Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:59




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lut 2018, o 09:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Colonel napisał(a):
A jak chcesz badać pismo święte


Badaczem pisma świętego być nie zamierzam.

Ale jak jest przepis, który być może zostanie podstawą jakiś kretyńskich kontroli - oby nie - to już oczyma wyobraźni widzę rozmowy na kei w porcie pomiędzy organami kontroli a kontrolowanym a dotyczące np. zakazu wypłynięcia danej jednostki ze względu na warunki oraz właśnie ową znaczącą wysokość fali.

Organ mówi - Pan dziś nie wypłynie bo fala przekracza 1,5 metra a armator na to - ależ co Pan mówi - ta falka ma 50 cm - ja tam płynę i co mi Pan zrobi ...

Będzie jak u Bareii - bo grunt to tworzyć przepisy utrudniające życie tam gdzie robić tego nie trzeba, bo od lat jest dobrze a tylko jakiś urzędniczyna w ministerstwie jest niedowartościowany i wymyśla kolejny martwy przepis.

Pierwszy przykład z brzegu - niech mi ktoś powie - czy komuś jakaś władza przez ostatnie 10 lat sprawdzała np. jakieś patenty w porcie lub czy w ogóle jednostka jest zarejestrowana ?

Bo ja takiego przypadku nie słyszałem a ludzie pływają i mają się dobrze, więc po co wymyślać kolejne bzdurne przepisy ... ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 12:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Co do konkluzji pełna zgoda.
Już Jaromir zauważył bezsens używanie CE do formułowania ograniczeń i zakazów.

"Znacząca" w CE jest orientacyjną informacją o jakości warunków, a nie ilościową.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 19:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
reed napisał(a):
Bury Kocurze, tam jest mowa nie o wysokosci fali a o znaczącej wysokości fali.

Wiesz - może najpierw "tam" przeczytaj, a potem tłumacz innym co "tam" napisano....

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 20:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
bury_kocur napisał(a):
reed napisał(a):
a o znaczącej wysokości fali.


A jaka jest definicja owej "znaczącej wysokości fali" ?

Pytam - bo szczerze powiedziawszy jako inżynier mechanik nie kojarzę takiej jednostki :lol:

AFAIK tytuł inżyniera nie powinien być zasłoną dla niewiedzy...

Ale usprawiedliwia Cię, że reed mówił o czymś..... czego nie ma ;)

Anyway - w meteorologii, oceanografii, teorii falowania wody a za tym w obliczeniach dotyczących zachowania statku na fali powszechnie przyjmuje się pojęcie "fali znacznej" (bo przecie nie "znaczącej"...). Zwana jest ona często "falą H ⅓".
Czasami polscy biurokraci stosować mogą zamiennie pojęcie "istotnej wysokość fali (H ⅓)" - bo tak zapisał to tłumacz polskojęzycznego wydania dyrektywy RCD. W oryginale jest "Significant wave height (H ⅓, meters". Czyli "Wysokość fali znacznej"...

Najprostsza definicja wysokości fali znacznej to "średnia arytmetyczna wysokość z jednej trzeciej fal najwyższych".

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowanie od: zbigandrew
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Widzisz pan. A mnie się zdawało, że to jakiś nieuk usiłuje przerabiać "znaczącą" na "znaczną".
Ale "significant" to jednak chyba "znacząca"?

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 lut 2018, o 20:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Colonel napisał(a):
Widzisz pan. A mnie się zdawało, że to jakiś nieuk usiłuje przerabiać "znaczącą" na "znaczną".
Ale "significant" to jednak chyba "znacząca"?

Nie - po angielsku "significant wave height" to pojęcie z zakresu oceanografii i nautyki, którego polskim odpowiednikiem jest "wysokość fali znacznej". Np:
Significant Wave Height
Commonly referred to as Seas in the Marine Forecast
This is the average of the highest one-third (33%) of waves (measured from trough to crest) that occur in a given period.

źródło: https://www.weather.gov/key/marine_sigwave

BTW:
https://en.wikipedia.org/wiki/Significant_wave_height
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysoko%C5 ... i_znacznej

No chyba, że uprzemy się tłumaczyć jak tłumacz eurolexa albo nieporadnie przekręcać jak reed - i w rezultacie mówić inaczej iż wszyscy, którzy o oceanografii fizycznej kiedyś cokolwiek słyszeli...

PS. Sądziłem, że kto jak kto, ale żeglarze powinni orientować się w pojęciach, bez znajomości których czytanie jakiejkolwiek prognozy falowania traci sens. Bo przecież prognozy falowania pokazują najczęściej przewidywaną wysokość fali znacznej...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lut 2018, o 08:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Żeglarze się orientują. Ale czasem miewają sklerozę i widząc coś w Wikipedii uznają, iz wikipedysta był walnięty,a temu zdarzyło się akurat napisać prawdę.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lut 2018, o 09:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4446
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 753
Otrzymał podziękowań: 1514
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Jaromir napisał(a):
BTW:
https://en.wikipedia.org/wiki/Significant_wave_height
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wysoko%C5 ... i_znacznej

No chyba, że uprzemy się tłumaczyć jak tłumacz eurolexa albo nieporadnie przekręcać jak reed - i w rezultacie mówić inaczej iż wszyscy, którzy o oceanografii fizycznej kiedyś cokolwiek słyszeli...

PS. Sądziłem, że kto jak kto, ale żeglarze powinni orientować się w pojęciach, bez znajomości których czytanie jakiejkolwiek prognozy falowania traci sens. Bo przecież prognozy falowania pokazują najczęściej przewidywaną wysokość fali znacznej...


Zamieszanie wynika IMHO z tego, że niestety w języku polskim "znaczny" jest rozumiany, niejako podświadomie, jako "dość duży", szczególnie w połączeniu z "wysokość". Stąd próby tłumaczenia tego pojęcia (bez przyjęcia do wiadomości, że pojęcie w polskim języku oceanografów funkcjonuje i jest okrzepłe) jako "znaczącej". Bo tu chodzi o drugie znaczenie "znaczny" wg. SJP PWN https://sjp.pwn.pl/szukaj/znaczny.html.

Dodatkowo dochodzi problem z liczbą (gramatyczną); czy chodzi o jedną konkretną falę, czy o zjawisko falowania? Jest też trochę dziwny szyk, ale jeszcze gorzej byłoby "znacznej fali wysokość" czy "znacznej wysokość fali"... no i mamy kogel-mogel*).

Szkoda, że na początku nie przetłumaczono tego jako "charakterystyczna wysokość fal" czy "znamienna wysokość fal"...
----
*)
- Dlaczego na żółtka z cukrem mówimy kogel-mogel?
- Bo tak się utarło! :-)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 lut 2018, o 11:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Dodatkowo dochodzi problem z liczbą (gramatyczną); czy chodzi o jedną konkretną falę, czy o zjawisko falowania? Jest też trochę dziwny szyk, ale jeszcze gorzej byłoby "znacznej fali wysokość" czy "znacznej wysokość fali"... no i mamy kogel-mogel*).


A teraz znając meandry wytłumaczenia tego określenia idź Wojtek proszę i podyskutuj z bosmanem, który ze względu na jego ocenę warunków pogodowych nie będzie Cię chciał wypuścić z portu.

Chciałbym usłyszeć taką dyskusję :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 145 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL