Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 25 kwi 2024, o 00:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lut 2011, o 05:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Wszyscy myślą, że potrafię pisać tylko o regulaminach.
Czas zadać kłam i zająć się czymś poważnym.

Wczorajszy wykład kpt. Zbierajewskiego o astronawigacji był bardzo dobry. Myślę, że zachęcił wiele osób, aby wziąć sekstant (choćby na razie plastikowy kupiony u Jacka) na najbliższy rejs i poćwiczyć. Czy zamiast 4-tego GPSa? Niekoniecznie. Może po to, aby popatrzeć w gwiazdy? Może ponownie rozbudzić pasje porzuconą w liceum? I zobaczyć gdzie jest Saturn czy inny Orion?

Wykład wyjaśniał zawiłości astronomii w sposób taki, że prościej się nie da. Tym niemniej wymaga trochę dodawań i nie bójmy się powiedzieć - odejmowań! Trzeba interpolować a nawet liczyć przeróżne poprawki. I na stolikach przy drzwiach szanty od 2100 zagłuszyły może niektóre z tych interpolacji?

Jeśli czytasz dotąd cały czas moją wypowiedź to znaczy, że jest to dla Ciebie. I w dodatku mam dobrą wiadomość dla ostatniego stolika: jest program AlmSun 2.0., który rozwiązuje problem poprawek.

Jak to działa? Najlepiej na przykładzie z książki "Podręcznik astro w wersji 'idiotenproof' ".

Wśród wielu rzeczy, których normalny żeglarz w życiu nie zrozumie jest klawisz NAV.
To nawigacja dla żeglarzy (że w sensie: astronawigacja).

Co by tu wybrać? Może księżyc, bo obliczenia są bardziej skomplikowane niż dla słońca.

Mamy menu rozwijalne. No to wybierajmy:

Obiekt: MOON
Krawędź: dolna
Wysokość zmierzona: 27 45 0
Wysokość obserwatora: 3,5m.
Temperatura: 10
Ciśnienie: 1013
Data: 1980-08-22
Czas: 20:42:15 UT

I nawet na moim netbook'u z wolnym procesorem w ułamku sekundy mam wyniki po prawej stronie:

Dec S 19 30 6
GHA 354 34 3

A teraz hit!
Nie ma w książce pozycji zliczonej to wpiszę cokolwiek np.:
51 30 7
0 0 0

I od razu mam wynik:
A (azymut) 174 32 6
Odległość 597 0 Mm

Szybko. Prosto. Bez wysiłku.

Ale zamiast księżyca mogę wybrać:
STARS
VEGA

Gdy nie zmienię innych danych to wynik jest taki:
Dec 38 46 2
SHA 80 55 5
GHA 281 51 9

A 189 48 0
odległość -2966 9 Mm.

Zamiast Vegi mógłby wybrać jakąkolwiek z 57 gwiazd nawigacyjnych (czyli takich, że teoretycznie widać je gołym okiem i opłacało się zrobić dla nich almanachy).

A właśnie? Czy Vega jest teraz widoczna? Na to tez najdziemy odpowiedź. I w dodatku na jakim jest azymucie i jakiej wysokości. Czy nie korci Was od razu aby wziąć kompas i poszukać czy dojrzymy ją?

A wracając do przykładu z księżycem. GHA zgadza się idealnie a deklinacja na ostatniej pozycji ma 7 zamiast 6. Ale jak mówi kapitan - ocean to nie apteka. I błąd pomijamy.

A właśnie! Gdybyście chcieli używać innego programu niż AlmSun to weźcie jakiś nawet stary almanach i porównajcie dane książkowe i programu. Inne (zwłaszcza darmowe) programy korzystają z uproszczonych algorytmów i mają spore błędy. Przetestujcie też w podobny sposób AlmSun.

Co jeszcze ciekawego dla żeglarzy? Można wybrać z dużej bazy miast/portów miejsce lub podać współrzędne aby mieć wschody/zachody słońca/księzyca. Jest też świt i zmierzch cywilny, żeglarski i astronomiczny. Że nie wiecie co to zmierzch żeglarski? Ja też nie wiedziałem ale wikipedia i google wyjaśniają nie takie rzeczy.

Jest baza świąt i nawet chyba imienin. Można wybrać różne strefy czasowe.
Czy wiecie, że nie zawsze jest to +/- 1,2,3,4...
Bo np. Wenezuela ma -4,5.
Można obliczyć białe noce. I już wiem, że 15 lipca w Bodo nie będzie już pełnej białej nocy. Ale będzie to ostatni dzień rejsu. Oczywiście wiem, w jakiej fazie będzie księżyc w poszczególne dni a nawet jakie będzie nasłonecznienie?

A jeśli zasmakujesz w astronomii to pewnie zaciekawią Cię najbliższe zaćmienia słońca itd.

Ale wracajmy do naszego tematu. Czyli żeglujemy po oceanie. Ależ tak! Ortodroma. Szkoda, ze to nie żeglarz pisał program. Ale nie! Jest! Uznał to za ważny temat i obliczanie jej jest trywialne. Wystarczy wybrać punkt startu i końca rejsu.
A właśnie! Tu zaczynamy być ciekawi i rozpoczynamy zabawę. Jak poleci samolot z Warszawy do Los Angeles? Najkrótsza trasa to ponad Islandią, potem Grenlandia, Kanada. Wiedzieliście o tym?

A Londyn - Nowa Zelandia? Przez ... Norwegię, Szwecję, ponad Rosją i w końcu Japonią.

Oczywiście są mini-mapy nieba, wizualizacje, animacje ruchu dobowego i co tam chcecie.

A może chcecie zrobić zdjęcie? Ileż razy to słyszę: słońce źle pada. Gdyby padało z tamtego kierunku ...
Zaraz, zaraz. Teraz załogantowi możesz powiedzieć: życzy Pan sobie azymut 147? Proszę bardzo. Sekundkę. Będzie np. o 1047.

Ale wracajmy do astronawigacji.
Powiesz: nie chce być małpą i wpisywać cyferki. Chcę to liczyć tak jak kpt. Zbierajewski. No to znów. Nic bardziej prostego. Możesz wydrukować almanach na dowolny dzień z danymi dotyczącymi słońca, księżyca, 4 planet i jeszcze 57-ma gwiazdami nawigacyjnymi.

A teraz pytanie, które macie pewnie od pewnego czasu. Po kiego wpisywałem temperaturę i ciśnienie? Jakie to ma znaczenie dla astronawigacji? I tu widać walory edukacyjne tego programu. Przestaw sobie człecze 10 stopni na 11 lub 20 czy 53. Zobacz różnicę w parametrach i innych paralaksach. Zrób to samo dla ciśnienia. Zobacz, czy różnica jest istotna. Zapytaj mail'em autora a pewnie odpowie Ci skrótowo, bo to pasjonat astronomii, skąd to się bierze. A może kupisz książkę lub poszperasz w necie. Ten program może być naprawdę pasjonujący i inspirujący do dalszych poszukiwań.

Znajdziesz go na allegro.pl (hasło: AlmSun) za 39 PLN. Myślę, że za trud autora należy się taka skromna wpłata. Nawet więc gdyby było to technicznie możliwe to i tak nie dałbym Wam do kopiowania tego programu.

I jeszcze coś. Jest tu wielu informatyków. Lubicie pisać dokumentacje? A lubicie czytać dokumentacje innych informatyków? Brrr!

Tu dokumentacja jest dziełem sztuki. Czyta się jak dobry kryminał. Tzn. chcesz znać już mordercę ale z drugiej strony żałujesz, że książka zbliża się ku końcowi, bo jest fajnie napisana. Tu będziesz czuł to samo. Zachęcam do przeczytania, nawet jeśli nie zamierzasz kupić. Lektura jest warta przejrzenia.

http://tgv.neostrada.pl/astro/

Jak widzicie nie mogę spać po nocy i zaraz zacznę chyba kombinować jak z małego pokoju złapać Jowisza?

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/



Za ten post autor Kuracent otrzymał podziękowania - 5: Marcinosik, Margrabi, Olek, PilotR, User319
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 07:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17304
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Jeśli chodzi o programy wspomagające obliczenia pozycji na podstawie obserwacji astro, to od kilku lat za klasyka robi brazylijski "Navigator".
W wersji light jest bezpłatny i potencjalni astronawigatorzy mogą sobie poćwiczyć :-)

Link do pobrania: http://www.tecepe.com.br/nav/download.htm
A stąd można zassać almanach na 3 kolejne dni: http://www.tecepe.com.br/scripts/AlmanacPagesISAPI.isa

Przy okazji to cała strona jest fajna a autor ostatnio pracuje nad... narzędziem do rouingu oceanicznego. VR tools używane w wirtualnych Velux 5 Oceans jest zdecydowanie bardziej przydatny niż PACO tool.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowania - 2: Rafał, User319
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 08:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2011, o 01:22
Posty: 1212
Podziękował : 263
Otrzymał podziękowań: 367
Uprawnienia żeglarskie: sterownik azjatycki
Kuracent napisał(a):
w dodatku mam dobrą wiadomość dla ostatniego stolika

Co prawda nie siedziałem przy ostatnim stoliku, ale dokładnie o to, co Andrzej wyżej przedstawił chciałem zapytać. Otwieram kompa, a tu ... gotowa odpowiedź :shock: :D

_________________
Pozdrawiam,
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 09:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2007, o 13:28
Posty: 376
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 95
Otrzymał podziękowań: 93
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j
Przetestujcie też w podobny sposób AlmSun.



Ciekawe ciekawe

Sprawdziłem na Allegro z danych sprzedającego wynika że może to być mój znajomy z Kielc.Ciekaw jestem szerszych opinii o tym programie.

_________________
Jacek Szczepaniak
www.bryg.pl
www.skipperklub.pl


Ostatnio edytowano 23 lut 2011, o 10:38 przez bryg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 09:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2007, o 13:28
Posty: 376
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 95
Otrzymał podziękowań: 93
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j
Maar napisał(a):
Jeśli chodzi o programy wspomagające obliczenia pozycji na podstawie obserwacji astro, to od kilku lat za klasyka robi brazylijski "Navigator".
W wersji light jest bezpłatny i potencjalni astronawigatorzy mogą sobie poćwiczyć :-)

Link do pobrania: http://www.tecepe.com.br/nav/download.htm
A stąd można zassać almanach na 3 kolejne dni: http://www.tecepe.com.br/scripts/AlmanacPagesISAPI.isa

Przy okazji to cała strona jest fajna a autor ostatnio pracuje nad... narzędziem do rouingu oceanicznego. VR tools używane w wirtualnych Velux 5 Oceans jest zdecydowanie bardziej przydatny niż PACO tool.





Marek mógłbyś coś więcej napisać na ten temat najlepiej na stronie?

_________________
Jacek Szczepaniak
www.bryg.pl
www.skipperklub.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 10:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lut 2007, o 13:28
Posty: 376
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 95
Otrzymał podziękowań: 93
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j
...

_________________
Jacek Szczepaniak
www.bryg.pl
www.skipperklub.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 14:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 14:08
Posty: 4
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 4
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
bryg napisał(a):
Sprawdziłem na Allegro z danych sprzedającego wynika że może to być mój znajomy z Kielc.Ciekaw jestem szerszych opinii o tym programie.

Jacku, zgadza się :)

Ale już wyjaśniam, że program pisany jest dla miłośników astronomii, a że mnie astronawigacja też interesuje, to do tego programu dołożyłem taki moduł jako taki dodatek.
http://tgv.neostrada.pl/astro/images/109.gif

Co można za pomocą tego programu :

1.
Odczytać wszystko to co podaje rocznik astronomiczny The Nautical Almanac i to z bardzo dobrą dokładnością, nawet lepszą niż podaje przytaczana tutaj witryna. Oczywiście w astronawigacji duża dokładność nie jest aż tak potrzebna. Dziesiąte części minut przykładowo dla deklinacji spokojnie wystarczy, a u mnie jest więcej, ale to już dla potrzeb astronomii.

2.
Obliczyć A.L.P. wychodząc z pozycji zliczonej dla wybranego obiektu - SUN, MOON, Planet i 66 gwiazd nawigacyjnych.
Nie trzeba korzystać z tabel refrakcji i poprawiać tego poprawką dla temperatury i ciśnienia, to już przelicza program.
Poprawki paralaksy (dla Księżyca i Venus) też przelicza program.
Program przelicza też trójkąt biegunowy i na schematycznej mapce podaje jak należy narysować A.L.P – Astronomiczną Linie Pozycyjną.
Jest to więc program, który robi za nas to, co zwykle robiliśmy na piechotę. Dobre dla nauki i dla zabawy, bo jeśli ktoś faktycznie chcę się bawić w astronawigacje, to niech to robi na piechotę a progrimu używa zamiast rocznika astronimicznego.
Jeśli nie chcę się bawić, to niech rzuci okiem na GPS.
Pozdrawiam
Rafał Tomasik



Za ten post autor sybic otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 15:18 

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 11:28
Posty: 204
Lokalizacja: Londyn / Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 58
Uprawnienia żeglarskie: RYA Yachtmaster Offshore
Programów do astronawigacji jest sporo, słyszałem dobre opinie o WinAstro oraz o wspomnianym już Navigator...

Natomiast osobom, które niekoniecznie chcą wydawać kilkadziesiąt złotych (a są leniwe ;]) polecam zbiór darmowych aplikacji: CelNav.de

Godnym uwagi jest w szczególności Long Term Almanac for Sun, Moon, Brighter Planets and Polaris, który, jako że jest w *.html, można sobie zabrać na każde przenośne urządzenie...

Sight Reduction Calculator też gdzieś na tej stronie jest i także w wersji html :).

P.S. AlmSun oferuje chyba największą funkcjonalność za bardzo rozsądną cenę... Hmm...

//added-> do postu Jaromira niżej:
Jeśli chodzi o mapy nieba etc. to znajomi astro-hobbyści polecali mi Stellarium oraz Cartes du Ciel. Oba programy darmowe, dostępne również na Linuksa i Maca.

Serdecznie,
M.


Ostatnio edytowano 23 lut 2011, o 19:52 przez Milo, łącznie edytowano 3 razy


Za ten post autor Milo otrzymał podziękowanie od: User319
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 lut 2011, o 19:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Moze troche na temat bedzie to;
http://www.idg.pl/ftp/pc_21147/StarCalc.572.html
Ja polubilem

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lut 2011, o 00:36 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jestem pod wrażeniem AlmSun. Napisanie tych algorytmów obliczeniowych to ogromna ilość niełatwej pracy, możliwości późniejszej wizualizacji wyników (obrazki, mapy, wykresy) to pewnie jeszcze więcej roboty. Szacunek :)

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 lut 2011, o 22:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 14:08
Posty: 4
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 4
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
Na pytanie, czy mój program mógłby wygenerować dane, które można wydrukować by służyć potem jako papierowa wersja Nautical Almanach odpowiadam, że można, ale na razie takim formacie.
http://tgv.neostrada.pl/astro/pliki/MOO ... 03.31.html
W formacie taki jaki jest na stronie
http://www.tecepe.com.br/scripts/AlmanacPagesISAPI.isa
nie ma większego problemu, ze dwa wieczory i zrobione. Jednak jest mały problem i tu zwracam się forumiczów o pomoc. Otóż przy GHA, szczególnie przy MOON jest kolumna "v". To oczywiście argument do określenia poprawki GHA. Z tym się wchodzi do tabeli z której wyznacza poprawkę. To chyba każdy wie.
Z czego ta poprawka wynika i jaka jest jej implementacja?
Obliczyć GHA dla dowolnej godziny to zagadnienie trywialne, ale argument poprawki GHA to sztuczny twór służący do wyliczenia, a właściwie do aproksymacji GHA dla dowolnego czasu.
Jak to wyznaczyć nie wiem.
Ktoś pomoże?

Rafał


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lut 2011, o 07:46 

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 11:28
Posty: 204
Lokalizacja: Londyn / Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 58
Uprawnienia żeglarskie: RYA Yachtmaster Offshore
Witam,
Poprawki "v" (hourly variance) oraz "d" (rate of change of declination) wynikają z tego, że ciało niebieskie, niestety, porusza się cały czas, a w ramach bycia ekologicznym, wartości GHA mamy podane tylko dla danej pełnej godziny.

Poprawki dla minut/sekund "zawierają w sobie" minimalną pochodną GHA (i.e. minimalna wartość o jaką zmienia się kiedykolwiek GHA danego obiektu w ciągu godziny; "minimal rate of change"). No ale my musimy wiedzieć *dokładnie* o ile należy zwiększyć GHA dla danej minuty/sekundy. Więc autorzy wymyślili sobie v, tzn. różnicę pomiędzy tym minimalnym rate of change of GHA, a aktualnym rate w danej chwili.

Żeby było śmieszniej, jedno źródło podaje tę minimalną wartość jako 14°19.0' na godzinę; inne źródło podaje wartości 15.00000 (dla słońca i planet), 14.31667 (księżyc), 15.04107 (Aries). Wszystko w stopniach/godzinę. Domyślam się, że jest to różne minimum w zależności od producenta tablic... (?) [A może się machnąłem przy kopiowaniu...]

Składając to do kupy - wzór na GHA wraz z poprawką jest dosyć logiczny:
GHA = GHA_h + Poprawka [czyli GHA dla danej pełnej godziny + poprawka dla danej minuty i sekundy]
Poprawka = {Rate + (v/60)} • Δt

Przy czym:
->GHA_h to jest GHA dla danej pełnej godziny podane w almanachu.
->rate to jest to minimum dla danego ciała niebieskiego (patrz wyżej)
->Δt to czas pomiaru (minuty i sekundy) podane w liczbach dziesiętnych (Δt = (M/60) + (S/3600)), np: dla godziny 12:04:12 bierzemy 4/60+12/3600.
->v to jest ten magiczny współczynnik który znajdujemy w tablicy, o który pytasz i który służy do odczytania poprawki.

Z mojego punktu widzenia: jeśli jesteś w stanie znaleźć jakie są założone minimum rates dla danego ciała niebieskiego w danym almanachu (hmmm można chyba wyliczyć z tablicy?) oraz znasz GHA w danej sekundzie oraz dla pełnej godziny, to powinieneś być w stanie wyprowadzić współczynnik v.

Aaaaale, to tylko takie moje wolne przemyślenia o 2 nad ranem. Pewnie mądrzejsi wiedzą coś więcej i mnie na ziemię sprowadzą...

Serdecznie,
M.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 mar 2011, o 17:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 14:08
Posty: 4
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 4
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
Dzięki.
To 14° 19 ' było kluczowe.
Słowa podziękowanie należą się też El_Capitano.
AlmSun umie już generować The Nautical Almanac na dowolną liczbę lat w formie takiej do wydrukowania.
A wygląda to tak :
Całość (dwie strony) na rok 2011 :
http://tgv.neostrada.pl/astro/pliki/Almanac_2011.html
Strony lewe (nocne) :
http://tgv.neostrada.pl/astro/pliki/Almanac_2011_n.html
i prawe (dzienne) z SUN i Moon
http://tgv.neostrada.pl/astro/pliki/Almanac_2011_d.html



Za ten post autor sybic otrzymał podziękowania - 2: Kuracent, Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 mar 2011, o 18:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17304
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Ponieważ wiem jak często na burcie "zabawy z astro" nie dochodzą do skutku jedynie z powodu braku almanachu, to wielki szacun Sybic.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 10:18 

Dołączył(a): 19 kwi 2017, o 10:17
Posty: 3
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz Sinbad
Jak już rozmawiamy o astronawigacji, to powiedzcie mi co myślicie o kursach? Ja ostatnio byłem na kursie motorowodniaka w Fundacji Kliper w Gdyni i tam wspominali o o kursach astronawigacji. Zaciekawiło mnie to, poszlibyście na taki kurs czy jednak próbowali coś na własna rękę?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 10:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2011, o 08:20
Posty: 4768
Lokalizacja: Miasto Cudów nad Kamienną
Podziękował : 1364
Otrzymał podziękowań: 1257
Uprawnienia żeglarskie: sternik mieliźniany
Ostatni post był zamieszczony sześć lat temu. Myślę że za kilka lat uzyskasz odpowiedź :mrgreen:

_________________
"Bałtyk nocą skłania do przemyśleń.Ciemno i tylko woda dookoła.Czasem jakieś światełko w oddali, które szybko znika.Szum wiatru w olinowaniu i bulgot wody od dzioba jachtu." cytat z drugiego tomu " Przygód na Morzu"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2017, o 15:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Ivory napisał(a):
poszlibyście na taki kurs czy jednak próbowali coś na własna rękę?
To zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz poznać naukę zwaną astronawigacją - idź na kurs. Jeśli zaś chodzi Ci tylko o to, jak znaleźć swoją pozycję na oceanie - problem kursu jest wyjaśniony przez Einsteina:
Załącznik:
Einstein.jpg
Einstein.jpg [ 150.15 KiB | Przeglądane 7838 razy ]


A potem wpisz w Gugla: Zbierajewski astronawigacja.
Dostaniesz kilka linków do mojego epokowego dzieła w wersji idiotproof. Na 15 stronach masz tam linie pozycyjne ze Słońca w dowolnym momencie, z kulminacji, Księżyca, planet, gwiazd, Gwiazdy Polarnej i na dokładkę jazdę po ortodromie.

Na zachętę - posłowie z tego dzieła:

Drogi Nawigatorze! Z tą wiedzą możesz spokojnie opłynąć świat i wszędzie trafisz. Broń cię jednak Boże przed dopłynięciem przed oblicze jakiejkolwiek komisji egzaminacyjnej. Ta bowiem bez trudu udowodni ci, że jesteś absolutnym przygłupem, który nie odróżnia precesji od rektascensji oraz gradientu funkcji od amplitudy wschodu i wyrzuci cię z egzaminu na zbitą twarz z głębokim przekonaniem, że uratowała polskie żeglarstwo od jeszcze jednego idioty.
I przed tym cię przestrzega, życzący ci dobrze
Autor
:D

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowania - 11: Andrzej Kolod, baoo, burzum, Były user, Colonel, Kurczak, Maar, Micubiszi, PilotR, tomasz piasecki, Zielony Tygrys
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2017, o 08:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 paź 2011, o 08:20
Posty: 4768
Lokalizacja: Miasto Cudów nad Kamienną
Podziękował : 1364
Otrzymał podziękowań: 1257
Uprawnienia żeglarskie: sternik mieliźniany
Ja u siebie zauwazyłem ze Zbierajowy załącznik w wielu innych kwestiach żeglarskich bardzo pomaga. Na przykład jak widzę silny wiatr, ale mimo to chce mi się wypłynąć to po zaaplikowaniu takowa chęć mi przechodzi :mrgreen:

_________________
"Bałtyk nocą skłania do przemyśleń.Ciemno i tylko woda dookoła.Czasem jakieś światełko w oddali, które szybko znika.Szum wiatru w olinowaniu i bulgot wody od dzioba jachtu." cytat z drugiego tomu " Przygód na Morzu"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2017, o 12:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Micubiszi napisał(a):
Na przykład jak widzę silny wiatr, ale mimo to chce mi się wypłynąć to po zaaplikowaniu takowa chęć mi przechodzi


Co Ty nie powiesz ;) :kiss:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 177 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL