Forum żeglarskie
https://forum.zegluj.net/

S/y Halikówka
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=1&t=33214
Strona 1 z 1

Autor:  Wojciech [ 25 sty 2022, o 01:50 ]
Tytuł:  S/y Halikówka

S/Y Halikówka POL 930
Cena 80 000 zł


Wymiary: 9.10 x 3.14x1.5 pow. żagli 35 m2
Poprzednim właścicielem jachtu był znany globtroter TONY HALIK
Jacht zbudowany w ramach programu ”jacht morski dla Kowalskiego,” w czasach Gierka jako niskobudżetowy w utrzymaniu, z oznaczeniem typu jako SCORPIUS. Konstruktor Kwiatkowski linie kadłuba oparł na modnej wówczas klasie regatowej „świerć tony’
Po zakupie, kadłub przedłużyłem o ok. 0,8 m dodając rufę retrouse co znacznie poprawiło wartości nautyczne jachtu. Daje to przy średnich wiatrach prędkość ok. 5 – 5.5 kn i dobre zachowanie na fali.
Jacht jest zarejestrowany w Izbie Morskiej w Szczecinie i ma Certyfikat Okrętowy ROS 1437
Rok produkcji 1979 Generalny remont/przegląd 1999
Jacht stoi w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich gdzie mam umowę rezydenta.
Fajny jacht do żeglugi w 2-3 osoby, czuły na wiatr, poręczny.
Jestem 70+ i niestety zdrowia brakuje i z żalem muszę się go pozbyć

KADŁUB
Laminat GRP
W dnie położone 3 warstwy kevlaru (na zewnątrz jako zabezpieczenie przed przebiciem przez przeszkody w wodzie (np. kontener, pień drzewa)
Kadłub wydłużony o ok. 0,8 m co znacznie poprawiło własności nautyczne do długości 9,15 m
Pokład pokryty teakiem, rokrocznie olejowanym dwa razy w sezonie
W 2015 roku usunięto antyfuling i kolejny raz zabezpieczono laminat gruntem zapobiegającym osmozie. Rokroczne malowanie antyfulingiem
SILNIK
Volvo Penta MD 2020 S-drive z 1999 roku, szacowany przebieg 1600 – 1800 mtg stan b. dobry
Śruba trzyłopatkowa składana Volvo
W 2019 dokonano przeglądu silnika, wymieniono membranę przejścia przez kadłub, wymieniono uszczelnienia przekładni S-drive, wymieniono rurę wydechową
TAKIELUNEK/ZAGLE
Maszt duralowy (Ian Proctor)
Olinowanie stałe – Kwasówka, olinowanie ruchome – Dynema, szoty – poliester
Kabestany – Andersen, bloczki, wózki – Lewmar
Kilka kompletów żagli – pełen zestaw, dwa lata temu przeszyto grota i genuę
Genua rolowana na rolerze, grot nawijany na bom (korbą) lub refowany tradycyjne na refbanty
Mocowanie want do pokładu wzmocnione przelotowo do konstrukcji wewnątrz kadłuba
INSTALACJE
Elektryczna – sprawna, zabudowana tablica rozdzielcza z prostownikiem i pomiarem naładowania akumulatorów. Jedyne co trzeba zrobić to naprawić przejście elektryczne kabli przy pięcie masztu. Izolacje się rozsypały z powodu operacji słonecznej (starość), pozwoli to na uruchomienie lampy trójsektorowej na topie masztu, anteny radiostacji, wskaźnika wiatrowego, oświetlenia pokładu.
Trzeba zamontować radiostację w miejsce starej która utraciła homologację – nowa jest na jachcie
Jacht poza latarnią trójsektorową ma drugie światła nawigacyjne ma koszu dziobowym i rufowym
Jacht ma dwa akumulatory, rozruchowy w kokpicie (wymieniony na nowy w 2021 roku) i nawigacyjny w forpiku pod koją. Przy silniku jest zamontowany układ który w czasie pracy silnika ładuje ten mniej naładowany akumulator
Na nadbudówce jest zamontowane małe ogniwo słoneczne, świetna sprawa bo w czasie dłuższego postoju nie pozwala na rozładowanie akumulatorów
Wodna – odłączona, w forpiku jest elastyczny zbiornik na wodę połączony z umywalką w forpiku i kranem w pentrze. Ponieważ pływaliśmy po Bałtyku żeglugą kabotażową z noclegami w marinach to uznaliśmy że jest bez sensu pobieranie wody ze zbiornika (niewiadomej jakości) gdy można w portach kupować wodę stołową w 5 litrowych pojemnikach według potrzeb.
Gazowa – sprawna, nie używana. Kuchenka wymieniona w ramach przeglądu ale, nie gotowaliśmy a więc odłączyłem ją. Nasz tryb żeglugi to: rano kawa z czajnika elektrycznego a popołudniu po przypłynięciu do portu wizyta w pobliskiej knajpie.
Sanitarna – toaleta chemiczna Porta Potti

Nawigacyjne
Dwa kompasy: sterowy Plastimo, zasadniczy Plath
Radar Koden 30
GPS Garmin 210 (stara generacja, warto wymienić)
Echosonda NASA z wskaźnikiem w kokpicie i druga echosonda Seafarer w kabinie
Log NASA
Wskaźnik wiatrowy NASA (trzeba poprawić przejścia kablowe w stopie masztu)
Autopilot Autoheln 2000
Tratwa ratunkowa Eurovinyl (bez atestu)


Inne
Czyli inne szpeje: kable, liny, kubki, wiadra, czajniki, odbijacze i mnóstwo rzeczy potrzebnych i zbędnych

Przyczepa podłodziowa

Staruszka, sprawna, służy jako łoże na czas postoju zimowego. Jeśli by miała by jeździć po drogach publicznych, wymaga przeglądu i poprawy instalacji elektrycznej

Załączniki:
Screenshot_2022-01-25-01-54-27-325_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_2022-01-25-01-54-27-325_com.facebook.katana.jpg [ 612.43 KiB | Przeglądane 2884 razy ]

Autor:  cors [ 25 sty 2022, o 07:26 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Wojciech napisał(a):
świerć tony


Ćwierć, Wojciechu czyli Quarter Ton.

Wojciech napisał(a):
Maszt duralowy (Ian Proctor)


Skąd bierzesz takie bzdury. Z dokumentacji A.S.?

Autor:  M@rek [ 25 sty 2022, o 10:43 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

To byla konstrukcja QT . Prototyp zbudowany w szczecinskiej jachtowce z plaskim pokladem nosil nazwe "Amigo". Reszta to bajki :)
Budowany "seryjnie" przez maszoperie na Pogoni w Szczecinie w wersji turystycznej.

Autor:  rafg28 [ 25 sty 2022, o 11:21 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

cors napisał(a):
Wojciech napisał(a):
świerć tony


Ćwierć, Wojciechu czyli Quarter Ton.

Wojciech napisał(a):
Maszt duralowy (Ian Proctor)


Skąd bierzesz takie bzdury. Z dokumentacji A.S.?
'

Raczej przykleił tu ogłoszenie które się pojawiło na FB.

Autor:  Wojciech [ 25 sty 2022, o 13:15 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

cors napisał(a):
Skąd bierzesz takie bzdury. Z dokumentacji A.S.?

Ktoś też myślał, że się zna i napisał to ogłoszenie na facebooku
https://www.facebook.com/groups/yachtma ... 0130735603

Autor:  M@rek [ 25 sty 2022, o 15:51 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Nie napisano kto i gdzie ten egzemplaz budowal. Byly co najmniej 2 kpl form jeden w Szczecinie, drugi w Swinoujsciu. Kewlar w 79 r w Polsce byl bardzo egzotycznym materialem.

Autor:  Wojciech [ 25 sty 2022, o 18:47 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Marek

Szczecińska Stocznia Jachtowa 1979

Załączniki:
Screenshot_2022-01-25-18-45-59-480_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_2022-01-25-18-45-59-480_com.facebook.katana.jpg [ 408.37 KiB | Przeglądane 2732 razy ]

Autor:  Rycho21 [ 26 sty 2022, o 00:30 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Cytuj:
Nie napisano kto i gdzie ten egzemplaz budowal. Byly co najmniej 2 kpl form jeden w Szczecinie, drugi w Swinoujsciu. Kewlar w 79 r w Polsce byl bardzo egzotycznym materialem.


Jacht Halikowka budowany byl w Stoczni im. L. Teligi i napewno nie byl laminowany z wzmocnieniem kevlarowym . Tkanine ta uzywano wowczas tylko do kadlubow jachtow Spaniel 2 , Cetus i Nike 2 .
W tamtym czasie nie bylo problemu z plywajacymi kontenerami ,a kevlar stosowano dla obnizenie wagi jednostek regatowych .

Wedlug mojej wiedzy byla tylko jedna forma jachtu Scorpius ( kadlub i poklad) z ktorej odformowano 4 kpl. kadlubow w Pogoni a, nastepnie kilka w Swinoujsciu .

Autor:  Kurczak [ 26 sty 2022, o 07:17 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Rycho21 napisał(a):
z ktorej odformowano 4 kpl. kadlubow w Pogoni a, nastepnie kilka w Swinoujsciu .


Coś mało tego, po Gople pływały lub pływają dwa Scorpiusy, jeden czas czas temu by na sprzedaż, kolejny pływał po Zalewie Wiślanym i też był na sprzedaż, jeszcze jeden po Adriatyku do tego Halikówka.

Autor:  M@rek [ 26 sty 2022, o 10:10 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Rysiu, jak sie domyslam to Ty czyli Rysiek K. :). Na "Pogoni" sam mialem sobie lodke budowac ale poprzednicy sie spozniali z robota i nie zdazylem przed regsem. Wydaje mi sie ze Zielinski w Swinoujsciu mial swoj kpl. form. U nas aktualnie kilka Scorpiusow w roznych wersjach plywa wiec musialo powstac najmniej kilkanascie.

Autor:  Mir [ 29 sty 2022, o 14:47 ]
Tytuł:  Re: S/y Halikówka

Scorpius pokazany był na Wystawie Morskich Jachtów MTP na Jez. Kierskim w 1978 r.
Producent: Stocznia Jachtowa im. L. Teligi w Szczecinie:
Załącznik:
Scorpius.jpg
Scorpius.jpg [ 323.49 KiB | Przeglądane 2475 razy ]

Później (lata 90-te) był produkowany w Janmorze:
http://yachtingtime.com/jacht_szczegoly ... ORPIUS%20T
http://www.jacht-market.com.pl/adv/show ... /6629.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/