Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:17




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: AIS
PostNapisane: 19 cze 2017, o 14:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 17:28
Posty: 185
Lokalizacja: Głęboka wieś mazowiecka
Podziękował : 68
Otrzymał podziękowań: 132
Uprawnienia żeglarskie: różne
Mam kłopot ocierający się o czary :). Podczas weekendowego kręcenia się po Zatoce dostaliśmy info od znajomego, że nas nie widać. Marinetraffic okręt pokazuje, ale czasem z dziurami rzędu 20 minut - przypuszczam, że właśnie podczas takiej "dziury" kolega nas wypatrywał (ale czy nie powinien mieć wtedy ostatniej pozycji?). Cóż to może być za magia? Nadajnik podłączony jest do anteny ukfki, ze splitterem oczywiście. Elektrycznie raczej jest w porządku, bo generalnie działa ale te dziury mnie zastanawiają.


Załączniki:
ais.png
ais.png [ 46.27 KiB | Przeglądane 5200 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 19 cze 2017, o 17:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
gwidon napisał(a):
ale czy nie powinien mieć wtedy ostatniej pozycji?

Odbiornik Twojego kolegi może "mieć" w pamięci tylko takie sygnały... które odebrał.
Ich pokazywanie dodatkowo uzależnione jest od softu jego odbiornika AIS i indywidualnych ustawień tego urządzenia.
Odbiornik AIS to nie strona www, która "pamięta" ostatni odebrany sygnał przez wiele miesięcy czy nawet lat...
Ponadto - może Twój kolega był poza granicą zasięgu - wzajemnego, jego odbiornika i Twojego nadajnika AIS (dla AIS"B" to pewnie z 5-10Nm)?
Może odbiór Twojego sygnału AIS zablokowało / ograniczało działanie "oczywiście splitera"* u Twojego kolegi (jeżeli go miał)?
gwidon napisał(a):
Marinetraffic okręt pokazuje, ale czasem z dziurami rzędu 20 minut.../cut/...
Nadajnik podłączony jest do anteny ukfki, ze splitterem oczywiście. Elektrycznie raczej jest w porządku, bo generalnie działa ale te dziury mnie zastanawiają.

Może odbiornik, z którego korzystał serwis marinetraffic otrzymywał w czasie nadawania Twojego nadajnika AIS inny sygnał z innego AIS?
Pamiętaj też, że to co pokazuje strona marinefraffic to tylko nieliczne, wyselekcjonowane przez soft wiadomości (jeżeli jechałeś ponad 2w, to nadawałeś co 30 sek. - a widoczny na marinetraffic byłeś co kilka minut).
Może kiedy przyszła softowi pora sprawdzić po kilku minutach od ostatniej odebranej wiadomości gdzie jesteś - to akurat nadawałeś na VHF, dzięki czemu spliter skutecznie zablokował* wysłanie Twoich danych AIS - a soft marinetraffic czekał kolejnych kilka minut, zanim sprawdził gdzie jesteś?

BTW - może spróbuj bez "splitera oczywiście"*, czyli z indywidualną, osobną anteną dedykowaną do AIS...

*) Bo splitery antenowe to samo zuooo! :)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: gwidon
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 19 cze 2017, o 22:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sty 2015, o 17:28
Posty: 185
Lokalizacja: Głęboka wieś mazowiecka
Podziękował : 68
Otrzymał podziękowań: 132
Uprawnienia żeglarskie: różne
Jaromirze, dziękuję. Odniosę się szybko i bez cytowania, jako że używam telefonu. Kolega nie widział mnie nawet na podejściu do Gdyni a stał przy wschodnim falochronie. Korespondencja była ograniczona do zgłoszenia wejścia do mariny. Trzeba się będzie zatem antenie rzeczywiście przyjrzeć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 06:27 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Jaromir napisał(a):
*) Bo splitery antenowe to samo zuooo! :)

Sprzedawcy są całkiem odmiennego zdania. :mrgreen:
gwidon napisał(a):
Jaromirze, dziękuję. Odniosę się szybko i bez cytowania, jako że używam telefonu. Kolega nie widział mnie nawet na podejściu do Gdyni a stał przy wschodnim falochronie. Korespondencja była ograniczona do zgłoszenia wejścia do mariny. Trzeba się będzie zatem antenie rzeczywiście przyjrzeć.
Przyjrzeć się zawsze warto lecz warto też pamiętać lub wiedzieć, że propagacja fal radiowych w zakresie VHF rządzi się własnymi prawami. Z jednej strony mówi się o zasadzie widoczności anten z drugiej o wielodrogowości sygnału pozwalającej na skuteczną łączność mimo braku tej pierwszej. Oczywiście może być też odwrotnie gdy nastąpi superpozycja fal i sygnały (bezpośredni i odbity) zsumują się w odbiorniku w ten sposób, że się zniosą, suma = 0. Są tzw strefy martwe i występują głównie na bliższych odległościach. Poza tym należy pamiętać, że AIS został zaprojektowany do komunikacji między statkami na morzu a nie jachtami w porcie. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Jacek Woźniak napisał(a):
lecz warto też pamiętać lub wiedzieć, że propagacja fal radiowych w zakresie VHF
... niczym szczególnym nie różni się od magii? :rotfl:
Sir Arthur Charles Clarke napisał(a):
Dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 15:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
gwidon napisał(a):
Marinetraffic okręt pokazuje, ale czasem z dziurami rzędu 20 minut


No i jeszcze jedno... Marinetraffic i VeselFinder to nie są profesjonalne "narzędzia" z wszelkimi konsekwencjami z tego wynikającymi...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 17:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Może być jeszcze jedna przyczyna.

Mój AiS w normalnej pracy ma święcące się światełko zielone.

Ale ... w przypadku dużej ilości jednostek w danym obszarze światełko pali się na żółto i wtedy wiem, że może być problem z emisją pozycji .... z mojej strony.

Wynika to z nadmiernego zagęszczenia sygnałów AiS na danym obszarze - kiedyś Jaromir już to tłumaczył, ale nie mogę tego znaleźć - może napisz Jarek raz jeszcze w czym problem.

PS wyrzuć ten spliter antenowy - załóż do AiS drugą antenę jak Pan Bóg przykazał i nie używaj splitera. Nie mogę nijak zrozumieć skąd w narodzie uwielbienie do spliterów....

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 18:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 754
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
bury_kocur napisał(a):
Wynika to z nadmiernego zagęszczenia sygnałów AiS na danym obszarze - kiedyś Jaromir już to tłumaczył, ale nie mogę tego znaleźć - może napisz Jarek raz jeszcze w czym problem.
post Jaromira o który prawdopodobnie Ci chodzi
BADANIE WPŁYWU URZĄDZEŃ AIS KLASY B NA SIEĆ AIS

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 14 lip 2017, o 18:49 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Od czasu sporu rządzących z opozycją ile diabłów może się zmieścić na jednym końcu masztu :twisted: :twisted:


-----
bury_kocur napisał(a):
załóż do AiS drugą antenę jak Pan Bóg przykazał i nie używaj splitera. Nie mogę nijak zrozumieć skąd w narodzie uwielbienie do spliterów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 17 lip 2017, o 14:26 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
lecz warto też pamiętać lub wiedzieć, że propagacja fal radiowych w zakresie VHF
... niczym szczególnym nie różni się od magii? :rotfl:
To słynne: widzę Cię a nie słyszę. :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AIS
PostNapisane: 25 lip 2017, o 11:49 

Dołączył(a): 23 sty 2016, o 10:44
Posty: 21
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski
Cześć!

Chciałem tylko napomknąć, że w handlu pojawiły się właśnie od jakiegoś czasu transpondery AIS klasy B, które pracują w trybie SOTDMA i nie dają się "wyciszyć" nadajnikom klasy A.
Cena jest, oczywiście, stosowna:
https://www.svb.de/de/amec-ais-sotdma-t ... -wifi.html

_________________
Pozdrawiam

Lech Bielawski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL