Kacper Kowalski w załodze.
Załoga 2: Piotrek Małecki ster, Patryk Wojtkiewicz i Janek Fursewicz - załoga.

Mój cel przed regatami: próba utrzymania złota w sezonie z minimalną nadzieją na podium w tych konkretnie regatach. Utrzymanie wiązało się z bezpośrednią wygraną z załogami Sport Vita (Bartek Wójciak) i WAT (Wojtek Myśliwiec).
Cel załogi Piotrka: po prostu dobrze pojechać te regaty, gdyż Piotrek nie był klasyfikowany wcześniej w sezonie.

Pierwszego dnia wiało mało. Może 6 węzłów ze sporymi zmianami. Tak po 30-40 stopni, ale były to typowo jesienne zmiany: długie, oscylacyjne. Popsułem większość startów i niemalże za każdym razem udawało nam się wygrzebać z totalnego dna na dobre miejsca. Po pierwszym dniu prowadziliśmy, a Piotrek z chłopakami byli na czwartej pozycji, z niewielką stratą do trzeciego.

Drugi dzień przywitał nas mocniejszym wiatrem, niż prognozowano. Wiało ok. 13-14knt w podstawie. Niestety, tutaj 3-osobowe składy już miały gorzej na halsówce, a kursy pełne były szybkie, więc nie było kiedy odrabiać. Wiatr był też stabilniejszy. Ciężki dzień, lepsze starty, ale błędy techniczne na manewrach oraz opóźnione decyzje dot. wprowadzenia zmian na pokładzie i kończymy dzień na drugiej pozycji, przegrywając z Igorem Tarasiukiem (aktualnym liderem Ekstraklasy, jedną z lepszych krajowych załóg, o ile nie najlepszą w ogóle). Ale niespodzianka: trzeci Piotrek! Czyli Sztynort 2 - nasz drugi skład! Mimo, że też płynęli tylko we trójkę! Na wieczornej imprezie grillowej gęby nam się nie zamykały od uśmiechów - takiego sukcesu się nie spodziewaliśmy. Byliśmy świadomi, że to nie koniec i następnego dnia może się wszystko zmienić, ale to był moment "tu i teraz". Było pięknie i kontemplowaliśmy tę chwilę! Otuchy dodawała świadomość, że załogi Sport Vita i Wat są już bardzo daleko. My mieilśmy chyba 34 pkt po dwunastu wyścigach, a nasi rywale 73 i 75! To duża przewaga! Strata 6 punktów do Igora pobudzała emocje. Kolejne 6 punktów przewagi nad Piotrkiem sugerowało bratobójcze wyścigi w niedzielę!

Niedziela znowu zaskoczyła: pierwszy wyścig w mocnym wietrze. Jedziemy w ścisłej czołówce, ale na dolnym znaku powtarzamy techniczny błąd (zapleciony fał genakera na knadze). Strata kilku pozycji, w tym wyprzedza nas Igor. Dalej było znowu lepiej: i trochę mniej wiatru i trochę lepsza praca i parę wyścigów wygrywamy z Igorem. Piotrek też jeździ wysoko, na szczęście w większości za nami. W pewnym momencie bałem się, że litewska załoga Orbitros wyprzedziła Piotrka, ale jednak nie - chłopaki między wyścigami powiedzieli, że w najgorszym momencie mieli 4 punkty przewagi. Później konsekwentnie już jeździli lepiej od Litwinów.

W niedzielę rozegraliśmy 4 wyścigi! Najpiękniejszy był ten ostatni, w którym cięliśmy się z Piotrkiem do mety, walcząc o drugie miejsce w tym wyścigu. Ostatecznie nie udało nam się ich przegonić, choć było blisko!

Mistrzostwa Polski kończymy na drugim miejscu, zdobywając tytuł Wicemistrza Polski.
Piotrek na trzecim, zdobywając brąz i tytuł drugiego Wicemistrza.
Wygrała załoga Igora Tarasiuka z przewagą 7 pkt do nas. Cud się nie zdarzył i byli po prostu lepsi. Do Piotrka nadrobiliśmy kolejne punkciki i skończyliśmy z 10-cio punktową przewagą nad nimi. A Piotrek przyklepał 16 punktów przewagi nad Litwinami. :brawo:


Załoga Sport Vita i WAT skończyły odpowiednio na 11. i 8. miejscach, co zagwarantowało nam zwycięstwo w sezonie Pucharu Polski RS21! Wielki Puchar jest nasz! :mrgreen:


Pogoda była PIĘKNA! Baza regat - port Nowy Sztynort, jak zwykle mega gościnny i zapewnił wszystko na najwyższym poziomie! Podwójnie cieszy, że nasza ekipa reprezentuje barwy Nowego Sztynortu i byliśmy dumni, że na lokalnych wodach udało się zdobyć dwa medale, pokonując na prawde topowe załogi nie tylko z kraju, ale i zagraniczne!


Załączniki:
Puchar 3.jpg
Puchar 3.jpg [ 413.44 KiB | Przeglądane 6300 razy ]
NSOW_6.jpg
NSOW_6.jpg [ 201.22 KiB | Przeglądane 6300 razy ]
379740880_659361369626534_8312395165777710857_n.jpg
379740880_659361369626534_8312395165777710857_n.jpg [ 240.16 KiB | Przeglądane 6300 razy ]
376266493_659361429626528_1317345228450906512_n.jpg
376266493_659361429626528_1317345228450906512_n.jpg [ 136.94 KiB | Przeglądane 6300 razy ]
376849109_658770676352270_214649249976136587_n.jpg
376849109_658770676352270_214649249976136587_n.jpg [ 337.9 KiB | Przeglądane 6300 razy ]

Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowania - 2: Janna, M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 12:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11652
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1630
Otrzymał podziękowań: 3889
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Pięknie i gratuluję! Regaty to jednak jest gra błędów. Ktoś w wyścigu zrobi 20 blędów i wygra, bo inni zrobili 30 błędów.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 17:26 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dokladnie tak, Tomku. Z jedną uwagą: często słyszę od tych, co byli gdzieś bliżej końca tabeli, że nie popełnili żadnego błędu, a przegrali, bo łódka wolna. Ja im z reguły odpowiadałem, że ja wygrałem, ale popełniłem co najmniej kilkanaście błędów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 wrz 2023, o 17:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11652
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1630
Otrzymał podziękowań: 3889
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
Z jedną uwagą: często słyszę od tych, co byli gdzieś bliżej końca tabeli, że nie popełnili żadnego błędu, a przegrali, bo łódka wolna.

Oj, to coś, z czym się ciągle spotykam i z czym walczę.
Słyszę że ktoś popłynął idealnie i nic więcej nie da się zrobić. A przegrał, bo: zmiana pogody, przeliczniki, oszukane świadectwa, złe żagle, zła łódka, faza księżyca, faza życia seksualnego motyli i tak dalej i tym podobnie...
W ten weekend odbyły się dość nietypowe Regaty Neptuna. Co ja mogę  powiedzieć o naszym udziale? Pływaliśmy, w sobotę, zwyczajnie źle. Czy można to rozdzielić na składniki? Można i należy, dla samego siebie.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL