Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 14:02




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 wrz 2020, o 21:28 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 741
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
I podobnie jak WORDy bedą trzepać kasę na oblewaniu. Może jednak inny pomysł poproszę :)

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 wrz 2020, o 21:40 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
marioczewa napisał(a):
I podobnie jak WORDy bedą trzepać kasę na oblewaniu. Może jednak inny pomysł poproszę :)


WORDy działają w dużej mierze jak komercyjne instytucje. Są to samodzielne jednostki organizacyjne samorządu województwa, mają własny budżet i całkiem sporą swobodę w dysponowaniu środkami i ustalaniu płac. Nie szkolą, więc nie mają interesu w zaliczaniu egzaminów. Interes w oblewaniu – cóż, finansowy mają. Choć jakiś nadzór jest.

Prędzej widziałbym egzaminy prowadzone przez UŻŚ/UM, z opłatą rzeczywiście odpowiadającą kosztom takiego egzaminu. Oczywiście wówczas UŻŚ/UM musiałby przeprowadzić nabór egzaminatorów – zapewne spośród obecnych, doświadczonych egzaminatorów PZŻ, głównie kapitanów jachtowych. Ale nad wszystkim czuwałyby organy władzy publicznej. Wszak patenty żeglarskie wystawiane są w imieniu państwa polskiego.

Ale to tylko luźno rzucona myśl :cool:

Jako kontrprzykład do ww. rozwiązania mogę podać podejście organów Policji, jak ktoś z Was kiedyś ubiegał się o pozwolenie na broń, to wie, co mam na myśli... Policyjne egzaminy z budowy i obsługi broni robione są tak, że nie jeden konstruktor broni / wprawny sportowiec miałby problemy z ich zaliczeniem :-? A wynika to z tego, że ludzie Policji są (ogólnie, w dużej mierze) przeciwni zwiększaniu się liczby upoważnionych do posiadania broni. Jednakże wątpię, by podobne podejście prezentowali żeglarze żeglarzom... :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 wrz 2020, o 21:56 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 741
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
B199 napisał(a):
Jednakże wątpię, by podobne podejście prezentowali żeglarze żeglarzom...
Do momentu kiedy nie zapali się znaczek dolara w oku :D

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 3 wrz 2020, o 22:42 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Stara Zientara napisał(a):
Od paru tygodni wiadomo - Samoster trzyma rękę na pulsie


Stara Zientara zapewne ma na myśli sytuację z przed paru lat.
Członkowie Samosteru gardłowali o podłym PZŻ i zdegenerowanym systemie szkolenia i egzaminowania, a jeden z prominentnych członków Samosteru trzepał kasę w tym samym czasie na szkoleniach i egzaminowaniu na patenty PZŻ, na które to egzaminy pytania sam układał.
Zgaduj zgadula o kim mowa?

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 wrz 2020, o 07:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4460
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 757
Otrzymał podziękowań: 1527
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Członkowie Samosteru gardłowali o podłym PZŻ i zdegenerowanym systemie szkolenia i egzaminowania, a jeden z prominentnych członków Samosteru trzepał kasę w tym samym czasie na szkoleniach i egzaminowaniu na patenty PZŻ, na które to egzaminy pytania sam układał.

Jeśli ktoś postuluje zmianę systemu, z którego "trzepie kasę" (jak mówisz), w sposób który zmniejsza dopływ owej kasy - to tylko go uwiarygodnia. I przeciwnie: gdy ktoś (np. instruktor PZŻ) postuluje zmianę systemu, w sposób który zwiększa dopływ kasy do źródła, z którego sam czerpie - każe to - tym bardziej krytycznie - patrzeć na jego argumenty i ich uzasadnienie (lub jego brak).

W ten sposób odbierasz prawo postulowania zmian dowolnego systemu każdemu, kto ma z owym systemem jakąkolwiek styczność. Czy według Ciebie postulować zmiany mogą tylko ci, którzy nie maja o tym systemie pojęcia?... :roll:

Gdyby np. czynny nauczyciel postulował wydłużenie wakacji - mocno krytycznie patrzyłbym na jego argumenty. Gdyby ten sam nauczyciel postulował skrócenie wakacji (lub przeniesienie dni wolnych na ferie wiosenne/jesienne) - patrzyłbym na to zupełnie inaczej. Ty nie?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 wrz 2020, o 16:00 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Jeśli ktoś postuluje zmianę systemu, z którego "trzepie kasę" (jak mówisz), w sposób który zmniejsza dopływ owej kasy - to tylko go uwiarygodnia. I przeciwnie: gdy ktoś (np. instruktor PZŻ) postuluje zmianę systemu, w sposób który zwiększa dopływ kasy do źródła, z którego sam czerpie - każe to - tym bardziej krytycznie - patrzeć na jego argumenty i ich uzasadnienie (lub jego brak).


Bajeczki opowiadasz.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 paź 2020, o 00:33 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Sprawą jawności baz pytań egzaminacyjnych na patenty żeglarskie zajmie się WSA w Warszawie. PZŻ uważa, że "baza pytań jest tajna i nie jest udostępniana." (koniec korespondencji) :)



Za ten post autor B199 otrzymał podziękowanie od: panwac
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2020, o 02:42 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Ups – ponieważ PZŻ nie przekazał mojej skargi do WSA w ustawowym terminie (wciąż skargi nie ma w WSA i sąd nie może się nią zająć), będę wnosił o wymierzenie grzywny PZŻ-towi. Może ona maksymalnie wynieść 49 181,70 złotych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 24 paź 2020, o 06:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4460
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 757
Otrzymał podziękowań: 1527
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
B199 napisał(a):
PZŻ nie przekazał mojej skargi do WSA w ustawowym terminie
A Co skarżyłeś do WSA?

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 20:52 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
B199 napisał(a):
PZŻ nie przekazał mojej skargi do WSA w ustawowym terminie
A Co skarżyłeś do WSA?


Bezczynność PZŻ-tu w zakresie rozpoznania mojeg wniosku o udostępnienie informacji publicznej w zakresie aktualnych baz pytań (i odpowiedzi) egzaminacyjnych na patenty żeglarskie. W odpowiedzi od PZŻ-tu usłyszałem: "baza pytań jest tajna i nie jest udostępniana" (koniec korespondencji)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 22:11 

Dołączył(a): 21 lis 2017, o 08:47
Posty: 741
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 82
Otrzymał podziękowań: 145
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
W tłumaczeniu na Polski "goń się leszczu i nie zawracaj nam gitary" :rotfl:

_________________
***** ***


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 22:19 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
B199 napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
B199 napisał(a):
PZŻ nie przekazał mojej skargi do WSA w ustawowym terminie
A Co skarżyłeś do WSA?


Bezczynność PZŻ-tu w zakresie rozpoznania mojeg wniosku o udostępnienie informacji publicznej w zakresie aktualnych baz pytań (i odpowiedzi) egzaminacyjnych na patenty żeglarskie. W odpowiedzi od PZŻ-tu usłyszałem: "baza pytań jest tajna i nie jest udostępniana" (koniec korespondencji)


Tak naprawdę to o co chodzi?

Nauczając rozwiązywania podstawowych zadań nawigacyjnych, chcąc nie chcąc każdy nauczający sprzedaje egzaminacyjną wiedzę "tajemną".
To samo dotyczy locji, przepisów, budowy etc.
Ponieważ sprzedaję taka wiedzę i jednocześnie bywam egzaminatorem nie widzę żadnej potrzeby abym z potencjalnym zakresem wiedzy egzaminacyjnej nie zapoznawał co nie wyklucza iż mogę się z wiedzą egzaminacyjną nie zgadzać, a nawet protestować przeciw jej obszarowi.
Idąc tokiem myślenia usera B199 należałoby spalić wszelkie podręczniki i zakazać dzielenia się z wiedzą, a nóż, a widelec pokryje się to z jakimś pytaniem egzaminacyjnym.

BTW
Bazy wszelakich pytań są ogólnie dostępne w sieci, jedyne do czego zobowiązuje rozporządzenie, to nieupublicznianie ich przez podmioty i związki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 23:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
B199 napisał(a):
Stara Zientara napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Dzięki za czujność.
Od paru tygodni wiadomo - Samoster trzyma rękę na pulsie :)


Artykuł jest z połowy marca. O ile nie jest twórczo antydatowany (nie sprawdzałem). Przyznam, że ja nie trzymałem ręki na pulsie.[ciach]
Ja też niestety nie. A tu widzę, apetyt rośnie z powodu ostrej diety i sporej konkurencji w odmętach.
Że to tylko o kasę chodzi, to pewne. Mnie rzuciły się też do oczu różne fragmenty tego sprawozdania, urocze takie:
Cytuj:
Zniesienie obowiązku poprowadzenia samodzielnego rejsu morskiego co 3 lata
Wielu dawnych egzaminatorów od lat nie miało czasu prowadzić samodzielnie łódki na morzu, bo... sprawdzali na egzaminach, czy inni potrafią (w tym, czy potrafią na morzu). :lol:
W moim nieistniejącym już dziś okręgu po pierwszym roku od wprowadzenia tego wymogu z 87 egzaminatorów zostało 20, a po trzech latach egzaminowało już tylko czterech.
Cytuj:
Przywrócić egzaminy na KJ, które byłyby przeprowadzane wyłącznie przez PZŻ,
Czyli wykluczyć inne podmioty z egzaminowania przywracając monopol PZŻ (i już tylko PZŻ, nawet nie z PZMWiNW) na egzaminy na najwyższe certyfikaty. :mrgreen:
Cytuj:
W tym roku rozpoczną się również prace nad wprowadzeniem do systemu ebiuro procedur związanych ze ZGŁADZENIEM kursów oraz wydawaniem patentów instruktorskich.
:rotfl:
Cytuj:
Obowiązkowa unifikacja dla egzaminatorów
Czyżby PZŻ chciał unifikować egzaminatorów innych podmiotów upoważnionych? Bo swoich może przecież unifikować do woli... :-o
Cytuj:
...opublikowany ujednolicony program szkolenia
A to wygląda jak krok w kierunku narzucenia programu szkolenia, który krok dalej zacznie być znów obowiązkowy...
Ech, a wystarczyło przestać się interesować przez pewien czas. Kasa, kasa, kasa, a do prostowania nieprawidłowości w przepisach chętnych nie ma.

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...



Za ten post autor panwac otrzymał podziękowanie od: Hania
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 23:53 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
panwac napisał(a):
B199 napisał(a):
Stara Zientara napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
Dzięki za czujność.
Od paru tygodni wiadomo - Samoster trzyma rękę na pulsie :)


Artykuł jest z połowy marca. O ile nie jest twórczo antydatowany (nie sprawdzałem). Przyznam, że ja nie trzymałem ręki na pulsie.[ciach]
Ja też niestety nie. A tu widzę, apetyt rośnie z powodu ostrej diety i sporej konkurencji w odmętach.
Że to tylko o kasę chodzi, to pewne. Mnie rzuciły się też do oczu różne fragmenty tego sprawozdania, urocze takie:
Cytuj:
Zniesienie obowiązku poprowadzenia samodzielnego rejsu morskiego co 3 lata
Wielu dawnych egzaminatorów od lat nie miało czasu prowadzić samodzielnie łódki na morzu, bo... sprawdzali na egzaminach, czy inni potrafią (w tym, czy potrafią na morzu). :lol:
W moim nieistniejącym już dziś okręgu po pierwszym roku od wprowadzenia tego wymogu z 87 egzaminatorów zostało 20, a po trzech latach egzaminowało już tylko czterech.
Cytuj:
Przywrócić egzaminy na KJ, które byłyby przeprowadzane wyłącznie przez PZŻ,
Czyli wykluczyć inne podmioty z egzaminowania przywracając monopol PZŻ (i już tylko PZŻ, nawet nie z PZMWiNW) na egzaminy na najwyższe certyfikaty. :mrgreen:
Cytuj:
W tym roku rozpoczną się również prace nad wprowadzeniem do systemu ebiuro procedur związanych ze ZGŁADZENIEM kursów oraz wydawaniem patentów instruktorskich.
:rotfl:
Cytuj:
Obowiązkowa unifikacja dla egzaminatorów
Czyżby PZŻ chciał unifikować egzaminatorów innych podmiotów upoważnionych? Bo swoich może przecież unifikować do woli... :-o
Cytuj:
...opublikowany ujednolicony program szkolenia
A to wygląda jak krok w kierunku narzucenia programu szkolenia, który krok dalej zacznie być znów obowiązkowy...
Ech, a wystarczyło przestać się interesować przez pewien czas. Kasa, kasa, kasa, a do prostowania nieprawidłowości w przepisach chętnych nie ma.


Tej. panwac. Opisz w jakiej instytucji zdobywałeś flepy, czyżby non profit?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 25 paź 2020, o 23:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
Tej. panwac. Opisz w jakiej instytucji zdobywałeś flepy...
Pisz do mnie po polsku, jeśli chcesz odpowiedzi.

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...



Za ten post autor panwac otrzymał podziękowania - 2: Stara Zientara, Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 paź 2020, o 00:13 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
panwac napisał(a):
ins napisał(a):
Tej. panwac. Opisz w jakiej instytucji zdobywałeś flepy...
Pisz do mnie po polsku, jeśli chcesz odpowiedzi.

Wszak piszę po polsku.
Czyżbyś chciał skarbnicę gwar wzbogacającą polszczyznę i jednocześnie uatrakcyjniają ją literacko, zubażać?

Przy okazji.
Jesteśmy na forum żeglarskim.
Zgłosisz do adminów zarzuty związane z tym, że ktoś nazwie szkentę jakimś out houlerem?.


Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 paź 2020, o 04:15 

Dołączył(a): 5 paź 2012, o 15:48
Posty: 2404
Podziękował : 556
Otrzymał podziękowań: 528
Uprawnienia żeglarskie: sernik morski gotowany
Tłumaczę z wielkopolskiego:
Gwiazdor - św. Mikołaj
plyndze - placki ziemniaczane
flepy - dokumenty :mrgreen:

_________________
Miłego dnia :)
Pozdrawiam
Waldi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 paź 2020, o 09:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Waldi_L_N napisał(a):
Tłumaczę z wielkopolskiego:
Gwiazdor - św. Mikołaj
plyndze - placki ziemniaczane
flepy - dokumenty :mrgreen:
A tej, to Ty - miałem kiedyś przykłady gwar na jednych ze studiów.
Widzę, że w tym forum bez zmian - u niektórych wciąż przyciąganie uwagi za wszelką cenę (zamiast merytorycznych personalne, w oprawie co najmniej oryginalnej).

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...



Za ten post autor panwac otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 paź 2020, o 10:10 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
panwac napisał(a):
Widzę, że w tym forum bez zmian - u niektórych wciąż przyciąganie uwagi za wszelką cenę (zamiast merytorycznych personalne, w oprawie co najmniej oryginalnej).

By dać wyraz oburzenia, możesz postraszyć wytoczeniem procesu.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 paź 2020, o 19:13 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
ins napisał(a):
B199 napisał(a):
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
B199 napisał(a):
PZŻ nie przekazał mojej skargi do WSA w ustawowym terminie
A Co skarżyłeś do WSA?


Bezczynność PZŻ-tu w zakresie rozpoznania mojeg wniosku o udostępnienie informacji publicznej w zakresie aktualnych baz pytań (i odpowiedzi) egzaminacyjnych na patenty żeglarskie. W odpowiedzi od PZŻ-tu usłyszałem: "baza pytań jest tajna i nie jest udostępniana" (koniec korespondencji)


Tak naprawdę to o co chodzi?

Nauczając rozwiązywania podstawowych zadań nawigacyjnych, chcąc nie chcąc każdy nauczający sprzedaje egzaminacyjną wiedzę "tajemną".
To samo dotyczy locji, przepisów, budowy etc.
Ponieważ sprzedaję taka wiedzę i jednocześnie bywam egzaminatorem nie widzę żadnej potrzeby abym z potencjalnym zakresem wiedzy egzaminacyjnej nie zapoznawał co nie wyklucza iż mogę się z wiedzą egzaminacyjną nie zgadzać, a nawet protestować przeciw jej obszarowi.
Idąc tokiem myślenia usera B199 należałoby spalić wszelkie podręczniki i zakazać dzielenia się z wiedzą, a nóż, a widelec pokryje się to z jakimś pytaniem egzaminacyjnym.

BTW
Bazy wszelakich pytań są ogólnie dostępne w sieci, jedyne do czego zobowiązuje rozporządzenie, to nieupublicznianie ich przez podmioty i związki.


Nie rozumiem. Przecież ja uważam, że w obecnym stanie prawnym bazy pytań utworzone przez PZŻ stanowią informację publiczną, która podlega udostępnieniu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 paź 2020, o 23:33 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
B199 napisał(a):
Nie rozumiem. Przecież ja uważam, że w obecnym stanie prawnym bazy pytań utworzone przez PZŻ stanowią informację publiczną, która podlega udostępnieniu.

Zgodnie z obecnie panującym prawem, PZŻ, jak też inny podmiot egzaminujący nie może/ nie chce publikować pytań egzaminacyjnych.

A ponieważ znam egzaminatorów z PZŻ i różnych podmiotów, to wiem że chęć do sporządzania dużych i opublikowanych zestawów pytań egzaminacyjnych jest.

Skarga na to, że pytania nie są upubliczniane należy kierować do twórców i interpretatorów rozporządzenia, na pewno nie są nimi związki sportowe i podmioty.

BTW
Wiadome rozporządzenia są złymi rozporządzeniami ponieważ w żaden sposób nie zapewniają realizacji ustawowego obowiązku
Cytuj:
konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia egzaminu,


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 08:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
B199 napisał(a):
ins napisał(a):
Bazy wszelakich pytań są ogólnie dostępne w sieci, jedyne do czego zobowiązuje rozporządzenie, to nieupublicznianie ich przez podmioty i związki.
Nie rozumiem. Przecież ja uważam, że w obecnym stanie prawnym bazy pytań utworzone przez PZŻ stanowią informację publiczną, która podlega udostępnieniu.
Czytanie przepisów fragmentami wyrwanymi z kontekstu może prowadzić do błędnych wniosków. Jako przykład podam odpowiedź Prokmata sprzed jakiegoś czasu:
Prokmat napisał(a):
B199 napisał(a):
Więc jak ktoś chce poznać pełną bazę pytań na ŻJ/JSM, może spróbować zapytać o to PZŻ w trybie dostępu do informacji publicznej...
Na podstawie §17 pkt. 13. Rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 2013 roku w sprawie uprawiania turystyki wodnej - „Zadania i pytania egzaminacyjne są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.”
Tymczasem, gdy przeczytamy całość paragrafu 17, wniosek może być inny. Przypomnę:
Cytuj:
§17. 1. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
2. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie oceny pozytywnej z obu części.
3. Część teoretyczna egzaminu na patent żeglarza jachtowego oraz sternika motorowodnego ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru z 75 pytaniami przygotowanymi przez komisję na podstawie odpowiadającego właściwemu patentowi zakresu wymagań egzaminacyjnych. Egzaminowany ma 90 minut na udzielenie odpowiedzi.
4. Za pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na patent żeglarza jachtowego oraz sternika motorowodnego uważa się uzyskanie 65 prawidłowych odpowiedzi w teście.
5. Część teoretyczna egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego oraz motorowodnego sternika morskiego ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru z 75 pytaniami oraz zadania nawigacyjnego przygotowanych przez komisję na podstawie odpowiadającego właściwemu patentowi zakresu wymagań egzaminacyjnych. Egzaminowany ma 120 minut na udzielenie odpowiedzi oraz rozwiązanie zadania.
6. Za pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na patent jachtowego sternika morskiego oraz motorowodnego sternika morskiego uważa się uzyskanie 65 prawidłowych odpowiedzi w teście oraz prawidłowe rozwiązanie zadania nawigacyjnego.
7. Część teoretyczna egzaminu na patent mechanika motorowodnego, licencję na holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających oraz holowanie statków powietrznych ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru z 25 pytaniami przygotowanymi przez komisję na podstawie odpowiadającego właściwemu patentowi lub licencji zakresu wymagań egzaminacyjnych. Egzaminowany ma 30 minut na udzielenie odpowiedzi.
8. Za pozytywny wynik egzaminu teoretycznego na patent mechanika motorowodnego, licencję na holowanie narciarza wodnego lub innych obiektów pływających oraz holowanie statków powietrznych uważa się uzyskanie 20 prawidłowych odpowiedzi w teście.
9. Przewodniczący komisji sprawuje ogólny nadzór nad przebiegiem egzaminu teoretycznego; stały dyżur na sali egzaminacyjnej pełni co najmniej jedna osoba ze składu komisji.
10. Część praktyczna egzaminu obejmuje wykonanie wybranych przez komisję elementów egzaminacyjnych określonych indywidualnie dla każdego zdającego przez komisję na podstawie odpowiadającego właściwemu patentowi lub licencji zakresu wymagań egzaminacyjnych. W przypadku egzaminu na patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, sternika motorowodnego oraz motorowodnego sternika morskiego w ramach części praktycznej są sprawdzane wybrane elementy dotyczące manewrowania jachtem.
11. Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego uważa się prawidłowe wykonanie wszystkich elementów wskazanych przez egzaminatora do wykonania. W trakcie części praktycznej egzaminu dopuszcza się jednokrotne powtórzenie źle wykonanego elementu.
12. Zestawy zadań do wykonania w ramach egzaminu praktycznego i pytań egzaminacyjnych na egzaminie teoretycznym zatwierdza przewodniczący komisji, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczątką imienną.
13. Zadania i pytania egzaminacyjne są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
14. Przewodniczący, sekretarz i członkowie komisji są obowiązani zachować w tajemnicy tematy egzaminacyjne.
Jak widać, paragraf 17 dotyczy przeprowadzania egzaminu (każdego, konkretnego egzaminu, a nie systemu egzaminowania) oraz przygotowania i przechowywania ZESTAWU ZADAŃ DO WYKONANIA W RAMACH EGZAMINU PRAKTYCZNEGO oraz PYTAŃ EGZAMINACYJNYCH NA EGZAMINIE TEORETYCZNYM, ZATWIERDZONYCH PRZEZ PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI. I te zadania i pytania mają być "przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie", co nie budzi zastrzeżeń. Jednocześnie w tymże paragrafie nie ma nic o ochronie bazy danych pytań i zadań, w oparciu o które byłyby tworzone (w dowolnej formie, w tym w drodze losowania) zestawy na konkretny egzamin. Tak to widzę.

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 09:39 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
panwac napisał(a):
Tak to widzę.

Urzędnicy MS widzą to inaczej niż Ty.

Poza tym podmioty jak i PZŻ, chcą być zabezpieczone przed ewentualnymi skargami kandydatów, którym się noga podwinęła.
W związku z tym wolą ,nie interpretować samodzielnie tekstów rozporządzeń.

Na jednym z egzaminów na JSM twórca zadania ponumerował poszczególne części zadania
1. PO z dwóch NK
2. Od KDD do KK
3. Głębokość po uwzględnieniu pływu na osiągniętej PZ.
Gostek który nie zdał egzaminu, zgłosił skargę na to że zamiast jednego zadania miał ich trzy.
Tylko ze zgłosił nie tam gdzie trzeba.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
panwac napisał(a):
Tak to widzę.

Urzędnicy MS widzą to inaczej niż Ty.
Bardzo proszę o link do wykładni urzędników właściwego w tej sprawie ministerstwa lub o udostępnienie skanu właściwego dokumentu (jeśli ktokolwiek taki posiada).

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 10:29 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
viewtopic.php?f=78&t=16791&start=360#p256142

Być może stanowisko się zmieniło, wątpię.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 11:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
ins napisał(a):
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=78&t=16791&start=360#p256142

Być może stanowisko się zmieniło, wątpię.

Piotr Siedlewski
Zmieniło się ministerstwo i minister, to na pewno.
Bardzo ciekawy materiał, który w przeszłości mi umknął. Dziękuję.
Już pobieżnie analizując widzę możliwość zakwestionowania poprawności większości znanych mi egzaminów, w tym tych prowadzonych z moim udziałem. Jak czytamy w wykładni, według pracownika ówczesnego Ministerstwa Sportu i Turystyki jedynym podmiotem upoważnionym do układania pytań jest/była Komisja Egzaminacyjna właściwa dla danego egzaminu, a podmiotami upoważnionymi do dostępu do tych pytań w czasie do zakończenia egzaminu są/były KE i Ministerstwo. Zatem np. wszystkie egzaminy PZŻ, podczas których KE otrzymywała zestawy pytań z ich wewnętrznego systemu (wygenerowane ponoć w drodze losowania, choć nie mam pewności, czy aby nie istniało kilka gotowych zestawów przesyłanych nam naprzemiennie) albo te, podczas których właściwa KE wybierała pytania z wcześniej przygotowanej przez Podmiot Uprawniony do przeprowadzania egzaminu bazy pytań egzaminacyjnych, mogłyby zostać zgłoszone do Ministerstwa jako przeprowadzone nieprawidłowo.
To chyba moment, żeby wrócić do tematu, wskazując na nieżyciowość takiego rozwiązania (może popartą wcześniejszym opublikowaniem w internecie zestawów pytań, które przez te ostatnie lata pojawiły się na egzaminach?). Nie ma możliwości nieskończonego tworzenia coraz to nowych i sensownych zestawów pytań egzaminacyjnych, a trzymając się logiki Pana Brachfogela, każde pytanie już raz użyte w egzaminie nie spełnia przy kolejnych egzaminach postulatu nieudostępnienia (w rozumieniu bycia nieudostępnionym/znanym komukolwiek poza wskazanymi w wykładni ciałami uprawnionymi, czyli KE właściwej bieżącemu egzaminowi i właściwemu Ministerstwu).

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...


Ostatnio edytowano 28 paź 2020, o 20:04 przez noone, łącznie edytowano 1 raz
Edycja końcówki na prośbę autora


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 paź 2020, o 19:38 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
ins napisał(a):
B199 napisał(a):
Nie rozumiem. Przecież ja uważam, że w obecnym stanie prawnym bazy pytań utworzone przez PZŻ stanowią informację publiczną, która podlega udostępnieniu.

Zgodnie z obecnie panującym prawem, PZŻ, jak też inny podmiot egzaminujący nie może/ nie chce publikować pytań egzaminacyjnych.

A ponieważ znam egzaminatorów z PZŻ i różnych podmiotów, to wiem że chęć do sporządzania dużych i opublikowanych zestawów pytań egzaminacyjnych jest.

Skarga na to, że pytania nie są upubliczniane należy kierować do twórców i interpretatorów rozporządzenia, na pewno nie są nimi związki sportowe i podmioty.

BTW
Wiadome rozporządzenia są złymi rozporządzeniami ponieważ w żaden sposób nie zapewniają realizacji ustawowego obowiązku
Cytuj:
konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia egzaminu,


No to jeżeli PZŻ rzeczywiście chciałby ujawnić te pytania, natomiast stoi im na przeszkodzie złe rozporządzenie, to liczę, że sprawa sądowoadministracyjna im w tym pomoże – jak będą ew. ujawniać, to na podstawie wyroku sądu. Wszyscy będą szczęśliwi?

Tylko dodam, że rozporządzenie nie może ograniczać konstytucyjnego prawa dostępu działalności organów władzy publicznej (informacji publicznej). Zresztą, takie rozumienie rozporządzenia, jakie zaprezentowało MinSportu (które chyba za bardzo, tworząc to rozporządzenie, uwierzyło w swoją moc prawotwórczą) w wątku podlinkowanym przez kolegę ins-a – jak wyżej wspomnieli koledzy – byłoby to zwyczajnie absurdalne. :)



Za ten post autor B199 otrzymał podziękowanie od: panwac
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 11:18 

Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 12:38
Posty: 101
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 25
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: JSM
Sprawa o jawność pytań egzaminacyjnych p-ko PZŻ oczekuje na rozpoznanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie – sygn. II SAB/Wa 775/20. Zapewne będzie rozstrzygnięta w pierwszej połowie 2021.

Nie znam jeszcze argumentacji PZŻ-tu, gdyż Sąd nie doręczył mi jeszcze ich odpowiedzi na skargę. Podzielę się, jak ją otrzymam. Dodam tylko, że wszystko tak się przeciąga w czasie, ponieważ do 21 grudnia 2020 r. PZŻ z niewiadomych przyczyn mojej skargi nie przekazał do WSA w Warszawie, mimo że miał na to 15 dni od dnia złożenia skargi (czyli od 21 września 2020 r.). Dopiero, jak widać, doręczenie im przez Sąd odpisu mojego wniosku o wymierzenie grzywny za nieprzekazanie skargi przypomniało im o ich obowiązkach wynikających z prawa.



Za ten post autor B199 otrzymał podziękowania - 4: Colonel, panwac, Prokmat, Wojtek Bartoszyński
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 12:36 

Dołączył(a): 6 sie 2020, o 22:33
Posty: 28
Podziękował : 11
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: JSM
panwac napisał(a):
ins napisał(a):
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=78&t=16791&start=360#p256142

Piotr Siedlewski
Zatem np. wszystkie egzaminy PZŻ, podczas których KE otrzymywała zestawy pytań z ich wewnętrznego systemu (wygenerowane ponoć w drodze losowania, choć nie mam pewności, czy aby nie istniało kilka gotowych zestawów przesyłanych nam naprzemiennie) albo te, podczas których właściwa KE wybierała pytania z wcześniej przygotowanej przez Podmiot Uprawniony do przeprowadzania egzaminu bazy pytań egzaminacyjnych, mogłyby zostać zgłoszone do Ministerstwa jako przeprowadzone nieprawidłowo.


NOWE ZASADY PRZEKAZYWANIA TESTÓW NA EGZAMINY

Każdy OZŻ otrzymał drogą mailową wygenerowane specjalnie dla danego OZŻu testy egzaminacyjne.
OZŻ jest zobowiązany sprawdzić poprawność wygenerowanych testów i w razie jakichkolwiek błędów, zgłosić je na adres egzamin[at]pya.org.pl. Testy z błędami będą wymienione.
OZŻ zobowiązany jest wydrukować testy w ilości niezbędnej do przeprowadzania egzaminów.
OZŻ samodzielnie opracowuje procedurę przekazywania testów do konkretnych KE, w taki sposób, aby była wygodna dla obu stron. Nie ma przeciwwskazań, aby testy były przekazywane w formie papierowej czy elektronicznej do Przewodniczącego KE.
Podczas zgłaszania egzaminu w Uwagach należy zanotować wybrany nr testu na dany egzamin. Nr testu znajduje się w lewym dolnym rogu każdego arkusza.
Przesłane testy powinny być używane z podobną częstotliwością.
W razie potrzeby wygenerowania większej ilości arkuszy proszę o taką informację na maila egzamin[at]pya.org.pl.
Przewodniczący KE ma prawo wymienić pytania na inne z bazy pytań zatwierdzonych przez PZŻ /pytania dostępne na http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglar ... /egzaminy/ . Samodzielnie zaprojektowany test musi być zgodny z Instrukcją PZŻ w sprawie przeprowadzania egzaminów na patenty żeglarskie oraz tworzony jest i drukowany na koszt własny.
Przedstawione zasady wchodzą w życie w dniu 29-07-2016 i obowiązują na egzaminach zatwierdzonych od dnia 29-07-2016. Od dzisiaj testy nie będą załączane w systemie. Egzaminatorzy będą zgłaszać się po test do odpowiedniego OZŻ.

Źródło: https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zegla ... aminatora/

Baza pytań PZŻ jest wyrażona w:

Baza pytań egzaminacyjnych Polskiego Związku Żeglarskiego /Uchwała nr 345/Z/XXXVII Zarządu PZŻ z dn. 15 marca 2016 r./,


Pozdrawiam


Ostatnio edytowano 4 sty 2021, o 17:18 przez Maar, łącznie edytowano 1 raz
Poprawiłem link


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 sty 2021, o 16:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:03
Posty: 420
Podziękował : 157
Otrzymał podziękowań: 73
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Prokmat napisał(a):
panwac napisał(a):
ins napisał(a):
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=78&t=16791&start=360#p256142

Piotr Siedlewski
Zatem np. wszystkie egzaminy PZŻ, podczas których KE otrzymywała zestawy pytań z ich wewnętrznego systemu (wygenerowane ponoć w drodze losowania, choć nie mam pewności, czy aby nie istniało kilka gotowych zestawów przesyłanych nam naprzemiennie) albo te, podczas których właściwa KE wybierała pytania z wcześniej przygotowanej przez Podmiot Uprawniony do przeprowadzania egzaminu bazy pytań egzaminacyjnych, mogłyby zostać zgłoszone do Ministerstwa jako przeprowadzone nieprawidłowo.


NOWE ZASADY PRZEKAZYWANIA TESTÓW NA EGZAMINY

Każdy OZŻ otrzymał drogą mailową wygenerowane specjalnie dla danego OZŻu testy egzaminacyjne. [...]
OK. Znam te zasady - egzaminowałem w OZŻ. Jakaś konkluzja?
PS. Jak łatwo zauważyć, link do listy pytań egzaminacyjnych, z której niby można podmienić pytania egzaminacyjne, wywołuje błąd 404. ;)

_________________
Piotr PanWac Nowacki
-------------------
Żyje się dla marzeń...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL