Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 20:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lis 2018, o 10:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2018, o 12:22
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno
Prawo zezwala jachtowemu sternikowi morskiemu bez praktyki i egzaminu uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego. Jak wiadomo uprawnia on do prowadzenia jachtów motorowych na wodach morskich do 18 m długości, a na śródlądowych bez ograniczeń. Czyli możliwy zakres jednostek jest bardzo szeroki, łącznie z takimi, którymi można zrobić sobie i komuś wielką frajdę, ale też wielką krzywdę.

I taki patent motorowodny może uzyskać ktoś, kto nigdy nie siedział w motorówce, ani nawet na skuterze.

Prawo to nie działa za to (IMHO słusznie) w drugą stronę: żeby uzyskać patent jachtowego sternika morskiego na podstawie patentu motorowodnego sternika morskiego trzeba najpierw uzyskać co najmniej patent żeglarza jachtowego.

Nie znane są mi intencje autora tego prawa do przepisania uprawnień żeglarskich na motorowodne, ale mnie to prawo nie przekonuje.

_________________
Pozdrawiam,

Marcin Kasperek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 10:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Jesteś pewien?
Zaraz Cię tutaj przerobią na kotlety praktycy szkoleniowcy, ale, o ile pamiętam, "automatem", to można otrzymać plastik motorowego sternika morskiego, gdy się już wcześniej miało patent sternika motorowodnego. A zatem mając już staż i egzamin wymagany do tego podstawowego patentu motorowodnego. A morskość motorowodności, to już kompetencje tożsame z tymi wymaganymi dla JSM.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

LasekBielański napisał(a):
Nie znane są mi intencje autora tego prawa do przepisania uprawnień żeglarskich na motorowodne, ale mnie to prawo nie przekonuje.


Nie przepisuj! :) ;)
Idź na egzamin!
To chyba nie zabronione :) :) :)

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Mnie bardziej nie przekonuje to, że aby plywać skuterem wodnym, trzeba mieć, z racji mocy sprzętu, patent motorowego sternika morskiego. Czyli ktoś kto ma dom nad wodą i nie wybiera sie na inne jednostki plywajace niż skuter, motoróweczka, musi wkuwać nawigację morską, światła itp., itd...

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 11:01 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Sajmon napisał(a):
to można otrzymać plastik motorowego sternika morskiego, gdy się już wcześniej miało patent sternika motorowodnego.



Nie. Wystarczy mieć KJ lub JSM
Cytuj:
§ 13. 1. Osoby posiadające patent kapitana motorowodnego oraz motorowodnego sternika morskiego posiadają odpowiednio
uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej odpowiadające patentowi kapitana jachtowego oraz jachtowego sternika
morskiego, jeżeli posiadają co najmniej patent żeglarza jachtowego.
2. Osoby posiadające patent kapitana jachtowego oraz jachtowego sternika morskiego posiadają odpowiednio uprawnienia
do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych odpowiadające patentowi kapitana motorowodnego oraz
motorowodnego sternika morskiego.


Sajmon napisał(a):
aby plywać skuterem wodnym, trzeba mieć, z racji mocy sprzętu, patent motorowego sternika morskiego.


To ograniczenie dotyczy osób poniżej 16 roku życia.

Cytuj:
2. Osoba posiadająca patent sternika motorowodnego jest uprawniona do prowadzenia jachtów motorowych:
1) po wodach śródlądowych;
2) o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm
od brzegu, w porze dziennej.
3. Osoby w wieku poniżej 16. roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika
do 60 kW.


Odnośnie zakuwania czegokolwiek na patenty motorowodne to bym nie przesadzał.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 11:10 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Uwazasz ze ktos kto wykazal sie umiejetnosciami z manewrowania 18 m jednostka zaglowa, ze stosunkowo niewielkim silnikiem i duza powieszchnia nawiewu nie poradzi sobie z 18 m motorowka ? Aspekt patentow "lipcowych" pomijam :)



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 11:17 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
M@rek napisał(a):
ze stosunkowo niewielkim silnikiem i duza powieszchnia nawiewu


Jachty motorowe, turystyczne mają w większości zdecydowanie większą powierzchnię nawiewu i w dodatku położony wysoko "środek ożaglowania", przy znikomej powierzchni oporu bocznego.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2018, o 12:22
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno
Sajmon napisał(a):
Nie przepisuj!
Idź na egzamin!
To chyba nie zabronione


W dziale prawo dyskutujemy nad przepisami dotyczącymi wszystkich. A na podstawie tego prawa każdy JSM (wcześniejsi, lipcowi, późniejsi - wszyscy) może sobie śmigać motorówką o długości 17,99 m i mocy silnika np. 2 k HP. Nie musi wcześniej nawet zrobić kursu i egzaminu motorówką na pobliskim jeziorze. Oceniam, że liberalizacja prawa w tej kwestii poszła o jeden most za daleko. :-?

_________________
Pozdrawiam,

Marcin Kasperek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
LasekBielański napisał(a):
Oceniam, że liberalizacja prawa w tej kwestii poszła o jeden most za daleko. :-?
A te swoje uważanie to opierasz na czym?

Jakieś statystyki masz chociaż? Ile ludzi zginęło? Ilu zostało zamordowanych śrubami silników o mocy tysięcy koni mechanicznych?

Bo wiesz, ja mam statystyki zabitych przez sterników motorowodnych co kurs pod auspicjami związku sportowego o zasięgu krajowym robili a jednak zabili.
Przy czym ostrzegam - tych statystyk też jest mniej niż błąd statystyczny.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:32 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
ins napisał(a):
M@rek napisał(a):
ze stosunkowo niewielkim silnikiem i duza powieszchnia nawiewu


Jachty motorowe, turystyczne mają w większości zdecydowanie większą powierzchnię nawiewu i w dodatku położony wysoko "środek ożaglowania", przy znikomej powierzchni oporu bocznego.

Piotr Siedlewski


Na tych naprawde duzych, plywales ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:34 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
LasekBielański napisał(a):
Nie musi wcześniej nawet zrobić kursu i egzaminu motorówką na pobliskim jeziorze.

Wyobraź sobie że podobnie ŻJ. Na wodach śródlądowych możne on dowodzić jachtem o np 15 m Lc z silnikiem 200 kW, pod warunkiem że będzie ta jednostka zarejestrowana jako żaglowa z silnikiem pomocniczym.
I co zrobisz...nic nie zrobisz.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17288
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2165
Otrzymał podziękowań: 3581
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
ins napisał(a):
I co zrobisz...nic nie zrobisz.
Na szczęście!

ps. Podkreślenie moje.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
LasekBielański napisał(a):
W dziale prawo dyskutujemy nad przepisami dotyczącymi wszystkich. A na podstawie tego prawa każdy JSM (wcześniejsi, lipcowi, późniejsi - wszyscy) może sobie śmigać motorówką o długości 17,99 m i mocy silnika np. 2 k HP. Nie musi wcześniej nawet zrobić kursu i egzaminu motorówką na pobliskim jeziorze. Oceniam, że liberalizacja prawa w tej kwestii poszła o jeden most za daleko. :-?

To chyba dobrze! Wkurza mnie trochę, że nIe można śmigać motorówką 18,66 m i mocy 3 k HP. Albo 30 m itd... To by świadczyło o wolności, a nie o długości łańcucha.

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:45 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
M@rek napisał(a):
ins napisał(a):
M@rek napisał(a):
ze stosunkowo niewielkim silnikiem i duza powieszchnia nawiewu


Jachty motorowe, turystyczne mają w większości zdecydowanie większą powierzchnię nawiewu i w dodatku położony wysoko "środek ożaglowania", przy znikomej powierzchni oporu bocznego.

Piotr Siedlewski


Na tych naprawde duzych, plywales ?

Po co duże? Ilość pływania ma wpływ na fakty, to że pływałem na takim czy innym jachcie lub nie, powoduje że zmienia się jego architektura?
Wystarczy porównać obrys boczny przeciętnego turystycznego jachtu żaglowego z podobnej długości turystycznym jachtem motorowym, by wyciągnąć wnioski, który ma większą powierzchnię nawiewu i jaki jest jej stosunek do powierzchni oporu bocznego.

Piotr Siedlewski



Za ten post autor ins otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 12:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2018, o 12:22
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno
To po co są patenty żeglarskie? Też ma ich nie być? I nie chodzi mi o PZŻ, czy inny ZŻ, tylko czy jako społeczność żeglarska zgadzamy się z tym, że warto potwierdzić umiejętności danego absztyfikanta zanim przeora sąsiednie jednostki w marinie?

Po świecie chodzi mnóstwo odpowiedzialnych ludzi, którzy z pokorą podejdą do motorówki z silnikiem 3 k HP, ale też sporo jest chojraków, którzy dla popisu niechcący mogą zabić dzieciaki w mydelniczkach. IMHO chodzi o to, żeby kursem motorowodnym uświadomić tym drugim, że takie ryzyko istnieje.

_________________
Pozdrawiam,

Marcin Kasperek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 13:16 

Dołączył(a): 24 lip 2011, o 20:41
Posty: 224
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
LasekBielański napisał(a):
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno


Ja bym zabronił...
;-)
JP


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 13:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
LasekBielański napisał(a):
IMHO chodzi o to, żeby kursem motorowodnym uświadomić tym drugim, że takie ryzyko istnieje.

I tak oto po raz kolejny doświadczamy głębokiej (choć niczym nie popartej) wiary w moc sprawczą patentów i kursów.

Wprowadźmy patenty na obsługę piekarników dla gospodyń domowych! Przecież nam wytrują gazem albo porażą prądem biedne dzieciaczki!



Za ten post autor Sąsiad otrzymał podziękowania - 3: Moniia, Stara Zientara, Szpiszpak
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 13:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2018, o 12:22
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno
Wy tu sobie, chłopaki, żarty stroicie :D , a mi w ogóle nie chodzi o patent - może być i bez patentu.

Mi chodzi o to, żeby taki "nadany" motorowodniak popływał najpierw z doświadczonym motorowodniakiem, który pokaże mu to i tamto. I jeszcze owamto.

_________________
Pozdrawiam,

Marcin Kasperek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 13:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Sąsiad napisał(a):
I tak oto po raz kolejny doświadczamy głębokiej (choć niczym nie popartej) wiary w moc sprawczą patentów i kursów.


Dzizas :rotfl: :rotfl: zgadzam się z Sąsiadem:-)

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 14:03 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
LasekBielański napisał(a):
. IMHO chodzi o to, żeby kursem motorowodnym uświadomić tym drugim, że takie ryzyko istnieje.

Azaliż sądzisz że gościu po kilkugodzinnym kursie na sternika motorowodnego jest czegokolwiek świadom???
Obserwując co się dzieje na wodzie mam zdecydowanie odmienne zdanie.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 14:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
LasekBielański napisał(a):
Mi chodzi o to, żeby taki "nadany" motorowodniak popływał najpierw z doświadczonym motorowodniakiem, który pokaże mu to i tamto. I jeszcze owamto.


Załóżmy, masz motorówkę, przychodzi do Ciebie kumpel i mówi - Daj popływać... Dajesz mu w ciemno czy jednak sprawdzisz co on umie?

Kupujesz motorówkę... To chyba jednak nie jest Twoim największym pragnienie rozwalenie jej przy pierwszym dochodzeniu do pomostu?

Oczywiście jest jeszcze jedna kategoria ludzi... Mięśniaki dla których motorówka to jest okazja do szpanowania... Ale w tym wypadku wiara, że kurs nauczy ich kultury jest skrajną naiwnością...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła



Za ten post autor Jurmak otrzymał podziękowanie od: M@rek
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 14:35 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
LasekBielański napisał(a):
Wy tu sobie, chłopaki, żarty stroicie :D , a mi w ogóle nie chodzi o patent - może być i bez patentu.

Mi chodzi o to, żeby taki "nadany" motorowodniak popływał najpierw z doświadczonym motorowodniakiem, który pokaże mu to i tamto. I jeszcze owamto.
A bo to są żarty...
Ściągnęli mnie kiedyś znienacka na zastępstwo na kursie. Żeglarskim, znaczy. I kazali uczyć bidaków manewrów na silniku. Zwłaszcza portowych.
Ja tego nie umiem, do dziś, tak dla jasności :oops:
Ale każą, trudno, sługa musi.
A żem miał czas, zaproponowałem co że mogę, jeśli kto ma problem z tem, przed egzaminem, dodatkowo potrenować te manewry. Było trocha chętnych.
Jeden z nich, co zresztą w efekcie zdał ten egzamin manewrowy, znaczy na patent żeglarza :lol: przyznał potem że miał już sternika motorowodnego.
Zgadzam się, to są żarty. Zaiste, doprawdy, i indeed.

A że to wcale nie jest śmieszne...
:mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
LasekBielański napisał(a):
warto potwierdzić umiejętności danego absztyfikanta zanim przeora sąsiednie jednostki w marinie?


Ale jak już przeora, to wtedy te umiejetnosci dużo łatwiej ocenić :) :) :)
W jednym, może w dwóch słowach ;)

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 15:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 13995
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2006
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Mam patent msm wydany na podstawie jsm i brzydzę się sobą, oooooo ! :oops:

Napisał Tobie Jurmak coś w ten deseń i to jest clue tej dyskusji.

Normalny człowiek nie będzie szalał motorówką rozjeżdżając wszystkich wokół, zaś idiocie nawet 10 patentów w tym nie przeszkodzi.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 18:15 

Dołączył(a): 18 mar 2017, o 17:28
Posty: 192
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 23
Uprawnienia żeglarskie: JSM, LRC, IWC
LasekBielański napisał(a):
A na podstawie tego prawa każdy JSM (wcześniejsi, lipcowi, późniejsi - wszyscy) może sobie śmigać motorówką o długości 17,99 m i mocy silnika np. 2 k HP. Nie musi wcześniej nawet zrobić kursu i egzaminu motorówką na pobliskim jeziorze.

Jak bogaty to może mieć i więcej niż 18m na śródlądziu. A co mogą zrobić najmądrzejsi posłowie w Polsce jak przybędzie ktoś pod brytyjską banderą na jakimś 20m jachcie? Śmiechy-chichi ale faktycznie to zagrożeniem najczęściej mogą być osoby bez wyobraźni i doświadczenia na skuterach mimo że im daleko do 18m. W wielu krajach jest na tą kategorię 'jachtów' osobny patent.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 18:28 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
ins napisał(a):
M@rek napisał(a):
ins napisał(a):
M@rek napisał(a):

Wystarczy porównać obrys boczny przeciętnego turystycznego jachtu żaglowego z podobnej długości turystycznym jachtem motorowym, by wyciągnąć wnioski, który ma większą powierzchnię nawiewu i jaki jest jej stosunek do powierzchni oporu bocznego.

Piotr Siedlewski


Ale z zaglowcami, nawet bez zagli jest juz zupelnie inaczej :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2018, o 19:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3236
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 332
Otrzymał podziękowań: 968
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
LasekBielański napisał(a):
Prawo zezwala jachtowemu sternikowi morskiemu bez praktyki i egzaminu uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego. Jak wiadomo uprawnia on do prowadzenia jachtów motorowych na wodach morskich do 18 m długości, a na śródlądowych bez ograniczeń. Czyli możliwy zakres jednostek jest bardzo szeroki, łącznie z takimi, którymi można zrobić sobie i komuś wielką frajdę, ale też wielką krzywdę.

I taki patent motorowodny może uzyskać ktoś, kto nigdy nie siedział w motorówce, ani nawet na skuterze.



Dokładnie tak uzyskałem patent morskiego sernika motorowodnego nie siedząc za sterami motorówki, nie mówiąc o skuterze wodnym. To było kilka lat temu. W tym roku po raz pierwszy w życiu prowadziłem motorówkę w ślizgu mając na pokładzie wytrawnych motorowodniaków. Nie odważyłbym się bez nich, bo nie umiem, nie mam doświadczenia (nawiasem mówiąc to nie moja bajka). Natomiast wyszedłem z założenia, że skoro prowadzę kilkunastometrowy jacht żaglowy na dieslu, to bez problemu na takim samym dieslu poprowadzę podobny jacht tylko bez masztu.
Nawiasem mówiąc prawo jazdy kat B robiłem na dużym Fiacie z 65 konnym silnikiem, ale dokument który wówczas dostałem uprawniał mnie do jazdy jakimś tam nie przymierzając Porsche czy innym Ferrari. I tak jest do dziś, kierowce który zrobił prawo jazdy na Corsie ma prawo jeździć Bugatti, czy 3,5 tonowym dostawczakiem i to jeszcze z przyczepą lekką. I jakoś mało kto od razy przesiada się na takie pojazdy.

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lis 2018, o 08:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2018, o 12:22
Posty: 91
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: do 60 wszystko mi wolno
Nie chcę Was przekonywać do swoich racji. Uważam po prostu, że możliwość przepisania JSM na MSM niesie za sobą ryzyko. Nie chciałbym spotkać w sztormowych warunkach w marinie niedoświadczonego sternika w dużej motorówce. Bez względu na to czy ma patent czy nie.

Mnie motorówki w ogóle nie kręcą, bo są za głośne i za szybkie. Mnie w motorówce nie spotkacie. :mrgreen:

_________________
Pozdrawiam,

Marcin Kasperek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lis 2018, o 09:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
LasekBielański napisał(a):
Nie chciałbym spotkać w sztormowych warunkach w marinie niedoświadczonego sternika w dużej motorówce.


A czym on się różni od niedoświadczonego sternika na dużym jachcie?
Kluczowe słowo "niedoświadczony"...

LasekBielański napisał(a):
Mnie motorówki w ogóle nie kręcą, bo są za głośne i za szybkie. Mnie w motorówce nie spotkacie.


A mnie owszem tak:-))) ale na niezbyt głośnej i niezbyt szybkiej:-)))

Obrazek

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lis 2018, o 09:07 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4172
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
LasekBielański napisał(a):
Nie chcę Was przekonywać do swoich racji. Uważam po prostu, że możliwość przepisania JSM na MSM niesie za sobą ryzyko. Nie chciałbym spotkać w sztormowych warunkach w marinie niedoświadczonego sternika w dużej motorówce. Bez względu na to czy ma patent czy nie.

Mnie motorówki w ogóle nie kręcą, bo są za głośne i za szybkie. Mnie w motorówce nie spotkacie. :mrgreen:


Marcinie, a chciałbyś spotkać na zaśnieżonej drodze nowoupiwczonego kierowcę pędzącego 3-litrową beemą z tylnym napędem na letnich oponach? Prawo tego nie zabrania nawet w dniu otrzymania prawa jazdy. Jednak nie sądzę, byś z taką sytuacją się spotkał, tak jak nie spotkałeś się z dużą motorówką w rękach niedoświadczonego sternika w sztormie. Ja się bardziej boję dużo częstszych, a więc bardziej prawdopodobnych scenariuszy: spotkanie się w porcie w silnowiatrowych warunkach z "doświadczonym", ale nie radzącym sobie żeglarzem.

Aha, motorówki bywają również wolne i całkiem nieduże i przyzwoicie ciche. Polecam spróbowanie, bo jeżeli się odezwiesz od stereotypów może się to okazać fajnym pomysłem na weekend z przyjaciółmi.

Doświadczony i pewny siebie żeglarz dowodzi cumowaniem "okrętu";


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lis 2018, o 09:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
LasekBielański napisał(a):
Uważam po prostu, że możliwość przepisania JSM na MSM niesie za sobą ryzyko. Nie chciałbym spotkać w sztormowych warunkach w marinie niedoświadczonego sternika w dużej motorówce. Bez względu na to czy ma patent czy nie.


A w wymienionym przypadku posiadanie owego papierka nic nie znaczy.

Jeżeli przyjmujesz, że posiadanie papierka nic nie znaczy, to przyjmujesz słusznie.

Wiedza jest potrzebna i doświadczenie a nie papierek.

Popatrz jak jest np. w takiej Szwecji.

Tam nie ma żadnych obowiązkowych patentów czy innych certyfikatów kompetencji do jednostek o wymiarach 12 x 4 m przy czym, aby zaistniał taki obowiązek to oba wymiary muszą być przekroczone równocześnie.

Czyli takimi dość sporymi jednak jachtami można powozić bez żadnego obowiązkowego papierka.

I tamtejsi jakoś jeżdżą i się nie rozjeżdżają.

Czyli można tak ?

Można - trzeba mieć wiedzę a nie papierek - papierek nie pływa.

A Ty podchodzisz do tego jakby ów papierek miał Cie uchronić przed Bóg wie czym...

Nawet tymi z papierami zdarza się, że coś im nie wyjdzie.

Ja kiedyś statkiem w porcie ściąłem całą keję desek bo nie podało mi wstecznego.

Wiedza Kolego pływa - wiedza a nie papierki ...

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lis 2018, o 09:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3236
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 332
Otrzymał podziękowań: 968
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
LasekBielański napisał(a):
Nie chcę Was przekonywać do swoich racji. Uważam po prostu, że możliwość przepisania JSM na MSM niesie za sobą ryzyko. :mrgreen:


Nie, Ty uważasz, że wśród bliźnich są sami nieodpowiedzialni ludzie.

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.



Za ten post autor Szaman3 otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 95 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL