Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 25 kwi 2024, o 08:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 lip 2017, o 13:56 

Dołączył(a): 27 cze 2017, o 14:22
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witam. :)
Przy zamawianiu nowych żagli do jachciku BEZ-2 pojawiła się wątpliwość, a mianowicie czy warto robić okienko w foku/genie, którego powierzchnia będzie wynosiła 4,3m2?

Z jednej strony przy małej łódce i szerokiej genie warto mieć większą widoczność, a z drugiej strony czy warto?
Nie chodzi tu o dodatkowy koszt, ale o trwałość takiego okna.
Proszę o wypowiedzi użytkowników, którzy mieli doczynienia z oknami w żaglach.
Jak wygląda sprawa trwałości takiego okna wykonanego z 0,5mm folii UV?
Czy takie okno wybrzusza się na słońcu?
Czy nie ma problemów z pękaniem po paru latach?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 15:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lip 2013, o 14:47
Posty: 1328
Podziękował : 918
Otrzymał podziękowań: 237
Uprawnienia żeglarskie: jkżb
Warto.... ale z firanką :-D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 15:42 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Ja nie wyobrażam sobie własnego żagla bez okienka. Doświadczenie też mam. Jeżeli korzystasz z dobrej żaglowni (a więc nie oszukają Cię na materiale), to okienko będzie w miarę trwałe - na tyle, by tematem się nie przejmować.

Natomiast w przypadku Bez 2 mam wątpliwości czy jest sens. To kwestia sposobu pływania i wielkości jachtu. Ja pływam w regatach, więc bardzo często bardzo ciasno z innymi jachtami. Nie lubię schodzić z balastu gdy jest to nieefektywne dla żeglugi lub lekko zmieniać kurs odsłaniając sobie widok (po to by zerknąć co za żaglem). W związku z tym ja z okienek korzystam. W przypadku Bez2 prawdopodobnie będzie to inne pływanie, żagiel jest mały, więc by okienko miało sens trzeba chyba z 70% brytu zastąpić filmem. Nie wiem czy jest sens, dawno nie pływałem Bezem i nie pamiętam jak tam z widocznością. W każdym razie, technicznie nie masz czego się obawiać moim zdaniem.
Z jakiego materiału szyjesz żagle. Jeżeli odpowiedź będzie "z dakronu", to tym bardziej bym się nie obawiał okienka, bo przy takim wyborze dużo większe zagrożenia czyhają na Ciebie. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2008, o 08:06
Posty: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 77
Otrzymał podziękowań: 43
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
plitkin napisał(a):

Z jakiego materiału szyjesz żagle. Jeżeli odpowiedź będzie "z dakronu", to tym bardziej bym się nie obawiał okienka, bo przy takim wyborze dużo większe zagrożenia czyhają na Ciebie. :roll:


A z jakiego jak nie z dakronu proponujesz uszyć żagle do Beza 2 ?
Co do okienka. Ty zapewne w foku regatowym masz okno z monofilmu, zapewne zbrojonego. Na foku do Beza 2 powinno być z foli 0,5 mm.

Za oknem przemawia fakt, długości łódki 4,2 m, długość sztaksla po liku dolnym 2,4 m. Powierzchnia samego żagla 4,3 m2 niema tu znaczenia.

_________________
Pozdrawiam.
Krzysiek
http://www.strong-sails.com


Ostatnio edytowano 2 lip 2017, o 16:55 przez Krzysztof Bień, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 16:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:38
Posty: 1272
Podziękował : 604
Otrzymał podziękowań: 559
Uprawnienia żeglarskie: takie tam
Jeśli masz możliwość wykonania okna, to je zrób. Na wodzie zdarzają się różne sytuacje. Może się okazać że takie okienko bardzo się przyda.

_________________
Wiosna


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 17:04 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Krzysztof Bień napisał(a):
A z jakiego jak nie z dakronu proponujesz uszyć żagle do Beza 2 ?


Zdecydowanie z dakronu, tylko przyzwoitego. Nie mówię nawet o AP, niech to będzie miękki cruising dacron, ale kolega robił żagiel u nierzetelnego "fachowca" i ten gamoń wepchnął mu materiał pseudo-dakronowy, ale masakrycznej jakości. Rozciągnął się jak firanka już w pierwszym roku. Dobrze wiesz, że dakron dakronowi nie równy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 17:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2008, o 08:06
Posty: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 77
Otrzymał podziękowań: 43
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Każdemu może się zdarzyć. Kilka lat temu na j 80 zrobiłem grota który się rozpadł. Reklamacja materiału została przyjęta przez firmę Contender. Przyznali że mieli wadliwy jeden z komponentów do kalandracji dakronu. Ktoś mógłby powiedzieć tak jak Ty że to wina żaglowni. To nie fer.

_________________
Pozdrawiam.
Krzysiek
http://www.strong-sails.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 17:35 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Właściciel tamtej żaglowni dostał WYROK za oszustwa wobec klientów (m.in. przyjmował kasę, nie realizował zleceń, kłamał o pożarach w DHL i takie tam). Materiał którego użył był drugiego gatunku, koleś miał świadomość co i z czego robi. Nie poinformował o tym klienta, pobierając opłatę za pełnowartościowy żagiel. To było tylko jedno z jego oszustw, najdrobniejsze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 lip 2017, o 12:23 

Dołączył(a): 27 cze 2017, o 14:22
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Żagle będą szyte z dakronu u obecnego na forum żaglomistrza ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lip 2017, o 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14008
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2011
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Więc się nie musisz martwić. Krzysiek szył żagle do dwóch moich łódek, do jachtów moich kolegów i nigdy nie było uwag co do jakości ich wykonania i użytego materiału. Przynajmniej ja ze swoich byłem bardzo zadowolony i nie słyszałem aby ktoś narzekał.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 256 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL