Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 06:39




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 883 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2018, o 12:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Jaromir napisał(a):
czy ktoś spotkał się na polskim jachcie komercyjnym z "radarem z ARPA"
A i owszem. Siem spotkałem byłem, na ARPIE jeździłem. Jeden jachcik nazywa siem "Kompozytor", a drugi "Sodomia, Gomoria i Pogoria". :D

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski



Za ten post autor Zbieraj otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 12:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Jaromir napisał(a):
Moniia napisał(a):
SIRK napisał(a):
seascout napisał(a):
Par. 24 rozporządzenia mówi o konieczności posiadania przeszkolenia dla statków wyposazonych w radar i arpa. Nic nie ma o jachtach wyposażonych wyłącznie w radar (bez ARPA). Według mnie, takie jachty nie wymają konieczności posiadania załogi przeszkolonej w zakresie radar i ARPA.

Zaczynasz dzielić włos na czworo.
Postęp elektroniczny jest niewyobrażalny a na rynku ze świecą szukać „radaru bez ARPA” (...).


Zwłaszcza te jedne z najpopularniejszych mają ARPA :)

Obrazek

A to taki pierwszy z brzegu na rynku, co go to ze świecą miałam szukać :)

Zauważ przy tym, że radaru bez ARPA ze świecą nie miałaś szukać, jak to gładko ujął przedmówca "na rynku" - ale miałaś go szukać na na polskich jachtach komercyjnych.
:) :) :)
Tu pytanie - czy ktoś spotkał się na polskim jachcie komercyjnym z "radarem z ARPA" (nie mARPA, nie ATA - tylko pełnokrwiste ARPA...)?


Toteż dlatego miedzy innymi zwracam uwagę na ten, bo popularność zawdzięcza po pierwsze doskonałemu stosunkowi ceny do jakości a po drugie faktowi, że nie trzeba całego systemu kupować aby go zainstalować. Nie znam stopnia dofinansowania polskich jachtów komercyjnych obecnie, ale podejrzewam, że właściciele jednak patrzą na koszt sprzętu bardzo uważnie.

Co do różnicy miedzy ARPA i mARPA to już się nie znęcaj nad nimi.. ;)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 12:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Zbieraj napisał(a):
Jaromir napisał(a):
czy ktoś spotkał się na polskim jachcie komercyjnym z "radarem z ARPA"
A i owszem. Siem spotkałem byłem, na ARPIE jeździłem. Jeden jachcik nazywa siem "Kompozytor", a drugi "Sodomia, Gomoria i Pogoria". :D


Twoje jednostki średnio do jachtów da się zaliczyć...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 12:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Zbieraj napisał(a):
Jaromir napisał(a):
czy ktoś spotkał się na polskim jachcie komercyjnym z "radarem z ARPA"
A i owszem. Siem spotkałem byłem, na ARPIE jeździłem. Jeden jachcik nazywa siem "Kompozytor", a drugi "Sodomia, Gomoria i Pogoria". :D

O - na tym ostatnim nie wiedziałam, pewnie wymieniono po starcie masztów w 2009.

Czyli dwa.
Kto da więcej?

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 13:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 mar 2012, o 22:53
Posty: 92
Podziękował : 33
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j., IŻ PZŻ, SRC, RD PADI
Jaromir napisał(a):
Czyli dwa.
Kto da więcej?


Nawet jeśli doliczylibyśmy do 5.

Nadal wydaje mi się, że rozporządzenie nie wymusza posiadania świadectwa Radar/ARPA od oficerów i kierujących jachtami, które są wyposażeone wyłącznie w Radar (bez Arpa).

Rafał

_________________
100% seascout
www.seascout.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 13:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
seascout napisał(a):
Jaromir napisał(a):
Czyli dwa.
Kto da więcej?


Nawet jeśli doliczylibyśmy do 5.

Nadal wydaje mi się, że rozporządzenie nie wymusza posiadania świadectwa Radar/ARPA od oficerów i kierujących jachtami, które są wyposażeone wyłącznie w Radar (bez Arpa).

Rafał

Czytając przepis tak, jak go napisano - owszem.
Pan minister napisał(a):
"Na jachtach komercyjnych wyposażonych w radar i ARPA oficer w dziale pokładowym jest obowiązany posiadać co najmniej świadectwo przeszkolenia w zakresie wykorzystania radaru i ARPA poziom operacyjny."


Ale nie żyjemy w kraju słynnym z rozsądnego stanowienia i sumiennego przestrzegania przepisów prawa, tylko w kraju słynnym z ich interpretowania - przez dowolnych szeregowych czynowników. Interpretacje polegające nakładaniu obowiązku posiadania świadectwa przeszkolenia w zakresie obsługi radaru argumentowane słowami "bo jest radar" - już miały miejsce w przeszłości (fakt - odległej o dziesięciolecie)...
Trza zatem poczekać na "interpretacje" zapisów... "nowego/lepszego" rozporządzenia.

Czyli armatorzy sprawdzą bojem, czy pan inspektor nie wpisze do KB jachtu wyposażonego w radar (bez ARPA) konieczności posiadania świadectw przeszkoleń w zakresie wykorzystania radaru i ARPA, czy też wpisze. Odwoływać się, jak zawsze, i tak nikt nie będzie...
(Ciekawe, czy przy okazji znów nie okaże się, że żyjemy w państwie dzielnicowym ;) )

BTW - nie ma obecnie kursów w zakresie obsługi samego radaru, czyli "radar bez ARPA".
Uzyskane niegdyś (przed 2013) świadectwa przeszkolenia w zakresie obsługi radaru można było po 2013 wymieniać na świadectwa przeszkolenia z zakresu obsługi radaru i ARPA - poziom operacyjny. Czy nadal - nie wiem.
http://www.stcw.pl/index.php?str=2&id=7&mg=1

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 15:14 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Zbieraj napisał(a):
Jeden jachcik nazywa siem "Kompozytor"
Nie jesteś trędy. Teraz w internecie się pisze kąpozytor :-P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 16:50 

Dołączył(a): 14 lut 2011, o 14:17
Posty: 371
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: Starszy oficer
666 napisał(a):
SIRK napisał(a):
Żeglowanie ze skiperem niepotrafiącym obsługiwać radar nazywasz spokojnym pływaniem?
Ja bym bardzo chciał zobaczyć tych specjalistów wykładowców od radaru żeglujących na kilkunastometrowym jachcie (bez żyro) na fali i pracujących w zobrazowaniu rzeczywistym :twisted:.

Tak swoją drogą opowiedzcie, kiedy Wam na jachcie radar się najbardziej przydał, konkretne sytuacje :oops:.
Może w podziale na nawigację i na zapobieganie zderzeniom :oops:.



prowadzenie obserwacji przy uzyciu wszystkich dostępnych środków....

żyro nie potrzebne może być kompas elektroniczny ( gps z 2 antenami )
Ruch rzeczywisty jest to niczego nie potrzebny .... względny i poświata wystarczają nawet ARPA nie potrzeba

Co do pytanie o konkretne sytuacje to tak jak by pytać do czego potrzebna Ci cała elektronika.

Ale ok płyniesz nocą lub przy ograniczonej widoczności masz doskonałe narzędzie do obserwacji,
Możesz porównać linie brzegową brać namiary z radaru w celu określenie pozycji


Na prawdę nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie bo jak byś miał pojęcie o obsłudze i doświadczenie to byś tego pytania nie zadawał... Bez złośliwości ale tak jest.

_________________
Adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 16:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
ins napisał(a):
O paru lat na jachtach w czarterach, wyposażanych w sprzęt Raymarine, co prawda ARPA nie ma, ale manual ARPA jest standardem, o ile jest radar zainstalowany.
Montowanie sprzętu bez tej funkcji byłoby niezrozumiałe, posiadając jeden radar z multiploterem.

Powiem więcej, bez wyjątkowych powodów zakup urządzenia z wyprzedaży(?) może być po prostu głupi. Już kilka lat temu pisałem o nadchodzącej erze „wszystko mających” ploterów. Wystarczy spojrzeć na ofertę pierwszego z brzegu producenta elektroniki nawigacyjnej gdzie powszechnie króluje wyświetlacz wielofunkcyjny z sensorami. A nasza mARPA to najczęściej jeszcze jeden z wielu sensorów ale równocześnie jak najbardziej urządzenie radiolokacyjne z tzw. przystawką antykolizyjną inaczej mówiąc taka kompaktowa ARPA tylko, że dedykowana dla tzw. jednostek poza konwencyjnych. A jeszcze inaczej to „radar z mądrzejszym chipem” oraz rozbudowanym o dodatkowe funkcje menu. Zagadnienie ciekawe ale podobnie jak polityka wyposażenia jachtów czy też dyskusja o praktycznym wykorzystaniu radaru daleko wybiegające poza główny temat tej dyskusji.

Przypominam, rozmawialiśmy o zarządzeniu wprowadzającym nowy system certyfikacji żeglarzy komercyjnych. Jeżeli nowe dyplomy mają się odwoływać do konwencji STCW to oczywistym jest, że powinny spełniać główne założenia tej konwencji. Jeżeli nie ma już szkolenia z wykorzystania prostego urządzenia radarowego to logicznym jest że kandydat na „zawodowca” musi ukończyć jeden z dostępnych kurs STCW.

Przykładem nowego „przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa na jachtach komercyjnych” może wskazane byłoby stworzenie prawnych możliwości na organizacje „kursów radarowych” na małe jednostki poza konwencyjne. Pamiętajmy jednak, że certyfikat z takiego szkolenie wydawany jest bezterminowo a somo szkolenie i tak powinno obejmować zagadnienia dotyczące automatycznego śledzenia. Program takiego „żeglarskiego” szkolenia mógłby być dla nas bardziej przyjazny ale czy cieszyłby się zainteresowaniem? Nie wiem, trzeba byłoby sprawdzić w praktyce i może spytać osoby zajmujące się szkoleniem.

seascout napisał(a):
Nadal wydaje mi się, że rozporządzenie nie wymusza posiadania świadectwa Radar/ARPA od oficerów i kierujących jachtami, które są wyposażeone wyłącznie w Radar (bez Arpa).


Jeżeli poddajesz w wątpliwość konieczność przeszkolenia z wykorzystania radaru osoby odpowiedzialnej za kierowanie jednostka komercyjna to już nic nie rozumiem i chyba nie mamy o czym dalej dyskutować.

adaswa napisał(a):
Bez złośliwości ale tak jest.


To dlaczego wcześniej piszesz bzdury o przeflagowaniu?

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 18:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
SIRK napisał(a):
seascout napisał(a):
Nadal wydaje mi się, że rozporządzenie nie wymusza posiadania świadectwa Radar/ARPA od oficerów i kierujących jachtami, które są wyposażeone wyłącznie w Radar (bez Arpa).
Jeżeli poddajesz w wątpliwość konieczność przeszkolenia z wykorzystania radaru osoby odpowiedzialnej za kierowanie jednostka komercyjna to już nic nie rozumiem i chyba nie mamy o czym dalej dyskutować.

Słowem - nie dyskutuj z SIRK-iem o koniunkcji "radar i ARPA" w przepisie prawa...
No i nie dyskutuj o milionach żeglarzy wypożyczających sobie bez konieczności posiadania zaświadczeń o ukończeniu kursów "radar i ARPA" jachty komercyjne wyposażone w radar (lub radar z ARPA), by spędzać na nich kawałek wakacji - gdziekolwiek na świece. Znaczy - gdziekolwiek, tylko nie w Polsce...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 19:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
SIRK napisał(a):
Powiem więcej, bez wyjątkowych powodów zakup urządzenia z wyprzedaży(?) może być po prostu głupi. (...)?


Znaczy, to o radarze który pokazałam? To nie wyprzedaż, to normalny sklep... Taki pierwszy z brzegu...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 20:15 

Dołączył(a): 14 lut 2011, o 14:17
Posty: 371
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 40
Uprawnienia żeglarskie: Starszy oficer
Jaromir napisał(a):
W praktyce to, czy na kursie "1.15 medical care" kursant czegoś się realnie nauczy, czy tylko zapłaci by odsiedzieć godziny (albo i to nie...) - zależy głównie od prowadzącego kurs lekarza i... od samych kursantów.

I tu masz rację !
"Medical care" mam i warto go zrobić w dobrej placówce szkoleniowej bo może być naprawdę dobrze poprowadzony, oprócz samych schematów postępowania przy różnorakich dolegliwościach mówi o wyposażeniu jakie mamy dostępne ( to na statkach jest zunifikowane), odpowiedzialności prawnej ( której nie należy bagatelizować) itd itd.

_________________
Adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 20:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 mar 2012, o 22:53
Posty: 92
Podziękował : 33
Otrzymał podziękowań: 114
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j., IŻ PZŻ, SRC, RD PADI
Jaromir napisał(a):
SIRK napisał(a):
seascout napisał(a):
Nadal wydaje mi się, że rozporządzenie nie wymusza posiadania świadectwa Radar/ARPA od oficerów i kierujących jachtami, które są wyposażeone wyłącznie w Radar (bez Arpa).
Jeżeli poddajesz w wątpliwość konieczność przeszkolenia z wykorzystania radaru osoby odpowiedzialnej za kierowanie jednostka komercyjna to już nic nie rozumiem i chyba nie mamy o czym dalej dyskutować.

Słowem - nie dyskutuj z SIRK-iem o koniunkcji "radar i ARPA" w przepisie prawa...
.


Masz rację.Bo chciałem rozmawiać o przepisach, a nie o tym co warto zrobić. Bo uważam, że warto zrobić kurs radar/arpa, ale nie o tym rozmawialiśmy.

Ale rozumiem Jaromir i już nie dyskutuję.

Seascout

_________________
100% seascout
www.seascout.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 21:55 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
adaswa napisał(a):
Ruch rzeczywisty jest to niczego nie potrzebny .... względny i poświata wystarczają
Na dziś Panu dziękujemy, prosimy się zgłosić na następny termin :-P
Cytuj:
prowadzenie obserwacji przy uzyciu wszystkich dostępnych środków....
I obowiązek przebywania na pokładzie. Jedno z drugim się praktycznie wykluczają.
Cytuj:
Możesz porównać linie brzegową brać namiary z radaru w celu określenie pozycji
Przy dzisiejszej precyzji map elektronicznych? Po co?
Cytuj:
jak byś miał pojęcie o obsłudze i doświadczenie
Aż sprawdziłem, czy 1 kwietnia jest już dziś czy raczej za dwa tygodnie :rotfl:


Ostatnio edytowano 14 mar 2018, o 22:10 przez 666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 22:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12941
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2909
Otrzymał podziękowań: 2584
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
666 napisał(a):
Cytuj:
prowadzenie obserwacji przy uzyciu wszystkich dostępnych środków....
I obowiązek przebywania na pokładzie. Jedno z drugim się praktycznie wykluczają.
Na Zawiszy ekran radaru jest na pokładzie.

Szach - mat. :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 22:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 21:58
Posty: 4688
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 512
Otrzymał podziękowań: 702
Uprawnienia żeglarskie: wyżej się nie da...
Jaki szach, jaki mat? Takich "kapitanów" do Zawiszy nie dopuszczają wszak.

_________________
Zmieniona stopka - poprzednia lewaków uwierała :-)
--
pozdrawiam
AIKI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 22:15 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Stara Zientara napisał(a):
Na Zawiszy ekran radaru jest na pokładzie.
Całe życie tam nie był, i akurat na Zawiszy radar w nawigacyjnej bez okien był często po prostu niebezpieczny, choćby z wejściem na miel (Wielkie Jeziora) i tłumaczeniem się przed IM włącznie czy różnymi sytuacjami kolizyjnymi.

Inna sprawa, że przy obecnym tempie rozwoju techniki to za parę $$$ ($$$ = komercja) obraz radaru można rzucać nie tylko na ploter sternika, ale i oku na dziób na smartfona :cool:.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 22:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12941
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2909
Otrzymał podziękowań: 2584
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Chyba dawno na Zawiszy nie byłeś... :D

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 mar 2018, o 22:35 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Stara Zientara napisał(a):
Chyba dawno na Zawiszy nie byłeś...
No to wreszcie na Zawiszy "możesz porównać linie brzegową brać namiary z radaru w celu określenie pozycji" :-P.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2009, o 12:05
Posty: 323
Podziękował : 37
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: sj
Pytanie z innej mańki, czy staż na jachtach komercyjnych będzie teraz zaliczał staż na stcw- odnowienie? Czy jest o tym jakaś wzmianka?

_________________
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją."
Józef Piłsudski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 08:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Garda napisał(a):
czy staż na jachtach komercyjnych będzie teraz zaliczał staż na stcw- odnowienie?
Krótko: nie! Odnowić (kurs skrócony) można tylko po zaliczeniu 6 miesięcy pracy na statkach konwencyjnych w ciągu 5 lat.
To jest logika nowych przepisów: żeby pływać na jachtach komercyjnych musisz mieć STCW, ale to pływanie Ci się nie liczy jako staż.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 09:20 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Zbieraj napisał(a):
żeby pływać na jachtach komercyjnych musisz mieć STCW, ale to pływanie Ci się nie liczy jako staż.


To gdzie ustawodawca zalicza staż ?

Na tankowcach ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 09:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2009, o 12:05
Posty: 323
Podziękował : 37
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: sj
To jak ma się do tego par. 7 pkt. 2 tego rozporzadzenia? Nie wynika, że jachty też?;)

_________________
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją."
Józef Piłsudski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 09:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Garda napisał(a):
Pytanie z innej mańki, czy staż na jachtach komercyjnych będzie teraz zaliczał staż na stcw- odnowienie? Czy jest o tym jakaś wzmianka?

Krótko: tak!
Jeżeli jesteś naprawdę zainteresowany odnowieniem a nie „biciem piany” to podobnie jak kolegę SP9GMK odsyłam do UM Wydział Dokumentów Marynarzy aby wyjaśnić jaka forma poświadczenia praktyki pływania będzie dla ciebie wygodniejsza.
Decydując się na szkolenie uaktualniające poszukaj kursu dedykowanego dla żeglarzy, jeżeli nie jest tobie potrzebny „super profesjonalny” czteropak STCW to może będziesz miał okazje skorzystać z ciekawszych zajęć.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 12:13 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Zbieraj napisał(a):
Krótko: nie! Odnowić można tylko po zaliczeniu 6 miesięcy pracy na statkach konwencyjnych w ciągu 5 lat. To jest logika nowych przepisów: żeby pływać na jachtach komercyjnych musisz mieć STCW, ale to pływanie Ci się nie liczy jako staż.
Podobny cyrk może się okazać z uzyskaniem i odnawianiem świadectwa GOC :oops:.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 14:46 

Dołączył(a): 28 lip 2016, o 19:48
Posty: 95
Lokalizacja: SOSNOWIEC
Podziękował : 53
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: LRC + IWC + STCW + ŻJ PZŻ
666 napisał(a):
Zbieraj napisał(a):
Krótko: nie! Odnowić można tylko po zaliczeniu 6 miesięcy pracy na statkach konwencyjnych w ciągu 5 lat. To jest logika nowych przepisów: żeby pływać na jachtach komercyjnych musisz mieć STCW, ale to pływanie Ci się nie liczy jako staż.
Podobny cyrk może się okazać z uzyskaniem i odnawianiem świadectwa GOC :oops:.


Tu akurat nie ma nic niezwykłego. Aby uzyskać GOC po raz pierwszy potrzeba zawodowej Książeczki Żeglarskiej i ważnego świadectwa zdrowia, potem kurs i egzamin.

Do odnowienia natomiast wystarczy sam egzamin - nie trzeba świadectwa zdrowia ani żadnej praktyki pływania.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz K. SP9GMK (ex. FIGA1)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 mar 2018, o 18:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
666 napisał(a):
Zbieraj napisał(a):
Krótko: nie! Odnowić można tylko po zaliczeniu 6 miesięcy pracy na statkach konwencyjnych w ciągu 5 lat. To jest logika nowych przepisów: żeby pływać na jachtach komercyjnych musisz mieć STCW, ale to pływanie Ci się nie liczy jako staż.
Podobny cyrk może się okazać z uzyskaniem i odnawianiem świadectwa GOC :oops:.

Powtarzasz dyrdymały, po uzyskaniu tzw. świadectwa konwencyjnego (GOC/ROC) będziesz mógł tak jak każdy odnowić odpowiedni certyfikat;
a/ bezproblemowo, po złożeniu wniosku z odpowiednimi załącznikami
b/ „problemowo”, po zdanym egzaminie uzupełniającym jeżeli nie będziesz w stanie udokumentować wymaganej praktyki
c/ „bardziej problemowo”, będziesz musiał powtórzyć całą procedurę (kurs, pełen egzamin, opłaty) w wypadku przekroczenia 12 miesięcy od daty utraty ważności świadectwa.

Cytuj:
III. Odnawianie świadectw

O odnowienie świadectw: G1E, G2E, GOC i ROC (tzw. konwencyjnych) może ubiegać się osoba, która złożyła wniosek o odnowienie świadectwa w czasie jego ważności lub nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia utraty ważności świadectwa.
Osoba ubiegająca się o odnowienie świadectwa, dołącza do wniosku wyciąg z książeczki żeglarskiej (wyciąg pływania) oraz zaświadczenie (oryginał) wydane przez kapitana statku albo dowódcę jednostki pływającej, potwierdzające pracę na morzu z wykonywaniem odpowiednich dla danego świadectwa funkcji operatora odpowiedzialnego za radiokomunikację na wypadek zdarzeń niebezpiecznych, w ciągu co najmniej 12 miesięcy, w okresie 5 lat przed dniem upływu ważności posiadanego świadectwa.
W przypadku braku wyciągu z książeczki żeglarskiej oraz zaświadczenia, osoba ubiegająca się o odnowienie świadectwa konwencyjnego, powinna zdać egzamin (uzupełniający) w zakresie określonym w ust. 10 załącznika nr 5 do rozporządzenia.

https://archiwum.uke.gov.pl/swiadectwa- ... owej-4391#

SP9GMK napisał(a):
Do odnowienia natomiast wystarczy sam egzamin


Nie zawsze, juz kiedyś prosiłem abyś zwracał uwagę na to co piszesz.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2018, o 12:30 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
SIRK napisał(a):
po uzyskaniu tzw. świadectwa konwencyjnego (GOC/ROC) będziesz mógł tak jak każdy odnowić odpowiedni certyfikat;
a/ bezproblemowo, po złożeniu wniosku z odpowiednimi załącznikami
b/ „problemowo”, po zdanym egzaminie uzupełniającym jeżeli nie będziesz w stanie udokumentować wymaganej praktyki
Istota pytania polega na tym, czy praktyka / staż wymagane dla wydania / odnowienia GOC mogą być odbyte na jednostce niekonwencyjnej, czy muszą (wg biurwokratów z Kieleckiej) na konwencyjnej.


Ostatnio edytowano 16 mar 2018, o 12:35 przez 666, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2018, o 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 kwi 2006, o 21:58
Posty: 4688
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 512
Otrzymał podziękowań: 702
Uprawnienia żeglarskie: wyżej się nie da...
konwekcyjnej???

_________________
Zmieniona stopka - poprzednia lewaków uwierała :-)
--
pozdrawiam
AIKI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 mar 2018, o 17:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
666 napisał(a):
Istota pytania polega na tym, czy praktyka / staż wymagane dla wydania / odnowienia GOC mogą być odbyte na jednostce niekonwencyjnej, czy muszą (wg biurwokratów z Kieleckiej) na konwencyjnej.

Nie tylko powtarzasz dyrdymały, ale wpisujesz się w niewybredną narracje i obrażasz nieznanych sobie ludzi.
Jeszcze raz;
- do wyrobienia GOC/ROC nie jest wymagany żaden staż
- aby odnowić wcześniej przyznane uprawnienia GMDSS nie musimy legitymować się żadną praktyką pływania
- jeżeli udokumentujemy 12 miesięczną określoną „aktywność zawodową” to odnowienie uprawnień otrzymamy awansem.

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 883 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL