Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 26 kwi 2024, o 15:11




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lut 2012, o 08:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Na tytułowe pytanie odpowiedx brzmi w starej milicyjno/policyjnej anegdocie: "Widzę cię, a nie słyszę".

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 08:33 
Maar napisał(a):
BTW czy masz inne zdanie odnośnie zasięgu słyszalności na fonii, w paśmie UKF na jachtach niż to, które wyraził Skipcio?


Nie. Absolutnie nie. Moim zdaniem najważniejsze w dyskusji zdanie już padło i warto je tylko zaakcentować. W przypadku łączności na morzu mówimy o pewnym, dwustronnym i skutecznym zasięgu łączności głosowej.
Dlatego nie wprowadzałbym tu szumu informacyjnego. Skuteczny zasięg w [Mm] to 2 * pierwiastek z sumy wysokości anten nadawczo odbiorczych (nad poziomem morza). Celowo mówię 2 a nie 2.08/2.8/2.25 bo łatwiej zapamiętać i łatwiej się liczy. A dodatkowo wprowadzamy poprawkę bezpieczeństwa na zasięg.

Mówiąc o instalacjach trzymajmy się instrukcji instalacji producenta. Myślę że warto dopowiedzieć (chyba, że mi umknęło i ktoś już powiedział), iż to że kogoś słyszymy przez radio na wodzie nie jest równoznaczne z tym, że on nas usłyszy... Dlatego być może należałoby zacząć najpierw wątek o zasadach montażu torów antenowych, a dla pozytywnie nakręconych masochistów wątek o podrasowywaniu zasięgów radia.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 10:52 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
O.K. W zasadzie otrzymałem odpowiedź na zadane pytanie,wydawało mi się iż zasięg jest sporo większy zwłaszcza na max. mocy nadawania ,no cóż dobre i to.
Owszem doszły jeszcze inne aspekty jeśli chodzi o VHF,anteny ,uziemienie i.t.d.
Bardzo chętnie posłucham mądrych głów na tematy związane.
Nigdy nie zastanawiałem się dogłębnie i nie drążyłem tematu radia.
Ale jeśli już je mam to chciałbym sprawy montażu załatwić w miarę profesjonalnie.
Jeszcze jedno pytanie mam radio morskie ICOM bez DSC czy jest sens używania takiego radia/.kupiłem okazyjnie ,cena była śmieszna,leżało w szafie kupę czasu,nie jest to ręczniak.

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa ,widziałem gdzieś na jakimś rysunku wykorzystanie want czy też stalówek poprowadzonych od masztu jako anteny,jest to jakieś rozwiązanie technicznie lepsze czy też efektywniejsze?

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 11:07 
incoming napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie mam radio morskie ICOM bez DSC...


Moim zdaniem posiadanie każdego urządzenia, które skutecznie pozwoli nawiązać łączność zawsze ma sens. Ale praktyka pokazuje, że nie radio jest tu najważniejsze, a słuch i dobry tor antenowy.
Co do DSC... nie mam zdania. Z jednej strony to elektroniczny gadżet z którego bardzo mało osób korzysta (przynajmniej w tym gronie w którym ja się poruszam). Jedyna pożyteczna dla żeglarza rzecz w radiu z DSC to czerwony przycisk DISTRESS.

Co do używania want... to raczej chyba bym odradzał. Wanta jak sama nazwa wskazuje, raczej nie służy do wytwarzania pola elektromagnetycznego ;). Ale oczywiście pozytywnie zakręcony żeglarz-radioamator nada sygnał nawet za pomocą dzwona okrętowego ;)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:12 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
Ja po prostu z uporem maniaka chciałbym uciec od montowania długiego dodatkowego bata na topie masztu i z tego powodu szukam innych możliwości usytuowania anteny.czy to na relingu czy z wykorzystaniem innych możliwości.

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:19 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
JacekBol napisał(a):
Dlatego nie wprowadzałbym tu szumu informacyjnego. Skuteczny zasięg w [Mm] to 2 * pierwiastek z sumy wysokości anten nadawczo odbiorczych (nad poziomem morza). Celowo mówię 2 a nie 2.08/2.8/2.25 bo łatwiej zapamiętać i łatwiej się liczy. A dodatkowo wprowadzamy poprawkę bezpieczeństwa na zasięg.


Wcależenie.

JacekBol napisał(a):
Mówiąc o instalacjach trzymajmy się instrukcji instalacji producenta. Myślę że warto dopowiedzieć (chyba, że mi umknęło i ktoś już powiedział), iż to że kogoś słyszymy przez radio na wodzie nie jest równoznaczne z tym, że on nas usłyszy... Dlatego być może należałoby zacząć najpierw wątek o zasadach montażu torów antenowych, a dla pozytywnie nakręconych masochistów wątek o podrasowywaniu zasięgów radia.


Z zasady jeżeli kogoś słyszymy to uznajemy, że on słyszy nas. Po pierwsze moc nadajników radiostacji morskich jest standardowa. Po drugie nie zakłócajmy innym łączności licząc, że my małą mocą tylko do kolegi... A montaż pozostawmy fachowcom i nic nie podkręcajmy.

@incoming Do poprawnego zamocowania anteny prętowej potrzebna jest "przeciwwaga" może nią być np kosz rufowy ale trzeba pamiętać o tym, że przebywając w polu anteny będziesz ładował w siebie te kilka watów energii wielkiej częstotliwości. Pozostaje kwestia tego czego potrzebujesz. Czy potrzebna ci całkowicie druga instalacja czy wystarczy radiostacja ręczna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
Jacek Woźniak napisał(a):
Z zasady jeżeli kogoś słyszymy to uznajemy, że on słyszy nas. Po pierwsze moc nadajników radiostacji morskich jest standardowa. Po drugie nie zakłócajmy innym łączności licząc, że my małą mocą tylko do kolegi... A montaż pozostawmy fachowcom i nic nie podkręcajmy.


Dokładnie tak, praca na częstotliwościach profesjonalnych ma być pewna, niezawodna i neutralna dla współużytkowników częstotliwości.

Co nam z tego, że podkręcimy radio i dowołamy się /pytanie czy nie siejąc po sąsiednich i harmonicznych częstotliwościach/ dalej, skoro odbiorca na standardowym sprzęcie nie potwierdzi nam przyjęcia komunikatu i nie odpowie bo nie doniesie tak daleko jak my?

Radia bym nie tykał, ewentualnie można sobie lepszą/specjalistyczną antenę obstalować jako główną/drugą. Zresztą wbrew pozorom lepsza i lepiej umieszczona antena da nam więcej niż podkręcanie TRX'a.

Od kombinacji są /z zachowaniem zasady nie przeszkadzania innym/ pasma amatorskie i ewentualnie /jak wyżej/ CB.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:41 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
Nie zrozumieliśmy się mam tylko jedno radio i nie jest to ręczniak /ICOM ICM-45/
Właśnie nie mam zamiaru ruszać radia chodzi mi tylko o umiejscowienie optymalne anteny i najlepiej by nie był by to top masztu.

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:47 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
No to masz do kompletu manipulator? Bo wiesz niby można na jakimś wytyku np takiego slim-jima wystawić ale pozostaje problem komfortu obsługi, narażania radia na bryzgi wody, uderzenia, nadepnięcia itd.
Najprostszym sposobem to właśnie różne wariacje anteny typu J (slim-jim też można zaliczyć do anten J) podwieszanej na fale do salingu. Niech se dynda nad głową ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:51 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
http://www.dockyardelectrics.com/Icom/ic_m45.htm

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 12:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
incoming napisał(a):
O.K. W zasadzie otrzymałem odpowiedź na zadane pytanie,wydawało mi się iż zasięg jest sporo większy zwłaszcza na max. mocy nadawania ,no cóż dobre i to.

W pasmie VHF zasięg zależy od mocy nadawania w niewielkim tylko stopniu.
Tej mocy w morskiej VHF możesz mieć i tak tylko 25W.
BTW - znaczące zmniejszenie zasięgu uzyskuje się włączając przyciskiem ("low power" czy coś podobnego - u Ciebie "H/L") co powoduje nadawanie z mocą 1-2 W. Zastosowanie - łączność na bardzo niewielkich odległościach (powiedzmy do 1 mili). Powód stosowania - żeby nie "siać" w paśmie innym, używającym być może tego samego kanału kilkadziesiąt mil dalej... Zysk dodatkowy - nadając żre mniej prądu z akumulatora...

incoming napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie mam radio morskie ICOM bez DSC czy jest sens używania takiego radia/.kupiłem okazyjnie ,cena była śmieszna,leżało w szafie kupę czasu,nie jest to ręczniak.

Tak, jak najbardziej jest sens używania tego radia, byle z odrobiną respektu dla przyjętych zasad łączności.
Dla zwykłej, nieawaryjnej i codziennej komunikacji na morzu zwyczajna morska VHF (taka jaką posiadasz) jest narzędziem równie dobrym jak VHF z cyfrowym selektywnym wywołaniem.

Oczywiście - potencjalna możliwość szybkiego, na półautomatycznego wezwania pomocy, kierowanego bezpośrednio do centrów ratowniczych albo możliwość ostrzegania o swojej pozycji połączona identyfikacją i z przesłaniem własnej pozycji - te zalety DSC trudno przecenić.
Ale nie oznacza to, że VHF bez DSC nie może być skutecznym narzędziem również dla wzywania pomocy! Może - tyle, że liczysz na skuteczny nasłuch innych użytkowników pasma, no i w razie "kuku" trzeba się trochę nagadać (co oznacza czasami przełamywanie bariery językowej).

Więcej o zaletach DSC:
Nadawanie w DSC w przypadku jachtu ma szansę być wykorzystywane głównie jako narzędzie szybkiego wezwania pomocy w rejonie A1 GMDSS (czyli np. niemal cały Bałtyk) - a także poza nim (licząc na pośrednictwo innych statków).
Można też (zakładając, że ktoś przeczytał i zrozumiał instrukcję...) nadać na DSC wiadomość dla innych jednostek w pobliżu swej pozycji - np. ostrzeżenie że nie masz świateł, utraciłeś zdolność manewrową albo że dryfujesz bezwładnie w gęstej mgle...
Oczywiście - żadna z wymienionych wyżej sytuacji może nigdy podczas Twego żeglowania nie mieć miejsca - i oby nie miała! ;)
I jeszcze drobna szczegóła - zauważalny jest (mniejsza o to z jakich względów) często nieco większy zasięg VHF dla nadawania na DSC niż na fonii... Trochę podobnie jak z zasięgiem GSM - kilka mil od brzegu nie możesz już często pogadać, ale SMS-y możesz wysyłać :lol:

Co do odbierania komunikatów DSC - zakładając, że radio jest cały czas na nasłuchu - odebrane depesze DSC przypomną Ci kiedy będą nadawane prognozy na VHF i dostarczą wiadomości na temat ostrzeżeń nawigacyjnych - zarówno tych "hydrograficznych", nadawanych przez stacje brzegowe jak i "szczególnych" nadawanych np. przez zajęte jakąś specjalną czynnością statki (holowania, badania sejsmiczne, układanie kabli i rurociągów, ćwiczenia wojskowe, etc...).
Last but not least - mając VHF z DSC na łódce zwiększasz szanse na odebranie i odpowiednią reakcję na wezwanie w niebezpieczeństwie wysłane na DSC przez inny statek.
incoming napisał(a):
Przypomniała mi się jeszcze jedna sprawa ,widziałem gdzieś na jakimś rysunku wykorzystanie want czy też stalówek poprowadzonych od masztu jako anteny,jest to jakieś rozwiązanie technicznie lepsze czy też efektywniejsze?

Dla pasma VHF - nigdy o takim wykorzystaniu olinowania stałego nie słyszałem. Ze względu na "fizykę" zastosowanie wanty w roli anteny VHF - nie miałoby chyba większego sensu (Jacek na pewno wytłumaczy czemu ;) )
Zdarza się natomiast wykorzystanie olinowania stałego (najczęściej achtersztagu) w roli anteny dla radia MF/HF.
Obrazek

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:05 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
PP- super dzięki za konkretną odpowiedź,nie ujmując oczywiście pozostałym kolegom.
Rzeczywiście możliwe iż widziałem fotkę na której był użyty achter jako substytut anteny.

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Jacek Woźniak napisał(a):
.....anteny typu J......slim-jim...

A jakoś po ludzku bardziej...?
:-?

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

incoming napisał(a):
Rzeczywiście możliwe iż widziałem fotkę na której był użyty achter jako substytut anteny.

Z tym, że nie była to raczej antena VHF tylko "dużego" radia (MF/HF) morskiego albo radiostacji krótkofalarskiej.

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:24 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Chwilunia trzeba poszukać

pierdupierdu napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
.....anteny typu J......slim-jim...

A jakoś po ludzku bardziej...?
:-?
Cytuj:


Zara-zara szukasię ;)


Antena typu J można sobie przeliczyć :)

http://www.hamuniverse.com/jpole.html

Slim-Jim

http://www.hamuniverse.com/slimjim.html

http://www.hamuniverse.com/2meter300ohmslimjim.html

Oczywiście anteny można zamknąć w rurkę winidurkę i mieć problem częściowo z głowy. Jednak trzeba pamiętać o tym na co sam zwróciłeś uwagę. najlepsza na łódź żaglową antena to 1/4 fali. Ma wyższy kąt promieniowania ale z uwagi na zafalowanie oraz to, że jacht mało kiedy nie jest przechylony nie występują silne falowania sygnału.

Taka ciekawa 1/4, akurat jak dla icominga, to z tzw transformatorem rękawowym... kurna nie mogę znaleźć rysunku :-x


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
JacekBol napisał(a):
Skuteczny zasięg w [Mm] to 2 * pierwiastek z sumy wysokości anten nadawczo odbiorczych (nad poziomem morza).
Jacku, a nie jest to przypadkiem: 2 * suma z pierwiastków wysokości anten?

Np. mamy dwa statki. Jeden ma antenę na wysokości 9m drugi na wysokości 16m. Czyli widzą się z odległości 2*(sqrt(9)+sqrt(16))=14Nm, a nie 2*sqrt(9+16)=10Nm.

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:51 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
A takie laickie pytanie,czym tak naprawdę różnią się anteny na pasmo morskie od anten np.CB?

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 13:54 
Jacek Woźniak napisał(a):
Z zasady jeżeli kogoś słyszymy to uznajemy, że on słyszy nas.

No to powodzenia Druhu na morzu. Ja bym jednak doradzał w rejsie zweryfikowanie tej zasady... i sprowadzał ją do wyjątku.

Wzór, który należy pamiętać nie wynika tylko z czysto matematycznych rozważań, ale z praktycznych obserwacji. Stosując zasadę 2*[SQR(h1)+ SQR(h2)] możemy mieć dużą pewność że obie jednostki będą się słyszały skutecznie. Na poziomie instalacji radia do zwykłych łącznosci, podzielam zdanie innych kolegów. Antena fabryczna dla VHF, dobry, jak "najkrótszy" kabel (z dobrze zarobionymi i uszczelnionymi złączkami), zachowanie promienia zagięcia kabla w torze antenowym (nigdy pod kątem prostym), jak najmniej złączek po drodze.. i antena jak najwyżej (policzyć tłumienność kabla w stosunku do zysku anteny)... to recepta na 25-30 milowe skuteczne zasięgi. Ewentualnie jeśli patrzeć na samo radio... szukać z jak najczulszym odiornikiem (do odbioru informacji nie wymagających potwierdzania). I na obszar A1... wystarczy.

Ale to tylko moje zdanie.


PS.Jak sam zapewne wiesz, krótkofalowcy nie bez kozery na początku łączności wymieniają się raportem RS. I jak sam wiesz, nie raz pewnie (sądząc ze znaku) słyszałeś kogoś dobrze ale kiepsko do niego dochodził Twój sygnał.

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

SlaWasII napisał(a):
Jacku, a nie jest to przypadkiem...

Cholera Sławek... idę kurna sprawdzić, bo z pierwszego odruchu mówię nie... a jak się zastanowię... to może masz rację.

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Sławek ... Twoja flaszeczka rumu jest w moich rękach i czeka na wspólne skonsumowanie.

Wzór który należy to suma pierwiastków wysokości *2 a nie pierwiastek sumy wysokości!


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 14:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 cze 2009, o 07:49
Posty: 4953
Lokalizacja: 50°1'N 22°3'E
Podziękował : 191
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kiper patentowany
I jeszcze jedno:
Jeanneau napisał(a):
Zakładam, że pytasz o VHF.

VHF i UKF to chyba to samo, ino w różnych językach... ;)

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

JacekBol napisał(a):
Sławek ... Twoja flaszeczka rumu jest w moich rękach i czeka na wspólne skonsumowanie.
Ja też Ci wiszę flaszeczkę, więc będzie do skonsumowania dwie... Niezła imprezka się szykuje! :D

_________________
Słаwek vel Wąski
"Mаrynаrz powinien być chlujny i mrаwy..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 14:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
JacekBol napisał(a):
No to powodzenia Druhu na morzu. Ja bym jednak doradzał w rejsie zweryfikowanie tej zasady... i sprowadzał ją do wyjątku.

PS.Jak sam zapewne wiesz, krótkofalowcy nie bez kozery na początku łączności wymieniają się raportem RS. I jak sam wiesz, nie raz pewnie (sądząc ze znaku) słyszałeś kogoś dobrze ale kiepsko do niego dochodził Twój sygnał.



Masz rację Jacku, co do krótkofalowców tylko, że praktycznie nie ma dwóch takich samych radiostacji amatorskich podpiętych do dwóch takich samych torów antenowych /nie mówiąc o standaryzowanych stacjach/, poza tym krótkofalowcy często pracują na krawędzi, a nawet poza nią praktycznego zasięgu.
Właśnie dlatego wszelki tuning nadajników profesjonalnych w tym morskich, które powinny trzymać standardy jest pozbawiony większego sensu, o przepisach nie wspominając. Dla amatora kartka pocztowa od gościa, który go słyszał i częściowo zrozumiał by zaskrzeczeć mu tylko w odpowiedzi nośną jest super sprawą jeśli dystans rekordowy. W łączności profesjonalnej liczy się skuteczna, powtarzalna, zrozumiała, dwukierunkowa łączność. Stąd wszelkie tuningi cokolwiek bez sensu.

PS. Wzory OK, anteny się widzą, a z praktyki wychodzi, że jeśli jedna antena jest wysoko, a druga nisko, to prędzej ta nisko usłyszy tę wysoko niż na odwrót. Im większe przeszkody terenowe/zafalowanie tym bardziej widać różnicę - więc na pewno na małej jednostce warto mieć dobrą antenę w miarę wysoko.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 14:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Jacek Woźniak napisał(a):
Może wystarczy rozwiązanie zwód przyłączony do masztu tuż nad kabiną jachtu


I wyrzucany na czas burzy do morza ?
Może to i najprostrze rozwiązanie.
A z czego i jakiej średnicy sugerowalbyś taki patent wykonać?
Pzdr
Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Jacek Woźniak napisał(a):
Antena typu J można sobie przeliczyć :)
http://www.hamuniverse.com/jpole.html
Slim-Jim
http://www.hamuniverse.com/slimjim.html
http://www.hamuniverse.com/2meter300ohmslimjim.html
Oczywiście anteny można zamknąć w rurkę winidurkę i mieć problem częściowo z głowy. Jednak trzeba pamiętać o tym na co sam zwróciłeś uwagę. najlepsza na łódź żaglową antena to 1/4 fali. Ma wyższy kąt promieniowania ale z uwagi na zafalowanie oraz to, że jacht mało kiedy nie jest przechylony nie występują silne falowania sygnału.

Taka ciekawa 1/4, akurat jak dla icominga, to z tzw transformatorem rękawowym... kurna nie mogę znaleźć rysunku :-x

Jacku - ja tam zamiast nie wiedzieć po co kombinować z budowaniem anten proponuję postąpić tak, jak 99% ludzi zwykło postępować.
Normalni, zwykli ludzie jak mają zmontować zestaw z morską VHF to idą do sklepu kupują kabel, złączki i właściwą dla swojego używania i łodki antenę. Następnie montują to do kupy zgodnie z instrukcją na jakiejś łódce...
I wiesz co? To działa! :lol:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 15:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
incoming napisał(a):
A takie laickie pytanie,czym tak naprawdę różnią się anteny na pasmo morskie od anten np.CB?


Najprościej rzecz ujmując wymienione przez Ciebie anteny różnią sie częstotliwością pracy - pasmo morskie to z grubsza 156 MHz z przyległościami a CB to 27 MHz z przyleglościami.
Skutkiem czego obie wymienione przez Ciebie anteny mają inne długości a to wynika z długości fali nośnej.
Podziel sobie szybkość rozchodzenia sie światła/częstotliwość i bedziesz miał długość fali.

Poza tym reszta jest z grubsza podobna - tu promiennik i tu promiennik oraz tu cewka i tu cewka.

Natomiast ja mam do Ciebie inne pytanie - czemu bronisz sie przed instalacją anteny w jedynie słusznym do tego celu miejscem tzn na topie masztu ?

Pzdr
Kocur

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

pierdupierdu napisał(a):
Normalni, zwykli ludzie jak mają zmontować zestaw z morską VHF to idą do sklepu kupują kabel, złączki i właściwą dla swojego używania i łodki antenę. Następnie montują to do kupy zgodnie z instrukcją na jakiejś łódce...


Mało tego - używając takie radio nie wnikam gdzie i jaką drogą te robaczki zwane elektronami biegają tylko używam radio zgodnie z przeznaczeniem.

Jedyne co umiem to sprawdzić czy do takiego radia dochodzi zasilanie i po to - na wszelki wypadek (jak ksiądz też ma) mam na jachcie dwa radia.

Kiedyś bardzo dawno temu do zdania egzaminu na tzw "dwójkę" zniechęciła mnie konieczność znajomości bebechów radia a ja po prostu - bez robienia z tego doktoratu - chcialem to radio używać.

Dziś dochodzę do wniosku, że wiele takich idityzmów z czasów PRL ma swój rodowód w chęci kształcenia przez komunę w każdej dziedzinie życia/sportu/rekreacji przyszłych specjalistów dla wojska.

Dobrym przykładem sa tutaj patenty żeglarskie i motorowodne, dobrym przykladem jest całe komunistyczne harcerstwo itd.

Takich przykładów można wyciągnąć wiele

Pzdr
Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 15:15 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 389
Uprawnienia żeglarskie: nikt
pierdupierdu napisał(a):
Jacku - ja tam zamiast nie wiedzieć po co kombinować z budowaniem anten proponuję postąpić tak, jak 99% ludzi zwykło postępować.
Normalni, zwykli ludzie jak mają zmontować zestaw z morską VHF to idą do sklepu kupują kabel, złączki i właściwą dla swojego używania i łodki antenę. Następnie montują to do kupy zgodnie z instrukcją na jakiejś łódce...
I wiesz co? To działa! :lol:


Nie ja kombinuję tylko Icoming :D

nie chce radia morskiego z DSC, koszt ok 600 PLN, porządnie zamontowanej anteny i to "lepsiejszej" niż standardowa...
I jeszcze chce żeby działało. :D

http://www.cbsklep.com.pl/Radiotelefon_Morski_Midland_Neptun_100-184.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 15:46 

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 21:08
Posty: 532
Lokalizacja: łowicz
Podziękował : 38
Otrzymał podziękowań: 18
Bronię się ,nie bronię po prostu jest mi łatwiej,przez większość czasu pływam po mazurach gdzie częstość kładzenia masztu jest dość duża.możliwość uszkodzenia nie taniej skądinąd anteny jest dość łatwe.
W tym sezonie chciał bym popływać nieco po zalewie wiślanym i pomyślałem o radiu,które gnuśnieje w szafie.
Pewnikiem kupię antenę i tyle bez zbędnego kombinowania.
A że chciałbym co nieco wiedzieć więcej to przeca nic złego ha?
Pytałem o antenę do vhf jeśli różni się jedynie długością bata to jaka to różnica.w porównaniu z cb?
A ostatnia rzecz ,po co kupować następny sprzęt skoro mam już w domu?

_________________
Marek Gruhn


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 paź 2011, o 19:00
Posty: 5018
Podziękował : 4186
Otrzymał podziękowań: 1876
Uprawnienia żeglarskie: ...
incoming napisał(a):
B
Pytałem o antenę do vhf jeśli różni się jedynie długością bata to jaka to różnica.w porównaniu z cb?


Nie długością bata, tylko długością fali na jakiej pracują i do jakiej są dostrojone i dopasowane. Gdybyś chciał nadawać na kawałku drutu pozbawionym jakiegokolwiek dopasowania /cewki w antenach CB/ to długość fali przekładałaby się wprost na długość bata - wtedy każda ćwierćfalówka CB miałaby 2,75 metra. A samochód z anteną CB 5/8 wyglądałby jak zabawka sterowana radiem z prawie 7 metrowym batem na dachu. To nie takie proste.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
incoming napisał(a):
przez większość czasu pływam po mazurach gdzie częstość kładzenia masztu jest dość duża.możliwość uszkodzenia nie taniej skądinąd anteny jest dość łatwe.


Wybacz ale szukasz problemów tam gdzie wydaje mi się , że ich nie ma.
Jaka jest zależność pomiędzy częstością kładzenia masztu pod mostami od uszkodzenia anteny na topie ?
To podobnie podatna na uszkodzenia jest topowa trójsektorówka oraz wiatromierz na topie.
Przepraszam ale składając maszt pod mostem jeżdzi się tym topem po tym moście ????? :)
Pzdr
Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 09:33
Posty: 1316
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 212
Uprawnienia żeglarskie: zeglarz
Tanie radio z DSC jest tu, zakup tylko osobisty.

http://www.jula.pl/radio-vhf-mr-f-55-953092

_________________
Pozdrawiam
Marian Jasiński


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 18:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
mariaciuncia napisał(a):
zakup tylko osobisty.


No tak ale w ilu miastach jest w PL "Julka" ?
Na pewno w DC i gdzie jeszcze ?
Pzdr
Kocur

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 lut 2012, o 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 09:33
Posty: 1316
Podziękował : 166
Otrzymał podziękowań: 212
Uprawnienia żeglarskie: zeglarz
bury_kocur napisał(a):
No tak ale w ilu miastach jest w PL "Julka" ?

Dwa w Warszawie i Wrocław, ja już jedno wysłałem do Szczecina więc da się jakoś to zorganizować.

_________________
Pozdrawiam
Marian Jasiński


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2012, o 21:20 

Dołączył(a): 24 mar 2012, o 21:31
Posty: 135
Podziękował : 9
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: xxx
incoming napisał(a):
Chciałbym spytać szanownych kolegów jaki jest zasięg UKF-ki.
Wiadomo zależy to od warunków,propagacji i.t.d.
Jakie mieliście największe zasięgi czy to w porcie czy też na pełnym morzu?
Czy umiejscowienie i długość anteny ma ogromny wpływ?
Gdzie najlepiej umieścić antenę?
Jaką antenę preferujecie Wy?



2.25xpp ( pierwiastek kwadratowy z wys. jednej anteny plus pierwiastek kwadratowy z wys. zdrugiej anteny)


reszta odpowiedzi jest wynikiem powyzszego rownania.

plus etc.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 157 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL