Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 14:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lut 2021, o 13:34 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
Cytuj:
Każdy może mieć swoje zdanie, ale warto sobie uświadamiać, że to orzeczenie Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii staje się obowiązującym tam prawem.


Ani to nie jest orzeczenie sądu najwyższego wielkiej Brytanii ani nie stają się obowiązującym prawem. Nie wiem czemu za każdym razem starasz się wprowadzać w błąd ludzi czytających twoje posty. Wrzucaj źródła swoich informacji, będzie można je weryfikować. Jakimś dziwnym trafem za każdym razem, gdy wypowiadasz się na tematy uk, mijasz się z prawdą.

Cytat z tekstu Guardiana:
Cytuj:
The ruling is not the end of the process for Uber. The firm will take the case to the employment appeal tribunal, and following its decision there could be further hearings in the court of appeal and then the supreme court. Any payments due to drivers will not be calculated until that process is over.

Other drivers with the firm will not automatically receive payouts but, if the firm accepts the ruling, it will have to change its contracts to avoid more cases being taken by drivers. Lawyers say that its terms and conditions are similar for all of its UK employees.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2021, o 13:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
robhosailor napisał(a):
Marku,
Powszechnie w Polsce (piszę to z całą mocą i przekonaniem!*) pracodawcy i pracownicy, solidarnie potwierdzają w dokumentach nieprawdę, podpisują umowy, wiedząc o tym, że są fikcyjne, dokonując tym samym oszustw wobec US i ZUS. Potem jedni płaczą, że pracownicy odchodzą bez uprzedzenia, a drudzy, że będą mieli głodowe emerytury, albo nie będą ich mieli wcale. Jedni i drudzy twierdzą, że wszystko w tym procederze jest w porządku i że to oni mają rację.

*) Bo niby skąd najpierw było ozusowanie umów zlecenia, a teraz powszechna kontrola umów o dzieło, a także przekwalifikowwywanie z urzędu tych umów na umowy o pracę z wszelkimi konsekwencjami, jeśli nie z powszechnej praktyki unikania oskładkowania? Bo niby skąd kontrole ZUS i US umów o pracę na ułamki etatów i płacę minimalną? Każdy pewnie znajdzie w swoim otoczeniu wiele takich przypadków, do których wstyd się przyznać.
Widzisz, Robercie, ZUS jest be... nie ze względu na to, że istnieje.

Tylko moja państwowa emerytura wynosi* obecnie circa £160 tygodniowo.
Składek na nią płacę £3.05 (cholera, podrożało, było poniżej trzech...) na tydzień jeśli moje zyski są poniżej £9500 - a powyżej £6475. Znaczy poniżej nic nie płacę.

Powyżej £9500 do £50000 płacę 9 procent. Powyżej £50000 - 2 procent.

Przypomnisz mi ile ZUS każe sobie płacić za prawo pracy na własny rachunek, zanim w ogóle zabiorę się do zarabiania? I jak to się ma do kwoty płacy minimalnej?

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowania - 2: mancunian, MarekSCO
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2021, o 14:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
mancunian napisał(a):
Cytuj:
Każdy może mieć swoje zdanie, ale warto sobie uświadamiać, że to orzeczenie Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii staje się obowiązującym tam prawem.


Ani to nie jest orzeczenie sądu najwyższego wielkiej Brytanii ani nie stają się obowiązującym prawem. Nie wiem czemu za każdym razem starasz się wprowadzać w błąd ludzi czytających twoje posty. Wrzucaj źródła swoich informacji, będzie można je weryfikować. Jakimś dziwnym trafem za każdym razem, gdy wypowiadasz się na tematy uk, mijasz się z prawdą.

Cytat z tekstu Guardiana:
Cytuj:
The ruling is not the end of the process for Uber. The firm will take the case to the employment appeal tribunal, and following its decision there could be further hearings in the court of appeal and then the supreme court. Any payments due to drivers will not be calculated until that process is over.

Other drivers with the firm will not automatically receive payouts but, if the firm accepts the ruling, it will have to change its contracts to avoid more cases being taken by drivers. Lawyers say that its terms and conditions are similar for all of its UK employees.
Tutaj akurat się mylisz. Koniec drogi, bo dalej niż do sądu najwyższego nie da się odwołać. A że zaczęło się w employment tribunal to insza inszosc.

I tak, to orzeczenie tworzy precedens i ma cholernie istotne skutki dla całej ekonomii.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2021, o 14:28 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
No tak. Ale dopiero będą się odwoływać tam i dopiero jak przegrają będzie to stanowić prawo.

A skutki, cała kurierka, wszystkie firmy taksówkowe. Kierowcy zaczną pracować z a minimum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2021, o 14:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Nie, to właśnie był Sąd Najwyższy i ostatnie odwołanie...Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: mancunian
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 lut 2021, o 15:00 

Dołączył(a): 23 gru 2018, o 23:34
Posty: 561
Podziękował : 172
Otrzymał podziękowań: 188
Uprawnienia żeglarskie: brak
To zwracam honor Robertowi. Na szybko googlowalem jego informacje.



Za ten post autor mancunian otrzymał podziękowania - 2: Moniia, robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 19:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16799
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4106
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Taka informacja w kontekście decyzji rzundu o ostatecznym zamordowaniu OFE, przy jednoczesnym pobraniu 15% prowizji:

40% badanych w Polsce deklaruje, że nie starcza im od pierwszego do pierwszego. Dużą częścią z nich są osoby aktywne zawodowo - znaczy pracujące. Te osoby nie mają żadnych oszczędności, nie mówiąc o możliwości odkładania na emeryturę...

17% wszystkich badanych deklaruje, że co jakiś czas brakuje im na życie.

To wygląda na bombę społeczną z opóźnionym zapłonem.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Ostatnio edytowano 2 mar 2021, o 20:11 przez robhosailor, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 20:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
Jak nie ma zlecen a tu trza zusy podatki wczesniejsze, dodatkowe opłaty itd to się nie ma co dziwić. Jeśli chodzi o etaty, to praca może i jest w większych miastach. W mniejszych duzego wyboru nie ma. W 1 os dg róznie bywa, czasem się udaje, czasem nie do konca. Na swoim przykladzie - co z tego ze mam potencjał na wykonanie tego tamtego i siamtego, skoro klient chce w lizing, a lizing chce kupić gotowe a nie na zaliczki i czekać na realizację. W taki sposób przegrywam na dzien dobry z wszelkimi wytwórniami, mogę tylko patrzeć jak klienty się rozpytują wiecznie o te same firmy, a mnie nikt nie bierze pod uwagę, mimo reklamy itd. Pośrednie usługi? da się, ale trzeba powalczyc z konkurencją miejscową i mooooże sie uda, a może nie. Trzeba się dwoić i troić, wyścig szczurów normalnie. Na produkt niszowy zaś musi byc klient. Poki co wiszę aż warsztat nowy sie postawi, kolega ładuje kase austriacką w tą całą budowę,także do czasu zanim to powstanie do konca, trzeba wisieć. Powiedzmy że mam trochę szczęścia, ale ile jest takich firemek ktore tego szczęśćia nie posiadają i nie maja na kogo liczyc w trudnej sytuacji?
A rzont nie pomaga ani trochę. Tarcze? Jakie tarcze, złamanego grosza nie dostałem, a wymagania jakies cudaczne. Dzisiaj na forum cnc akurat czytałem jakiśwątek o BDO i wymaganiach z opakowaniami, rejestrem przedsiebiorców itd. No na szczęście nie wytwarzam smieci. Ale jakbym postanowił cos produkowac i pakować do wysyłki, to kłody pod nogi. I kary z urzędu hehe.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz



Za ten post autor bartuss1nowy otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 21:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16799
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4106
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
To jeszcze, dla przypomnienia:

2 marca 1864 roku Car Wszechrusi i Król Polski zniósł pańszczyznę w Królestwie Polskim. (trochę wcześniej pańszczyznę zniesiono w zaborach pruskim i austriackim)

Tak oto zagraniczne lewactwo pozbawiło polską szlachtę odwiecznego prawa do beztroskiego życia z niewolniczej pracy chłopów!

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 22:20 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
Na swoim przykladzie - co z tego ze mam potencjał na wykonanie tego tamtego i siamtego, skoro klient chce w lizing, a lizing chce kupić gotowe a nie na zaliczki i czekać na realizację.


To co piszesz nie jest prawdą. Wystarczą podstawowe umiejętności rozmowy, które musi posiadać każdy przedsiębiorca by skutecznie prowadzić biznes, i spokojnie leasing płaci i zaliczki, i zadatki i spełnia takie warunki płatności, jakie stawia zaufany dostawca.
Chyba że leasing wie, że nie jesteś zaufanym dostawcą i ryzyko, że dowolny błąd może Ciebie wyłożyć, jest bardzo wysokie. Wówczas oni astracą kasę i nie dostaną towaru. W takiej śytuacji nie dogadasz się z nikim rozsądnym, w tym z rozsądnym nabywcą. Tyle że w tej sytuacji sorry, ale to nie wina leasingu, tylko słaby ogar biznesu u dostawcy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 22:28 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
A rzont nie pomaga ani trochę.


Że tak spytam: a dlaczego rząd miałby pomagać? Poważnie pytam? Nie napisałeś nic, co mogłoby sugerować pomóc wynikającą z lockdownu. Popisałeś zwykle codzienne problemy przedsiębiorcy. Z jakiej racji rząd ma w nich pomagać? Ja marzę jedynie by nie przeszkadzał.

bartuss1nowy napisał(a):
Tarcze? Jakie tarcze, złamanego grosza nie dostałem, a wymagania jakies cudaczne.


A to w ogóle ciekawe. Pomóc z tarczy finansowej jest tak prymitywnie prosta, że nie da się jej nie zrozumieć i, w sumie, nie spełnić wymogów, jeżeli rzeczywiście covid Cię dotknął. Znajome firmy dostały kasę po 1-2 dniach od złożenia prostego wniosku przez swój bank, elektronicznie. 20 minut roboty przy kompie. To samo z wiosennym i zwolnieniami ZUS czy bezzwrotną pożyczką z UP.
Napisz jaki wniosek złożyłeś, że nie dostałeś ani grosza z pomocy covidowej? Chyba że nie mogłeś, bo obroty nie spadły - wówczas trudno chyba narzekać na brak pomocy z tytułu covidu.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: soko
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 mar 2021, o 22:30 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
Dzisiaj na forum cnc akurat czytałem jakiśwątek o BDO i wymaganiach z opakowaniami, rejestrem przedsiebiorców itd. No na szczęście nie wytwarzam smieci. Ale jakbym postanowił cos produkowac i pakować do wysyłki, to kłody pod nogi. I kary z urzędu hehe.


Dopiero DZIŚ przeczytałeś o BDO będąc przedsiębiorcą? Przerazasz mnie. Ten system funkcjonuje już trochę, a zapowiadany był od dłuższego czasu. Nie wytwarzasz śmieci? Chyba nie masz pojęcia o czym mówisz. Wytwarzasz.

Zastanawiam się o co tak naprawdę masz pretensje /zarzuty? To co piszesz - to ułamek codzienności przedsiębiorcy. Mały, znikomy ułamek drobnych pierdół, bo nawet nie problemów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 08:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 16799
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4106
Otrzymał podziękowań: 3971
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
bartuss1nowy,
I po co Ci to było? Teraz musisz zatrudnić plitkina, żeby w Twojej biedafirmie wdrożył program naprawczy - za parę dni Twoja firma będzie w kosmosie, a Ty w trumnie.
Podłożyłeś się, jesteś niestety negatywnym przykładem z jedyną zaletą - nikogo nie zatrudniasz.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/



Za ten post autor robhosailor otrzymał podziękowanie od: Marian J.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
hehe, to co piszę akurat jest prawdą. Na tarcze sie nie łapię, bo jako drobny przedsiębiorca zajmujący się usługowo albo budową maszyn na zamówienie, albo projektami sie mi nie należy. Nic na covidku nie straciłem i moge sobie wsadzic swoje żale, że klient nie przyszedł i nie zamówił.
O BDO już dawno temu byłem pytany, księgowa mi doradziła co i jak i zwyczajnie nie muszę się w ten proceder śmieciowy angażować, nie wytwarzam śmieci, a jeżeli robię obróbkę drewna, to trociny idą na pellet a nie na wysypisko czy coś. No chyba że na silę ktoś mi chce prypisać jakieś smiecenie i przywalić jakąś karę - to paragraf zawsze się znajdzie. Jednak czytając od nowa na ten temat pojawiają się drobne wątpliwosci, czy sie ktoś o jakąś pierdołę nie przyczepi.
Co do tych lizingów - kilka firm lizingowych robiło ze mną wywiad - ile maszyn rocznie, jakie obroty, czy zatrudniam itd. Żadna firma lizingowa nie chce współpracować (przynajmniej na dzien dzisiejszy i oczywiscie życzą mi sukcesów finansowych, być może w przyszłosci cos tam) i nie wciskaj kitu, no chyba że mowa o zaliczce tam 10%, to faktycznie nie ma o czym gadać, jesli dobre 80% trzeba wsadzić w dane urządzenie.
Tak, piszę o ułamku drobnych pierdół, jak mi sie przypomni to znajdzie się tego dużo więcej, pomijając już wszelkie wojny z oszustami, że aż się czasem nie chce.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 11:22 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
hehe, to co piszę akurat jest prawdą.


To może jestem w stanie pomóc? Zweryfikujmy?

bartuss1nowy napisał(a):
Na tarcze sie nie łapię, bo jako drobny przedsiębiorca zajmujący się usługowo albo budową maszyn na zamówienie, albo projektami sie mi nie należy.


Takie podmioty jak najbardziej były objęte pomocą związaną z covid.
Pierwsze rzeczy jakie przychodzą mi do głowy:
1. Zwolnienie ze składek ZUS na wiosnę tego roku - na 3 miesiące. Razem ulga >4 tys zł. Jako, że jesteś czynnym przedsiębiocą - musiałeś te składki płacić. Zwolnienie było dość proste - elektroniczny wniosek w ZUS.

2. Umorzalna pożyczka z UP - 5 tys zł. Wystarczył prosty wniosek na wiosnę tamtego roku. Odstąpiono nawet od obowiązku wnioskowania o umorzenie po 3 miesiącach. Wystarczyło oświadczenie o kontynuacji działalności.

3. Kolejne branże miały kolejne zwolnienia z ZUS na jesieni. Projektanci również.

4. Świadczenie postojowe realizowane przez ZUS: 2080 zł.

Razem bez pkt 3 - to >11 tys zł. Z pkt 3 to ok. 15 tys zł. dostępne w prymitywny sposób, o ile rzeczywiście to COVID choć minimalnie Cię dotknął.

Inne możliwości, nie takie pewne, ale całkiem dostępne:
- zwolnienie z podatku od nieruchomości za obiekty używane do prowadzenia działalności gospodarczej
- przepisy wspomagające uniknięcie strat z tytułu niedotrzymania warunków umów


Napisz proszę dlaczego żaden z 4 wymienionych punktów wg Ciebie Tobie nie przysługiwał. Zdaje się, że akurat te narzędzia były tak powszechne i dostępne, że trudno nie spełnić warunków, o ile COVID rzeczywiście wpłynął na Twoją działalność.

bartuss1nowy napisał(a):
a jeżeli robię obróbkę drewna, to trociny idą na pellet a nie na wysypisko czy coś.

Czyli:
a) generujesz odpad (nie śmieci - odpad to właściwa nazwa)
b) tak, jesteś zobowiązany do BDO
c) tak, jesteś zobowiązany robić kartę przekazania odpadów i ewidencję, a przyjmujący odpad jest zobowiązany do pokwitowania przyjęcia odpadu w bazie. Nie ważne czy trociny idą na wysypisko czy nie - BDO jest systemem obsługi gospodarki odpadami, gdzie "śmieci" czy "wysypisko" wcale nie są obowiązkowym czy koniecznym ogniwem.

Z tego co piszesz, moim zdaniem jesteś narażony na karę od 10 tys do 1 mln zł. plus jakieś kilkaset złotych mandatów za nie dopełnienie obowiązku prowadzenia ewidencji i td. za każdy kod odpadowy. Radzę zaitneresować się tematem. Grzywna 10 tys jest MINIMALNA. Żadną "księgową" sie nie wyłgasz, gdyż to Twój obowiązek, a nie jej.

bartuss1nowy napisał(a):
Co do tych lizingów - kilka firm lizingowych robiło ze mną wywiad - ile maszyn rocznie, jakie obroty, czy zatrudniam itd. Żadna firma lizingowa nie chce współpracować (przynajmniej na dzien dzisiejszy i oczywiscie życzą mi sukcesów finansowych, być może w przyszłosci cos tam) i nie wciskaj kitu, no chyba że mowa o zaliczce tam 10%, to faktycznie nie ma o czym gadać, jesli dobre 80% trzeba wsadzić w dane urządzenie.


No to popatrz na to z perspektywy nabywcy: oni ocenili Twoją zdolność finansową i ryzyka jakie zachodzą. Nie jesteś po prostu wiarygodny i tyle. W rozumieniu nabywcy nie masz zdolności do udźwignięcia ryzyk i ciężaru, jaki na siebie bierzesz. Proste spojrzenie: jeżeli firmy nie stać na włożenie 80% wartości maszyny i jest zmuszona do jej budowy z pieniędzy zamawiającego, to jakakolwiek wtopa oznacza, że ani maszyny, ani pieniędzy od tej firmy nie wyegzekwujesz. To nie wina leasingu. Ja sam bym nie złożył u Ciebie zamówienia, bo to oczywista ścieżka do problemów: Ciebie zwyczajnie nie stać na produkcję tego, co produkujesz. Tak się zaczynają wszystkie piramidy długów i upadki przedsiębiorców. Takie ryzyko ocenia każdy ogarnięty przedsiębiorca i nie dziw się, że firma leasingowa nie chce podjąć ryzyka. W ich ocenie nie jesteś wiarygodny po prostu. Zobacz: oczekujesz 80% wpłaty za maszynę, która ma dopiero powstać, sam mówiąc, że Ciebie nie stać na zakup materiałów do jej wykonania. To co się stanie, jeżeli w trakcie wykonywania materiały podrożeją? Albo maszyna spadnie podczas przesuwania i się uszkodzi? Albo zwyczajnie coś popsujesz? Nie masz zdolności by pokryć te ryzyka. Nie dziw się, że firma nie jest w stanie wziąć tego ryzyka na siebie. Dlaczego by mieli?
Ale i na to są rozwiązania i jako przedsiębiorca możesz po nie sięgnąć. Rozwiązań jest mnóstwo:
- możesz zaciągnąć pożyczkę / kredyt obrotowy. Tak firmy robią. Tym samym wziąć te ryzyka na siebie, a nie cedować ich na nabywcę. A wzięcie ryzyk na siebie jest fair i normalnym, oczekiwanym działaniem przedsiębiorcy. Obecnie pieniądz jest tani jak nigdy dotąd. Jeżeli Twoja marża wynosi 25% (mówiłeś o koszcie na poziomie 80% ceny, czyli narzut masz 25%), a maszynę robisz, powiedzmy, 3 miesiące (czy pół roku), to pieniądz pozyskasz obecnie bez problemu pod 4% rocznie, co oznacza, że na daną maszynę z 25% marży skonsumujesz od jednego do dwóch punktów procentowych. Tak działają firmy na codzień.
- możesz wystąpić o gwarancję bankową
- możesz wykupić ubezpieczenie OC rozszerzone o nie wykonanie umowy

Wówczas rozmowa z leasingodawcą stanie się czymś prostym. Ale masz i inne możliwości:

- możesz nawiązać współpracę z mniej mainstreamowymi firmami leasingowymi, gotowymi na większe ryzyko (one z reguły kompensują to wyższą stawką, co i tak płaci klient). Tak działają słabsze komisy samochodowe. Takich firm jest dużo;
- możesz zrobić leasing zwrotny majątku jakim dysponujesz, a odzyskane środki przeznaczyć na udział własny w maszynie pod zamówienie klienta, które to zamówienie ma być objęte leasingiem;
- możesz bazując na ww. rozwiązaniach zaproponować klientowi samodzielny leasing, zarabiając dodatkowo na marży finansowej; Czyli stworzyć swoją firmę "paraleasingową" lub zainteresować tym tematem osoby dysponujące środkami (obecnie mnóstwo inwestorów poszukuje sposobu na zainwestowanie wolnych środków);
- możesz skorzystać z kredytu kupieckiego u dostawców podzespołów/surowców do maszyny (powszechna praktyka).

Jest milion rozwiązań. Codzienność przedsiębiorcy.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowania - 2: Colonel, soko
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 11:23 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
pomijając już wszelkie wojny z oszustami, że aż się czasem nie chce.


Niestety, to jest plaga. Bardzo poważny problem. Wszyscy walczymy i staramy się być ostrożni. Takie są realia, niestety, to prawda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 11:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
Z tymi trocinami to był przykład. Nie wytwarzam odpadów, które to trzebaby gdzies na zewnątrz przekazać. Kupuję głownie stal i części. Nie podlegam pod gospodarkę odpadami zwyczajnie. Jeśli zacznę produkować coś, z cym związane jest własnie pozbywanie się odpadów, to wtedy dobrowolnie mogę się w ten system wpisać. Większość stali jest już u poddostawcy wycięta laserowo i jest elementem gotowym, z profili stalowych czasem coś zostaje, ale tego sie nie wyrzuca, jest to raczej stan materiałowy. Obrobki mechaniczne z reguły zlecam, czasem sie jakies drewno czy sklejkę pofrezuje
Aktualnie firma jest zawieszona i nie spieszy mi sie do wznowienia.
Co do zusu - w marcu akurat miałem duze zlecenie i stwierdziłem ze nie bede w ch walił i zapłaciłem normalnie (obniżone) skladki, bo wczesnejszy rok był kiepski.
W kredyty w jakiejkolwiek postaci się nie pcham. Dotychczas dało się bez kredytów jakichkolwiek działać

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 12:23 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
Aktualnie firma jest zawieszona i nie spieszy mi sie do wznowienia.


No skoro z własnego wyboru nie prowdzisz działalności, to istotnie - nie należy Ci się pomoc z tarcz dla przedsiębiorców. Pełna zgoda.

bartuss1nowy napisał(a):
Co do zusu - w marcu akurat miałem duze zlecenie i stwierdziłem ze nie bede w ch walił i zapłaciłem normalnie (obniżone) skladki, bo wczesnejszy rok był kiepski.


To nie jest żadne walenie. To były legalne opracowane narzędzia. Warunkiem był spadek obrotów i tyle. Jeżeli covid spowodował spadek obrotów - mogłeś skorzystać. Nie - to nie.

bartuss1nowy napisał(a):
W kredyty w jakiejkolwiek postaci się nie pcham. Dotychczas dało się bez kredytów jakichkolwiek działać


No to znowuż Twój wybór i Twój komfort. Nie pchasz się - Twoja decyzja. Narzędzia są dostępne. Mało kto jest w stanie sobie pozwolić na działalność produkcyjną bez wsparcia finansowego. Ale to Twój wybór: chcesz zlecenia - korzystasz z narzędzi, które umożliwiają ich pozyskanie. Nie chcesz zleceń - nie korzystasz. Normalne codzienne dylematy przedsiębiorcy. Ale cedowanie tego ryzyka na firmę leasingową i sugestia, że to przez nich tracisz zamówienia - w tej sytuacji jest nadużyciem :)
Zresztą, przyjęcie zaliczki czy zadatku na poczet dostawy jest niczym innym, jak kredytowaniem się. Czasem z dużo gorszymi konsekwencjami, bo obciążone dodatkowymi karami umownymi z tytułu nie wywiązania się z prac. A zaliczka to już w ogóle - klient rezygnuje i jesteś pozamiatany. Sugeruję przemyśleć to, bo jesteś wystaiony na bankructwo w try miga. I to ryzyko jest ogromnie wysokie.



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: soko
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 13:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
15 lat jakos zleciało i nie padłem na ryj. Wolę zaliczkę niz zadatek, raz sie dałem wkręcić w zadatek koledze, dziekuje postoje, na szczęscie dało sie wszystko ladnie zakonczyć, ale zeby sie od komornika odpędzić to nie takie hop siup, poł roku.
W kredyciki sie nie pcham i naprawdę nie ma to sensu, nie w tym kraju, nie przy tym oprocentowaniu. Nawet przy minisratkach nie warto żenić się z bankiem.
ostatnią maszynkę budowalem za 180 kzł. Maszyna zdana, klient nie zaplacił ostatniej faktury na jedyne 16,5 kzł i ogolnie moge mu ponoć skoczyć, próbowałem prawnikami i przez krd, to oberwałem rykoszetem. Porada i liscik prawnika 7 stow, koles odbija piłczkę ze mnie pozwie o zniesławienie, bo coś wysiadło w maszynie, kij tam ze to podlega pod gwarancję i serwis, no ale nie działa i on nie zaplaci. Usterka usunieta, to koleś ze miał przestój i stracił w ch kasy, takie tam pieprzenie, krd do mnie ze skoro rezygnacja z dochodzenia kasy, to trza 10% im odpalic, 1650zł poszło sie walić, itd itp.
Jak już wspomniałem wyżej, mam kolegę z austriacką kasą i wspolnie pzygotowujemy sie do czegoś tam, poki co na spokojnie sobie to przygotujemy, bo 1 osobowo to walka z wiatrakami, a moja odporność psychiczna została mocno nadwyrężona, a myślałem ze jestem gruboskórny hehe.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 13:56 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
Wolę zaliczkę niz zadatek, raz sie dałem wkręcić w zadatek koledze, dziekuje postoje, na szczęscie dało sie wszystko ladnie zakonczyć, ale zeby sie od komornika odpędzić to nie takie hop siup, poł roku.


Przy Twojej sytuacji zaliczka jest moim zdaniem zabójstwem dla Ciebie. Nie jedna firma już tak poległa. Prosty mechanizm: klient wpłaca zaliczkę. Niech będize nawet 60%. Kupujesz graty, zaczynasz działać. Klient rezygnuje i żąda od Ciebie zwrotu zaliczki. Masz obowiązek oddać. Tyle, że nie masz z czego (sam pisałeś, że nie stać Cię na wyłożenie kasy na podzespoły do maszyny). W efekcie zostajesz z niedokończoną niesprzedawalną maszyną, której nie możesz wykończyć, bo sam piszesz, że brakuje Ci płynności, oraz komornikiem na karku i pozamiatany. Prosty mechanizm.
Podstawowe ryzyko biznesowe i odsłonięcie gardy na ciosy klientów, konkurencji i td. Bierzesz wszystkie ryzyka otoczenia na siebie, i to będąc w słabek sytuacji finansowej. Wg mnie totalny nonsens. W tej sytuacji wystąpienie zdarzenia objętego ryzykiem jest jedynie kwestią czasu. Zauważ, że otoczenie wokół ocenia to ryzyko i dlatego nie jesteś zaufanym dostawcą dla leasingu.

Szczerze - nawet Twoi klienci ryzukują. Gdybym miał nabywać od Ciebie maszynę, zastanowiłbym się 3 razy, gdyż widzę jak jesteś wystawiony na ryzyko i moje zaliczki byłyby zagrożone przez czas realizacji umowy i nawet późniejszy okres gwarancji czy rękojmi. W ostatnich latach nabyliśmy kilka maszyn CNC i jednego z dostawców odrzuciliśmy właśnie ze względów bezpieczeństwa. Z tego co wiem - właśnie firma upadła z komornikiem na karku i jakiś zleceniodawca ma problemy z odzyskaniem należności. Czyli obawy nie były bezzasadne.


bartuss1nowy napisał(a):
W kredyciki sie nie pcham i naprawdę nie ma to sensu, nie w tym kraju, nie przy tym oprocentowaniu

Obecnie oprocentowanie jest najniższe w historii. Wręcz śmieszne. Środki pozyskasz taniej od inflacji. Wibor mieści się w granicach 0,25%. ĆWIERĆPROCENTA! Narzekanie na oprocentowanie obecnie jest po prostu oderwane od realiów.



To co piszę jest smutne, ale takie jest życie przedsiębiorcy, niestety.

A co do BDO - mnie przekonywać nie musisz. Radzę dobrze, jak wznowisz działalność - ogarnij temat. Bo jak przyjdą po dyszkę - ty na księgową tej opłaty nie scedujesz. Ani nikomu kitu nie powciskasz, że nie generujesz odpadów, bo generujesz je bezwzględnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 14:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
No tylko że zadatek oddaje sie podwójnie w razie draki.
Żeby brać kredyt, musisz zarabiać, a nie liczyć ze zarobisz, w koncu trzeba płacic raty.
Z wznowieniem sie nie pali, póki co rozważam jakis etacik, tylko ponoć nie mam żadnego udokumentowanego doświadczenia, no i w okolicy nie za bardzo jest czego szukać. Trzebaby sie jeszcze mentalnie przestawić, a z tym jest deko problem.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 14:17 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bartuss1nowy napisał(a):
No tylko że zadatek oddaje sie podwójnie w razie draki.


Nie w razie draki, tylko w razie nie wywiązania się przez Ciebie z umowy. Ale przeciez nie rozmawiamy o tym, że Ty zaliczasz wpadkę? :) Za to masz zadatek jako pewnik w przypadku, jeżeli klient się rozmyśli. A zaliczkę masz obowiązek zwrócić, co nie jest niczym innym, niż kredyt, przed którymi rzekomo się bronisz. A skoro i tak zaciągasz kredyt, to warto moim zdaniem to robić tak, by nie tracić potencjalnych klientów (o jakim to zjawisku sam pisałeś). Ale to Twoje decyzje. Codzienność przedsiębiorcy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 14:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Taaaak..... typowe. "Elektorat" się prezentuje. 0% wiedzy, 100% roszczeń. I zastopuję , bo zabrnę w politykę. Plitkin PODZIWIAM Twoją cierpliwość.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
No oczywiscie ze przeze mnie, może sie w koncu stac cokolwiek, że sie nie wywiążę z umowy.
No, skoro elektorat nie ma doświadczenia, to wiedzy też 0% hehe, ktoś tu generalizuje za bardzo.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 19:37 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Co do BDO to nie każdy musi.

Tu można se przeklikać i już https://bdo.mos.gov.pl/ankieta/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 20:01 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Pytanie 2, odpowiedź "nie" oznacza "musisz się zarejestrować w BDO".
A podmiot produkujący maszyny CNC nie może odpowiedzieć "tak", gdyż nie podpada pod żadną kategorię zwalniającą z tego obowiązku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 20:08 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
Pytanie 2, odpowiedź "nie" oznacza "musisz się zarejestrować w BDO".
A podmiot produkujący maszyny CNC nie może odpowiedzieć "tak", gdyż nie podpada pod żadną kategorię zwalniającą z tego obowiązku.


Ostatni punkt gdzie jest jeszcze taki "punkcik"

RODZAJE ODPADÓW i ILOŚCI ODPADÓW, DLA KTÓRYCH NIE MA OBOWIĄZKU PROWADZENIA EWIDENCJI ODPADÓW

robimy klik i widzimy ze możemy wyprodukować po kilka ton niektórych odpadów bez BDO

Jeśli mieścisz się "w tej tabeli" to możesz produkować nawet statki kosmiczne i nie musisz się rejestrować. Oczywiście spełniając ptk 1



Za ten post autor nipo80 otrzymał podziękowanie od: plitkin
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 mar 2021, o 23:05 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dzięki za info, przyjrzę się.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 mar 2021, o 07:34 

Dołączył(a): 7 paź 2013, o 16:10
Posty: 801
Lokalizacja: Poznań, Powidz, ....
Podziękował : 473
Otrzymał podziękowań: 457
Uprawnienia żeglarskie: sternik z upr. morskimi
https://bdo.mos.gov.pl/wp-content/uploa ... ru-BDO.pdf

_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Tango 780S, przedtem MAK 747 GT przez 20 lat, a jeszcze wcześniej BEZ-4.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 mar 2021, o 08:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
Wynik
Nie musisz sie rejestrować w bdo

Chyba to już kiedyś sprawdzałem, dlategoś mnie tu troche plitkinie zaskoczył.
No, tylko że to jeden z wielu "drobiazgów".
Niepowodzenia wynikają głownie z nasycenia rynku, ale też nieuczciwych klientów i 100 procent roszczen, bo przecież zapłacił i śrubki sobie nie przykręci, bo święta gwarancja.
Jest cała masa innych pierdół, ktore trzeba spełnić i również urządzeń których nie wolno budować bez udt czy notyfikacji.
Nie jest tak kolorowo jakby się zdawało.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 254 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL