Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 03:25




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 sty 2017, o 00:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12942
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2910
Otrzymał podziękowań: 2585
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
piotr6 napisał(a):
a jakie są polskie serwisy?
Instytut Magii, Guseł i Wróżb :rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 01:07 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Stara Zientara napisał(a):
nstytut Magii, Guseł i Wróż


http://www.zagle.pogodynka.pl/index.php/wiatrowe

chyba nie jest tak źle ale w tym sezonie porównam sobie

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 01:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Piotrze, jak będziesz porównywał, to zrób jeszcze eksperyment. Poanalizuj jakiegoś griba, potem zweryfikuj o rzeczywistość dla każdego punktu, gdzie się znajdowałeś i wtedy się zastanów jakbyś opisał prognozę posługując się obszarem i okresem jakiegokolwiek instytutu guseł.
Przekonasz się, źe nie da się jednozdaniowym komunikatem.
Żeby nikt się tu nie czepiał to od razu powiem, źe griby potrafią mi się sprawdzać co do kwadransa i stopnia B. Niekoniecznie będąc sprzeczne z prognozami słownymi.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 01:24 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2237
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 677
Uprawnienia żeglarskie: mam
Colonel napisał(a):
griby potrafią mi się sprawdzać co do kwadransa

Z ciekawości - gdzie można ściągnąć griby z interwałem co 15 minut?

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 01:27 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Colonel napisał(a):
Przekonasz się, źe nie da się jednozdaniowym komunikatem.


przecież wiadomo że się nie da dla tego również te prognozy takie są jakie są.

Colonel napisał(a):
źe griby potrafią mi się sprawdzać co do kwadransa i stopnia B


owszem ale też się potrafią mylić. Przez lata używałem windguru uważam ją za jedną z najdokładniejszych prognoz, . Jak podawali 10m/s na 18godzinę to tak było. Niestety ona również się pomyliła parę razy :D

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 02:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
SIRK napisał(a):
konfabulować o 18(?) szwedzkich obszarach brzegowych


A mógłbyś chociażby wyjaśnić o co Ci tu chodzi?

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 07:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
To są "prognozy", mówi Ci to coś?

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 10:50 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2237
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 677
Uprawnienia żeglarskie: mam
Colonel napisał(a):
To są "prognozy", mówi Ci to coś?

Nic a nic ;-) Po co te nerwy? ;-)

Colonel napisał(a):
griby potrafią mi się sprawdzać co do kwadransa

Minimalny interwał czasowy w standardzie GRIB to 3 godziny. Prognozę pomiędzy tymi przedziałami możesz sobie co najwyżej interpolować. Ergo zgodność "co do kwadransa" to czysty przypadek w modelu GFS.

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 11:16 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
noone napisał(a):
Minimalny interwał czasowy w standardzie GRIB to 3 godzin


czy to znaczy ,że co 3 godz. griby są aktualizowane?

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 11:37 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2237
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 677
Uprawnienia żeglarskie: mam
piotr6 napisał(a):
czy to znaczy ,że co 3 godz. griby są aktualizowane?

Nie, to znaczy, że dla węzła x,y zmiany podawane są co 3 godziny. Czyli o godz 1200 będzie temperatura 5 stopni, a o 1500 będzie 2 stopnie. Temperaturę na godzinę 1300 możesz sobie jedynie obliczyć, ale nie będzie dokładna, bo przecież nie zmienia się liniowo.

Aktualizacja jest wypuszczana OIDP co 6 godzin.

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 12:48 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
ok,

https://www.windguru.cz/3635

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 13:38 

Dołączył(a): 3 lut 2011, o 13:25
Posty: 2237
Podziękował : 353
Otrzymał podziękowań: 677
Uprawnienia żeglarskie: mam
Co chcesz pokazać? Że co godzinę?
Ale to jest model WRF a nie GFS ;-) Poza tym, nadal - co godzinę, nie kwadrans ;-)

_________________
noone


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 13:47 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
noone napisał(a):
Co chcesz pokazać? Że co godzinę?


pisałem o windguru to wkleiłem, w sumie to bez żadnych intencji , co mogłem zresztą napisać. sorka jak zamieszałem

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 13:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2012, o 00:14
Posty: 708
Podziękował : 105
Otrzymał podziękowań: 193
Uprawnienia żeglarskie: Morski Trzymacz Rumpla
Jest jeszcze meteo.pl czyli prognozy ICM. Do zastosowań żeglarskich niby średnio się nadaje, ale ja ściągam grib-a i planszę dla paru komórek z meteo.pl. Tam prawie zawsze jak jest mowa o opadach to sprawdza się to co do kwadransa;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 14:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Noone, nie było do Ciebie. I jakie nerwy? Tu niektórzy nie odróżniają pewności od prognozy zdarzeń.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 15:06 

Dołączył(a): 2 mar 2008, o 22:03
Posty: 9898
Podziękował : 370
Otrzymał podziękowań: 1279
Kto nie rozróżnia? Pisz może trochę bardziej zrozumiale :roll:

_________________
pozdrowienia piotr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 15:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Ja mam taką sugestię, Admini Szanowni, by tę ciekawą dyskusję meteo przenieść do działu meteorologia, a tu, w dziale prawo, zostawić rzeczy związane z formalną stroną funkcjonowania Witowo Radio.
Tytuł meteo-wątka proponuję: morskie prognozy - IMiGW i konkurencja.
Lub: posty meteo dodać do istniejącego już tam wątka
'Co to jest "polska strefa brzegowa"'.

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 sty 2017, o 01:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
piotr6 napisał(a):
a jakie są polskie serwisy? pytam poważnie

Jeden z kolegów w bardzo charakterystyczny dla siebie sposób tobie już odpowiedział.
W każdym cywilizowanym kraju, pod różnymi nazwami, funkcjonują oficjalne służby meteo skupione w WMO. Każdy nadmorski kraj zgodnie z międzynarodowymi umowami zapewnia bezpłatny serwis meteo w ramach tzw. MSI jako cześć składowa GMDSS. Komunikaty meteo nadawane przez kraje nadbrzeżne mają wystarczającą dokładność. Jeżeli mówimy o wodach europejskich to z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że służby wszystkich krajów bardzo ścisłe ze sobą współpracują i wszelkie komunikaty meteo, ostrzeżenia a także prognozy różnią się jedynie czasem nadawania.

Wszelkie serwisy internetowe, mniej lub bardziej komercyjne aplikacje czy tak zwane „routingi pogodowe” bazują na tych samych danych synoptycznych otrzymywanych za pośrednictwem narodowych agencji/biur/instytutów itd. W obecnych czasach przygotowywanie prognozy pogody to nie wróżenie z kart tylko odczytanie wyniku działania matematycznego. Dlatego dysponując tymi samymi danymi otrzymujemy takie same (bardzo podobne) wyniki. Wszelkie różnice wynikać mogą jedynie ze szczęścia lub jak kto woli pecha danego synoptyka, wszak mówimy o bardzo dynamicznych zjawiskach.

Decydując się na „komercyjne serwisy” nie należy oczekiwać dokładniejszych/trafniejszych(?) prognoz, ale zapewne otrzymamy dogodniejsze terminy aktualizacji sytuacji barycznej, przewidywanej prognozy i chyba najważniejsze, otrzymamy to wszystko w bardziej przyjaznej formie. W załączniku jeden z komercyjnych programów, chociaż bardziej kolorowy od wydruku NAVTEX to na pewno nie bardziej „trafniejszy”.

Oczywiście należy pamiętać, że jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach” ale tak jak już wcześniej stwierdziłem na Bałtyku nie powinniśmy mieć problemów z otrzymaniem aktualnej prognozy pogody.

marcin_palacz napisał(a):
A mógłbyś chociażby wyjaśnić o co Ci tu chodzi?

A czy kiedyś nie wyjaśniłem?
Przyznam, że bardzo mnie zaciekawiłeś pisząc o 18 oddzielnych prognozach. Nawet jak na „poszarpaną” Skandynawie to trochę dużo. Nie mówię, że jest to niemożliwe ale za diabła równo 18 mi nie wychodzi. Gdy dodam dwa jeziora, dwie wyspy i wody wokół Sztokholmu to grubo ponad dwadzieścia naliczyłem lub standardowo 17 lub nawet mniej. Ale nie będziemy kłócić się o liczby, Szwedzi to naród z tradycjami i dobrze wiedzą jakie mają lokalne uwarunkowania. Jeżeli faktycznie przygotowują 18 oddzielnych prognoz to jestem gotowy przeprosić za słowo „konfabulujesz”. Zamienie je jednak na „insynuujesz”(?), gdyż nadal nie wiem jak mogłeś porównać naszą strefę brzegową do szwedzkiej. Proszę spójrz na załącznik i czy z tej perspektywy nie widać śmieszności, żeby nie powiedzieć złośliwości w takim porównaniu. Czy widzisz teraz gdzie przebiega ewentualna granica pomiędzy zachodnia a wschodnią częścią naszej strefy brzegowej? Czy szwedzkie granice mają bardziej naturalny przebieg? Dodatkowo proszę spójrz na czasy transmisji SztokholmRadio. Jak widać Szwedzi także mieszają raz w UTC a innym razem LT, jakiś spisek chyba.

Colonel napisał(a):
Noone, nie było do Ciebie. I jakie nerwy? Tu niektórzy nie odróżniają pewności od prognozy zdarzeń.

Nie chce znowu być posądzony o niecne zamiary ale może tym razem to do mnie?


Załączniki:
SPOS.jpg
SPOS.jpg [ 288.27 KiB | Przeglądane 6925 razy ]
ALRS Sweden.jpg
ALRS Sweden.jpg [ 226.91 KiB | Przeglądane 6925 razy ]

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 14:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
SIRK napisał(a):
marcin_palacz napisał(a):
A mógłbyś chociażby wyjaśnić o co Ci tu chodzi?

A czy kiedyś nie wyjaśniłem?
Przyznam, że bardzo mnie zaciekawiłeś pisząc o 18 oddzielnych prognozach. Nawet jak na „poszarpaną” Skandynawie to trochę dużo. Nie mówię, że jest to niemożliwe ale za diabła równo 18 mi nie wychodzi. Gdy dodam dwa jeziora, dwie wyspy i wody wokół Sztokholmu to grubo ponad dwadzieścia naliczyłem lub standardowo 17 lub nawet mniej.

A ja liczę i liczę i za diabła mi nie wychodzi inna liczba niż 18.
http://www.smhi.se/en/weather/sweden-we ... en,area=55
Pod mapką są wymienione nazwy wszystkich obszarów i prognozy na każdy z nich.
SIRK napisał(a):
Jeżeli faktycznie przygotowują 18 oddzielnych prognoz to jestem gotowy przeprosić za słowo „konfabulujesz”.
Słówko się rzekło, kobyłka u płota. :D

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 sty 2017, o 15:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zbieraj napisał(a):
A ja liczę i liczę i za diabła mi nie wychodzi inna liczba niż 18.
http://www.smhi.se/en/weather/sweden-we ... en,area=55
Pod mapką są wymienione nazwy wszystkich obszarów i prognozy na każdy z nich.


Akurat nie to miałem na myśli, ino prognozy brzegowe:
http://www.smhi.se/vadret/hav-och-kust/kust

Obszarów dla których udostępnianie są szwedzkie "morskie" prognozy brzegowe jest 26, 8 z nich są to jednak jeziora. Więc wychodzi 18 prawdziwie morskich, brzegowych. Zbieżność z liczbą obszarów wspomnianych przez Zbieraja jest przypadkowa.

Ale sam się pomyliłem w "Południowej Szwecji" i napisałem "17", więc obszarową numerkologię SIRKowi odpuszczam, w tej sprawie kajać się nie musi.

Trudniej odpuścić inne rzeczy, które SIRK wypisuje. Ot choćby w kwestii porównania jakości oraz dokładności szwedzkich i polskich prognoz:

Prognoza dla każdego z tych 26 sześciu obszarów wygląda tak jak na załączonym obrazku.
Załącznik:
kustvader.jpg
kustvader.jpg [ 100.84 KiB | Przeglądane 6812 razy ]


Na najbliższą dobę podana jest prognoza dla 5 przedziałów czasowych, a potem jeszcze na 4 kolejne dni. Taka prognoza ogłaszana jest przez radio 3 razy w ciągu dnia (dla każdego z 26 obszarów). Oczywiście dostępna jest też w internecie.
Jeden obszar to przeciętnie około 60 mil wybrzeża (licząc po linii z grubsza prostej, czy najprostszym łuku).

A w tym samym czasie (teraz), cała prognoza brzegowa IMiGW to:

PROGNOZA DLA POLSKIEJ STREFY BRZEGOWEJ:

OSTRZEŻENIA O WIETRZE NIE MA

Wiatr zachodni 4 do 5 od zachodu skręcający na kierunki południowe 2 do 4 w skali B.
Stan morza 4 do 3, Zalewu Wiślanego lód.
Widzialność dobra do umiarkowanej, lokalnie słaba. Zamglenie. Miejscami mgła.

W zasadzie jeszcze można się dowiedzieć co będzie "orientacyjnie" w następnych 12 godzinach, ale już nie w strefie brzegowej, a na całym Bałtyku Południowym, czy Południowo-Wschodnim. No i jeszcze jest ta "orientacyjna prognoza wiatru" na najbliższe 3 dni, transmitowana przez radio raz dziennie.

Nie twierdzę, że u nas powinno być 18 (albo 26 obszarów). Niech będzie 4, czy 5, z zalewami licząc, dobrze zdefiniowanych, z kilkoma przedziałami czasowymi na najbliższą dobę i na 4 dni do przodu (dla każdego obszaru oddzielnie).

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 02:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Zbieraj napisał(a):
A ja liczę i liczę i za diabła mi nie wychodzi inna liczba niż 18.
http://www.smhi.se/en/weather/sweden-we ... en,area=55
Pod mapką są wymienione nazwy wszystkich obszarów i prognozy na każdy z nich.
SIRK napisał(a):
Jeżeli faktycznie przygotowują 18 oddzielnych prognoz to jestem gotowy przeprosić za słowo „konfabulujesz”.
Słówko się rzekło, kobyłka u płota.

Drogi Januszku, czyżbym coś przeoczył i mamy znowu „potop szwedzki”?
Wiele „prawd objawionych” w tym wątku przeczytałem ale nigdy nie spodziewałbym się, że ktoś wszystkie Baltic Forecast Areas świadomie zaliczy do szwedzkiej strefy brzegowej. Przełknąłbym może Archpelago Sea ale taka Gulf of Riga ma znowu należeć do Karola Gustava, chyba przesadzasz.

Dyskusja z tobą mogłaby być przysłowiową „ucztą intelektualno-profesjonalną” ale żeby miała ona sens to musiałbyś zacząć uważniej czytać nasze posty. Już kiedyś sygnalizowałem problem jednak nie wziąłeś sobie chyba tego do serca, a szkoda.

marcin_palacz napisał(a):
Nie twierdzę, że u nas powinno być 18 (albo 26 obszarów). Niech będzie 4, czy 5, z zalewami licząc, dobrze zdefiniowanych, z kilkoma przedziałami czasowymi na najbliższą dobę i na 4 dni do przodu (dla każdego obszaru oddzielnie).

I właśnie tyle ich jest.
W zależności od potrzeb wyróżniamy w naszej strefie brzegowej cześć wschodnią i zachodnią, Z. Szczeciński i Wiślany a nawet jak ktoś się uprze to Zatokę Pomorską czy Gdańską. Nawet bardzo dokładnie jest określona „głębokość” tych stref o czym już się zdążyłeś dowiedzieć.

Tak dla porównania, czy mógłbyś podać długość(szerokość?) strefy np. Vasterbottens czy Kalmar Lan? Czy orientujesz się jak głęboko w morze rozciąga się przykładowa szwedzka strefa przybrzeżna i jak jest ta wartość liczona? Jak myślisz, mając na uwadze okres nadawania prognozy lokalnej oraz „głębokość” rejonów przybrzeżnych dla kogo tak naprawdę te komunikaty są przygotowywane?

Już zwracałem na to uwagę ale skoro z taką aptekarską dokładnością domagasz się informacji o prędkości wiatru to czy tak naprawdę pamiętasz co to jest i jak powstaje wiatr oraz jak wygląda metodologia określania jego składowych. Czy wiesz dla jakiej wysokości n.p.m. odnoszą się podawane przez Szwedów wartości?

Za wytrwałość i stałość w poglądach zaczynam ciebie podziwiać. Żyjemy w wolnym kraju i każdy może wierzyć w co zechce. Proszę jednak abyś jeszcze raz obejrzał zamieszczony „printscreen” i przypomniał sobie trochę danych z geografii.
Zwróć uwagę na częstotliwość nadawania, okres transmisji lokalnej prognozy oraz dodatkowo przeczytaj informacje o MSI udostępnianych w Internecie.
Nie będę ciągle wracał do różnic w długości i ukształtowaniu linii brzegowej M. Bałtyckiego czy standardowo tradycyjnych warunków hydrometeorologicznych w naszym regionie ale o tym także należy pamiętać.

I na koniec proszę obejrzy drugi „printscreen” z brytyjskimi rejonami meteo, jak już się porównywać to może do najlepszych(?) A przynajmniej do tych którzy są prawnie zobligowani do koordynowania i przekazywania MSI dla rejonu METAREA I. W pewnym sensie jest to dla nas taki wzór do naśladowania i strażnik zarazem.
Jak myślisz, dlaczego MetOffice wyznaczyła i nadal używa tak rozległych własnych obszarów „Inshore Weather Forecast”? Graniczne punkty poszczególnych stref są oddalone w linii prostej nawet o 100Nm i to przy tak zróżnicowanych warunkach geograficznych. Natomiast „głębokość” takiej strefy brzegowej to aż 12Nm, przypadek czy świadome działanie?


Załączniki:
MetOffice.jpg
MetOffice.jpg [ 303.46 KiB | Przeglądane 6736 razy ]
Forecast.jpg
Forecast.jpg [ 380.37 KiB | Przeglądane 6736 razy ]

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 07:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
W jałową dyskusję nie będę się wdawać, ale prostuję błędne informacje, które podałeś na szwedzkie tematy i dodaję kilka innych użytecznych, bo może ktoś to jednak przeczyta:

SIRK napisał(a):
Tak dla porównania, czy mógłbyś podać długość(szerokość?) strefy np. Vasterbottens czy Kalmar Lan?


Nie wiem na co Ty patrzysz, ale nie na morskie prognozy brzegowe.
Kalmar län, Vasterbottens län, to szwedzkie obszary administracyjne, odpowiedniki naszych województw. Te określenia nie są używane w prognozach morskich.

W szwedzkiej morskiej brzegowej prognozie, np obszar Kalmarsundu i Olandii jest określany jako "Oskarshamn-Utklippan". Szczegóły pod linkiem, który podałem w poprzednim poście.

Godziny nadawania prognoz na VHF dostosowane są do potrzeb żeglugi rekreacyjnej: rano - koło 9 (wypływasz), koło 17 (wtedy szukasz miejsca na nocny postój) i wieczorem - koło 22 (planujesz dzień następny). Są nieco różne dla poszczególnych fragmentów wybrzeża. Szczegóły w tabelce na stronie 21 w "Południowej Szwecji". Nie mam w tej chwili linku do szwedzkiej, oryginalnej informacji, ale jak poszukasz chwilę, to znajdziesz. Na danym fragmencie wybrzeża słyszalne są prognozy dotyczące danego obszaru i sąsiednich - nie ma sensu nadawać na VHF w Sundzie prognozy dla Zatoki Botnickiej. Brytyjskie tabelki, które pokazałeś w załączniku, są nieprecyzyjne w kwestii godzin nadawania szwedzkich prognoz brzegowych.

Nie ma żadnej "aptekarskiej" dokładności określania prędkości wiatru. Prędkość wiatru (w prognozach brzegowych) podawana jest z zakresem 3 m/s, np 6-9 m/s. Słuchając, wystarczy zrozumieć jeden liczebnik z dwóch, co ułatwia życie ;-) . Podawane jest również prawdopodobieństwo, że prędkość wiatru przekroczy 10 m/s.

Ale najlepiej i najłatwiej jest korzystać z prognoz graficznych:
http://www.smhi.se/vadret/hav-och-kust/1.31215
(Bury Kocur znajduje te same prognozy w innej formie graficznej, pod prostszym linkiem, którego ja jednak nigdy nie potrafię zapamiętać ;-) . Ponadto wolę sięgać do źródła, tzn na stronę szwedzkiego instytutu meteo.)

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl



Za ten post autor marcin_palacz otrzymał podziękowania - 2: Jaromir, tomasz piasecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 09:57 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1093
Podziękował : 406
Otrzymał podziękowań: 397
Uprawnienia żeglarskie:
marcin_palacz napisał(a):
W jałową dyskusję nie będę się wdawać, ale prostuję błędne informacje, które podałeś na szwedzkie tematy i dodaję kilka innych użytecznych, bo może ktoś to jednak przeczyta:
Marcin


Oj przeczyta, z pewnością przeczyta :D

_______________________________

Pozdrawiam
tomasz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 10:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
marcin_palacz napisał(a):
(Bury Kocur znajduje te same prognozy w innej formie graficznej, pod prostszym linkiem, którego ja jednak nigdy nie potrafię zapamiętać


Pytasz o http://www.klart.se ?
Powiem Ci Marcin, że posługuję się tą prognozą na codzień nawet pływając niekoniecznie po wodach SE.
Nieźle się szwedom sprawdza sytuacja baryczna prezentowana tutaj:
http://www.klart.se/lufttryck/
a z niej już można sobie samemu wyciągnąć wnioski pogodowe na bliskie nam obszary pływań.
Nie jestem meteorologiem ale z grubsza mi się one potem sprawdzają.
Poza tym analiza tego co oferuje ta strona daje naprawdę możliwość przygotowania sobie samemu przyzwoitej prognozy na 2/3 dni do przodu.
Dodatkowo poprzez wyszukiwarkę w lewym górnym rogu strony możesz sobie prognozę zawęzić np. http://www.klart.se/v%C3%A4der-kalmar.html
Naprawdę polecam tą stronę.
Jedyny jej mankament to język ale na Boga - te kilkanaście słów i parę liczebników w języku Wikingów można naprawdę opanować - daje się :D

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: marcin_palacz
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lut 2017, o 16:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
marcin_palacz napisał(a):
W jałową dyskusję nie będę się wdawać, ale prostuję błędne informacje, które podałeś na szwedzkie tematy i dodaję kilka innych użytecznych, bo może ktoś to jednak przeczyta:


To teraz role się odwróciły i ja mam być tym nieodpowiedzialnym krytykantem podającym błędne i niesprawdzone informacje?

Przypominam, że w żadnym miejscu nie oceniałem służb meteo innego kraju. Natomiast w miarę swoich skromnych możliwości starałem się sprostować twoje i innych kolegów kłamliwe lub niestosowne uwagi dotyczące pracy naszego IMiGW tudzież służb radiokomunikacji morskiej a jeszcze wcześniej ratownictwa morskiego.

Jeżeli wcześniej zadając pytanie o długość/głębokość niektórych obszarów szwedzkiej strefy brzegowej użyłem błędnej nazwy to oczywiście przepraszam za pomyłkę. Jednakże pytanie na które nadal nie otrzymałem odpowiedzi dotyczyło wymiarów stref brzegowych i warunków geograficznych a nie nazewnictwa. Nie otrzymałem także odpowiedzi na pytanie o rozkład pionowy prędkości wiatru lub na jakiej podstawie twierdzisz, że jakieś prognozy są zbyt mało dokładne lub przeszacowane?

Zwracając uwagę na czasy transmisji komunikatów pogodowych różnych stacji brzegowych wskazałem jedynie na podobieństwo pracy wynikające z potrzeb, tradycji i przyjętych ogólnie zasad. Nie powinieneś podważać informacji zawartych w oficjalnych publikacjach UKHO które równocześnie są uznanym dokumentem GMDSS. Podważając rzetelność tych danych nie tylko wykazałeś się brakiem wiedzy o funkcjonowaniu globalnego systemu przekazywania informacji MSI ale równocześnie poddałeś w wątpliwość własne doświadczenie wynikające z żeglowania po wodach szwedzkich. Tak dla przykładu kilka wybranych czasów transmisji StockholmRadio na które ja się powoływałem a ty je podważyłeś.

Baltic Weather Forecast
ALRS – 0600 1800 UTC
Szwedzkie Ntm – 0600 – 1800 UTC

Coastal Weather Forecast (rejon pierwszy Haparanda – Orskar)
ALRS – 0830 1630 2130 LT (Broadcast by StockholmRadio 1May to 31Oct after announcement on VHF 16
Szwedzkie Ntm – 0830 1630 2130 Lokal tid (sands pa VHF under 1 maj – 30 september)

Jak widać bez względu na źródło czasy są identycznie a każdy następny obszar „costal weather forecast” można sprawdzić w załączniku. Ciekawostką jest natomiast różnica w zdefiniowaniu sezonu nadawania. Według oficjalnych szwedzkich wiadomości żeglarskich prognoza brzegowa była/będzie(?) nadawana tylko w okresie do 30 września natomiast ALRS podaje datę 31 październik. Nie wiem skąd wzięła się różnica ale zainteresowani mogą bardzo szybko to sprawdzić u źródeł.

Każdemu polecam zaznajomienie się z szwedzkimi NtM (General info) ‘Ufs A”. Plik pdf jest do ściągnięcia z oficjalnej strony Swedish Maritime Administration. Dla niektórych będzie to tylko przypomnienia a dla innych użyteczne informacje lub po prostu ciekawostka warta przeczytania. Ale to nie znaczy, że jest to coś wyjątkowego i niespotykanego w publikacjach innego kraju. Po prostu, tak jak wspomniałem dużo wcześniej, żeglując po wodach danego państwa warto/należy korzystać z jego narodowych oraz lokalnych serwisów. Bardzo często powinna to być także służba administracyjna portu/przystani w której będziemy zamierzali cumować.

Dlatego żeglując po naszym wybrzeżu z powodzeniem możemy korzystać z prognoz IMiGW transmitowanych między innymi przez WitowoRadio cztery razy na dobę tj. o 0135 0735 1335 1935 UTC. Obszary prognoz na Bałtyku są dokładnie zdefiniowane na podstawie międzynarodowych porozumień natomiast polska strefa brzegowa jest precyzyjnie określona przez IMiGM. Podczas opracowywania prognozy dla naszej strefy w zależności od potrzeb mogą być wyodrębnione mniejsze akweny. W każdej wątpliwej sytuacji możemy a nawet powinniśmy prosić najbliższą stacje brzegową i/lub kapitanat portu o aktualna prognozę.


Załączniki:
ALRS vs Swedish NtM.jpg
ALRS vs Swedish NtM.jpg [ 391.01 KiB | Przeglądane 6604 razy ]

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2017, o 02:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2013, o 22:06
Posty: 1574
Podziękował : 137
Otrzymał podziękowań: 303
Uprawnienia żeglarskie: ActiveCaptain & more
Już o tym wspominałem ale dla nieprzekonanych krytykantów dodatkowo prezentuje oficjalny komunikat pogodowy brytyjskiego MetOffice. Jest to jak najbardziej profesjonalna prognoza pogody oferowana w bezpłatnym serwisie. Proszę porównać jednostki, zakres podawanych wartości oraz wielkość obszarów brzegowych.


Załączniki:
Forecast_10Feb.pdf [336.14 KiB]
Pobrane 125 razy

_________________
Boat swapping, zapraszam viewtopic.php?f=3&t=23581

Pozdrawiam,
Krzysztof
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL