Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 22 maja 2024, o 12:37




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 mar 2011, o 14:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Do tej pory więcej dopisywałem nowych pomysłów na tematy niż realizowałem.
No to czas je wykorzystać.

Zacznijmy od aktualnej wersji jednego z moich poradników. Większość moich poradników to kompilacja kilku z netu + moje drobne modyfikacje. Akurat ten jest w dużej mierze moim autorskim pomysłem.

Aktualna wersja znajduje się w zakładce:


PORADNIKI --> Poradnik dla tych co nie żeglowali


Poradnik dla początkujących żeglarzy morskich (na małym jachcie czarterowym w Europie)

Nie przejmuj się, że nie znasz specyfiki żeglarstwa morskiego. Wszystkiego nauczy Cię kapitan i załoganci, którzy mają doświadczenie z poprzednich rejsów. Natomiast wymagane jest dobre nastawienie i skłonność do kompromisów.

W trakcie rejsu dostępna jest ciepła woda ale po ok. 30 minutach od włączenia silnika i do ok. godziny po wyłączeniu silnika.

Ogrzewanie jest sporadyczne i stosowane głównie zimą i to tylko w portach. Nie ma przeszkód, aby w porcie używać farelki. (jeśli weźmiesz z domu).

W porcie często jest możliwość podłączenia prądu 230V.

Na morzu mamy 12V, ale można używać go tylko jak jest włączony silnik, bo rozładuje nam się akumulator.

Na jachcie jest lodówka elektryczna. Używamy jej w portach i jak jest włączony silnik.

Staramy się pływać jak najwięcej na żaglach (bo jest fajnie, cicho i szybko) ale i tak na ogół ponad 51% czasu z różnych względów pływamy na silniku (chcemy zdążyć przed nocą, mieć miejsce do zacumowania, zaliczyć więcej fajnych miejsc itd.)

Na jachtach jest na ogół radio podobne do samochodowego. Coraz częściej jest też CD.

Pościel nie zawsze jest standardem. Lepiej mieć własny śpiwór.

Na jachtach < 40ft. jest jedna toaleta z prysznicem. Na większych więcej.

Często jest też prysznic na rufie służący do spłukiwania się z soli morskiej po kąpielach.

W portach często są prysznice. Warto mieć klapki do prysznica.

Większość osób cierpi na chorobę morską (70-80% wg. danych US Coast Guard), ale należy ją po prostu przejść, nie stosując i tak nieskutecznych medykamentów. Polecam jedynie imbir. Dodam, że wg. tych samych danych u 80% osób cierpiących choroba przechodzi samoczynnie po max. 3 dniach. Zobaczcie jak fajne musi być żeglarstwo, skoro tyle osób mimo choroby morskiej wybiera się na kolejne rejsy...

Na jachcie jest gaz. Czasem piekarnik. Bardzo rzadko (tylko na nowych jachtach mikrofala). Rzadko jest czajnik elektryczny. Przypominam, że można korzystać z niego tylko w porcie.

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2011, o 14:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17318
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2183
Otrzymał podziękowań: 3597
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Zamień "jest" na "bywa" lub "zdarza się" i za słowem "Europie" dopisz południowej, to do mniejszej ilości rzeczy będzie można się przyczepić.

Kuracent napisał(a):
Ogrzewanie jest sporadyczne i stosowane głównie zimą i to tylko w portach.
Dlaczego tylko w portach?! O to dlaczego tylko zimą, przez grzeczność nie pytam :-)
Kuracent napisał(a):
12V, ale można używać go tylko jak jest włączony silnik, bo rozładuje nam się akumulator.
No bez przesady proszę. Jak ma się iPhona, to trzeba go ładować non-stop, więc ten zapis wyklucza - ze względu, że bez iPhona sie nie da - żeglowanie w ogóle.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2011, o 14:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Kuracent napisał(a):
ale i tak na ogół ponad 51% czasu z różnych względów pływamy na silniku

A ile ponad ? Bo ja na silniku pływam dokładnie 49,76 % :lol:
Inaczej proporcje są zachwiane. :)

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2011, o 14:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Kuracent napisał(a):
W trakcie rejsu dostępna jest ciepła woda ale po ok. 30 minutach od włączenia silnika i do ok. godziny po wyłączeniu silnika.


Zawsze?

Kuracent napisał(a):
Na jachcie jest lodówka elektryczna. Używamy jej w portach i jak jest włączony silnik.


Zawsze?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2011, o 15:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Kuracent napisał(a):
(...)
W trakcie rejsu dostępna jest ciepła woda ale po ok. 30 minutach od włączenia silnika i do ok. godziny po wyłączeniu silnika.
(...)


Dlaczego? Jeśli jacht jest poprawnie wyposażony, to dużo więcej. Chyba że masz na myśli pojemność zbiornika...

Kuracent napisał(a):
(...)
Ogrzewanie jest sporadyczne i stosowane głównie zimą i to tylko w portach. Nie ma przeszkód, aby w porcie używać farelki. (jeśli weźmiesz z domu).
(...)


Hm. Primo, o ile ja znam wszelkie systemy ogrzewania na jachtach, to im wsio rawno czy są w porcie czy na morzu... Część prądu nie potrzebuje w ogóle, a część zjada go całkiem mało, bo nim nie grzeje. A farelkę wywalę za burtę, jakby mi ktoś przyniósł (zwłaszcza na jachcie z gazem) - nie mam zamiaru dokładać (sobie) problemu do martwienia się...

Kuracent napisał(a):
(...)Na morzu mamy 12V, ale można używać go tylko jak jest włączony silnik, bo rozładuje nam się akumulator.(...)


Khem? :shock: Na poprawnie zaprojektowanym i wyposażonym jachcie przed 24 godzinami nie ma prawa, chyba że tą farelkę podłączysz...

Kuracent napisał(a):
(...)
Na jachcie jest lodówka elektryczna. Używamy jej w portach i jak jest włączony silnik.
(...)

Khem? :shock: Jak wyżej, jeśli jest to powinna być uwzględniona w bilansie. Jak kiedyś pisałam, pracuje przez mniej więcej 35% czasu, więc jest to jak najbardziej wykonalne. Zwłaszcza, jak w ciągu 24 h dochodzimy do portu, w którym się i tak doładujemy (co jest niby jedną z pierwszych czynności po zacumowaniu, jak nie podpięcie prądu?)

Kuracent napisał(a):
(...)Na jachcie jest gaz. Czasem piekarnik. Bardzo rzadko (tylko na nowych jachtach mikrofala). Rzadko jest czajnik elektryczny. Przypominam, że można korzystać z niego tylko w porcie.(...)


Primo, znam wiele na których gazu nie ma. Z założenia. Ale piszesz o czarterowych, więc może zgoda. Ale daj, jak sugeruje Maar, słówka "zwykle bywa"...
Secundo, mikrofalówkę widziałam na jachtach które ciężko by było nazwać nowymi...
Tertio, czajnik elektryczny jest akcesorium na 220V NAJCZĘŚCIEJ przeze mnie spotykanym na jachtach. Bardzo sensownie zresztą...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2011, o 17:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2010, o 18:03
Posty: 4794
Podziękował : 652
Otrzymał podziękowań: 347
Uprawnienia żeglarskie: k.j., kpt.mt.
Macie rację. Trzeba to wszystko uporządkować.

Ten poradnik był głównie dla osób pływających w Chorwacji i ew. Grecji (w mniejszym stopniu) na jachtach czarterowych. Ale o ile tylko sobie coś przypomniałem o jachtach, którymi pływaliśmy w innych krajach - to też starałem się, aby mój poradnik był 'w miarę ogólny'.

A wracając do jachtów czarterowych z północnych krajów - to co w moim opisie jest nie tak? Oczywiście pomijamy polskie czarterownie.

I jeszcze osobne pytanie - chyba do Bogny, Olka i Marka i paru osób więcej:
Wkrótce napiszę przewodnik, który będzie zaczynał się:
'Drogi załogancie rejsu Islandia-Szkocja-Irlandia. Jeśli nie pływałeś na jachcie "Polonus" i w ogóle mało żeglowałeś to...'

Na co zwrócić mu uwagę?

pzdr,
Andrzej Kurowski
http://strony.aster.pl/spelnij_marzenia/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL