Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 mar 2024, o 09:04




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 mar 2023, o 12:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Wyobraź sobie Wojtek Bartoszyński, że na łowiskach wędkarskich stanowisk wędkarskich na brzegu jest wyznaczonych 10 na każde 100 metrów. Jeżeli łódek zanętowych wędkarskich było by adekwatnie tyle ile jest stanowisk wędkarskich, to jakie przepisy miały by regulować żeglugę modeli pływających zwanych łódkami do wywozu zanęty/przynęty wędkarskiej, w jaki sposób następowała by właściwa żegluga modelu względem innych użytkowników w tym żeglarzy na odległości poza zasięgiem wzroku- bardzo często łowisko oddalone jest po 500, 800 m i dalej- obsługującego model, jak dochodzić odszkodowań gdy w napęd wkręcisz plecionkę lub żyłkę wędkarską , która wkręcając się na śrubę napędową może uszkodzić przekładnie silnika?
Zgroza, niedopatrzenie, "luka prawna"!!! Trzeba to koniecznie uregulować!!! Jak pod sklepem ludzie chodzą w tłoku, i jak jeden człowiek zakupową torbą podrze drugiemu rajstopy?? Trzeba ustalić zasady pierwszeństwa! I identyfikacji, bo jak dochodzić odszkodowania za dziurawe rajtki? :mrgreen: Najlepiej zakazać. I siatek i rajstop. :rotfl:

A nie wystarczy: "Kto uczynił drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia"?

PS. Pływanie "poza zasięg wzroku" uniemożliwia skuteczne "kierowanie" jednostką.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 12:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zaczynam się zastanawiać czy miska bez napędu to inny obiekt pływający, czy już mały statek oraz czy wędkarska łódka zanętowa, która utraciła zasięg z operatorem na brzegu, to statek nie odpowiadający za swoje ruchu :roll: :rotfl:
Ja wysiadam.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 14:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Zaczynam się zastanawiać czy miska bez napędu to inny obiekt pływający, czy już mały statek oraz czy wędkarska łódka zanętowa, która utraciła zasięg z operatorem na brzegu, to statek nie odpowiadający za swoje ruchu

Sprawdź więc definicje...
Jeżeli jest "statkiem" (definicja już była przytoczona) będzie też i "małym statkiem" zapewne, chyba że masz na myśli michę ponad 7,5 metrową... EDIT: ponad 20-metrową
"obiekt pływający" - zapewne nie, chyba że używasz do: celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych, warsztatowych, jako przystań, zakład kąpielowy albo dok (§ 1.01. f - przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych)
"statek nie odpowiadający za swoje ruchu" - to termin dotyczący wód morskich (MPZZM). Na wodach śródlądowych prawo mówi o "statku w drodze, który utracił zdolność manewrową" (§ 3.18.) Nie ma wprawdzie definicji, ale wydaje mi się zbędna - nazwa oddaje dokładnie stan statku. Jeżeli statek nie może manewrować (w wyniku "utraty zasięgu") to - moim zdaniem - takim właśnie jest.
Wojciech napisał(a):
Ja wysiadam.
Wojtku, gniewasz się na mnie / masz pretensje, że przepisy nie są zgodne z Twoimi wyobrażeniami / oczekiwaniami? To nie moja wina, że prawodawca nie wykluczył np. statków krótszych niż metr czy dwa, albo nie zakazał zdalnego sterowania, czy nie wymaga obecności kierującego na statku, albo nie określił nośności minimalnej czy nie zastosował innego rozwiązania. Też uważam to za niezbyt mądre, ale nie ma to żadnego znaczenia - dura lex sed lex. Dopóki przepis nie zostanie zmieniony definicja statku obejmuje także "łódki zanętowe".

Dla rozluźnienia: Wiesz, że w świetle prawa można w Polsce być pełnoletnim nie mając 18 lat? Też to ludzi dziwi i "nie zgadzają się"...

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Ostatnio edytowano 30 mar 2023, o 16:11 przez Wojtek Bartoszyński, łącznie edytowano 1 raz
poprawka omyłki: małe statki < 20 m


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 15:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Absolutnie nie gniewam się. Luzik :)
Jak również nie ja pisałem regulaminy PZW, więc nie mam powodów do obrażania się.
To nie ja klasyfikuje model, zabawkę wędkarską do kategorii małych statków, i nie ja składałem "petycje w sprawie zakazu używania środków pływających i łódek w PZW Opole" https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=21188.0
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Dopóki przepis nie zostanie zmieniony definicja statku obejmuje także "łódki zanętowe".

Sami wędkarze nazywają łódki zanętowe także modelami RC https://forum.wedkuje.pl/f/wywozenie-zanety/509464 https://splawikigrunt.pl/forum/index.ph ... ety/509464
W handlu występuje pod nazwą łódka zanętowa rc, jak i modele zanętowy rc
np. https://rc.susco.pl/p/591/29760/lodz-rc ... odzie.html

Mały statek na baterie, jak zwał tak zwał. Może być obsługiwany przez wędkarza bez uprawnień motorowodnych z uwagi na wielkość i moc napędu, bez odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia małych statków... bez sensu :rotfl:



Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Pisałem już, że tematu modeli pływających nie zgłębiałem. I nie zamierzam.

Może od tego powinieneś zacząć?!

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 16:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
nie ja pisałem regulaminy PZW
Wojtku, ile razy można powtarzać, że te regulaminy obowiązują jedynie członków PZW? I pokazywać a to Konstytucję, a to Statut PZW na dowód... :cry:

Wojciech napisał(a):
Mały statek na baterie, jak zwał tak zwał. Może być obsługiwany przez wędkarza bez uprawnień motorowodnych z uwagi na wielkość i moc napędu, bez odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia małych statków... bez sensu
Nie bardzo rozumiem... co masz na myśli pisząc "kwalifikacje do prowadzenia małych statków"? Dokument kwalifikacyjny, czy wiedzę / umiejętności?
Ale zdajesz sobie sprawę, że: kajak, rower wodny, wiosłówka, większość jachtów pływających po śródlądziu to "małe statki"? I większość może być prowadzona bez potrzeby posiadania jakichkolwiek "dokumentów kwalifikacyjnych" (mechaniczne do 10 lub 75 kW, pozostałe do 7,5 m)? Ale oczywiście konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności (art. 37a ust. 1)

Mam wrażenie, że zakładasz (mylnie), że jak coś jest małym statkiem to nie może być jachtem i odwrotnie... ("Mały statek" to przepisy żeglugowe, "jacht" - rejestracja i uprawnienia)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 16:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
nie ja składałem "petycje w sprawie zakazu używania środków pływających i łódek w PZW Opole"
Brzmi ciekawie. Panowie wędkarze uzurpują sobie prawo do ograniczenia Prawa Wodnego:
Prawo Wodne napisał(a):
Rozdział 2.
Powszechne korzystanie z wód.
Art. 33.
1.
Z mocy prawa dozwolone jest każdemu korzystanie z wód śródlądowych powierzchniowych, stanowiących własność Państwa, z wyjątkiem rowów oraz stawów przeznaczonych do hodowli ryb.
2.
Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokojenia potrzeb osobistych i swojego gospodarstwa domowego lub rolnego bez zastosowania urządzeń specjalnych oraz do uprawiania sportów wodnych.

zgaduję, że chcą tego dokonać "regulaminem PZW", czy może "wytycznymi PZW"... :rotfl: No cóż, można chcieć... Można nawet chcieć zmienić Konstytucję "regulaminem PZW"... :evil:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 16:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Wojciech napisał(a):
nie ja pisałem regulaminy PZW
Wojtku, ile razy można powtarzać, że te regulaminy obowiązują jedynie członków PZW? I pokazywać a to Konstytucję, a to Statut PZW na dowód...

Dlatego napisałem, że nie mam żadnych powodów do obrażania się gdyż nie ja pisałem regulaminy PZW. Jeśli Ty kwestionujesz ich zapisy, to tylko Polski Związek Wędkarski powinien się zreflektować po przeczytaniu tego tematu.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Wojciech napisał(a):
Mały statek na baterie, jak zwał tak zwał. Może być obsługiwany przez wędkarza bez uprawnień motorowodnych z uwagi na wielkość i moc napędu, bez odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia małych statków... bez sensu
Nie bardzo rozumiem... co masz na myśli pisząc "kwalifikacje do prowadzenia małych statków"? Dokument kwalifikacyjny, czy wiedzę / umiejętności?
Ale zdajesz sobie sprawę, że: kajak, rower wodny, wiosłówka, większość jachtów pływających po śródlądziu to "małe statki"? I większość może być prowadzona bez potrzeby posiadania jakichkolwiek "dokumentów kwalifikacyjnych" (mechaniczne do 10 lub 75 kW, pozostałe do 7,5 m)? Ale oczywiście konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności (art. 37a ust. 1)

Wojtek kajak, rower wodny, wiosłówka, większość jachtów pływających po śródlądziu, i windsurfing, i SUP to właśnie "małe statki", które prowadzone są przez osoby, które na tych małych statkach się znajdują, nie na brzegu z nadajnikiem cyfrowym rc sterując modelem wędkarskim do wywozu zanęty.


Edit

Wysłałem zapytanie do Ministerstwo Infrastruktury czy wędkarska łódź zanętowa rc może być zaklasyfikowana jako mały statek.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...



Za ten post autor Wojciech otrzymał podziękowanie od: Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Wojtek kajak, rower wodny, wiosłówka, większość jachtów pływających po śródlądziu, i windsurfing, i SUP to właśnie "małe statki", które prowadzone są przez osoby, które na tych małych statkach się znajdują , nie na brzegu z nadajnikiem cyfrowym rc sterując modelem wędkarskim do wywozu zanęty.
Spróbuję jeszcze raz: definicja statku (dla przypomnienia):
Cytuj:
statek – urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:
a) przewozu osób lub rzeczy,
b) pchania lub holowania,
c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,
d) ratowania życia lub mienia,
e) połowu ryb,
f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,
g) uprawiania sportu lub rekreacji,
h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;

Kajak - spełnia? OK
Rower wodny - spełnia? OK
Wiosłówka - spełnia? OK
Windsurfing - spełnia? OK
SUP - spełnia? OK
"model wędkarski do wywozu zanęty" - spełnia?
Jeśli nie: który element definicji pozwala Ci na odrzucenie go? (patrz proszę na ustawową definicję, a nie na swoje "wewnętrzne przekonanie")

Pytanie pomocnicze: Czy nie jest on urządzeniem pływającym o napędzie mechanicznym używanym na śródlądowych drogach wodnych do uprawiania rekreacji?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Wojciech napisał(a):
Wysłałem zapytanie do Ministerstwo Infrastruktury czy wędkarska łódź zanętowa rc może być zaklasyfikowana jako mały statek
Dzięki! Czemu "mały"? I czemu "może być zaklasyfikowana"?
Ja bym zapytał: Czy łódź zanętowa używana do rekreacyjnego połowu ryb jest statkiem w świetle obowiązującego w Polsce prawa (ustawy o żegludze śródlądowej)? :cool:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
On to "statek o napędzie mechanicznym", ty "statek żaglowy", i jeden i drugi to (zapewne) "mały statek". Reszta w przepisach

Odesłałeś kolegę lazy49 do przepisów Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych
Na co szczególnie ma zwrócić uwagę prowadzący wędkarską łódź zanętową sterowaną nadajnikiem rc, czy sklasyfikowany przez Ciebie jako mały statek ma ustępować żaglarzom, czy płynąc na akwenie zasłonięty przez inne jednostki i nie widoczny przez operatora z brzegu ma się zatrzymać, czy ma płynąć ze stałą prędkością prawą stroną szlaku żeglownego i nie ustępować żeglarzom?
Jeżeli operatorem będzie osoba, która nie ma 14 lat, to czy w przypadku złamania przepisów żeglugowych odpowiada jego opiekun?
Jeżeli operatorem będzie wędkarz, który nie ma żadnych kwalifikacji do prowadzenia małych statków, to co go może spotkać gdy nie ustąpi pierwszeństwa na kursie kolizyjnym?
A co w przypadku gdy jacht żaglowy nieposiadający pierwszeństwa wpłynie i zniszczy mały statek, w jaki sposób operator z brzegu z odległości kilkuset metrów będzie dochodził odszkodowania gdy nie będzie w stanie udowodnić winy żeglarzom, którzy mogą uznać że nie widzieli małego statku na szlaku żeglownym?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Wojciech napisał(a):
Wysłałem zapytanie do Ministerstwo Infrastruktury czy wędkarska łódź zanętowa rc może być zaklasyfikowana jako mały statek
Dzięki! Czemu "mały"? I czemu "może być zaklasyfikowana"?
Ja bym zapytał: Czy łódź zanętowa używana do rekreacyjnego połowu ryb jest statkiem w świetle obowiązującego w Polsce prawa (ustawy o żegludze śródlądowej)? :cool:[/quote]


Cytuj:
Zapytanie, do

Ministerstwo Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa

Nawiązując do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0032122072
czy można zaklasyfikować łódź wędkarską zanętową rc np. https://rc.susco.pl/p/591/29760/lodz-rc ... odzie.html jako:
d) mały statek - statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 20 m; do małych statków nie zalicza się, niezależnie od ich wymiarów, statków dopuszczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów, promów oraz statków przystosowanych do prowadzenia zestawów holowanych, pchanych lub sprzężonych, o ile takie zestawy nie składają się z małych statków,

Pozdrawiam
Wojciech Sałata

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 17:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Jeżeli operatorem będzie wędkarz, który nie ma żadnych kwalifikacji do prowadzenia małych statków, to co go może spotkać gdy nie ustąpi pierwszeństwa na kursie kolizyjnym?
Utrata zabawki? :D BPANNMSP
Per analogiam: Gdy kajakarz, który nie ma żadnych kwalifikacji do prowadzenia małych statków, to co go może spotkać gdy nie ustąpi pierwszeństwa na kursie kolizyjnym?

Co do pozostałych pytań - zadaj je MI. Ja nie powoziłem nigdy taka łódką.
Ale jakbym miał to robić - to zapewniłbym sobie możliwość "prowadzenia" (np montując kamerę - jak w dronie, stając na wysokim brzegu, nie pływając tam gdzie mogę utracić kontakt wzrokowy z moim statkiem)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 18:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2019, o 11:31
Posty: 1396
Podziękował : 787
Otrzymał podziękowań: 604
Uprawnienia żeglarskie: beztalencie
A czy przynęta wyrzucona przez wędkarza na żyłce staje się przez chwilę statkiem powietrznym ?


Sent from

_________________
"nigdy nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem" M Twain


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 18:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
piotras napisał(a):
A czy przynęta wyrzucona przez wędkarza na żyłce staje się przez chwilę statkiem powietrznym ?


Sent from

Statek powietrzny na uwięzi :lol:

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 18:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Zapytanie, do

Ministerstwo Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa

Cytuj:
Dzień dobry!

Pytanie moje dotyczy rekreacyjnych lub sportowych modeli statków sterowanych drogą radiową, a także tzw "łódek zanętowych" stosowanych w amatorskim połowie ryb. Stateczki te mogą być sterowane radiowo, lub także wyposażone w jakiś rodzaj "programatora" (wspomagającego się np tzw GPS lub czujnikiem bezwładnościowym np model statku "autonomicznego" https://tech.wp.pl/statek-bez-zalogi-zw ... 034477697a )

Stateczki te są urządzeniem pływającym o napędzie mechanicznym używanym na śródlądowych drogach wodnych do uprawiania rekreacji, tek więc są "statkami", zgodnie z art 5. ust 1 pkt. 1) ppkt. g) ustawy o żegludze śródlądowej.

W konsekwencji więc, zgodnie z rozporządzeniem MI z 28 kwietnia 2003r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych, są statkami wymienionymi w § 1.01. pkt a) - d) statkami o napędzie mechanicznym lub żaglowym oraz małymi statkami. W dalszej konsekwencji obowiązują je regulacje przewidziane tym aktem dla poszczególnych typów statków, dotyczących pierwszeństwa czy pokazywanych znaków i sygnałów.

Zdarzają się w praktyce sytuacje potencjalnie kolizyjne (model żaglówki vs motorówka, łódka zanętowa vs. jacht żaglowy itd). Z przyczyn natury fizycznej pokazywanie przewidzianych przepisami znaków czy świateł może nie być możliwe. Późne zobaczenie małego stateczku może uniemożliwić zastosowanie przepisów rozporządzenia itd, itp.

Jak się wydaje tego typu statki winny mieć specyficzne regulacje w pewnym stopniu analogiczne do regulacji dotyczących dronów w lotnictwie. Czy tego rodzaju prace legislacyjne są planowane?


Dziękuję, pozdrawiam -

Wojciech Bartoszyński,

kpt. jachtowy i motorowodny

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Wojciech
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 18:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
piotras napisał(a):
A czy przynęta wyrzucona przez wędkarza na żyłce staje się przez chwilę statkiem powietrznym ?
Wojciech napisał(a):
Statek powietrzny na uwięzi

Bardzo śmieszne :rotfl: :evil: :rotfl:
Znowu piszecie co wam "w duszy gra"! Use Google, Luke!
Dla leniwych: Nie, nie jest.
Chyba że wędkarz nazywa się "Powietrze" i nie odbił się od podłoża! :rotfl: :roll: :-P
Prawo lotnicze art.2

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2023, o 18:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2019, o 11:31
Posty: 1396
Podziękował : 787
Otrzymał podziękowań: 604
Uprawnienia żeglarskie: beztalencie
Wojciech napisał(a):
piotras napisał(a):
A czy przynęta wyrzucona przez wędkarza na żyłce staje się przez chwilę statkiem powietrznym ?


Sent from

Statek powietrzny na uwięzi :lol:
Czyli sterowany przez pilota ( sternika).


Sent from

_________________
"nigdy nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem" M Twain


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 12:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2019, o 11:31
Posty: 1396
Podziękował : 787
Otrzymał podziękowań: 604
Uprawnienia żeglarskie: beztalencie
Czy taką łódkę obowiązują zasady colreg?


Sent from

_________________
"nigdy nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem" M Twain


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 13:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
piotras napisał(a):
Czy taką łódkę obowiązują zasady colreg?
Cytuj:
Prawidło 1. Zakres stosowania.
a. Niniejsze prawidła stosuje się do wszystkich statków na pełnym morzu i na wszystkich wodach z nim połączonych dostępnych dla statków morskich.
b. Żadne z postanowień niniejszych prawideł nie stoi na przeszkodzie stosowaniu wydanych przez właściwą władzę przepisów szczególnych dotyczących red, portów, rzek, jezior lub śródlądowych dróg wodnych połączonych z morzem pełnym i dostępnych dla statków morskich. Takie przepisy szczególne powinny być, tak dalece, jak jest to możliwe, jak najbardziej dostosowane do niniejszych prawideł.
c. Żadne z postanowień niniejszych prawideł nie stoi na przeszkodzie stosowaniu wydanych przez Rząd któregokolwiek Państwa przepisów szczególnych odnośnie do dodatkowych świateł pozycyjnych, świateł sygnałowych, znaków lub sygnałów dawanych gwizdkiem dla okrętów wojennych i statków w konwoju, a także odnośnie do dodatkowych świateł pozycyjnych lub sygnałowych dla flotylli statków rybackich zajętych połowem. Te dodatkowe światła pozycyjne lub sygnałowe, znaki lub sygnały dawane gwizdkiem powinny być w miarę możliwości takie, aby nie można ich było pomylić z jakimkolwiek światłem, znakiem lub sygnałem ustalonym gdziekolwiek w niniejszych prawidłach.
d. Dla celów niniejszych prawideł Organizacja może przyjąć systemy rozgraniczenia ruchu.
e. Jeżeli zainteresowany Rząd stwierdzi, że statek o specjalnej konstrukcji lub przeznaczeniu nie może spełniać w pełni postanowień niniejszych prawideł w odniesieniu do liczby, miejsca zamocowania, zasięgu lub sektora widoczności świateł lub znaków, jak również w odniesieniu do rozmieszczenia i charakterystyki urządzeń sygnalizacji dźwiękowej, to statek taki powinien odpowiadać takim innym postanowieniom odnoszącym się do liczby, miejsca zamocowania, zasięgu lub sektora widoczności świateł lub znaków, jak równie w odniesieniu do rozmieszczenia i charakterystyki urządzeń sygnalizacji dźwiękowej, wydanym przez jego Rząd, które w odniesieniu do danego statku są najbardziej zbliżone do niniejszych prawideł.

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 13:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
piotras napisał(a):
Czy taką łódkę obowiązują zasady colreg?

W mojej ocenie jest to model pływający- sterowany nadajnikiem rc.
Amatorsko zajmuje się łowieniem ryb od roku 1981. Posiadam Kartę Wędkarską, Zezwolenie, które otrzymuje na okres zdeklarowania- w moim przypadku na rok kalendarzowy,i Regulamin PZW, który jest przypisany do zezwolenia. Bywa, że wykupuje Zezwolenie na amatorski połów ryb na rejon j. Solińskiego, Wielkich Jezior Mazurskich także. W tych okresowych zezwoleniach zawarty jest także regulamin łowiska na którym zamierzać łowić ryby. Jeżeli jestem zrzeszony w PZW to otrzymuje Zezwolenie na amatorski połów ryb w cenie pomniejszonej o ile jest podpisane porozumienie przez okręgi mój katowicki z docelowym. Jeżeli nie, to płacę stawki wg cennika za otrzymanie Zezwolenia. Z tym, że musze posiadać Kartę Wędkarską, która jest potwierdzeniem tego, że znam Regulamin PZW.
Jeżeli wędkuję z brzegu, to wg zapisów regulaminowych PZW mogę korzystać z różnych sposobów zanęcania łowiska - wymienionych w regulaminie- jak również z metody wywózkowej przy pomocy modelu pływającego sterowanego nadajnikiem rc. W przypadku wywozu zanęty nie jest konieczna linka, żyłka, plecionka do holowania modelu do brzegu. Czasem stosowana jest gdy model traci łączność z nadajnikiem lub wyczerpie się akumulator w modelu. Zwykle ta ciągniona linka, żyłka, plecionka zakończona zestawem przyponu, obciążenia z przynętą jest wywożona /holowana na zanęcone łowisko modelem. Przynęta jest przez obsługującego model zanętowo/przynętowy opuszczana w miejscu gdzie wcześniej tym samym modelem mógł łowisko przygotować do połowów. Po tej czynności model sterowany nadajnikiem rc jest kierowany do stanowiska wędkarskiego na brzegu.
W Zezwoleniach, regulaminach PZW pojawia się zapis, który wcześniej już podałem, że łódka zanętowa nie może utrudniać żeglugi innym użytkownikom- 15. Podczas wywożenia przynęt zestaw wędkarski należy zabezpieczyć tak, aby nie przeszkadzał i nie stwarzał innym użytkownikom zagrożenia.
Co więcej trzeba Ustaw, Rozporządzeń aby amatorski połów ryb był przyjemnym spędzeniem czasu nad wodą dla wędkującego? Moim zdaniem NIE!. W zupełności wystarcza przestrzeganie regulaminu przez wędkującego czy to zrzeszonego w PZW, czy obcokrajowca, który nie musi posiadać Karty Wędkarskiej, lecz musi znać regulamin PZW i łowiska danego akwenu.

Ok, a co z użytkownikami, którzy dla zabawy pływają modelami rc jachtami, motorówkami, innymi pływadłami?
Wg mnie może odbywać się to w rejonie gdzie nie występuje żegluga w stopniu takim, że model bądź jacht żaglowy czy łódź motorowa zostanie uszkodzona przez model lub odwrotnie, którego operator nie mógł właściwie/ bezpiecznie dla innych użytkowników sterować. Zwykle w porcie jachtowych/marinie jest zakaz kąpieli w kilku przyczyn w tym bezpieczeństwa dla kąpiącego. Dlatego amatorzy rekreacji modelami rc powinni bez zbędnych ustawowych przepisów puszczać statki tam gdzie to będzie właściwe i bezpieczne.

Wiecie jaki był koszt przygotowania i wdrożenia USTWY o rejestracji jachtów?

Art. 31. [Maksymalny limit wydatków budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego]
1.
W latach 2020-2029 maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowym ustawy wynosi 2,44 mln zł, w tym w:
1)
2020 r. - 0,22 mln zł;
2)
2021 r. - 0,22 mln zł;
3)
2022 r. - 0,22 mln zł;
4)
2023 r. - 0,24 mln zł;
5)
2024 r. - 0,24 mln zł;
6)
2025 r. - 0,25 mln zł;
7)
2026 r. - 0,25 mln zł;
8)
2027 r. - 0,26 mln zł;
9)
2028 r. - 0,27 mln zł;
10)
2029 r. - 0,27 mln zł.
2.
W latach 2020-2029 maksymalny limit wydatków jednostek samorządu terytorialnego będący skutkiem finansowym ustawy wynosi 7,99 mln zł, w tym w:
1)
2020 r. - 1,20 mln zł;
2)
2021 r. - 1,20 mln zł;
3)
2022 r. - 1,39 mln zł;
4)
2023 r. - 0,60 mln zł;
5)
2024 r. - 0,60 mln zł;
6)
2025 r. - 0,60 mln zł;
7)
2026 r. - 0,60 mln zł;
8)
2027 r. - 0,60 mln zł;
9)
2028 r. - 0,60 mln zł;
10)
2029 r. - 0,60 mln zł.
3.
W przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, zostaną zastosowane mechanizmy korygujące polegające na obniżeniu kosztów utrzymania rejestru oraz nowo powstałych stanowisk pracy.
4.
Organem właściwym do monitorowania wykorzystania limitu wydatków, o którym mowa w ust. 1, oraz odpowiedzialnym za wdrożenie mechanizmów korygujących, o których mowa w ust. 3, jest minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Dowody ;)


Załączniki:
received_914707319786882.jpeg
received_914707319786882.jpeg [ 224.74 KiB | Przeglądane 10220 razy ]
received_947385539942972.jpeg
received_947385539942972.jpeg [ 232.5 KiB | Przeglądane 10220 razy ]
received_3304846053162588.jpeg
received_3304846053162588.jpeg [ 262.3 KiB | Przeglądane 10220 razy ]

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 14:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojciech napisał(a):
Ok, a co z użytkownikami, którzy dla zabawy pływają modelami rc jachtami, motorówkami, innymi pływadłami?
Wg mnie może odbywać się to w rejonie gdzie nie występuje żegluga w stopniu takim, że model bądź jacht żaglowy czy łódź motorowa zostanie uszkodzona przez model lub odwrotnie, którego operator nie mógł właściwie/ bezpiecznie dla innych użytkowników sterować. [...] Dlatego amatorzy rekreacji modelami rc powinni bez zbędnych ustawowych przepisów puszczać statki tam gdzie to będzie właściwe i bezpieczne.

Twierdzisz więc, że puszczacze modeli "powinni" zrezygnować ze swoich praw?
Cytuj:
Art. 32.
1.
Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
2.
Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb.

Czyli wędkarze czy żeglarze mogą, a puszczacze modeli - nie? A to nie jest czasem dyskryminacja? :twisted: W czym Twoje hobby jest lepsze od ich? :evil: Co z konstytucyjną (art. 32) zasadą równości? :cool:

Do użytego przez Ciebie wyrażenia "puszczać statki tam gdzie to będzie właściwe i bezpieczne" mam tylko jedno pytanie: "Dla kogo właściwe?". I przypominam że dla (niektórych) Białych chodzenie Czarnych razem z Białymi do szkół, do kibla, zawieranie związków małżeńskich itd. też było "niewłaściwe". Więc wymuszali "właściwe" zachowanie (przepraszam, że z grubej rury, ale mechanizm jest dokładnie ten sam).

O! Czy nazywając model RC "statkiem" przyznajesz, że jest on "statkiem" w sensie prawnym? :mrgreen:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 31 mar 2023, o 23:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 lis 2019, o 11:31
Posty: 1396
Podziękował : 787
Otrzymał podziękowań: 604
Uprawnienia żeglarskie: beztalencie
No to się dowiedziałem .


Sent from

_________________
"nigdy nie polemizuj z idiotą, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem" M Twain


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 kwi 2023, o 17:26 

Dołączył(a): 18 kwi 2017, o 07:49
Posty: 26
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 8
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dziękuję za wyczerpujące informacje. Cóż z tego, że mam teoretycznie pierwszeństwo jak..... ponad 50at temu będąc kursantem na jeździe szkoleniowej usiłowałem wyegzekwować moje pierwszeństwo ciężarówce, stary instruktor zbluzgał mnie i powiedział coś co mi cały czas siedzi w głowie: "...te synek na jednym angielskim cmentarzu jest alejka dla tych co mieli pierwszeństwo przejazdu.."
Najgorsze jest to, że te łódeczki są słabo widoczne, większość z nich jest w ulubionym kolorze wędkarzy -khaki. Przy silniejszym wietrze jak robi się falka, to są słabo widoczne dla takich ślepaków jak ja. Na windsurfingu pływam bez okularów korekcyjnych.
Zagrożenie po ewentualnej kolizji z łódeczką zanętową jest spore ( dla mnie oczywiście) ze względu na prędkość, raczej dla przeciętnego żeglarza niedostępną (zamieszczam track z dnia poprzedzającego zdarzenie na tym maleńkim akwenie).

Załącznik:
Pako_gps_2023-03-23.jpg
Pako_gps_2023-03-23.jpg [ 160.47 KiB | Przeglądane 10030 razy ]


I jeszcze jedna uwaga i podziękowanie dla Zielonego Tygrysa:"... Jak płynę na żaglach zawsze im ustępuje, bez względu na hals, biorąc pod uwagę że mam ster a on nie." . Ja też mam taką filozofie ustępuję słabszym (kajaki, pontony rowery wodne, wiosłowe łódki wędkarskie itp).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2023, o 07:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4426
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 749
Otrzymał podziękowań: 1506
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Zdarzają się w praktyce sytuacje potencjalnie kolizyjne (model żaglówki vs motorówka, łódka zanętowa vs. jacht żaglowy itd). Z przyczyn natury fizycznej pokazywanie przewidzianych przepisami znaków czy świateł może nie być możliwe. Późne zobaczenie małego stateczku może uniemożliwić zastosowanie przepisów rozporządzenia itd, itp.

Jak się wydaje tego typu statki winny mieć specyficzne regulacje w pewnym stopniu analogiczne do regulacji dotyczących dronów w lotnictwie. Czy tego rodzaju prace legislacyjne są planowane?


Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwa Infrastruktury stoi na stanowisku, że "łodzie zanętowe" nie są statkami:
Załącznik:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2023, o 08:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13308
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1503
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Także otrzymałem odpowiedź w dniu dzisiejszym

Szanowny Panie,

Ministerstwo Infrastruktury przesyła w załączeniu odpowiedź na Pańskie zapytanie dotyczące łodzi zanętowych.

Z poważaniem

Sekretariat

Departament Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury

ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa



Załączniki:
odpowiedź na zapytanie-2.pdf [133.84 KiB]
Pobrane 148 razy

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...

Za ten post autor Wojciech otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 maja 2023, o 18:17 

Dołączył(a): 3 lis 2021, o 10:02
Posty: 205
Podziękował : 13
Otrzymał podziękowań: 53
Uprawnienia żeglarskie: szuwarowe lekko posolone
Trochę rozbawiła mnie ta dyskusja choć w dobie coraz większej liczby różnych pojazdów autonomicznych tak do końca zabawna nie jest.
Wracając do problemu założyciela wątku i przekonaniu, że nie tylko jemu może się tak przygoda przydarzyć, może warto sobie przyswoić linię obrony przed wędkarzem agresorem czyli pytanie: Czy łódka niosła oznaczenie statku zajętego połowem?


Załączniki:
Statek ciągnący inny sprzęt połowowy.JPG
Statek ciągnący inny sprzęt połowowy.JPG [ 40.63 KiB | Przeglądane 9023 razy ]

Za ten post autor Wawrzek otrzymał podziękowanie od: piotras
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL