Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 18:50




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sty 2021, o 00:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
Czytam w konwencji o morzu pelnym takie zdanie -

"2. Statek uprawiający żeglugę pod banderami dwóch lub więcej Państw, których używa według swego uznania, nie może w stosunku do Państwa trzeciego powołać się na żadną z tych przynależności państwowych i może zostać zrównany ze statkiem nie posiadającym przynależności państwowej."

Czy jest w ogole taka mozliwosc, zeby zarejstrowac statek/lodke w dwoch krajach jednoczesnie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 10:01 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Technicznie nie widzę przeszkód. Mogę sobie wyobrazić wiele wariantów, które otworzą bramkę do fizycznego dokonania takiej rejestracji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 10:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
baart napisał(a):
Czy jest w ogole taka mozliwosc, zeby zarejstrowac statek/lodke w dwoch krajach jednoczesnie?


Znając zarówno polski jak i szwedzki system rejestracji jachtów osobiście nie widzę przeszkód natury - nazwijmy to technicznej - aby takie rejestracje zdublowane wykonać.

Nie ma jednolitego systemu rejestracyjnego - nie ma poziomej bieżącej wymiany informacji pomiędzy obydwoma organami rejestracyjnymi - więc to się da zrobić.

Ale jakie prawne skutki tego poniesiesz z tego wynikające to jest inne story jakby sprawa wyszła na jaw.

Bo już zdaje się, że w naszym systemie Reja24 masz pytanie o to, czy jednostka nie jest zarejestrowana w innym rejestrze.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 12:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
Rozumiem, dzieki za wyjasnienie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 13:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
baart napisał(a):
Czy jest w ogole taka mozliwosc, zeby zarejstrowac statek/lodke w dwoch krajach jednoczesnie?

Oczywiście, że można zarejestrować statek w wielu krajach ale nie można - tak jak jest to ujęte w Konwencji - uprawiać żeglugi zmieniając banderę nie zmieniając właściciela lub rejestru.

Powodem chęci zmiany bandery może być na przykład opłata za usługi portowe. Dla swoich taniej, dla obcokrajowcow drożej. Na początku XX wieku stosowano "myk z banderą" w żegludze po La Plata. Statki z Urugwaju i z Argentyny zmieniały bandery w zależności po której stronie rzeki byli.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 15:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5395
baart napisał(a):
Rozumiem, dzieki za wyjasnienie.
Nie dziękuj, bo to było dość kiepskie wyjaśnienie. Twój cytat pochodzi z Konwencji z Montago Bay. Ona miała wejść w życie (i weszła), kiedy ratyfikują ją państwa, mające w sumie (bodaj) 75 procent tonażu światowego.
Później inne państwa też ją podpisywały i w tej chwili jest ona ratyfikowana przez 168 państw, co znaczy, że około 30 państw nie podpisało jej. Piszę "około", bo są bardzo różne interpretacje definicji określenia "państwo".
W państwach mniej więcej cywilizowanych nie uzyskasz wpisu do rejestru okrętowego bez przedstawienia w organie rejestrującym (w naszym przypadku w Izbie Morskiej) zaświadczenia o wykreśleniu statku z poprzedniego rejestru.
bury_kocur napisał(a):
Znając zarówno polski jak i szwedzki system rejestracji jachtów osobiście nie widzę przeszkód natury - nazwijmy to technicznej - aby takie rejestracje zdublowane wykonać.
Być może jest tak z "moczydupkami" typu pleasure boats. Ze statkami już nie. Swego czasu siedzieliśmy z Magdą Noworolską w naszej ambasadzie w Sztokholmie parę godzin, pijąc kolejne kawy i czekaliśmy, aż poprzedni armator dostarczy ekstrasznelcugiem (znaczy - taksówką) zaświadczenie o wykreśleniu "Najadena" z rejestru szwedzkiego. Bez tego konsul nie mógł wystawić tymczasowego certyfikatu dla "Kapitana Borchardta".
A że - jak wiadomo - życie jest bogatsze, niż jakiekolwiek przepisy, bywa i tak, jak opisałem to swego czasu u Kulińskiego:
http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=946&page=45
Miałem tylko raz pewien kłopot na St. Martin. Tam trafiła już "nowoczesność w polu i zagrodzie ", to znaczy papiery wypełniało się komputerowo. Kiedy doszedłem do rubryki "Numer certyfikatu" wpisałem "No number". Komputer mi na to, że muszę wpisać numer i nie chce mnie puścić do dalszych rubryk. No to wpisałem "Doesn't exist", a komputer swoje. Pytam więc policjanta, co w tej ciężkiej sytuacji zrobić z tym durnym ordinateurem
Policjant na to:
- Po prostu wpisz numer.
- Ale ja nie mam numeru.
- Dlaczego?
- Bo nie mam w ogóle certyfikatu.
- To niemożliwe.
- Możliwe - pokazałem mu zaświadczenie od "Ministry of Transport".
- Hm - zamyślił się policjant. - To wpisz 1111.
Wpisałem 1111 i francuski ordinateur (po polsku komputer) tym się zadowolił.
A w krajach "mniej cywilizowanych", żeby uzyskać ich certyfikat, musisz wypełnić wniosek i - oczywiście - zapłacić.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 18:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
Dziekuje. Rozumiem teraz troche bardziej ;) ale nie rozumiem jednak tego -

Maar napisał(a):
Oczywiście, że można zarejestrować statek w wielu krajach ale nie można - tak jak jest to ujęte w Konwencji - uprawiać żeglugi zmieniając banderę nie zmieniając właściciela lub rejestru.


To znaczy, ze jak zarejestruje w dwoch krajach, to pod ktora bandera mam plywac, zeby nie uznano mnie za bezpanstwowca zgodnie z cytowanym paragrafem?

Druga rzecz, jak to sie przeklada na taka sytuacje (jezeli w ogole) - przykladowo mam lodke zarejestrowana w UK i tutejsze uprawnienia. Lodka podlegac bedzie jak rozumiem pod prawo brytyjskie. Moge nia plywac w miare gdzie chce, co najwyzej musze wody danego kraju opuscic raz na jakis czas. Jezeli przeplyne nia dajmy na to do Polski i przerejestruje do polskiego rejestru, to juz nie moge nia plywac w oparciu o angielskie uprawnienia, tylko chyba musze miec polskie? I tak chyba w innych krajach rowniez? ale jednoczesnie z brytyjskim ICC moge wyczarterowac lodke pod obca (np. polska) bandera. To o co tu chodzi? Czy moze cos mieszam?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

I rozumiem, ze jeszcze moga tu sie kwestie VAT zaplatac przy zmianie rejestru na unijny ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 18:52 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
baart napisał(a):
...przerejestruje do polskiego rejestru, to juz nie moge nia plywac w oparciu o angielskie uprawnienia, tylko chyba musze miec polskie?...

Zasadniczo tak jest. Podpadasz pod polskie prawo (prawo bandery). Jakąś furtką jest art.37a pkt.6:
Osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień potwierdzonych stosownym dokumentem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 19:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
baart napisał(a):
Dziekuje. Rozumiem teraz troche bardziej ale nie rozumiem jednak tego -
Maar napisał(a):
Oczywiście, że można zarejestrować statek w wielu krajach ale nie można - tak jak jest to ujęte w Konwencji - uprawiać żeglugi zmieniając banderę nie zmieniając właściciela lub rejestru.

To znaczy, ze jak zarejestruje w dwoch krajach, to pod ktora bandera mam plywac,
Pod tą, która wydała "Official Number" (nie mylić z numerem IMO).

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 19:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
Czyli tylko jeden kraj nada "official number ? " Bo jak czytam to jest "A number issued by a flag state when a ship enters its register" czy w kazdym kraju bylby inny?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

adzik napisał(a):
Jakąś furtką jest art.37a pkt.6
Wlasnie to tez probuje zrozumiec czy ta furtka dziala zarowno przy czarterze jak i przy plywaniu wlasna lodka ? Teoretycznie powinna, ale jak wiadomo w polskim prawie roznie bywa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 20:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
baart napisał(a):
Wlasnie to tez probuje zrozumiec czy ta furtka dziala zarowno przy czarterze jak i przy plywaniu wlasna lodka ?


Słuchaj - napisz co chcesz się tak naprawdę dowiedzieć i do czego Ci ta wiedza to bedzie prościej niż opisywać wszelkie "myki" i prawne zakrętasy...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 sty 2021, o 20:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2019, o 17:41
Posty: 220
Lokalizacja: Bournemouth,UK
Podziękował : 114
Otrzymał podziękowań: 52
Uprawnienia żeglarskie: zj, rya icc
bury_kocur napisał(a):
napisz co chcesz się tak naprawdę dowiedzieć


w sumie racja, choc tu pytania troche sie same pojawiaja jak sie dowiaduje kolejnych rzeczy...chodzi o to, ze znalazlem sie poza Unia od 01.01. i probuje zrozumiec jak to wplynie na sytuacje gdybym jednak przeniosl sie do jursdykcji unijnej z lodka, ktora mam tutaj, zeby sie nie wkopac w jakas bezsensowna sytuacje, czy to jezeli chodzi o uprawnienia, czy podatki, czy rejestracje i bandere. Jak zaczalem patrzec w przepisy to zamiast sie czegos dowiedziec to raczej sie tylko pogubilem stad tyle pytan wczesniej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 20:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Zbieraj napisał(a):
Być może jest tak z "moczydupkami" typu pleasure boats.
Znam co najmniej 2 takie przypadki: jacht 23 m i jacht 14 m.

Ale najlepszy był jacht 14 m, który miał dwie rejestracje w PZŻ - 2 właścicieli, 2 nazwy i 2 porty macierzyste. Oczywiście na obie rejestracje były również KB.

:rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 21:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Stara Zientara napisał(a):
Ale najlepszy był jacht 14 m, który miał dwie rejestracje w PZŻ - 2 właścicieli, 2 nazwy i 2 porty macierzyste. Oczywiście na obie rejestracje były również KB.


Ja znam natomiast przypadek istnienia jachtu widma.

Tzn. był sobie "jacht", na który wystawione były wszelkie możliwe papiery - rejestracja, dokumenty budowy pod nadzorem, orzeczenie o zakończeniu budowy, WWRJ-ki itd, przeglądy, inspekcje itd, itd...

Jednego tylko nie było - nie było fizycznie tego jachtu.

Także przypadek powyższy Wojtku nie jest jedynym "dziwnym" ... :-P

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 sty 2021, o 01:13 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
Skoro łódka może mieć dwóch kapitanów, to chyba tym samym torem idąc może mieć dwie bandery??

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 sty 2021, o 10:40 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Seba napisał(a):
Skoro łódka może mieć dwóch kapitanów, to chyba tym samym torem idąc może mieć dwie bandery??


To nie jest rozumowanie prawnicze. To że człowiek może mieć dwa obywatelstwa, nie znaczy, że może mieć dwie płcie :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 sty 2021, o 15:55 
*** Ban ***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2012, o 00:32
Posty: 2084
Lokalizacja: gdzie zawieje :-)
Podziękował : 455
Otrzymał podziękowań: 766
Uprawnienia żeglarskie: mam
B199 napisał(a):
Seba napisał(a):
Skoro łódka może mieć dwóch kapitanów, to chyba tym samym torem idąc może mieć dwie bandery??


To nie jest rozumowanie prawnicze. To że człowiek może mieć dwa obywatelstwa, nie znaczy, że może mieć dwie płcie :lol:
czytasz ze zrozumieniem?

_________________
Seba

"Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien. Albert Einstein


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 sty 2021, o 16:09 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Widzę, że masz jakieś problemy, więc Cię z nimi zostawię.



Za ten post autor B199 otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 sty 2021, o 18:27 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
B199 napisał(a):
To nie jest rozumowanie prawnicze. To że człowiek może mieć dwa obywatelstwa, nie znaczy, że może mieć dwie płcie


Oj. Twoje akcje po takim tekście lecą w dół na forumie. Wychodzi z Ciebie ***ior.

A tak bez żartów, medycyna takie przypadki zna, vide hermafrodytyzm.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2021, o 18:11 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
baart napisał(a):
...zeby sie nie wkopac w jakas bezsensowna sytuacje, czy to jezeli chodzi o uprawnienia, czy podatki...

Uprawnienia to pikuś, przez Brexit trzeba będzie pomyśleć o żółtej fladze sygnałowej Q :-(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2021, o 21:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
adzik napisał(a):
Uprawnienia to pikuś, przez Brexit trzeba będzie pomyśleć o żółtej fladze sygnałowej Q
Czemu przez Brexit?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 6 sty 2021, o 22:38 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
https://www.gov.uk/government/publicati ... rom-the-uk



Za ten post autor adzik otrzymał podziękowania - 2: Andrzej Kolod, baart
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL