Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 sie 2021, o 11:22 

Dołączył(a): 18 sie 2021, o 11:11
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Dzień dobry, jako że to mój pierwszy post na forum, chciałbym się z Wami przywitać.

Sprawa jest prosta i trudna za razem. Mam zamiar kupić jacht będący pod banderą jednego z krajów UE, najprawdopodobniej z Chorwacji od chorwackiej firmy. Najczęściej status takiego jachtu to 'vat not paid'. Jacht zostanie zakupiony na firmę polską z celem prowadzenia na nim działalności żeglarskiej, najpewniej na razie w Chorwacji.

Oczywiście, wiem, że prowadzenie działalności w Chorwacji wiąże się z założeniem tam firmy. Zastanawiam się nad tym, jak dobrze przeprowadzić operację tak, aby inwestycja w ten jacht dała też osłonę podatkową.

Z tego, co już się zorientowałem, w momencie gdy nie dochodzi do dostarczenia jachtu na terytorium Polski, nie działa zasada WNT. Słyszałem jednak inną opinię także - że w momencie zarejstrowania jachtu pod polską banderą staje się on terytorium Polski, w związku z tym, następuje WNT. Nie wiem, na ile jest to prawda.

Zwracam się z prośbą o pomoc, jakkolwiek wiem, że to forum żeglarskie, a nie księgowe. Z pewnością wielu z Was przerabiało podobne sytuacje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2021, o 23:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kamil_ napisał(a):
Zastanawiam się nad tym, jak dobrze przeprowadzić operację tak, aby inwestycja w ten jacht dała też osłonę podatkową.


Ale masz świadomość, że kiedyś - przy wycofywaniu z majątku firmy obecnie zakupionego środka trwałego - będziesz musiał odprowadzić od jego wartości VAT (+podatek od podstawy), przy czym podstawą wówczas wówczas wyceny danego środka trwałego - w momencie jego wycofywania z majątku firmy - nie będzie wartość księgowa a rynkowa ?

Nie pytam o sens takiego zakupu - czasami przynoszącemu przez lata stałe straty, bo to jest jasne i to akurat rozumiem - przez te kilka lat da się wrzucać w koszty firmy wszelkie zakupy uprawdopodobniające potrzebę ich wykonania ze względu na koszty utrzymania danego środka trwałego...

Nawet te nie mające z danym środkiem trwałym nic wspólnego - to się nazywa "Kreatywna Księgowość" :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 sie 2021, o 23:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
bury_kocur napisał(a):
Nawet te nie mające z danym środkiem trwałym nic wspólnego - to się nazywa "Kreatywna Księgowość" :rotfl:


PS - za długo prowadzę w tym pięknym kraju swój byznes, abym takich prostych zależności jak powyższej nie qmał ... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ech ...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 04:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:38
Posty: 1272
Podziękował : 604
Otrzymał podziękowań: 559
Uprawnienia żeglarskie: takie tam
bury_kocur napisał(a):
PS - za długo prowadzę w tym pięknym kraju swój byznes, abym takich prostych zależności jak powyższej nie qmał ...


Znajomy dwa lata temu likwidował firmę. Zajmował się obróbką skrawaniem, więc trochę maszyn zgromadził. Było tego coś koło czterdziestu. Wszystkie mocno leciwe, choć w doskonałym stanie. Bał się czy w związku z tym będzie musiał od nich odprowadzić VAT i jakieś inne podatki. Był w tej sprawie w US i okazało się że nie. Maszyny się zamortyzowały, może z nimi zrobić co chce.

Może więc nie jest tak źle jak to przedstawiasz?

_________________
Wiosna



Za ten post autor taka_jedna otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 05:33 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bury_kocur napisał(a):
bury_kocur napisał(a):
Nawet te nie mające z danym środkiem trwałym nic wspólnego - to się nazywa "Kreatywna Księgowość" :rotfl:


PS - za długo prowadzę w tym pięknym kraju swój byznes, abym takich prostych zależności jak powyższej nie qmał ... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ech ...


I
Mam wrażenie graniczące z pewnością, że autor wątku pytał o nasze doświadczenie nieco w innym aspekcie niż "rozkmina" potencjału kreatywnej księgowości.

Aha: takie rzeczy o jakich piszesz nie są żadną kreatywną księgowością. To banalne i prymitywne księgowanie kosztów, bez żadnej kreatywności. Prosta podstawowa czynność.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 06:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
taka_jedna napisał(a):
Był w tej sprawie w US i okazało się że nie. Maszyny się zamortyzowały, może z nimi zrobić co chce.

Może więc nie jest tak źle jak to przedstawiasz?


Ma to na piśmie, że tak mógł ?

Pytam, bo onegdaj jedna firmę likwidowałem i otrzymałem wówczas z US informację o konieczności odprowadzenia ze sprzedwanych środków trwałym zarówno VAT-u jak i dochodowego.

I nie pamiętam, aby fakt zamortyzowania księgowego miał z tym cokolwiek wspólnego.

Najlepiej w takim przypadku wystąpić z zapytaniem indywidualnym - otrzymujesz wówczas z Izby Skarbowej odpowiedź, która jest ponoć wiążąca dla Twego US.

I tak obecnie radzę każdemu, kto ma jakiś problem tego typu.

plitkin napisał(a):
takie rzeczy o jakich piszesz nie są żadną kreatywną księgowością. To banalne i prymitywne księgowanie kosztów, bez żadnej kreatywności. Prosta podstawowa czynność.


To jest kwestia mocno umowna Wiktorze co nazywamy kreatywną księgowością - ale jak tak twierdzisz to przyznaję Ci rację :D

Jaki jest sens spierać się tak z rana ? :-P

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 07:01 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
bury_kocur napisał(a):
Jaki jest sens spierać się tak z rana ?


Pełna zgoda, te wpisy są zupełnie zbędne. ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 07:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
bury_kocur napisał(a):
(...)

Jaki jest sens spierać się tak z rana ? :-P


coby się obudzić? :-P

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 08:35 

Dołączył(a): 18 sie 2021, o 11:11
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Cytuj:
Nie pytam o sens takiego zakupu - czasami przynoszącemu przez lata stałe straty, bo to jest jasne i to akurat rozumiem - przez te kilka lat da się wrzucać w koszty firmy wszelkie zakupy uprawdopodobniające potrzebę ich wykonania ze względu na koszty utrzymania danego środka trwałego...

Nawet te nie mające z danym środkiem trwałym nic wspólnego - to się nazywa "Kreatywna Księgowość" :rotfl:


Wydawało mi się, że dość jasno dałem do zrozumienia, że zakup jest w profilu firmy - nie sprzedajemy ogórków, ani nie zajmujemy się obróbką skrawaniem.

plitkin napisał(a):
bury_kocur napisał(a):
bury_kocur napisał(a):
Nawet te nie mające z danym środkiem trwałym nic wspólnego - to się nazywa "Kreatywna Księgowość" :rotfl:


PS - za długo prowadzę w tym pięknym kraju swój byznes, abym takich prostych zależności jak powyższej nie qmał ... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Ech ...


I
Mam wrażenie graniczące z pewnością, że autor wątku pytał o nasze doświadczenie nieco w innym aspekcie niż "rozkmina" potencjału kreatywnej księgowości.

Aha: takie rzeczy o jakich piszesz nie są żadną kreatywną księgowością. To banalne i prymitywne księgowanie kosztów, bez żadnej kreatywności. Prosta podstawowa czynność.


Plitkin ma rację - pytałem w zupełnie innym aspekcie. Pytanie powstało, dlatego że chciałbym transakcje przeprowadzić zgodnie z prawem. Kreatywna księgowość nie ma nic do rzeczy. Nie jest to zakup do celów reprezentacyjnych...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 lis 2010, o 21:36
Posty: 2768
Lokalizacja: Napływowy Góral Świętokrzyski
Podziękował : 88
Otrzymał podziękowań: 721
Uprawnienia żeglarskie: byle jaki jachtowy sternik morski
Może to Ci więcej pomoże: https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-u ... -185111190. Pamiętaj tylko, że Polska to nie USA i każdy US może mieć zupełnie inne zdanie. :-P

_________________
Pozdrawiam
Sławek
-----------------
http://www.waligorski.art/liryka.php?litera=b&nazwa=22
"Najważniejsze, że ocean jest duży, a Ameryka dokładnie w poprzek - nie da się nie trafić."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 sie 2021, o 22:18 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Jak przemyślisz dokładnie, z czym masz wątpliwości (VAT, amortyzacja, itp.), a następnie, na podstawie przepisów prawa, sformułujesz swoje stanowisko wobec tych wątpliwości, to możesz wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację indywidualną. Dyrektor KIS odniesie się do Twojego stanowiska i Twoich pytań, stwierdzając, że Twoje rozumowanie jest prawidłowe lub nieprawidłowe (wówczas wyjaśni, jak jego zdaniem należy stosować przepisy prawa podatkowego).

Ile taka inwestycja jest warta? 40 zł za opis każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Jeśli we wniosku przedstawisz wiele stanów faktycznych albo zdarzeń przyszłych, zapłacisz za opis każdego z nich.

Cytuj:
Jeśli w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej urząd skarbowy albo urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji podatkowej, do której się stosujesz, nie będziesz ponosić negatywnych konsekwencji. Urząd skarbowy albo urząd celno-skarbowy może stwierdzić błędy w tym, w jaki sposób stosujesz przepisy prawa podatkowego. Jednak:

jeśli dostaniesz interpretację przed zdarzeniem, które miało skutki podatkowe, a w trakcie kontroli podatkowej urząd skarbowy albo w trakcie kontroli celno-skarbowej urząd celno-skarbowy nie uwzględni interpretacji, którą stosujesz, wtedy:
jeśli urząd stwierdzi konieczność zapłaty wyższego podatku niż dotychczas – nie zapłacisz różnicy podatku,
nie zapłacisz odsetek za zwłokę,
nie zostanie wszczęte przeciwko tobie postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe – nie poniesiesz żadnych konsekwencji z ustawy karnej skarbowej


Może warto.

https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-poda ... dywidualna


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 sie 2021, o 00:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:38
Posty: 1272
Podziękował : 604
Otrzymał podziękowań: 559
Uprawnienia żeglarskie: takie tam
bury_kocur napisał(a):
Ma to na piśmie, że tak mógł ?


Tego nie wiem, ale firmę zlikwidował. Część maszyn sprzedał, inne pewnie pójdą na złom, bo chce wyburzyć budynki, które wciąż generują potężne koszty.

bury_kocur napisał(a):
jedna firmę likwidowałem i otrzymałem wówczas z US informację o konieczności odprowadzenia ze sprzedawanych środków trwałym zarówno VAT-u jak i dochodowego.

I nie pamiętam, aby fakt zamortyzowania księgowego miał z tym cokolwiek wspólnego.

A jeśli zamortyzowaną i wyeksploatowaną maszynę sprzedasz komuś za symboliczną złotówkę, jak się czasami zdarza, bo zmieniłeś profil działalności, bo zmienił się rynek i skończyło zapotrzebowanie na jakąś usługę, itp, itd, to jaką kwotę (VAT + dochodowy) od tej transakcji będziesz musiał odprowadzić?

_________________
Wiosna


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 05:50 

Dołączył(a): 18 paź 2021, o 05:47
Posty: 3
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: st morski
Dzień dobry, pozwolę sobie dołączyć się do wątku bo dokładnie z bardzo podobnym pytanie planowałem się zwrócic do kolegów. Tylko ja bym je rozszerzył na temat pozaunijny. Czy na jachy sprowadzane z poza UE (np. USA) dodatkowo mamy cło i akcyze?
I jak to w sumie jest - co jest kluczowmy elementem w tej układance - bandera czy narodowość właściciela? Czy chińczyk rejestrujący jacht pod polska bandera musi placic polski VAT? A Polak rejestrujący jach na wyspach dziewiczych?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 11:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Narodowość.
Obywatel kraju spoza Unii może dokonać tzw Temporary Admission na okres do 18 miesięcy. Wszystkie daniny od obywatela Unii są wymagalne natychmiast…

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: domator4x4
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 14:00 

Dołączył(a): 18 paź 2021, o 05:47
Posty: 3
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: st morski
@Moniia
Temporary Admission to procedura celna zalatwiana z US/Celnym czy procedura PZŻ zwiazania z rejestracja/bandera?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 14:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
domator4x4 napisał(a):
@Moniia
Temporary Admission to procedura celna zalatwiana z US/Celnym czy procedura PZŻ zwiazania z rejestracja/bandera?


To procedura, pozwalająca komuś kto nie jest obywatelem kraju Unii wprowadzić towar lub pojazd na obszar celny Unii bez płacenia VAT, cła etc. https://ec.europa.eu/taxation_customs/system/files/2018-04/rules_for_private_boats-faq_en.pdf

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowanie od: domator4x4
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 15:00 

Dołączył(a): 18 paź 2021, o 05:47
Posty: 3
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: st morski
BARDZO dziekuje! To cenna informacja. A na jachty mamy w PL cło/akcyze?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2021, o 15:57 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Mamy cło i VAT.

Jakie pytanie, taka odpowiedź ;)



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowanie od: domator4x4
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL