Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: przepisy w UK
PostNapisane: 3 paź 2010, o 12:33 

Dołączył(a): 3 paź 2010, o 12:20
Posty: 4
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witam!
Czy ktoź mógły mi podać gdzie mogę znaleźć przepisy dotyczące żeglarstwa - rejestracji, uprawnien itp w Wielkiej Brytanii?
jak to wygląda gdy pływa się pod banderą UK ale jest sie obywatelem polskim, czy jest jakas różnica?
bardzo dziekuje za pomoc


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2010, o 13:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
W Wielkiej Brytanii do uprawiania żeglarstwa przyjemnościowego na morzu, na jachtach o długości mniejszej niż 24 metry nie jest wymagany żaden patent, certyfikat czy jakiekolwiek pozwolenie.

Na statku obowiązuje prawo bandery, czyli nie jest ważne czy jesteś obywatelem Polski, Vanuatu czy UK - brak obowiązku posiadania uprawnień wynika z faktu, że to jacht a nie prowadzący jest angielski.

mikawk napisał(a):
czy jest jakas różnica?
Jest. Anglikowi nie przyszłoby do głowy zastanawianie się nad tym, czy do żeglowania oprócz jachtu, wiedzy i umiejętności jest coś jeszcze potrzebne :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: mikawk
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2010, o 13:44 

Dołączył(a): 3 paź 2010, o 12:20
Posty: 4
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
dzieki za odpowiedz :)
mam jeszcze jedno pytanie (przepraszam jesli kolejne z "głupich"), wybieram sie w nast roku na kurs i wiem, ze tam uzyskam odpowiedzi na wszystkie dreczace mnie pytania jednak wolalbym wiedziec co nie co wczesniej.
Gdy plyne np do Hiszpanii, chce wplynac do jakiegokolwiek portu, co jest wymagane? wiem, ze trzeba oplacac oplaty za postoje itp ale czy jest jeszcze cos o czym prawdopodobnie nie wiem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2010, o 13:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
mikawk napisał(a):
chce wplynac do jakiegokolwiek portu, co jest wymagane? wiem, ze trzeba oplacac oplaty za postoje
Ale opłaty, to dopiero po tym gdy wpłyniesz :-) więc odpowiadając na Twoje pytanie, powiedziałbym - trzeba przeczytać opis portu w locji.
Akurat w Hiszpanii, w znakomitej większości portów nie wymaga się wykonywania żadnych szczególnych czynności, ale czasami trzeba wejść do portu, w którym jest ruch handlowy. Wówczas, w szczególności gdy jest ograniczona widzialność lub jest napisane w locji że należy, to należy przed wejściem skontaktować się z kapitanatem portu i zgłosić mu swoje zamiary.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2010, o 14:03 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Jeśli Chcesz pływać po morzu i wpływać do portów nie tylko hiszpańskich to staraj się mieć na pokładzie jachtu aktualną locję wraz z opisem portów np Alamac Reed'a, Pilots Imray"a itp.
Poza tym wchodząc na strony internetowe marin dowiesz się szczegółowych przepisów
http://www.1yachtua.com/Medit-marinas/s ... rina.shtml
do niektórych portów wchodzić można jak niby nic do innych trzeba sie zgłosić przez UKF lub telefon. Trudno tu opisywać każdy z portów.
Nie ulegaj informacjom generalizującym temat.
Podobnież się ma z dokumentacją. Nieraz żądają zostawienia listy załogi wraz z dokumentami jachtu i paszportami a nieraz wystarczy zapłacić postojowe i podać nazwę jachtu.

Piotr Siedlewski



Za ten post autor ins otrzymał podziękowanie od: mikawk
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 paź 2010, o 23:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
mikawk napisał(a):
...... wybieram sie w nast roku na kurs i wiem, ze tam uzyskam odpowiedzi na wszystkie dreczace mnie pytania jednak wolalbym wiedziec co nie co wczesniej.....

OT
Jeżeli to (jak się domyślam) kurs w Polsce - to uzyskasz wyłącznie odpowiedzi na niektóre z pytań, jakie paść mogą podczas egzaminu pod koniec kursu.
Z odpowiedziami na pytania związane z realiami żeglowania będą one miały związek bardzo luźny i przypadkowy...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 paź 2010, o 05:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 cze 2005, o 07:24
Posty: 2631
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 275
Otrzymał podziękowań: 261
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
mikawk napisał(a):
Gdy plyne np do Hiszpanii,

W Hiszpanii akurat życzono sobie okazania polisy ubezpieczenia jachtu.

_________________
Stopy wody pod tym, no, kilem!

Biały Wieloryb czyli...
(Marek Popiel)

http://whale.kompas.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 paź 2010, o 20:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Przedstawię jak to było na moim przykładzie.
2 lata temu kupiłem łódkę w UK ( jestem z Polski). Pływam głownie w Grecji ( przedtem czartery - od 2 lat na swojej ). Zakupiona łódka nie była zarejestrowana w UK, bo pływając po wodach UK nie trzeba. Łódka lądem pojechała do Słowenii ( Koper) a stamtąd popłynąłem do Grecji. Po drodze miałem jeden postój w Vieste (Włochy), meta miała być na Krecie. Chcąc pływać po wodach Grecji trzeba mieć wykupiony tzw. "transit log", więc chciałem go na Korfu załatwić i tu okazało się, że łódka musi być zarejestrowana. Zostawiłem ją w marinie Gouvia i wróciłem do kraju. Zarejestrowałem łódkę w UK Ship Register ( rejestracja na 5 lat)
http://www.mcga.gov.uk/c4mca/ukr-home/p ... lships.htm
Dostałem numer rejestracyjny SSR ....... i już bez problemu załatwiłem "transit log" no i pływam sobie pod brytyjską banderą.
Oczywiście konieczne jest ubezpieczenie łodzi, ja mam ubezpieczoną też w UK

Piotr Marek

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl



Za ten post autor Piotr Kasperaszek otrzymał podziękowanie od: mikawk
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2010, o 23:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Poprawki :)
primo: zarejestrowanie łódki w UK nie jest konieczne, jeśli pływasz po wodach UK. Jeśli łódka wybiera się gdzieś dalej - konieczne jest zarejestrowanie jej. Jak zresztą przedpiśca się przekonał w Grecji :)

secundo: ubezpieczenie w UK nie jest obowiązkowe. Problem w tym, że mariny zwykle wymagają ubezpieczenia typu OC. Przeciętna suma gwarancyjna w UK to ok. 2 mln funtów i warto o tym pamiętać (niektóre z ubezpieczeń mogą nam nie wystarczyć na naprawienie szkód w tym, co tu pływa, nie mówiąc o przypadku gdy uda nam się uszkodzić coś z infrastruktury mariny - choć nie bardzo wiem, jak można by to zrobić :) )

Tertio: nie musiałeś wracać. W Small Ship Register da się to zrobić via net :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2010, o 23:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Ad. Poprawki:
Ad. tertio:
Via net owszem można, ale trzeba mieć status rezydenta UK, inaczej trzeba przesyłać dokumenty i czekać na odesłanie dowodu rejestracji SSR

Piotr Marek

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2010, o 10:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Status rezydenta UK w świetle SSR oznacza tylko rezydenturę do celów podatkowych. A ta oznacza mieszkanie w UK przynajmniej 183 dni w roku. Nie jest to status rezydenta w sensie imigracyjnym.

Oczywiście musisz mieć adres zamieszkania w UK :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2010, o 14:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Mieszkasz w UK, więc wiesz jak to wygląda na miejscu. Ja nie posiadając adresu w UK musiałem wybrać dłuższą, bardziej kłopotliwą rejestrację dla "obcych".
Jeszcze kwestia ubezpieczenia, w Grecjii by otrzymać "transit log" ubezpieczenie, przynajmniej OC jest obowiązkowe. Sprawdza to Maritime Police.

Pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 paź 2010, o 22:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
a Grecji to ja się nie czepiam :)

Jedno pytanko: możesz rozwinąć nieco temat rejestracji w SSR* bez statusu rezydenckiego? Bo do tej pory wydawało mi się że jest to niemożliwe, ale może się mylę. Jeśli tak, przyda się informacja.

*dokładnie w SSR (Small Ship Register or PART III) - bo nie-rezydenci są zwykle odsyłani do pełnej rejestracji, znaczy się, pełnego rejestru (Part I). Zresztą SSR jest właśnie rejestracją dla rezydentów, dlatego nie bardzo rozumiem...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2010, o 13:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
mikawk napisał(a):
Witam!
Czy ktoź mógły mi podać gdzie mogę znaleźć przepisy dotyczące żeglarstwa - rejestracji, uprawnien itp w Wielkiej Brytanii?
jak to wygląda gdy pływa się pod banderą UK ale jest sie obywatelem polskim, czy jest jakas różnica?
bardzo dziekuje za pomoc


Człowiek zadał konkretne pytanie, a że ja ponad 2 lata temu sam szukałem odpowiedzi na to pytanie, więc odpowiedziałem jak to było na moim przykładzie. NIe uważałem tego i nie uważam nadal za jakieś wymądrzanie się. NIe pisałem, że w UK jest obowiązek ubezpieczenia a napisałem wyraźnie, że w Grecji ( nie wiem czy we Włoszech, czy Hiszpanii bo tam swoją łódką nie pływam ).
NIe rozumiem dlaczego napisałaś jakieś tam poprawki, ale to forum, więc możesz.
Napisałem, że musiałem wrócić, żeby załatwić rejestrację - napisałaś, że nie musiałem wracać ( tylko zapomniałaś, że dowód rejestracji musi zostać wysłany na jakiś adres i trwa to parę dni ).
Ogólnie myślę, że niechcący " wdepnąłem" do nie swojego ogródka, sorry!
Chciałem tylko pomóc piszącemu ten wątek i pomogłem bo dostałem od niego podziękowanie.
I na tym kończe i nie wdaję się już w żadne dyskusje

pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2010, o 16:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2006, o 15:07
Posty: 4811
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 675
Otrzymał podziękowań: 1715
Uprawnienia żeglarskie: j.st.m
Ej Piotrze vel Greku Zorbo... LUUUUZZZ ;) Monika na pewno nie zadała tego pytania ofensywnie. Mnie również interesuje mozliwość rejestracji w "jukeju" bez posiadania obywatelstwa czy rezydentury. Do tej pory również byłem przekonany, że to niemozliwe.

_________________
Maciek"S"Kotas

---
O!...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 paź 2010, o 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Maćku, masz rację że nie było ofensywne. Po prostu jestem mocno zainteresowana kwestią jak to zostało zrobione, bo z racji mojego miejsca zamieszkania średnio dwa razy w miesiącu jestem pytana o kwestię rejestracji w UK i to we wszelkich wariantach. Dlatego zdziwiłam się rejestracją w SSR* bez statusu rezydenta podatkowego. Będę wdzięczna Piotrowi, jak to rozwinie, jak nie chce brnąć w offtopy (bardzo mizerne, jakiś związek z wątkiem to ma) to chociaż w nowym wątku.

Maćku, możliwe było zawsze. W tzw. Part I**. Nie zgłębiałam tematu, bo to bardziej skomplikowane i mało kto był zainteresowany. Jak chcesz, mogę sprawdzić.

*SSR (Part III)- Small Ship Register - odpowiednik naszego rejestru jachtów. Potwierdza tylko przynależność państwową jednostki, potrzebne na wodach poza UK.

** Part I - "duży" rejestr statków - odpowiednik naszego rejestru statków czy jak on tam się zwie, rejestracja z pełnymi szykanami statkowymi, między innymi z ustanowieniem hipoteki. Dla jachtów bywa konieczna jak się takowy kupuje na kredyt (coby można było na nim zastaw zrobić)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 paź 2010, o 14:30 

Dołączył(a): 22 paź 2010, o 14:15
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jesli chcecie zarejestrowac jacht w SSR to trzeba podac adres w UK. Pewnie moze to byc adres kolegi. Na ten adres dostaniecie patent flagowy. Jest natomiast sprawa dosc istotna,ze chcac miec jacht komercyjny ( brac pieniadze za czarter w jakiejkolwiek postaci ), trzeba postarac sie o Cod of Practice, ktory precyzyjnie okresla rejon zeglowania. Najczesciej jest to Cod II , czyli 60 mil od portu schronienia. Zrobienie Cod'u 1 lub 0 jest strasznie kosztowne i nie kazdy jacht dostanie.
Jesli jest to jacht niekomercyjny to bandera UK jest super - nawet Ship Radio License zalatwia sie przez internet.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 paź 2010, o 14:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Dla zainteresowanych tym o czym Darek pisze, polecam kontakt z RYA - robią przeglądy dla komercyjnych jachtów stosunkowo niedrogo (koszt w granicach 50 funtów za metr) - ponoć (jak sami twierdzą) najtaniej na rynku. Oczywiście, nie zawadzi być członkiem RYA przy okazji :) Od tegoż przeglądu zależy jaki rejon komerycjnego żeglowania (i czy) się dostanie.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 wrz 2011, o 10:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 00:02
Posty: 1958
Podziękował : 90
Otrzymał podziękowań: 91
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
DariuszSuchomski napisał(a):
Jesli chcecie zarejestrowac jacht w SSR to trzeba podac adres w UK. Pewnie moze to byc adres kolegi. Na ten adres dostaniecie patent flagowy. Jest natomiast sprawa dosc istotna,ze chcac miec jacht komercyjny ( brac pieniadze za czarter w jakiejkolwiek postaci ), trzeba postarac sie o Cod of Practice, ktory precyzyjnie okresla rejon zeglowania. Najczesciej jest to Cod II , czyli 60 mil od portu schronienia. Zrobienie Cod'u 1 lub 0 jest strasznie kosztowne i nie kazdy jacht dostanie.
Jesli jest to jacht niekomercyjny to bandera UK jest super - nawet Ship Radio License zalatwia sie przez internet.

Witam.
Rejestracja to jedno, ale jak tak naprawdę się ma to do konieczności płacenia za transit log.
Pływając własną łajbą (niekomercyjnie) i odwiedzając np.: Grecję lub Chorwację mamy uiścić opłatę za transit log czy nie?
Zakładam że jacht jest zarejestrowany i ubezpieczony.

_________________
Stopy wody pod kilem...
Wasyl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 wrz 2011, o 11:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Wasyl napisał(a):
Rejestracja to jedno, ale jak tak naprawdę się ma to do konieczności płacenia za transit log.
Pływając własną łajbą (niekomercyjnie) i odwiedzając np.: Grecję lub Chorwację mamy uiścić opłatę za transit log czy nie?
Zakładam że jacht jest zarejestrowany i ubezpieczony.

Powinieneś uiścić, chyba, że masz flagę grecką lub chorwacką.

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 wrz 2011, o 12:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 00:02
Posty: 1958
Podziękował : 90
Otrzymał podziękowań: 91
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Uściślam:
- Jacht prywatny zarejestrowany w UK pod banderą UK pływa po wodach chorwackich lub greckich.
- Ciekawi mnie także druga opcja jacht prywatny zarejastrowany w Chorwacji lub Grecji pływa po wodach chorwackich lub greckich
- No i trzecia opcja kiedy jacht pod obcą banderą odwiedza wody chorwackie lub greckie.

_________________
Stopy wody pod kilem...
Wasyl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 wrz 2011, o 12:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Opcja trzecia i pierwsza są identyczne i wymagają opłaty. Opcja dwa nie wymaga opłaty za transit log, ale - zapewne - Chorwaci i Grecy kasują jachty pod własnymi flagami za coś innego.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa



Za ten post autor Maar otrzymał podziękowanie od: Wasyl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2011, o 07:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 00:02
Posty: 1958
Podziękował : 90
Otrzymał podziękowań: 91
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Eh zdziercy, czyli rozumiem, że nie ma możliwości uniknięcia opłaty za transit log nawet w przypadku kiedy powiedzmy przypłyniemy swoim jachtem pod banderą UK do Splitu na przykład z Włoch na jeden dzień, to rozumiem że przy odprawie gdzieś konieczność opłaty i tak się pojawi.
Drążę temat bo mnie to ostatnio zainteresowało, jak to właściwie jest przyjęte w innych krajach.
Czy w Polsce albo w Anglii dla jachtów innych bander jest jakaś opłata?

_________________
Stopy wody pod kilem...
Wasyl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 wrz 2011, o 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Wasyl napisał(a):
Uściślam:
- Jacht prywatny zarejestrowany w UK pod banderą UK pływa po wodach chorwackich lub greckich.
- Ciekawi mnie także druga opcja jacht prywatny zarejastrowany w Chorwacji lub Grecji pływa po wodach chorwackich lub greckich
- No i trzecia opcja kiedy jacht pod obcą banderą odwiedza wody chorwackie lub greckie.


Nie wiem jak to w Chorwacji, ale w Grecji to jest tak:
ad. 1
Wpływasz na wody Greckie, zgłaszasz się w porcie wejścia ( Port of entry ), jako że jesteś z EU, to przechodzisz tylko odprawę paszportową. Musisz także wykupić DEKPA (Private Pleasure Yacht Maritime Trafffic Document - jak to wygląda w załączniku) , kiedyś kosztował ok. 30 Euro. W dokumencie tym masz miejsce na pieczątki wyjśc i wejść z portów. Teoretycznie powinineś każde wejście i wyjście zgłaszać w maritime Police. Piszę teoretycznie gdyż ja nagminnie tego nie robię i na razie tylko w Kissamos na Krecie miałem małe problemy - ale nadal tego nie robię.

ad. 2
łódki greckie ( te czarterowe , na któych pływałem ) też miały DEKPA

ad.3
Jeśli łodka spoza EU to musisz kupić Transit Log, który jest ważny 6 miesięcy i tyle czasu wolno Ci pływać po wodach greckich, później musisz opuścić Grecję i możesz pływać znów następne 6 miesięcy

W Grecji musisz mieć koniecznie ubezpieczenie, ważne są kwoty,
OC śmierć lub wypadek min. 300 tyś. EU
OC szkody min. 150 tyś. EU

Wasyl napisał(a):
Eh zdziercy, czyli rozumiem, że nie ma możliwości uniknięcia opłaty za transit log nawet w przypadku kiedy powiedzmy przypłyniemy swoim jachtem pod banderą UK do Splitu na przykład z Włoch na jeden dzień, to rozumiem że przy odprawie gdzieś konieczność opłaty i tak się pojawi.


myślę, że jeśli wpłyniesz na jeden dzień to w Grecji nie musisz wykupić DEKPA ( ale nie sprawdzałem tego). Poza tym jak wpłyniesz na jeden dzień to ja bym tego nie zgłaszał, w końcu to EU

*****



Załączniki:
Komentarz: DEKPA
DeKPA.gif
DeKPA.gif [ 36.24 KiB | Przeglądane 12940 razy ]

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl

Za ten post autor Piotr Kasperaszek otrzymał podziękowania - 2: Jaromir, Wasyl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 wrz 2011, o 10:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 00:02
Posty: 1958
Podziękował : 90
Otrzymał podziękowań: 91
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Maar napisał(a):
Opcja trzecia i pierwsza są identyczne i wymagają opłaty. Opcja dwa nie wymaga opłaty za transit log, ale - zapewne - Chorwaci i Grecy kasują jachty pod własnymi flagami za coś innego.

Faktycznie trochę się zamotałem :D

_________________
Stopy wody pod kilem...
Wasyl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: PYTANIE
PostNapisane: 15 wrz 2020, o 13:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2020, o 12:48
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: Sternik zeglarski
Kupilem jacht 10 m w U.K. i tu mieszkam. Czy ktos wie jakie koszty rejestracji i ubezpieczenia poniose i gdzie to powinienem zalatwic? :D
Dziekuje za odpowiedz- Lord


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 wrz 2020, o 22:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
lord napisał(a):
koszty rejestracji

https://www.gov.uk/register-a-boat/the-uk-ship-register

lord napisał(a):
i ubezpieczenia

https://www.compare-boat-insurance.co.uk


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL