Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 14 maja 2024, o 06:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 lut 2016, o 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2012, o 15:48
Posty: 107
Podziękował : 17
Otrzymał podziękowań: 21
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz szuwarowo-bagienny
może się komuś przyda:

Jakiś czas temu testowałem samorobny odbiornik AIS oparty o tuner DVBT na cczipe RTL i działało toto "jakoś".
Tu: https://www.tindie.com/products/astuder/daisy-ais-receiver/ jest gotowe urządzenie, które po wpięciu w komputer pozwoli nam na odbieranie komunikatów AIS w programach takich, jak np. Opencpn.

Cena jest naprawdę niewielka (następne w kolejce kosztuje 120 EUR) :-) i czekam już na przesyłkę.

z pozdrowieniami

_________________
--
niech Wam pod stopami zakwitają kwiaty lotosu a zus się odp...

Tomasz "DrQ" "MrSzuwarowy"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 lut 2016, o 22:59 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2015, o 23:16
Posty: 1403
Podziękował : 464
Otrzymał podziękowań: 271
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dr_Q napisał(a):
może się komuś przyda:
Tu: https://www.tindie.com/products/astuder/daisy-ais-receiver/ jest gotowe urządzenie, które po wpięciu w komputer pozwoli nam na odbieranie komunikatów AIS w programach takich, jak np. Opencpn.

Cena jest naprawdę niewielka (następne w kolejce kosztuje 120 EUR) :-) i czekam już na przesyłkę.
z pozdrowieniami

Następne w kolejce kosztuje 30 GBP.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2016, o 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lip 2012, o 15:48
Posty: 107
Podziękował : 17
Otrzymał podziękowań: 21
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz szuwarowo-bagienny
cine napisał(a):
Następne w kolejce kosztuje 30 GBP.



a podasz jakieś namiary?

_________________
--
niech Wam pod stopami zakwitają kwiaty lotosu a zus się odp...

Tomasz "DrQ" "MrSzuwarowy"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2016, o 13:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2012, o 11:41
Posty: 1777
Lokalizacja: Uznam
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 374
Uprawnienia żeglarskie: są, ale bez znaczenia
W formie "dongla" usb i chyba identycznych parametrach http://www.ebay.co.uk/itm/Marine-AIS-Re ... SwoydWshKs
Za antenę trzeba dać drugie tyle...

_________________
Zbig A. Gintowt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2016, o 16:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Chyba, że można przez spliter połączyć z anteną UKF-ki ...

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 lut 2016, o 18:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2012, o 11:41
Posty: 1777
Lokalizacja: Uznam
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 374
Uprawnienia żeglarskie: są, ale bez znaczenia
Kurczak napisał(a):
Chyba, że można przez spliter połączyć z anteną UKF-ki ...

Można. Pewnie coś w takim rodzaju http://tiny.pl/gt3hp, ale to też ok. 30 $ i tylko od skośnookich można kupić bez kosztów przesyłki. Plusem może być lepiej "widząca", dobrze zestrojona antena na topie masztu.

_________________
Zbig A. Gintowt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 00:57 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2015, o 23:16
Posty: 1403
Podziękował : 464
Otrzymał podziękowań: 271
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
http://tiny.pl/gt3gl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 08:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Zastanawiałem się nad AIS-em podłączonym przez spliter do tej samej anteny. Zapewne zasięg będzie większy, niż w przypadku anteny ale należy brać pod uwagę to, że sam spliter i połączenia będzie generował jakieś straty sygnału. I dla AIS-a i dla UKF-ki :-(

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 09:03 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Kurczak napisał(a):
Zapewne zasięg będzie większy, niż w przypadku anteny ale należy brać pod uwagę to, że sam spliter i połączenia będzie generował jakieś straty sygnału.
Główną rolą takiego rozdzielacza sygnału jest, aby 25 watów mocy w.cz. przy nadawaniu z UKF-ki nie weszło do odbiornika AIS, bo go natychmiast spali.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 09:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Nie mów ? Naprawdę ? :lol:

A mnie uczono, że głównym zadaniem splitera jest rozdzielenie sygnałów przychodzących z anteny na pasywnych filtrach środkowoprzepustowych RLC ( ale nie tylko) i przesłanie ich do odpowiednich wyjść urządzeń odbierających różne częstotliwości :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 10:03 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Z drugiej strony kupienie drugiej anteny i zalozenie w innym miejscu ma swoje zalety.Jak stracimy masztz glgłówną anteną to sie przelaczymy na drugą i nadal mamy łączność. Nie wiem czy spliter ma sensm.Zamierzam zamontować ais i jeśli nie będzie z wbudowanym spliterem to antenę zamontouje na koszu rufowym z możliwością przepiecia na radio.

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 12:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Owszem najlepszym rozwiązaniem byłyby dwie osobne anteny na topie masztu i osobne instalacje antenowe + antena awaryjna na wypadek jak maszt trag szlafi :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 12:24 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Kurczak napisał(a):
dwie osobne anteny na topie masztu


czemu dwie jedna wystarczy, nie sądzę żeby antena na koszu rufowym dla ais jest mniej skuteczna niż sygnał przechodzący przez spliter, chyba że się mylę

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 13:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
To by trzeba wyliczyć dla konkretnej anteny, jej wysokości nad powierzchnią, długości przewodów, strat na złączach i na spliterze. Bo te czynniki wszystkie razem i każdy z osobna mają na to wpływ.

Ja zakładałem w tym roku zrezygnować z przejść pokładowych i pociągnąć nowe okablowanie do anteny, oświetlenia oraz do wiatromierza przez "fajkę". Chodzi mi po głowie AIS ale wolałbym dwukierunkowy.
No i mój ploter niestety nie współpracuje z AIS-em więc zostaje laptop w kabinie.

Tak na mój rozum myślę sobie, że decydującą jest jednak wysokość umieszczenia anteny. Dlatego poszedłbym w rozwiązanie antena na topie i sygnał do radia i AIS-a przez spliter . Dodatkowo antena awaryjna na koszu lub w innym miejscu z możliwością podłączenia zarówno do splitera jak i bezpośrednio do radia.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 14:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2012, o 11:41
Posty: 1777
Lokalizacja: Uznam
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 374
Uprawnienia żeglarskie: są, ale bez znaczenia
Kurczak napisał(a):
Nie mów ? Naprawdę ? :lol:

A mnie uczono, że głównym zadaniem splitera jest rozdzielenie sygnałów przychodzących z anteny na pasywnych filtrach środkowoprzepustowych RLC ( ale nie tylko) i przesłanie ich do odpowiednich wyjść urządzeń odbierających różne częstotliwości :D


Piotruś, uczono Cię dobrze, jednak splitter antenowy w przypadku niedrogiego odbiornika AIS musi spełniać trochę więcej niż jedno "główne zadanie". To o czym piszesz dotyczy głównie rozdzielania różniących się znacznie częstotliwości (w przypadku anten dwu albo wielopasmowych) przeznaczonych do przesłania z osobnych wyjść do odpowiednich wejść urządzeń urządzeń odbierających różne częstotliwości. Podana sytuacja pasuje dobrze do urządzeń pasywnych.
W przypadku "niedrogiego odbiornika AIS" nie ma potrzeby separowania częstotliwości, odbiornik AIS zarówno A jak i B odbiera częstotliwości z zakresu morskiego VHF. Dlatego splitter po pierwsze musi spełnić zadanie dzielnika sygnału, by możliwe było podłączenie dodatkowego urządzenia (w tym przypadku pasywnego) do anteny vhf trx-a morskiego.
Nie rechotałbym jednak z tego co zauważa Jacek 666 - doświadczony kapitan jachtowy, choć to o czym napomyka, to jedno z dwu istotnych zadań splittera. Wynika z tej uwagi tyle, że korzystając z np. topowej anteny dla radia zauważmy, że jest ono urządzeniem aktywnym i jeśli używamy go do nadawania z maks. dopuszczalną mocą 25W, to sygnał ten musi być blokowany przez splitter na wejściu do odbiornika AIS, by nie zgrillował go jak słusznie zauważa 666. Zapewne z tego powodu splittery, zwłaszcza firmy Raymarine są cholerycznie drogie. Z drugiej strony te z ebay-a nie mają dobrze opisanych funkcji które wypełniają. Co do odbioru sygnałów AIS pozwalających na "rozglądnięcie się" po otoczeniu jachtu, problem został przedyskutowany wystarczająco na Forum na viewtopic.php?t=10764#p136340 i chyba antena topowa daje lepszy efekt w tym zakresie częstotliwości niż antena umocowana gdzieś na wysokości pokładu. Niska tłumienność najnowszych konstrukcji splitterów nie daje przewagi antenkom umieszczonym na pokładzie.

_________________
Zbig A. Gintowt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 14:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Owszem tyle, że decydujące są słowa "główna rola" - bo jest to po prostu nieprawda. Główną rolą i przeznaczeniem splitera jest rozdzielenie sygnału przychodzącego do anteny na częstotliwości pracy poszczególnych przyłączonych do niego odbiorników sygnału. To, że ma jeszcze dodatkowe zastosowania to już inna bajka.

Tak jak ploter głownie służy do pracy na elektronicznej mapie nawigacyjnej a oprócz tego może współpracować np. wiatromierzem i autopilotem.

To, że tanie chińskie splitery nie "grilują" odbiornika AIS może być spowodowane tym, ze to nie spliter - tylko odbiornik AIS jest zabezpieczony przed usmażeniem.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 15:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2012, o 11:41
Posty: 1777
Lokalizacja: Uznam
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 374
Uprawnienia żeglarskie: są, ale bez znaczenia
Kurczak napisał(a):
...
To, że tanie chińskie splitery nie "grilują" odbiornika AIS może być spowodowane tym, ze to nie spliter - tylko odbiornik AIS jest zabezpieczony przed usmażeniem.

Napisałeś "może być spowodowane", czyli przypuszczasz, ale może wiadomo Ci coś o tym bardziej detalicznie? Taka wiedza mogłaby mieć całkiem praktyczne znaczenie, mianowicie odpowiedź na pytanie: gdzie i czy w ogóle tłumiony jest sygnał odbierany przez AIS ze współdzielonego toru antenowego i jeśli tak to dla jakich jego wartości? Czy jakaś ARW na wejściu odbiornika?

_________________
Zbig A. Gintowt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 15:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Trochę przesadziłem :D

Zasadniczo spliter działa jednokierunkowo czyli rozdziela sygnał przychodzący na poszczególne częstotliwości pracy odbiorników, jednak ten, o którym dyskutujemy jest jednocześnie rozdzielaczem sygnału i jego mikserem.

Wedle mojej wiedzy w spliterze nie są potrzebne specjalne układy wycinające sygnał radiowy wychodzący z nadajnika i nie tylko radiowy. Są przecież aktywne AIS -y.

Taką funkcję spełniają poszczególne filtry. Sygnał wychodzący z radia nie ma możliwości wejść do AIS - a - bo jest wycięty przez ten sam filtr, który "wycina" częstotliwość radiową płynącą od strony anteny. W przypadku aktywnego AIS-a jest analogicznie.

Kwestia w tym, że zgodnie z zasadą zachowania energii to radiowe 25 W musi się odłożyć w układzie filtra w postaci ciepła. Jak spliter Raymarine jest całkiem duży i zapewne daje możliwość wypromieniowania ciepła przy dłuższej transmisji - tak co do malutkich chińskich nie mam zdania :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 18:25 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Kurczak napisał(a):
A mnie uczono, że głównym zadaniem splitera jest rozdzielenie sygnałów przychodzących z anteny na pasywnych filtrach środkowoprzepustowych RLC i przesłanie ich do odpowiednich wyjść urządzeń odbierających różne częstotliwości
Częstotliwość AIS to .... (tu wstaw to, czego Ciebie uczono), a częstotliwośc pasma "V" (UKF) to dla niepoznaki ..... (tu wstaw to, czego Ciebie uczono). Jaki wynik (filtr)?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 21:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2012, o 11:41
Posty: 1777
Lokalizacja: Uznam
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 374
Uprawnienia żeglarskie: są, ale bez znaczenia
666 napisał(a):
...Częstotliwość AIS to ...

Proszę daj spokój z egzaminowaniem. Może trzeba tak, by ktokolwiek zainteresowany odniósł z tej dyskusji korzyść. "Chłop żywemu nie popuści...". Uparłem się i poczytałem sobie angielską instrukcję AIS 100 Raymarine i w rozdziale Działanie wyczytałem, że to co potrzebne realizowane jest w splitterze. Jakkolwiek splitter może spełniać funkcję odfiltrowywania częstotliwości pasm i podawania ich na oddzielne wyjścia, to w przypadku pasma V radiowego i częstotliwości AIS A i B to jest to samo pasmo. Nie występuje zatem potrzeba separacji częstotliwości, a tylko zwykły jej podział. W charakterystyce produktu chińskiego wyczytałem, że podział ten realizowany jest w stosunku 1:1. W produkcie Raymarine zastosowano ponadto niskoszumny wzmacniacz sygnału z anteny. Potrzebne częstotliwości są filtrowane na wejściach urządzeń.
W instrukcji zawarto uwagę, że to splitter wykrywa operację nadawania i kieruje sygnał do anteny. W przypadku kiedy ze splittera korzystają dwa urządzenia nadawcze tj. trx vhf i transponder, priorytet należy do radia vhf. Jeśli na moment nadawania przez radio przypadałoby nadawanie sygnału AIS, zostaje on przyblokowany do zakończenia nadawania sygnału radiowego.
Jeśli zamiast transpondera używany jest odbiornik AIS, to splitter przeznaczony do takiego zestawu nie może być użyty z transponderem. Może to oznaczać tyle, że w zestawie trx vhf i transponder, kiedy do anteny nadawany jest sygnał z radia, nadajnik AIS jest "przytkany", kiedy nadaje AIS, blokowane jest wejście radiowe. Parę danych:
Moce emisji radiowej to 1W, 5W i 25 W. Moc emisji AIS A 12,5 W, a AIS B 2W.
Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem. Onegdaj posiadałem licencję radioamatorską na pasma vhf i ukf kat. II, a obecnie z "awansu" mam kat. I na większość pasm, ale uzyskałem ją bez zdawania egzaminu z telegrafii i mam świadomość, że po latach z wiedzą radiową jestem dość "na bakier".
Jeśli ktoś zamierza zamontować na jachcie tani zestaw odbiorczy AIS z oddzielną anteną do niego może skorzystać z ładnie opisanych doświadczeń Wojtka Bartoszyńskiego http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2351&page=0 Na koniec: słabo przemawia do mnie utrata anteny radiowej na topie masztu z powodu utraty tego masztu.

_________________
Zbig A. Gintowt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 21:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
666 napisał(a):
Częstotliwość AIS to .... (tu wstaw to, czego Ciebie uczono), a częstotliwośc pasma "V" (UKF) to dla niepoznaki ..... (tu wstaw to, czego Ciebie uczono). Jaki wynik (filtr)?


Biorąc pod uwagę wpis 666 doszedłem do podobnego wniosku.

Tylko, że wówczas takie urządzenie nie powinno nazywać się "spliter" a raczej np. przełącznik antenowy (duplexer), którego zadaniem jest przełączanie między urządzeńiami podłączonymi do tej samej anteny. :-o

Ale niech im będzie spliter :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 22:02 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
zbigandrew napisał(a):
Proszę daj spokój z egzaminowaniem. Może trzeba tak, by ktokolwiek zainteresowany odniósł z tej dyskusji korzyść.
W czasach internetu pogugla i dzięki temu właśnie - że sam znajdzie - odniesie korzyść :kiss:
BTW miałem kiedyś kupić antenę dwupasmową (na top grotmasztu) z rozdzielaczem sygnału, tylko już teraz nie pamiętam, jaka miała być ta druga częstotliwość i do czego :roll: Do odbioru p.cz. (fascimile pogodowe)? Tak czy inaczej zestaw antena dwupasmowa+spliter był drogi, a były inne wydatki i ostatecznie skończyło się na antenie (najlepszej, jaką znalazłem jakości) UKF na grotmaszt (przy antenach jachtowych jest myk z charakterystyką anteny, dla jachtów żaglowych listki promieniowania nie mogą być za wąskie, to jest bardziej skomplikowane, niż się na pierwszy rzut oka wydaje, przykładowo zasięg UKF w przechyle 40°), do tego kabel H1000 (gruby, sztywny i wymagający odpowiednich wtyczek, najlepiej rodem z krótkofalarstwa), zasięg UKF był zaje..sty, zdecydowanie poza horyzont (i poza zasięg radaru umieszczonego na wysokosci salingów bezana), z Norwegami rozmawialiśmy chyba z 40 mil.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 lut 2016, o 23:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
666 napisał(a):
z Norwegami rozmawialiśmy chyba z 40 mil.

Jeżeli chodzi o rejon Norwegii to raczej żadna wasza zasługa, Telenor dobrze przemyślał montowanie anten czy tez stacji przekaźnikowych.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 07:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
We wrześniu pod Dziwnowem słyszałem calkiem wyraźnie Ystad Trafic, wołający kogoś na "16" :D
A mam tylko zwykłego Glomex'a na topie i cienki kabel...
Chyba, że ktoś sobie yaya robił :D

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 12:23 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Kurczak napisał(a):
Owszem tyle, że decydujące są słowa "główna rola" - bo jest to po prostu nieprawda. Główną rolą i przeznaczeniem splitera jest rozdzielenie sygnału przychodzącego do anteny na częstotliwości pracy poszczególnych przyłączonych do niego odbiorników sygnału. To, że ma jeszcze dodatkowe zastosowania to już inna bajka.
A świstak siedzi i zawija... Nie przyszło Ci do głowy, że technika odbiorcza to nie jedyna dziedziną elektroniki? A nie przyszło Ci do głowy, że w przypadku samego odbioru żaden pasmowy spliter nie jest potrzebny bo wystarczy najprostszy rozdzielacz?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Kurczak napisał(a):
Chyba, że ktoś sobie yaya robił :D
Jeśli już to robiła, Ona, niejaka propagacja. O zasięgach można mówić gdy zawsze w podobnych warunkach mamy gwarancję nawiązania łączności. Kolega na VHF zrobił Arabię Saudyjską więc możemy sądzić, że zawsze lub z prawdopodobieństwem 50% można nawiązać taką łączność?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 12:50 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Cytuj:
BTW miałem kiedyś kupić antenę dwupasmową z rozdzielaczem sygnału, tylko już teraz nie pamiętam, jaka miała być ta druga częstotliwość i do czego :roll:
Teraz mi kołacze, że antena miała mieć oprócz pasma morskiego V drugie pasmo GSM 900 MHz dla zapewnienia dobrej łączności telefonicznej (rozmowy, SMS-y, odbiór danych w tym odbiór danych GRIB-y):
http://procom.dk/products/289-marcell
http://procom.dk/products/521-cxl-vhfgsm
http://procom.dk/products/286-marcell-3+

Cytuj:
przy antenach jachtowych jest myk z charakterystyką anteny, dla jachtów żaglowych listki promieniowania nie mogą być za wąskie, to jest bardziej skomplikowane, niż się na pierwszy rzut oka wydaje, przykładowo zasięg UKF w przechyle 40°
O, artykuł na ten temat z bardzo ciekawym wnioskiem końcowym, odmiennym od tego, co myślałem do tej pory :roll::
https://bib.irb.hr/datoteka/485252.Simulation_of_a_Slanted_Shipboard_VHF_Antenna_Radiation_Pattern.pdf


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 15:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Jacek, to nie ja nazwałem to urządzenie spliterem tylko jego producent.

Dyskusja dotyczyła tego co to jest spliter i do czego służy a nie czy w tym konkretnie układzie jest on niezbędny, czy też można go zastąpić w inny sposób choćby "ręcznie" odłączając antenę AIS podczas używania UKF-ki w trybie nadawania. Bo to też będzie działało nieprawdaż ? :)

Mój błąd polegał na tym, że zasugerowałem się nazwą nie wiedząc, że AIS pracuje w tym samym zakresie częstotliwości co UKF-ka. Założyłem, że skoro do rozdzielenia sygnału stosuje się spliter to znaczy, że trzeba oddzielić/odfiltrować sygnał UKF-ki i AIS-a oraz skierować do osobnych wyjść.

A tak przy okazji. Kwestionujesz podaną przeze mnie "definicję" splitera ? :-o

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 16:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Jeżeli już wyjaśniliście sobie czym jest a czym nie jest spliter, czy producenci urządzeń zwanych spliterami właściwie nazywają swoje urządzenia oraz do czego właściwie one służą....
- to zastanówcie się proszę nad tym, czy zakup splitera do konfiguracji "jedna antena - dwa urządzenia" jest czymś więcej, niż tylko niezłym sposobem na wyciąganie pieniędzy od klienta.
Ja uważam, że zastosowanie splitera antenowego, zwłaszcza na jachcie, jest rozwiązaniem bardziej podatnym na awarie od montażu niezależnych anten, szczególnie jeżeli zostawić od strony urządzeń ciut "luzu" kabla antenowego, tak by istniała możliwość przełączania ich między urządzeniami.
Zakładając jakiś minimalny poziom jakości - zastosowanie splitera jest też chyba rozwiązaniem droższym...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: Kurczak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 17:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14023
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2017
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Kurczak napisał(a):
Owszem najlepszym rozwiązaniem byłyby dwie osobne anteny na topie masztu i osobne instalacje antenowe + antena awaryjna na wypadek jak maszt trag szlafi :D


Pisałem na samym początku wątku, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem są osobne instalacje z antenami na topie. Ma to także zaletę, o której napisałeś. W razie awarii (a nie padnięcia masztu) można się szybko przełączyć na drugą antenę bez straty na zasięgu UKF-ki :)

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 17:27 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Kurczak napisał(a):
Pisałem na samym początku wątku, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem są osobne instalacje z antenami na topie.
Na topie tego samego masztu? Anteny nie mogą być za blisko siebie - raz to wzajemny wpływ, zakłócenia, zmiana charakterystyki, dwa to jak walniesz 25 wat mocy z jednej anteny w dugą odległą o pół metra pracującą na tej samej częstotliwości to też możesz spalić obwody wejściowe odbiornika :oops:



Za ten post autor 666 otrzymał podziękowanie od: zbigandrew
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL