Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:58




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2020, o 17:44 

Dołączył(a): 11 lip 2011, o 11:51
Posty: 21
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające na razie :)
Cześć,
Pewnie większość już została napisana na forum ale przepisy się zmieniają a wątki bywają pełne off-topów więc mam nadzieję, że pomożecie mi na szybko uzyskać odpowiedź na kilka pytań.
Planuję zakup jachtu ze Szwecji. Jacht stoi na terenie UE, zamierzamy się tam spotkać na przekazanie jachtu. Przed spotkaniem proszona jestem o wpłatę zaliczki. Jacht widziałam, znam jego stan techniczny i wyposażenie. I teraz wątpliwości:
- czy jest jakiś rejestr Szwedzki gdzie mogę sprawdzić status jachtu (właściciel itp) czy nie ma to większego sensu?
- umowa myślę, że polsko-angielska (chyba, że sprzedający będzie nalegał na dodanie szwedzkiego)? Polska dla rejestracji w Polsce, angielska dla nich lub ewentualnie do ubezpieczenia za granicą?
- czy macie jakieś propozycje co do rejestracji? Chcę zarejestrować w Polsce ale może są lepsze opcje?
- w przypadku zaliczki powinniśmy spisać jakąś umowę przedsprzedaży czy już normalną umowę z uwagą, że reszta przy odbiorze? Z powodu covida nie do końca jest wiadomo, kiedy będziemy się mogli spotkać na odbiór jachtu a to tez utrudnia sprawę ...
- czy są jakieś gotowe polsko-angielskie umowy - jak najprostsze? Zakładam całkowitą uczciwość sprzedającego ale nie chcę wtopić ;) Dodatkowo czy są jakieś ważne zapisy które muszą się znaleźć w umowie, żeby nie było problemów z rejestracją i ubezpieczeniem?

Jeśli macie jakiekolwiek inne rady, uwagi dotyczące procesu zakupu - będę wdzięczna za podzielenie się :)

Majka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 paź 2020, o 08:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Może choć trochę pomoże:


http://armator-i-skipper.pl/woda/jacht/

Ubezpieczenie: namawiam na Proffmana, link na lewym banerze mojej strony.

Rejestracja: jest osobny wątek i to chyba na niejednym forum.

Rejestr szwedzki, małe jachty nie są u nich rejestrowane. Jeśli kupujesz od Szweda to bym się nie obawiał oszustwa.

Zaliczka: dość zaskakujące. Jeśli już łódka definitywnie wybrana, to wpłacilbym bez obaw.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 paź 2020, o 09:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Colonel napisał(a):
Rejestr szwedzki, małe jachty nie są u nich rejestrowane


Owszem, gdyż jachty rekreacyjne do Lc 12 metrów i Bc 4 metry nie są objęte w SE obowiązkową rejestracją.

Choć mimo to są często rejestrowane, ale czysto dobrowolnie - w SXK czyli w Svenska Kryssarklubben tyle, że autorowi wątku nic z tej rejestracji nie przyjdzie bo nie ma ogólnego dostępu do niej.

Tak wyglądają takie rejestracje SXK:

Załącznik:
Bury Kocur SXK01.jpg
Bury Kocur SXK01.jpg [ 82.07 KiB | Przeglądane 8515 razy ]

Załącznik:
Bury Kocur SXK02.jpg
Bury Kocur SXK02.jpg [ 120.9 KiB | Przeglądane 8515 razy ]


bosmanowa napisał(a):
- w przypadku zaliczki powinniśmy spisać jakąś umowę przedsprzedaży czy już normalną umowę z uwagą, że reszta przy odbiorze? Z powodu covida nie do końca jest wiadomo, kiedy będziemy się mogli spotkać na odbiór jachtu a to tez utrudnia sprawę ...


Majka.

Co do zaliczki - jeżeli kupujesz od Szweda to możesz wpłacać zaliczkę bez obaw.

Co do umowy - sporządzasz ją w języku angielskim - potem w PL przetłumaczysz sobie ten papier na PL, bo tego jak znam życie będzie wymagał rejestrator.

Pamiętaj przy tym, że ponieważ umowa sporządzona będzie poza granicami PL to nie będziesz podlegać obowiązkowi PCC - czyli podatkowi o czynności cywilno prawnych - tyle, że zadbaj, aby na umowie była data i miejsce jej sporządzenia a także weź od Szweda np. jakiś kwit postojowy tego jachtu w danej marinie (lub inny papier związany z tym jachtem z danego miejsca i daty) i trzymaj go potem razem z umową - dla udowodnienia w PL faktu zawarcia tej umowy poza granicami PL.

Z do Covida - póki co SE nie zamknęła się na przyjeżdżających z PL a także nasza dzielna władza nie wymyśliła kolejnych kwarantanny - więc jak nie będziesz zwlekać to sprawę załatwisz.

Co do rozliczeń za jacht - zwykle w SE faktycznie wpłaca się zaliczki a resztę najczęściej gotówką do ręki przy odbiorze.

One też nie lubią niepotrzebnych przelewów na konto bo także nie są tacy święci w dzieleniu się z urzędami skarbowymi informacjami o dochodach.

Mam tam rodzinę to coś o tym wiem.

Pamiętaj przy tym, że w SE waluta jest korona szwedzka - Szwedzi przyjmą w rozliczeniach np. €uro, ale zaproponowany przelicznik może nie być dla Ciebie najkorzystniejszy.

Dlatego dopytaj jak Szwed chce się rozliczyć - bo może będzie chciał przelewem tyle, że przelew z banku PL do banku SE trwa zwykle jeden/dwa dni.

Jakbyś przelewała z polskiego banku to przelewaj koniecznie systemem SEPA a nie typowym przelewem walutowym - inaczej zapłacisz sporo za przelew.

Dowiedz się także czy w przypadku chęci rozliczenia się przelewem Szwed ma konto GIRO czy normalne, bo konta GIRO są ich wewnętrznym "wynalazkiem" i są kłopoty z przelewami spoza SE na te konta.

Jak masz jakieś pytania to zadzwoń - tel masz na PW.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Colonel
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 paź 2020, o 18:16 

Dołączył(a): 11 lip 2011, o 11:51
Posty: 21
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 1
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające na razie :)
Hej, dzięki za wszystkie rady.
Z proffmanem już rozmawiałam - na ten moment obsługa rewelacja :)

Co do zaliczki to sprzedający chce mieć pewność (przed lotem - jacht stoi w Hiszpanii), że jestem zdecydowana na zakup.
Jacht ma 32 stopy wiec muszę dopytać czy jest zarejestrowany - ale z tego co czytam, raczej nie ma to znaczenia.
Umowa tylko po angielsku - to sporo ułatwia. Albo dołożę polski albo tłumacz.
Rady co do udowodnienia miejsca zakupu - bardzo przydatne. Pytanie czy wiek jachtu (>30lat) ma tez coś do rzeczy do podatków?
Co do finalnego rozliczenia to planowany jest przelew. Cena ustalana w EUR.
Tu pewnie też muszę jeszcze dopytać.

Wielkie dzięki raz jeszcze - w razie czego będę pytać dalej :)

_________________
Pozdrawiam,
Majka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 paź 2020, o 19:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
bosmanowa napisał(a):
Pytanie czy wiek jachtu (>30lat) ma tez coś do rzeczy do podatków?


Moim zdanie nie ma.

I moim zdaniem jedyny podatek, któremu podlegasz to podatek PCC.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie podatkiem PCC to jest tak:

Nabycie towarów od osoby prywatnej -najpościej:

"Polski podatnik VAT nabywa towary od zagranicznej osoby prywatnej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) Przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast czy będzie podlegała PCC, zależy przede wszystkim od miejsca zawarcia umowy sprzedaży. Jeżeli umowa będzie zawarta poza granicami Polski, wówczas nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Lubuskiego Urzędu Skarbowego z 24.08.2005 r. o sygn. LUS/I-2/443-79/05/KW czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22.04.2016 r. o sygn. IBPB-2-1/4514-112/16/DP, a także interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7.08.2009 r. o sygn. ITPB2/436-72/09/PS."

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zaku ... owanie-pcc

bosmanowa napisał(a):
w razie czego będę pytać dalej


Pytaj - jak chcesz to zadzwoń.

Pzdr

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 maja 2022, o 21:47 

Dołączył(a): 12 maja 2022, o 12:03
Posty: 18
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dzień dobry,
przepraszam, że odgrzebuję stary wątek. Wiem, że nie jest to mile widziane na forach, bo zaraz cisną się komentarze - Użyj wyszukiwarki! Tak... użyłem jej, trochę poczytałem na innych forach (niektóre posty są dość stare i nie wiem, czy aktualne), trochę wiem, ale nie wiem, czy wiem wszystko, więc wolę dopytać.
Możliwe też, że nie wszystko umiem znaleźć sam. Poza tym dopiero zaczynam moją przygodę z żeglarstwem, zrobiłem dopiero licencję i wszystkiego uczę się powoli.

Chcę kupić jacht ze Szwecji (pod koniec maja jadę oglądać osobiście). Jacht jest drewniany, o długości 32ft z 1966 roku. Szukam informacji jak wygląda procedura po jego sprowadzeniu do Polski. Wiem, że od dnia 1 sierpnia 2020 r. weszły w życie przepisy dotyczące rejestracji jachtów i zgodnie z ustawą istnieje obowiązek rejestracji wszystkich jachtów i innych jednostek pływających o długości co najmniej 7,5 m lub o mocy silnika co najmniej 15 kW. Wiem, że na portalu Reja24 mogę tę rejestrację przeprowadzić dość sprawnie.

Potwierdziłem także w Urzędzie Skarbowym, że w przypadku zakupu łodzi w Szwecji, czyli poza terytorium RP nie maja zastosowania przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynika to z Art.1 ust.4 pkt 1 Ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2020r. poz.815 ze zm.)

Jednocześnie kobieta w I US poinformowała mnie, że "Jednocześnie informuję, że należy się skontaktować w sprawie podatku akcyzowego z II Urzędem Skarbowym w Gdyni, który jest właściwy dla podatku akcyzowego." Nigdzie w Internecie nie mogę znaleźć informacji dotyczącej podatku akcyzowego (jak się domyślam od wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych). Czy możecie naprowadzić mnie, gdzie mogę o tym poczytać?

Jeżeli chodzi o podatek VAT to czytałem na sailforum, że jeżeli jacht nie jest nowym środkiem transportu, to nie podlega pod ten podatek. Procedura wygląda tak, że należy wystąpić do naczelnika US o wydanie zaświadczenia, iż nabyty jacht nie jest nowym środkiem transportu (VAT 25), a we wniosku o wydanie takiego zaświadczenia (VAT 24) należy podać datę dopuszczenia do użytkowania oraz długość roboczogodzin na wodzie. Jednak ten post jest z 2014 roku i nie wiem, czy są to przepisy aktualne. Czy ktoś mógłby mi potwierdzić jak wygląda procedura z VATem?

Być może o czymś jeszcze nie wiem. Czy jest coś jeszcze w świetle prawa, czego powinienem dopilnować po sprowadzeniu jachtu?

Jeżeli nie chce wam się odpisywać, to proszę wstawcie chociaż jakieś linki, gdzie mogę znaleźć aktualne informacje.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Jakub


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2022, o 08:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
JakPaw napisał(a):
Potwierdziłem także w Urzędzie Skarbowym, że w przypadku zakupu łodzi w Szwecji, czyli poza terytorium RP nie maja zastosowania przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynika to z Art.1 ust.4 pkt 1 Ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2020r. poz.815 ze zm.)


Na szybko - dokonując takiej transakcji poza obszarem RP zachowaj np. kwit opłaty za postój w porcie w danym okresie - abyś mógł w US udowodnić, iż powyższa czynność faktycznie została dokonana za granicą.

W temacie pytań prawnych po zakupie jachtu - w temacie VAT-u - skontaktuj się z mec.Zbroją - poniżej link:

Pan Mecenas jest żeglarzem i chętnie pomaga innym w tematach prawnych.

https://www.patrykzbroja.pl/kontakt/

Pzdr
Wł.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2022, o 15:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
VAT został opłacony przez Szweda, urzędów polskich ta kwestia nie ciekawi.
O akcyzie pierwsze słyszę.
Pcp od transakcji zawartych za granicą nie obowiązuje. Wystarczy by w umowie było wskazane miejsce jej zawarcia.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 maja 2022, o 12:46 

Dołączył(a): 12 maja 2022, o 12:03
Posty: 18
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 6
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cytuj:
Na szybko - dokonując takiej transakcji poza obszarem RP zachowaj np. kwit opłaty za postój w porcie w danym okresie - abyś mógł w US udowodnić, iż powyższa czynność faktycznie została dokonana za granicą.

W temacie pytań prawnych po zakupie jachtu - w temacie VAT-u - skontaktuj się z mec.Zbroją - poniżej link:
Pan Mecenas jest żeglarzem i chętnie pomaga innym w tematach prawnych.
https://www.patrykzbroja.pl/kontakt/


Dziękuję bury_kocur,
pisałem do mec.Zbroji, ale nie dostałem jeszcze żadnej odpowiedzi.

Udało mi się wyjaśnić w II US w Gdyni, że jednak podatek akcyzowy nie dotyczy statków. Niestety panie (bardzo miłe) nie wiedziały jak wygląda sprawa z podatkiem VAT.
Udało mi się tylko dowiedzieć, że VAT-24 / VAT-25 już nie istnieją, teraz jest jedynie VAT-23 od nowych pojazdów.
Nadal jednak nie wiem, czy do rejestracji nie będę potrzebował jakiegoś zaświadczenia z urzędu.

Pozdrawiam,
Jakub


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 144 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL