Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 20 kwi 2024, o 04:41




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 13:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Przy tego rocznym pływaniu rzekami i na Zalewie Szczecińskim przy dłuższym pływaniu kłopotliwe było dla mnie dolewanie paliwa kiedy jego zapas w zbiorniku silnika się skończył.
Jakiś czas temu rozmawiałem z serwisantem silników i on przedstawił mi wizję, że zewnętrzny zbiornik może być w dowolnym miejscu w jachcie a pompa sobie da radę. Tak na prawdę to nie wiedziałem o jaką pompę chodzi. Dzisiaj dałem silnik do serwisu po sezonie i wróciłem do sprawy zainstalowania zbiornika zewnętrznego. Okazało się, że w moim silniku nie ma pompy paliwowej która by umożliwiła umieszczenie zbiornika w dowolnym miejscu w achterpiku. Tak, że jedynym miejscem na umieszczenie zbiornika zewnętrznego jest ława kokpitowa na zewnątrz tak żeby zapewnić grawitacyjne zasilanie paliwem silnika. Czy ktoś ma mimo tego jakiś pomysł, żeby ten problem ominąć i mimo wszystko umożliwić schowanie dodatkowego zbiornika w jachcie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 13:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13370
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1523
Otrzymał podziękowań: 2213
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Marian, jaki masz silnik?

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 14:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 kwi 2006, o 20:59
Posty: 75
Lokalizacja: warszawa
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 4
A czy to dwusuw czy czterosuw bo do każdego dwusuwa można dorobić pompę paliwa z innymi silnikami gorzej


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 14:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 cze 2012, o 17:20
Posty: 3173
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 700
Otrzymał podziękowań: 231
Uprawnienia żeglarskie: jsm
To silnik z gaznikiem opadowym zapewne. Czyli dwutakt.

_________________
Pozdrawiam
Leszek Dmochowski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 14:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Wojciech1968 napisał(a):
Marian, jaki masz silnik?
Mercury czterosuw 4KM


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 16:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Leszek1954 napisał(a):
To silnik z gaznikiem opadowym zapewne. Czyli dwutakt.


A co ma opadowy gaźnik do ilości suwów silnika? Duży Fiat był dwusuwem? A Warszawa? A… A nie chce mi się pisać - ale jak się nie ma o czymś pojęcia to po co wyrywać się do takiej "pomocy"?

Marian, pompkę zawsze można zamontować http://mikuni.istore.pl/pl/mikuni-gazniki-i-pompy-paliwa_pompy-paliwa dwu czy czterosuw pytanie tylko czy nie prościej/sensowniej jest zamienić silnik? Takie pompki są pędzone chwilową różnicą ciśnień pomiędzy skrzynią korbową a gardzielą ssącą albo atmosferą. Trzeba je jakoś połączyć ze skrzynią korbową. Jeśli silnik /blok/ miał wersję z pompką i ma przynajmniej nadlewki w miejscu montażu pompki/króćca zasilającego to może być dość proste do zrobienia. Jeśli nie to rzeźba. Dobry serwis powinien Ci odpowiedzieć na to pytanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 16:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 kwi 2006, o 20:59
Posty: 75
Lokalizacja: warszawa
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 4
Yigael napisał(a):
Takie pompki są pędzone chwilową różnicą ciśnień pomiędzy skrzynią korbową a gardzielą ssącą albo atmosferą. Trzeba je jakoś połączyć ze skrzynią korbową.

no ale problem w tym że w czterosuwie nie występuje podciśninie w komorze korbowej.
Pompki paliwa w czterosuwaw są napędzane mechanicznie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 16:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
krasnolud napisał(a):
no ale problem w tym że w czterosuwie nie występuje podciśninie w komorze korbowej.
Pompki paliwa w czterosuwaw są napędzane mechanicznie


Ale w singlu występuje pulsacja ciśnienia w skrzyni korbowej /co więcej w przeciwfazie z pulsacją ciśnienia w gardzieli ssącej co niektóre rozwiązania wykorzystują/ wystarczy to, żeby pędzić pompki niewielkich silników. Vide wszystkie czterosuwowe single Piaggio, Gillery i Vespy.

PS. W dobie optymalizacji kosztowej pędzona krzywką mechaniczna pompka w skuterku nie ma jak się okazuje racji bytu ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 17:24 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Marian J. napisał(a):
Mercury czterosuw 4KM

Mógłbyś podać model i rocznik?

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 17:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Yigael napisał(a):
pytanie tylko czy nie prościej/sensowniej jest zamienić silnik?
Wolałbym tego silnika nie wymieniać. Jeżeli miałbym wymienić to prawdopodobnie na większy. W tym roku miałem na rufie na rzekach powieszonego jeszcze starego dwusuwowego Mercurego 2,5KM i miałem mocno zanurzoną rufę. A większy silnik to najprawdopodobniej będzie cięższy i podobnego efektu jak przy dwóch silnikach chciałbym uniknąć.
ins napisał(a):
Mógłbyś podać model i rocznik?
Ja ten silnik kupiłem nowy w sklepie żeglarskim jesienią 2012 r. Nie wiem czy ten model jest jakoś szczególnie oznaczony w tej chwili został w serwisie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Na Twoim miejscu bym nie kombinował. Wolałbym zbiornik opadowy tam, gdzie jest, co najwyżej pomyślałbym nad sprytnym dolewaniem paliwa - toż chyba możliwe?
Co ile musisz dolewać?

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Marian J. napisał(a):
Ja ten silnik kupiłem nowy w sklepie żeglarskim jesienią 2012 r. Nie wiem czy ten model jest jakoś szczególnie oznaczony w tej chwili został w serwisie.


Zważywszy, że robiło go Tohatsu, a Tohatsu od ładnych paru lat od 4 koni wzwyż montuje podłączenia do zbiorników zaburtowych jest IMO szansa na podłączenie i pasujące części zamienne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:29 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Do swego kosiarkowca (zbiornik 0,8 l) miałem podłączoną "linię paliwową" składającą się z przenośnego zbiornika umieszczonego poniżej silnika, przewodu paliwowego i ręcznej pompki - gruszki. Przewód podłączony był do korka zbiorniczka na silniku. Tak trochę na oko oceniałem zużycie paliwa ze zbiornika silnika i dopompowywałem ręcznie. Ciut to było upierdliwe ale zdawało egzamin. Jak odbiorę silnik z serwisu to porobię zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław



Za ten post autor Bombel otrzymał podziękowanie od: oldcap
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Alterus napisał(a):
Wolałbym zbiornik opadowy tam, gdzie jest, co najwyżej pomyślałbym nad sprytnym dolewaniem paliwa - toż chyba możliwe?
Właśnie o tym myślę, za chwilę przedstawię swój pomysł.
Alterus napisał(a):
Co ile musisz dolewać?
Jak płynąłem Wartą samotnie pod prąd to musiałem płynąć na większym gazie żeby pokonać nurt Warty. I wtedy zbiornik paliwa w silniku starczał mi na około godzinę pracy. Kiedy płynąłem Wartą i Odrą z nurtem to po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że nie muszę tak gazować silnikiem to wtedy było to w granicach jednej godziny i dwudziestu minut do około jednej godziny i czterdziestu minut.
Kupiłem 12l zbiornik zewnętrzny i nie za bardzo mi się podoba wożenie go na ławie kokpitowej na wierzchu na lewej burcie. Ja w swoim PIPie podwyższyłem achterpik i jego klapa jest na wysokości ław kokpitowych. Według dokumentacji PIP miał otwartą rufę. Na starej zrębnicy zamknięcia achterpiku na poziomie podłogi kokpitowej która jest w tej chwili w środku podwyższonego achterpiku dałem 2 kratki - gretingi które dają dodatkową przestrzeń ładunkową. Jedną z lokalizacji zbiornika którą przewidywałem zastosować to na lewym gretingu z długim wężem umożliwiającym wyjmowanie tego w czasie gdybym chciał się dostać to tego co jest głębiej na dnie achterpiku. I trzymając się tej samej lokalizacji zbiornika wyposażył bym wąż zasilający w pompkę gruszkową. Po czasie w jakim kończyło by się paliwo w zbiorniku silnika przy danym ustawieniu gazu mógłbym pompką dopompować paliwo do zbiornika kontrolując przyrost jego poziomu poprzez otwarcie wlewu paliwa na silniku.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Bombel napisał(a):
"linię paliwową" składającą się z przenośnego zbiornika umieszczonego poniżej silnika, przewodu paliwowego i ręcznej pompki - gruszki. Przewód podłączony był do korka zbiorniczka na silniku.
Ja myślę o tym podobnie opisałem powyżej ale zamiast do korka wlewu to chcę to podłączyć do trójnika który ma mi zamontować serwisant w moim silniku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 18:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Ale sprawdź najpierw ten model i rocznik, o które prosił Ins - Bo może się okazać, że się da go upompić w miarę prosto.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 wrz 2014, o 19:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Marian J. napisał(a):
Jak płynąłem Wartą samotnie pod prąd to musiałem płynąć na większym gazie żeby pokonać nurt Warty.

Fakt, płynięcie pod prąd kosztuje. I jeśli płynie się wiele godzin, dni, dolewanie co półtorej godziny na rozchwianej łódce dość kłopotliwe. Jak będzie fachowiec dorabiał trójnik, niech nie zapomni o zaworku zwrotnym, kurek też by się przydał - wężyk przydepniesz i zacznie sikać benzyna. Nieprzyjemne to. :-D
Ale warto skorzystać najpierw z sugestii Insa i Yigaela, bo moze rzeczywiście to tylko kwestia dokupienia pompki.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2014, o 00:00 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Alterus napisał(a):
bo moze rzeczywiście to tylko kwestia dokupienia pompki.

Ciężko mi znałeź Merkurego bez pompki przy gaźniku nawet jak nie ma zainstalowanego szybko-złącza do zbiornika zewnętrznego.
http://www.mercruiserparts.com/SelectMo ... class_id=2

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 19:31 

Dołączył(a): 8 maja 2014, o 20:13
Posty: 72
Podziękował : 55
Otrzymał podziękowań: 16
Uprawnienia żeglarskie: ż.j.
Yigael napisał(a):
Ale w singlu występuje pulsacja ciśnienia w skrzyni korbowej /co więcej w przeciwfazie z pulsacją ciśnienia w gardzieli ssącej co niektóre rozwiązania wykorzystują/ wystarczy to, żeby pędzić pompki niewielkich silników. Vide wszystkie czterosuwowe single Piaggio, Gillery i Vespy.


Dokładnie tak jest to rozwiązane w obecnie produkowanych skuterkach. Pompka paliwa (np. taka: http://www.czescidoskutera.com/Pompka_paliwa_Piaggio_Malaguti_Gilera_Beta-2086.html "zasilana jest" pulsowaniem ciśnienia jakie powstaje w gardzieli ssącej w trakcie pracy silnika. Wężyk podciśnieniowy montowany jest pomiędzy gaźnikiem a silnikiem. W przypadku silnika 4-suwowego takie pulsowanie ciśnienia powinno występować również w przypadku silnika dwucylindrowego, ponieważ pomiędzy suwami ssania podczas których występuje spadek ciśnienia w gardzieli ssącej następują momenty gdy ciśnienie rośnie.
Tutaj małą uwaga. Większość skuterków ma zasilanie paliwem grawitacyjne i wtedy zamiast pompki występuje kranik podciśnieniowy. Kranik ten wygląda podobnie jak pompka ale jest mniejszy i oczywiście nie można nim pompować paliwa.
Kranik podciśnieniowy: http://www.czescidoskutera.com/Kranik_paliwa_przelotowy_uniwersalny-2243.html

Pozdrawiam
Michał Filipek

_________________
Pozdrawiam
Michał Filipek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 22:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13716
Podziękował : 10187
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
Prawie każdy silnik ma elektrykę: może więc do zbiornika podłączyć pompkę która będzie na 12v pompować na życzenie.
Mam tak zainstalowana pompkę wodną od Merca która chłodzi/ogrzewa mi reduktor gazu w Busiku.

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 23:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Ale po co skoro ten silnik albo ma pompkę pędzoną pneumatycznie albo można ją w prosty sposób zamontować z użyciem oryginalnych części Tohatsu albo akcesoryjnych jak się kto uprze? Nawet złączki linii paliwowej będzie gdzie w oryginalny sposób zamontować. W katalogu Tohatsu wszystko 4 konne i wzwyż ma pompki. W katalogu Mercurego jak zauważył Ins też. Mercury - wszystko do 30 koni jest robione przez Tohatsu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 16:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Marian J. napisał(a):
Wojciech1968 napisał(a):
Marian, jaki masz silnik?
Mercury czterosuw 4KM
Mea culpa nie wiem skąd ja wziąłem 0,5 KM mechanicznego więcej. Wczoraj odebrałem silnik z serwisu i dopiero mnie olśniło, że mój Mercury ma 3,5 KM mocy.
A jego Model to: 1F14211HL a seria: 0R423447 i według serwisanta nie można tam zamontować żadnej pompki zewnętrznej tak, że w gę wchodzi zbiornik opadowy lub sprytne dopompowywanie paliwa gruszką na przewodzie paliwowym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 16:52 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Marian J. napisał(a):
lub sprytne dopompowywanie paliwa gruszką na przewodzie paliwowym.

Oprócz gruszki pozostaje ci jeszcze maluuutka pompka zenzowa przymocowana(przyklejona) gdzieś po drodze do silnika. W razie potrzeby odpinasz tylkoprzewód i zbiornik masz wolny.
O, taka
http://allegro.pl/pompa-zenzowa-reczna- ... 16358.html
Trza ino sprytne miejsce żeby nie przeszkadzała

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 16:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13370
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1523
Otrzymał podziękowań: 2213
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Bombel napisał(a):
Oprócz gruszki pozostaje ci jeszcze maluuutka pompka zenzowa

Obawiam się, że paliwo rozpuści membranę.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 17:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Marian J. napisał(a):
A jego Model to: 1F14211HL a seria: 0R423447 i według serwisanta nie można tam zamontować żadnej pompki zewnętrznej tak, że w gę wchodzi zbiornik opadowy lub sprytne dopompowywanie paliwa gruszką na przewodzie paliwowym.


Dać się da, ale to będzie już rzeźba na nieoryginalnych częściach i rozwiązaniach. Sprawdź czy jednak taka uniwersalna pompka do skutera 4stroke pędzona podciśnieniem z gardzieli nie podejdzie. Bardzo drogie nie są. Gorzej, że trzeba będzie z zaworem iglicowym w gaźniku rzeźbić.


Ostatnio edytowano 17 paź 2014, o 17:29 przez Były user, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 17:26 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Wojciech1968 napisał(a):
Obawiam się, że paliwo rozpuści membranę.

Ok. O tym nie pomyślałem. Może dlatego że mojej pompce mimo przepompowania kilku tysięcy litrów ON nic cię nie stało. :roll:
No ale Pb to Pb.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 17:30 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Marian J. napisał(a):
Marian J. napisał(a):
Wojciech1968 napisał(a):
Marian, jaki masz silnik?
Mercury czterosuw 4KM
Mea culpa nie wiem skąd ja wziąłem 0,5 KM mechanicznego więcej. Wczoraj odebrałem silnik z serwisu i dopiero mnie olśniło, że mój Mercury ma 3,5 KM mocy.
A jego Model to: 1F14211HL a seria: 0R423447 i według serwisanta nie można tam zamontować żadnej pompki zewnętrznej tak, że w gę wchodzi zbiornik opadowy lub sprytne dopompowywanie paliwa gruszką na przewodzie paliwowym.



Zanim cokolwiek zamontujesz wykonaj prostą czynność.
1. Odłącz przewód paliwowy łączący zbiornik integralny z gaźnikiem lub przewód łączący zawór paliwowy, jeśli takowy jest, z gaźnikiem.
2. Połącz gaźnik z zbiornikiem zewnętrznym, w domyśle przedłóż przewód paliwowy z gaźnika tak aby podłączyć go do zbiornika zewnętrznego, oczywiście gruszka po drodze się przyda.
3 Ustaw, i silnik, i zbiornik zewnętrzny w pozycji roboczej i sprawdź czy pali.
Jeśli mieszkasz niedaleko Poznania to służę pomocą.
Nr serii Twojego silnika wyraźnie wskazuje że ma wbudowaną pompę paliwową w gaźniku.
http://www.mercruiserparts.com/selectDo ... =8M0056559

Piotr Siedlewski



Za ten post autor ins otrzymał podziękowanie od: Były user
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 17:56 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Sorry. Cofam to co napisałem wyżej.
To jest chyba ten model http://www.mercruiserparts.com/Show_pic ... u+0R448032
nie ma on pompy paliwowej.
Ale.... sprawdź czy zbiornik zewnętrzny ustawiony powyżej silnika w pozycji roboczej będzie spełniać swoje zadanie.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 18:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 sie 2010, o 05:58
Posty: 2787
Podziękował : 412
Otrzymał podziękowań: 698
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
ins napisał(a):
Zanim cokolwiek zamontujesz wykonaj prostą czynność.
Ja początkowo myślałem, że to wszystko mi zrobi serwisant.
ins napisał(a):
1. Odłącz przewód paliwowy łączący zbiornik integralny z gaźnikiem lub przewód łączący zawór paliwowy, jeśli takowy jest, z gaźnikiem.
Na razie zrezygnowałem z tego co mi proponował. A proponował mi mianowicie założenie trójnika właśnie na przewodzie ze zbiornika do gaźnika. Ale sugerował mi następujące zagrożenia. Mianowicie, że pompowanie gruszką będzie oddziaływało na gaźnik i w trakcie pracy silnika gaźnik może się przelać od ciśnienia podawanego przez gruszkę. Żeby tego uniknąć sugerował zamknięcie zaworu dopływu paliwa ze zbiornika podczas uzupełniania zbiornika w silniku ze zbiornika zewnętrznego. Wtedy przez moment silnik spalał by paliwo które pozostałoby w gaźniku.
ins napisał(a):
3 Ustaw, i silnik, i zbiornik zewnętrzny w pozycji roboczej i sprawdź czy pali.
W warunkach domowych na razie nie mam możliwości odpalania silnika. Nie mam dużej beczki żeby nie uruchamiać silnika na sucho.
ins napisał(a):
Nr serii Twojego silnika wyraźnie wskazuje że ma wbudowaną pompę paliwową w gaźniku.
Nie wiem jak to rozumieć, że pompa jest w gaźniku. Serwisant mi pokazywał gdzie powinna być zamontowana pompa i twierdził, że producent poszedł na łatwiznę i w całej serii tych silników uzyskał znaczne oszczędności.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

ins napisał(a):
Ale.... sprawdź czy zbiornik zewnętrzny ustawiony powyżej silnika w pozycji roboczej będzie spełniać swoje zadanie.
Jeżeli zbiornik zewnętrzny będzie na ławie w kokpicie to spełni swoje zadanie. Ale mi osobiście nie podoba się taka lokalizacja zbiornika na zewnątrz.
ObrazekWtedy zbiornik byłby na lewej ławie kokpitowej tam gdzie na tym zdjęciu leży ta niebieska lina


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 18:28 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Marian J. napisał(a):
Na razie zrezygnowałem z tego co mi proponował. A proponował mi mianowicie założenie trójnika właśnie na przewodzie ze zbiornika do gaźnika. Ale sugerował mi następujące zagrożenia. Mianowicie, że pompowanie gruszką będzie oddziaływało na gaźnik i w trakcie pracy silnika gaźnik może się przelać od ciśnienia podawanego przez gruszkę.

Eee tam. Konstrukcja komory pływaka i iglicy jest taka sama jak w większości gaźników, Po prostu gdy gruszka jest twarda nie pompuje się, a jeśli coś się stanie to najwyżej zalanie komory mieszania i świecy.
Ciągniemy linkę rozrusznika, na otwartej, na 3/4 przepustnicy i po sprawie.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2014, o 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13716
Podziękował : 10187
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
A czy nie prościej przerobić korek tak aby gruszką dolewać bezpośrednio do zbiornika?
MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"



Za ten post autor Marian Strzelecki otrzymał podziękowanie od: oldcap
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 212 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL