Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 10:40




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2012, o 20:56 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
Mozna jeszcze dodac rozwazania na temat, jak wplywa na
predkosc ( i przekraczanie teoretycznej predkosci granicznej ) glebokosc, ksztalt i masa roznych pletw balastowych. /wydzielone z postu/


I to też mógłby być temat na ciekawe rozważania,bo choć widzę różnice w kształtach płetw balastowych choć pływam na mieczówce,i wpływ na wzrost prędkości ,to zależności od długości i masy jakoś nie czuję.
Tylko tak, Panowie w prostej formie może proszę.
Choć napisze tak,po zmianie zwykłej płetwy sterowej na mojej łódce z kawałka blachy na laminatową profilowaną natychmiast zauważyłem ogromną łatwość manewrowania sterem jak i też może i subiektywną ale jednak zwiększoną prędkość jednostki.
Zaznaczam nie mam doświadczenia w pływaniu na jachtach typowo balastowych.
Pływam na mikro polo raczej sam i mało obciążonej,więc niby balastowo mieczowa.

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 21:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 10285
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1228
Otrzymał podziękowań: 2340
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
http://www.youtube.com/watch?v=a5UVa3mrPnM
Kto chce znajdzie wiecej...
Co mi zaimponowalo najbardziej: "kabina" ( bo nie kadlub! ) nie jest zorientowana wedlug kursu, tylko wedlug przewidzianego wiatru pozornego! Czyli, dla widzow nieoswieconych, lodka porusza sie jak krab, ale aerodynamicznie doskonale!
I to, ze linia miedzy oporem bocznym i srodkiem "zagla" jest ciagla...
Catz

_________________
Wszyscy jestesmy winni - jak od zawsze pouczal Winniczek Slimak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 21:23 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
To tak na poczatek :) dla zapewnienia projektowanej statecznosci trzeba albo glebsza pletwe o mniejszej masie albo plytsza o wiekszej. Ta plytsza ma mniejsza smuklosc a wiec hydrodynamicznie jest gorsza. Dlatego wiele dobrych regatowych konstrukcji ma inne pletwy projektowaneindywidualnie przez najlepszych projektantow.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 21:33 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
A wytłumaczcie mi tak z grubsza jak to się dzieje że płetwy balastowe oprócz zapewnienia stateczności mają również za zadanie zapewnienia oporu bocznego.
Przy takich jachtach typowo regatowych jest typowy bulb smukły i bardzo długi z balastem/// na samym dole.Co zapewnia im opór boczny niezbędny do ostrego pływania.????
W mojej łódce jest klasyczny dość długi lecz miecz i balast wewnętrzny zapewniający stateczność,choć nie tylko jest jeszcze stateczność kształtu o czym wiem.

_________________
Marek Gruhn


Ostatnio edytowano 25 gru 2012, o 21:44 przez incoming, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 gru 2012, o 21:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 10:24
Posty: 10285
Lokalizacja: Paryz
Podziękował : 1228
Otrzymał podziękowań: 2340
Uprawnienia żeglarskie: wszelakie : )
M@rek napisał(a):
To tak na poczatek

Oby i na koniec! ;)
Temat jest niewyczerpywalny !
Same ratingi, handicapy sa tematem-rzeka, tym bardziej, ze niektore formuly wywarly przemozny wplyw nie tylko na nasze lodki, ale i na nasze wyobrazenia o lodkach. ;)
O rekordziscie z linku: jego Foil bynajmniej nie ma profilu NACA - jest najszerszy na krawedzi splywu!
To co dobre przy kilku, albo i kilunastu wezlach nie musi dzialac identycznie przy (65)dziesieciu! ;)
Bardzo nas to dotyczy?
Catz

_________________
Wszyscy jestesmy winni - jak od zawsze pouczal Winniczek Slimak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 gru 2012, o 10:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
incoming napisał(a):
Co zapewnia im opór boczny niezbędny do ostrego pływania.????

A popatrz sobie na skrzydło samolotu... szybowca.... "antka"... drimlajnera....

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 09:01 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
incoming napisał(a):
A wytłumaczcie mi tak z grubsza jak to się dzieje że płetwy balastowe oprócz zapewnienia stateczności mają również za zadanie zapewnienia oporu bocznego.

A może wręcz odwrotnie? Zadaniem płetw balastowych, mieczy sterów, jest zapewnienie "bocznego oporu" a sprawy stateczności załatwia się przy okazji?
Żagle wytwarzają siłę aerodynamiczną, płetwy balastowe siłę hydrodynamiczną dopiero złożenie tych dwóch sił spowoduje kontrolowany ruch statku.
Z tym oporem bocznym to jak z siłą tarcia. Możesz mieć w samochodzie i 1000 koników ale jak nie masz tarcia nie pojedziesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 09:20 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Trudno sie zgodzic z teza, ze pletwy balastowe balastują jedynie przy okazji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 09:25 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Widzisz jakie to odkrywcze? ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 09:28 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Dowcipy zawsze sa odkrywcze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 11:01 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Pytanie co było pierwsze, czy potrzeba niższego umieszczenia balastu czy poprawienie zdolności pływania na wiatr. Ja nie znam na tyle historii okrętownictwa aby móc powiedzieć, że akurat to rozwiązanie było praprzyczyną. W każdym razie płetwa balastowa spełnia jednocześnie oba wymagania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 11:30 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Nie ma znaczenia co BYLO pierwsze dla obecnych jachtow. Wystarczy przeanalizowac budpwane obecnie jachty by sie nie zgodzic z ta teza. Oczywiscie przy analizie 420ek czy laserow teza ta jest prawdziwa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 11:39 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Które jachty? te do bicia prędkości z płaskim dnem i balastem wewnętrznym czy też te z supersmukłą płetwą zakończoną bulbą(em)? A może jeszcze jakieś inne rozwiązanie? A co katamaranami?
Możemy tak się sprzeczać dla chwały erystyki tylko po co? Czy przyjęcie tezy, że płetwa balastowa spełnia dwie równorzędne funkcje jest tak kontrowersyjna?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Jacek Woźniak napisał(a):
Pytanie co było pierwsze, czy potrzeba niższego umieszczenia balastu czy poprawienie zdolności pływania na wiatr. .


Ja tylko Wam nieśmiało przypomnę, ze pomysł umieszczania balastu NA ZEWNATRZ kadluba to taki dość świeży on jest... Nie wiem, czy z setkę lat ma czy jeszcze nie. Natomiast miecze holenderskie i podobne wynalazki mają jakby troszkę dłuższy rodowód (jakieś kilka razy co najmniej?).

Nie przeszkadzajcie sobie, kontynuujcie, fajnie się czyta jakiś normalny wątek...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:26 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9897
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
coś takiego znalazłem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jacht_balastowy

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 12:28 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Jacek Woźniak napisał(a):
Które jachty?


Sam sobie odpowiedziałeś na to czemu Twoja poniższa teza wydaje mi się być niesłuszna i zbyt uogólniająca:

Jacek Woźniak napisał(a):
Zadaniem płetw balastowych, mieczy sterów, jest zapewnienie "bocznego oporu" a sprawy stateczności załatwia się przy okazji?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 15:27 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
No pewnie, że jest niesłuszna i zbyt ogólna! :D
Przyznam, że specjalnie "naciągnąłem" pytanie Incominga aby wywołać dyskusję bo wydaje mi się, że w podręcznikach od lat powtarzana jest teza o tym, że płetwa balastowa służy do obniżenia środka ciężkości a samo pojęcie opór boczny wprawdzie bardzo obrazowa ale z natury fałszywa, czy ktoś zmierzył opór boczny? To podobnie do tezy, że jacht dzielimy na balastowe - wywracalne ale nie zatapialne i mieczowe - wywracalne ale nie zatapialne. Teraz pozostaje podyskutować nad tym czy ważniejszy "przeciwdziałający dryfowi opór boczny" czy wytworzenie na płetwie takiej siły lub lepiej sił aby jacht płynął ostro do wiatru i miał jak najmniejszy dryf.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 15:42 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Jacek Woźniak napisał(a):
Teraz pozostaje podyskutować nad tym czy ważniejszy "przeciwdziałający dryfowi opór boczny" czy wytworzenie na płetwie takiej siły lub lepiej sił aby jacht płynął ostro do wiatru i miał jak najmniejszy dryf.


Nie wiem czy to dobrze sformulowane pytanie :)
Poglad o problemie mozna sobie wyrobic na podstawie analizy modyfikacji pletw balastowych dokonywanych w dobrych regatowych konstrukcjach . W jakim kierunku te modyfikacje ida.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 16:13 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
M@rek napisał(a):
Nie wiem czy to dobrze sformulowane pytanie :)
Postaw lepsze.
M@rek napisał(a):
Poglad o problemie mozna sobie wyrobic na podstawie analizy modyfikacji pletw balastowych dokonywanych w dobrych regatowych konstrukcjach . W jakim kierunku te modyfikacje ida.
Coraz smuklejsze płetwy, coraz mniejsze opory, coraz większe siły nośne, coraz mniejszy dryf a jednocześnie coraz większe trudności w sterowaniu, w tłumieniu kołysań, coraz więcej problemów z zamocowaniem. jakby nie patrzeć tendencja taka aby jachty były coraz lżejsze i pod dnem miały coraz mniej powierzchni do zamoczenia. Rozwiązanie jednych problemów tworzy następne tylko czy regaty odzwierciedlają całoścć żeglarstwa? A co z kształtami płetw jachtów przeznaczonych do żeglugi przyjemnościowej? :-( jak żyć... ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 17:55 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Jacek Woźniak napisał(a):
A co z kształtami płetw jachtów przeznaczonych do żeglugi przyjemnościowej?


Przecież regaty są żeglugą przyjemnościową :)
Markowi chodzi zapewne o to, że jeżeli mowa o funkcjonalności, siłach hydrodynamicznych i td., to akurat regatowe łódki w tym zakresie najczęściej stanowią najmniejszy kompromis, a więc najwyraźniej pokazują oczywistość określonych rozwiązań. Jacht turystyczny jest znacznie większym kompromisem: kosztem nautyki jest zwiększony komfort żeglugi lub pobytu na jachcie.

Oczywistym jest, że w jachtach typowych płetwy balastowe przede wszystkim balastują. Choćby dlatego, że gdyby nie musiały i byłaby to ich wtórna funkca - miałyby kształt dużo bardziej optymalny, bo i niższe koszta (mniejsza masa, mniejsza powierzchnia), i brak potrzeby poświęcania nautyki na balastowanie.

Oczywistym też jest, że są jachty, gdzie płetwa balastowa pełni głównie funkcję balastu i jest niezbędnym kosztem (np. jachty regatowe z mieczami bocznymi). Oczywistym też jest, że są jachty, gdzie płetwy pełnią jedynie funkcję przeciwdryfową: jachty mieczowe bez balastu albo np. wielomieczowe Habry.

Trudno więc uogólnić, że najważniejszą funkcją płetwy balastowej jest działanie przeciwdryfowe, jak również i odwrotną tezę: że funkja balastu jest przeważająca. Z reguły w często spotykanych jachtach są to obie funkcje. Gdyby takiej potrzeby nie było - miecz w mojej łódce zapewne byłby dużo smuklejszy (brak potrzeby zapełniania go ołowiem). Byłby lekki i z laminatu. JEst z kwasówki i z ołowiem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 18:04 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Jacek Woźniak napisał(a):
Coraz smuklejsze płetwy, coraz mniejsze opory, coraz większe siły nośne, coraz mniejszy dryf a jednocześnie coraz większe trudności w sterowaniu, w tłumieniu kołysań, coraz więcej problemów z zamocowaniem.


Ty z tym sterowaniem na powaznie ? O jakie kolysanie Ci chodzi, wzdluzne czy poprzeczne ? Problemy z zamocowaniem ? Przy poprawnym projekcie takich nie ma.
Nie wiem czy miales okazje poplywac na nowoczesnym jachcie z naprawde smukla pletwa, ja plywalem na roznych i to nie raz. Oczywiscie to nie to samo co Jotka lub Opal ale uwierz ze zadnych trudnoasi ze sterowaniem nie ma. Jesli wystepuja to z powodu blednego ustawienia masztu lub wytrymowania zagli . ( waliant to napisal w innym watku)
Oczywiscie takie jachty roznia sie od budowanych dotad jachtow zdecydowanie turystycznych czy wyprawowych ale kazdy wybiera to co mu bardziej odpowiada.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 18:13 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
I jeszcze jedno, sporo konstrukcji budowanych seryjnie na ten sam kadlub a rozne pletwy balastowe i takielunki w zaleznosci od upodoban klijentow i przeznaczenia.
Czesto to 3 rozne wersje. Im jacht jest bardziej performance tym pletwa jest smuklejsza a takielunek wyzszy. Zeby zachowac podobny moment prostujacy przy mniejszym zanurzeniu trzeba dac wiecej balastu i w konsekwencji jednostka musi byc ciezsza a wiec wolniejsza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 18:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13704
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2414
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
M@rek napisał(a):
I jeszcze jedno, sporo konstrukcji budowanych seryjnie na ten sam kadlub a rozne pletwy balastowe i takielunki w zaleznosci od upodoban klijentow i przeznaczenia.
Czesto to 3 rozne wersje. Im jacht jest bardziej performance tym pletwa jest smuklejsza a takielunek wyzszy. Zeby zachowac podobny moment prostujacy przy mniejszym zanurzeniu trzeba dac wiecej balastu i w konsekwencji jednostka musi byc ciezsza a wiec wolniejsza.


Ty to tak całkiem na poważnie?
czym wiec TO wytłumaczysz: :lol:

Kiedyś płynąłem Folkboatem (chyba tym na fotce)
obok stadka Cadetów:
- wiatr 0-1B w porywach.
Co szkwalik stadko rwało do przodu... i stawało. :lol:
Folkboat nawet się nie kłaniał tylko układał lepiej żagle;
po 3 godzinach płynięcia ( i kilkunastu powtórkach)
stan był identyczny. :roll:


MJS


Załączniki:
cadet1.jpeg
cadet1.jpeg [ 45.38 KiB | Przeglądane 4483 razy ]
folkboat 2-2.jpg
folkboat 2-2.jpg [ 122.67 KiB | Przeglądane 4483 razy ]

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:04 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Nie chce byc zlosliwy, ale czy masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem ?

"na ten sam kadlub"

Czy Folkboat i Cadet maja ten sam kadlub ?



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:12 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=1199

Akurat nie moge znalesc innej ilustracji i linka do danych producenta ale jak widzisz ten typ ma kile w wersji standard, shallow draft i wing. Byla jeszcze chyba wersja racing ale nie jestem pewien. Wszystkie roznily sie masa w sposob jaki wczesniej podalem.Takielunek rowniez byl z masztem o 2 roznych dlugosciach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:18 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
M@rek napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
Teraz pozostaje podyskutować nad tym czy ważniejszy "przeciwdziałający dryfowi opór boczny" czy wytworzenie na płetwie takiej siły lub lepiej sił aby jacht płynął ostro do wiatru i miał jak najmniejszy dryf.


Nie wiem czy to dobrze sformulowane pytanie :)
Poglad o problemie mozna sobie wyrobic na podstawie analizy modyfikacji pletw balastowych dokonywanych w dobrych regatowych konstrukcjach . W jakim kierunku te modyfikacje ida.
Właśnie dla tego zadałem dodatkowe pytanie w temacie zasadniczym.co zapewnia opór
boczny przy jachtach powiedzmy współczesnych,mających długi bardzo smukły ale jednak miecz zakończony bulbą.Kil jakby to nie formułować zapewnia stateczność poprzez obniżenie maksymalnie na zewnątrz środka ciężkości.a jego kształt powoduje powstanie oporu poprzecznego umożliwiającego między innymi ostrość pływania na wiatr.
Natomiast uogólnienie iż stanowią jedynie balast czy też opór boczny jest zbyt ogólnikowe.
Właśnie, w jakim kierunku te modyfikacje idą?

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:31 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Tak bardziej z praktyki i obserwacji bo na teorii sie nie znam :)
Modyfikacje pletw jachtow regatowych ida w kierunku dlugich, waskich pletw o cienszym przekroju poprzecznym. Takie w polaczeniu z bulbem daja wystarczajacy opor boczny przy mniejszej powieszchni zwilzonej. Do tego w polaczeniu z bulben w ksztalcie odwroconego T przez eksperymentalne przesuwanie tego bulba wzgledem pletwy pozwalaja dopracowac trym wzdluzny. Oczywiscie w fazie prototypow jest mozliwosc korekty polozenia samej pletwy. To samo dotyczy polozenia stopy masztu i jego pochylenia. Oczywicie programy do projektowania sa coraz lepsze ale co praktyka to praktyka :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:38 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Wytłumaczcie mi jak się mierzy opór boczny. Może jakiś rysunek lub definicja?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:42 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Ja,nie mam zielonego pojecia ale jesli posukasz w necie nazwiska guru od projektowania i modyfikacji pletw (Hugh Welburn) to pewnie cos znajdziesz. Ja mialem okazje ogladac i porownac z seryjnymi pletwy jego projektu w HT MG RS 30 i J 39. Roznice o jakich mowilem widoczne golym okiem a wzrost osiagow wg. armatorow znaczny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2013, o 19:45 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
Mnie nie bawi teoria,właśnie interesuje mnie Twoja praktyka,a Twoje doświadczenie M@REK może być cenne.

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 122 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL