Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 23 kwi 2024, o 08:01




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sie 2009, o 15:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
...uprawianiu turystyki wodnej - poszły do Rady Ministrów


Pojawiły się na BIP msportu.

Trochę te zmiany nie najlepsze. Ku gorszemu znaczy się. Obowiązek musi być! i Basta!

Odsyłam do strony msportu bo za dużo zdaje się do wklejania.

Po krótce:

1. Trzy stopnie żeglarskie:
- żeglarz jachtowy - te same uprawnienia
- sternik jachtowy - niby poszerzone - do 200Nm bez ograniczeń na wody morza zamkniętego
- likwidacja morsa
- Kapitan jachtowy - obowiązkowe szkolenie, obowiązkowy egzamin - 1000 h stażu

"odbyła, jako członek załogi, co najmniej sześć rejsów morskich trwających co najmniej 1000 godzin żeglugi, w tym:
co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego o długości całkowitej od 7,5 m do 12 m,
co najmniej 400 godzin żeglugi na jachcie żaglowym o długości całkowitej od 12
do 18 m,
co najmniej 100 godzin żeglugi na jachcie żaglowym o długości całkowitej powyżej
18 m,
co najmniej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem co najmniej do dwóch portów o średnim skoku pływu powyżej 1,5 m,"

Możliwość wymiany patentów - "Patenty i licencje wydane na podstawie dotychczasowych przepisów mogą być wymienione bez konieczności odbycia szkolenia i zdania egzaminu na patenty i licencje określone w rozporządzeniu."
Ciekawe na co będzie można morsa wymienić ?? Na żj?? :>

Ciekawe jest też to, że jedyne podmioty z jakimi konsultowano to dwa jedynie słuszne związki. Reszta może teraz sobie listy pisać, ale jak już RM zatwierdzi to nie wiem czy ta pisanina coś da ;/

pozdrowienia


Ostatnio edytowano 10 sie 2009, o 15:36 przez Carlo, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 15:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
carlo napisał(a):
Odsyłam do strony msportu bo za dużo zdaje się do wklejania

Generalnie wiem o co chodzi. Jak sądzicie, od kiedy to może obowiązywać ?

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 15:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Ja bym nie typował, że szybciej niż 6 miesięcy. Ustawa zanim przewali się przez czytanie i komisje sejmowe to trochę potrwa. Mam nadzieję, że w komisjach uda się "wolnościowcom" pozmieniać przynajmniej niektóre zapisy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 17:15 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
carlo napisał(a):
Mam nadzieję, że w komisjach uda się "wolnościowcom" pozmieniać przynajmniej niektóre zapisy.

Walczyć będziemy, ale liczymy i na Wasz udział :)

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 18:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 08:41
Posty: 293
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
carlo napisał(a):
Ciekawe na co będzie można morsa wymienić ?? Na żj?? :>

jest tam zapis, że dotychczasowe patenty zachowują ważność w zakresie dotychczasowych uprawnień więc chyba nie będzie wymuszona wymiana patentów.
Wygląda na to, że będą patenty "przedzmianowe" i "pozmianowe" :-)

Odwieczne pytanie, które będą uznawane i w jakim stopniu?!?

_________________
pozdrawiam
Tomasz Mahrburg
TMG geodezyjna obsługa inwestycji, geodezja Szczecin, Pajęczno Łódzkie, geodeta Pajęczno, usługi geodezyjne Szczecin Pajęczno Łódzkie, modele 3D do maszyn, pomiary terenu (dtm, dsm) z UAV(dron)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 19:58 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Taki zapis jest już od ostatniej zmiany przepisów, więc patenty są nie tylko przed- i pozmianowe, ale po prostu wszystkie jakie istnieją w naszej historii. Wszystkie są ważne i wszystkie w takim zakresie, w jakim zostały wydane. Idiotyczne to, ale cóż - PZŻ forsuje ten zapis, bo wiadomo, że ktoś kto ma starego żeglarza i uprawnienia jedynie do bycia "wykwalifikowaną załogą", będzie chciał go wymienić na nowy patent. Wpłaci 50 zł i "automagicznie" zyska nie tylko nowe, pełne uprawnienia, ale przecież i umiejętności, które rzekomo gwarantuje ów patent. Wot technika pezetżeta!

_________________
www.samoster.org.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 20:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
gf napisał(a):
Walczyć będziemy, ale liczymy i na Wasz udział


Informujcie jak można się przysłużyć sprawie, to pewnie i znajdą się ochotnicy :)

pozdrowienia

[ Dodano: Pon 10 Sie, 2009 20:06 ]
tommy napisał(a):
Wygląda na to, że będą patenty "przedzmianowe" i "pozmianowe"


Mnie interesuje czy i na jakich zasadach będzie można wymienić patent sternika morskiego - oczywiście z czysto teoretycznego punktu widzenia. Bo widzisz uważam, że zapis
"Patenty i licencje wydane na podstawie dotychczasowych przepisów mogą być wymienione bez konieczności odbycia szkolenia i zdania egzaminu na patenty i licencje określone w rozporządzeniu."

jest spaprany jeżeli chodzi o sztukę legislacji. Mam wyraźne prawo jako mors wymiany patentu, ale nie jest napisane na co? Na morsa, nie bo rozporządzenie takiego stopnia nie przewiduje, na stejota?? no to jest obniżenie uprawnień a na to się nie godzę, na kojota?? nie wynika to wprost i raczej nie można tego tak zinterpretować, więc na jaki patent i co mam zrobić jak moja plastikowa karta zaginie, zniszczy się, albo inny szlag ją trafi?? stracę uprawnienia?? na jakies podstawie?? więc co?? pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 20:44 

Dołączył(a): 7 maja 2006, o 09:53
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: Inland Skipper
Każdy chciałby mieć najwyższy, możliwy patent. Zapominamy, jednak o najważniejszym! O umiejętnościach! Są kraje, gdzie patenty w żeglarstwie amatorskim nie są wymagane. I co? Więcej tam wypadków? Rozsądny człowiek mierzy zamiary na siły! Pływam od lat. Czasem więcej niż miesiąc rocznie po Mazurach. Bywało, że w pojedynkę. Mam patent żeglarza. Nie jest mi potrzeby (chwilowo), wyższy. Byłbym samobójcą, gdybym chciał się wybrać dookoła Świata z moją wiedzą żeglarską. Muszę tę wiedzę zdobyć. Myślę, że nie jest to bardziej trudne niż zdobycie dyplomu Politechniki :oops:

_________________
Włodek Woźniak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 20:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
wlodwoz napisał(a):
Są kraje, gdzie patenty w żeglarstwie amatorskim nie są wymagane

Dokładnie jest tak, że Polska obok Niemiec, to jedyne kraje w UE, gdzie patenty są wymagane.
wlodwoz napisał(a):
Mam patent żeglarza. Nie jest mi potrzeby (chwilowo), wyższy. Byłbym samobójcą, gdybym chciał się wybrać dookoła Świata z moją wiedzą

Mylisz się, możesz płynąć, bo na jeziorze/morzu/oceanie są te same zasady.
wlodwoz napisał(a):
Muszę tę wiedzę zdobyć. Myślę, że nie jest to bardziej trudne niż zdobycie dyplomu Politechniki

Bez przesady, co najwyżej zerówka.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 20:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Umknęło Ci tylko, że ta ustawa i to rozporządzenie utrzyma obowiązkowe uprawnienia a po drugie primo jak mawia taki jeden, w przypadku gdy ktoś zagubi swoją plastikową kartę, de facto traci uprawnienia wraz z tą kartę. Mieszanie aspektów prawnych i kwestii kompetencji to troszkę daleko idące odejście od meritum.

ps Ja wcale nie potrzebuje najwyższego patentu. Mój mi w zupełności wystarcza. Natomiast oczekuję, że zdobyte przeze mnie uprawnienia zgodnie z obowiązującym w naszym pięknym kraju prawie, zostaną mi zagwarantowane pomimo radosnej twórczości kilku geniuszy, którzy na etapie projektowania ustawy robili masę błędów legislacyjnych i nadal wykazują się indolencją.



pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 08:41
Posty: 293
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
a jak widzisz te 200 Mm od portu schronienia w stosunku do dotychczasowych Twoich uprawnień?
Dużo na tym tracisz?
w sumie to chyba i tak spory akwen?

_________________
pozdrawiam
Tomasz Mahrburg
TMG geodezyjna obsługa inwestycji, geodezja Szczecin, Pajęczno Łódzkie, geodeta Pajęczno, usługi geodezyjne Szczecin Pajęczno Łódzkie, modele 3D do maszyn, pomiary terenu (dtm, dsm) z UAV(dron)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Tommy czytaj z uwagą. Proponuje jeszcze raz przeczytaj projekt rozporządzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:23 

Dołączył(a): 28 maja 2007, o 11:44
Posty: 1999
Podziękował : 7
Otrzymał podziękowań: 109
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Akurat o personalne zyski i straty tu najmniej chodzi, przynajmniej mi i wielu innym. Drabinka stopni jest jedną z wielu spraw określanych w tych przepisach. Rzecz w podtrzymywaniu, bądź zaostrzaniu tego anachronizmu obowiązkowych kursów, stopni, szkoleń, patentów. Monopolu egzaminacyjnego jedynego słusznego związku, wprowadzania cichcem obowiązkowej rejrestracji, potem przeglądów i ubezpieczeń. Nieuznawaniu (w praktyce) zagranicznych uprawnień, absurdalnemu windowaniu opłat i stwarzaniu masy innych utrudnień. Wlodwloz dobrze napisał: chodzi o umiejętności, wyłącznie umiejętności! A u nas oczywiście znów o opłaty, zakazy, regulacje, papiery, uprawnienia, licencje itd.

carlo napisał(a):
Informujcie jak można się przysłużyć sprawie, to pewnie i znajdą się ochotnicy :)

Dzięki, będziemy pamiętali :)

_________________
www.samoster.org.pl


Ostatnio edytowano 10 sie 2009, o 21:27 przez gf, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
otóż to.

tylko te umiejętności nie są wypadkową obowiązkowych kursów i egzaminów.

Mnie akurat obrona uprawnień osobiście mało obchodzi. Zamierzam sobie kupić jacht morski, na który uprawnień mi nie potrzeba i te przepisy osobiście nie ruszają. Obchodzi mnie pewna tendencja, która dotyka wielu osób a ja podaje przykład.
pozdrowienia


Ostatnio edytowano 10 sie 2009, o 21:30 przez Carlo, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
carlo napisał(a):
ps Ja wcale nie potrzebuje najwyższego patentu. Mój mi w zupełności wystarcza. Natomiast oczekuję, że zdobyte przeze mnie uprawnienia zgodnie z obowiązującym w naszym pięknym kraju prawie, zostaną mi zagwarantowane pomimo radosnej twórczości kilku geniuszy, którzy na etapie projektowania ustawy robili masę błędów legislacyjnych i nadal wykazują się indolencją


podziwiam. mój mnie denerwuje... na szczęście brytyjska bandera jest dla mnie bez problemów dostępna.. Eh... :evil:

Tommy - przede wszystkim tracę nadzieję, że będzie kiedyś normalnie u nas. Takie informacje powodują, że mam zamiar tu zostać na stałe. A co traci Carlo, gdyby mu wymieniono patent na s.j.? Choćby prawo poprowadzenia rejsu przez ocean.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Moniia napisał(a):
A co traci Carlo, gdyby mu wymieniono patent na s.j.? Choćby prawo poprowadzenia rejsu przez ocean.



Ja jak i każdy inny mors. Dodatkowo okazuje się w takim wypadku że z 18 m robi się 12 m, to chyba jest różnica.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Moniia napisał(a):
Choćby prawo poprowadzenia rejsu przez ocean

A ja taki mam w planie.
carlo napisał(a):
w takim wypadku że z 18 m robi się 12 m

Na jachcie dłuższym niż 12 metrów.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
cape napisał(a):
A ja taki mam w planie.
carlo napisał/a:
w takim wypadku że z 18 m robi się 12 m

Na jachcie dłuższym niż 12 metrów.


To weź go wyczarteruj poza Polską :)

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Moniia napisał(a):
To weź go wyczarteruj poza Polską



hehe wystarczy że postara się nie zgubić swojej plastikowej karty ;)

pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Moniia napisał(a):
To weź go wyczarteruj poza Polską

To wiem, zawsze tak robię. Jak zacząłem czartery najpierw w Chorwacji, potem w Grecji, to się nikt o żadne kwity nie pytał. Gdzieś około 2004, jak te kraje stały się popularne, to patenty kserują bez czytania.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 22:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2006, o 15:07
Posty: 4811
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 675
Otrzymał podziękowań: 1715
Uprawnienia żeglarskie: j.st.m
carlo napisał(a):
Moniia napisał(a):
A co traci Carlo, gdyby mu wymieniono patent na s.j.? Choćby prawo poprowadzenia rejsu przez ocean.



Ja jak i każdy inny mors. Dodatkowo okazuje się w takim wypadku że z 18 m robi się 12 m, to chyba jest różnica.


Ejtam, nic nie traci. Nie mogą mu wydac patentu o mniejszych uprawnieniach. Byłobhy to odebranie praw nabytych. PZŻ prowadzi rejestr wydanych patentów. W kązdym sądzie wygrasz. Na dobra sprawę wystarczy poświadczenie kilku świadków, że takowy dokument o takich to a takich uprawnieniach posiadałeś. Pamietajcie, że to tylko projekt. Bardzo byc może, że wszystkich morsów przepiszą na kapitanów.
Po prostu ten projekt jest zły i nie ma się co nad nim rozwodzić tylko trzeba go utrącić. Dyskusja nad nim to bicie piany.

_________________
Maciek"S"Kotas

---
O!...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 22:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Wiem, Maćku.. odpowiadałam w sprawie czysto hipotetycznej sytuacji przedstawionej w dyskusji...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sie 2009, o 22:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Maciek masz absolutnie rację jeżeli chodzi o aspekt praktyczny. Natomiast szumu trzeba wokół tego narobić, żeby jak najwięcej ludzi się dowiedziało, co w tym projekcie jest napisane, bo to powrót do starego i to na dodatek zupełnie nie uzasadniony - wydaje mi się, że nawet do utrącenia przez TK - bezpodstawne zaostrzenie przepisów, na dodatek nieuzasadnione w uzasadnieniu do ustawy czy rozporządzenia.

Działania które podejmujecie i bardzo prawdopodobne efekty tych działań to jest zupełnie oddzielna kwestia. Faktem jest że msportu takie cudo wyszło i niech się jak najwięcej ludzi o tym dowie.

pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 09:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2006, o 15:44
Posty: 307
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 7
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz lodowy
Tak czytam i czytam tą ustawę o sporcie i projekt rozporządzenia tego o patentach i egzaminach i nijak nie mogę znaleźć miejsca w którym msport ma prawo narzucać wolnym obywatelom jakieś swoje wypociny.To się kupy nie trzyma.Powołuje się na nieistniejący art 37a w ustawie o żegludze śródlądowej i co więcej jeszcze decyduje o tym co za kwit trzeba mieć by żeglować po morzu. Kochani oświećcie mnie.

_________________
Jurek
.....kiedy dogmat zakrada się do umysłu, ustaje wszelka aktywność intelektualna.


http://zagle.mazury.info


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 12:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
pa20jb napisał(a):
Tak czytam i czytam tą ustawę o sporcie i projekt rozporządzenia tego o patentach i egzaminach i nijak nie mogę znaleźć miejsca w którym msport ma prawo narzucać wolnym obywatelom jakieś swoje wypociny.To się kupy nie trzyma.Powołuje się na nieistniejący art 37a w ustawie o żegludze śródlądowej i co więcej jeszcze decyduje o tym co za kwit trzeba mieć by żeglować po morzu. Kochani oświećcie mnie.


Cóz, prawo to daje sam sobie w projekcie (art. 69 ust 5):


Msport napisał(a):
5. Minister własciwy do spraw transportu okresli, w drodze rozporzadzenia, sposób i
tryb przeprowadzania szkolenia, o którym mowa w ust. 4, wzór dokumentu
potwierdzajacego odbycie szkolenia oraz wykaz kwalifikacji z zakresu żeglugi
morskiej lub sródladowej, których posiadanie zwalnia z obowiazku odbycia szkolenia,
biorac pod uwage potrzebe zapewnienia bezpieczenstwa żeglugi.



a w art 69 dodaje art 37a do ustawy o żegludze śródlądowej:

Msport napisał(a):
4) po art. 37 dodaje sie art. 37a w brzmieniu:


Mnie bardziej interesuje to:

Msport napisał(a):
Uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długosci kadłuba powyżej
7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW wymaga posiadania dokumentu
kwalifikacyjnego wydanego przez własciwy polski zwiazek sportowy.
4. Nie wymaga posiadania dokumentu kwalifikacyjnego uprawianie turystyki wodnej
na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długosci kadłuba do 13 m,
których predkosc maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. W
przypadku jachtów przeznaczonych do najmu, uprawianie turystyki wodnej wymaga
odbycia przez prowadzacego jacht szkolenia z zakresu bezpieczenstwa na wodzie.


Wynika z tego, że 7,5 metrowy jacht żaglowy jest groźniejszy od 13 metrowej motorówki. Na śródlądziu w dodatku. :neutral:

natomiast ust.6 i 7 w/w artykułu tłumaczy czemu zmieniono "żeglarstwo" na "turystykę wodną"
Konia z rzędem (lub jacht) temu, kto znajdzie gdziekolwiek uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej! Do prowadzenia jachtów da się znaleźć...

Msport napisał(a):
6. Osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym
panstwie, może uprawiac turystyke wodna na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w
zakresie posiadanych uprawnien potwierdzonych stosownym dokumentem.
7. Dokument, o którym mowa w ust. 3, okreslajacy uprawnienia do prowadzenia
okreslonej wielkosci jachtów żaglowych albo motorowych na okreslonych wodach
wydaje własciwy polski zwiazek sportowy osobom posiadajacym odpowiednia wiedze
i umiejetnosci z zakresu żeglarstwa oraz spełniajacym inne wymagania okreslone w
przepisach wydanych na podstawie ust. 14.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 14:06 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17303
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2170
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Moniia napisał(a):
Wynika z tego, że 7,5 metrowy jacht żaglowy jest groźniejszy od 13 metrowej motorówki. Na śródlądziu w dodatku.


Siedzę cicho, bo to projekt, który jeszcze przewalany będzie, ale nie wytrzymałem - Monia, proszę, nie podnoś (akurat) tego argumentu.
Nie wiesz o sso chodzi? Pewnie wiesz, więc nie kombinuj :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 17:46 

Dołączył(a): 7 maja 2006, o 09:53
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: Inland Skipper
Sa dziesiec type ludzi. Dwojkowe i te co nic nie robio! Napisał Moniija. Mój komp.... tak to tłumaczy. Proszę nie brać tego za opinię. Sam się śmieję z tego tłumaczenia :lol: :piwko:

_________________
Włodek Woźniak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 18:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lip 2009, o 08:41
Posty: 293
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 12
Otrzymał podziękowań: 5
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Moniia napisał(a):
A co traci Carlo, gdyby mu wymieniono patent na s.j.? Choćby prawo poprowadzenia rejsu przez ocean.


Oczywiście Monia ale jest tam jednak art. który mówi, że ten patent który ma jest nadal aktualny. Nie znalazłem tam jednak nic na temat wymiany, więc może to się będzie tyczyło tylko nowych adeptów żeglarstwa.

No i tak jak napisał Maciek, jest przecież ten rejestr patentów.

_________________
pozdrawiam
Tomasz Mahrburg
TMG geodezyjna obsługa inwestycji, geodezja Szczecin, Pajęczno Łódzkie, geodeta Pajęczno, usługi geodezyjne Szczecin Pajęczno Łódzkie, modele 3D do maszyn, pomiary terenu (dtm, dsm) z UAV(dron)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 18:10 

Dołączył(a): 7 maja 2006, o 09:53
Posty: 391
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 2
Uprawnienia żeglarskie: Inland Skipper
Tak, prawdę mówiąc, ja z patentem żeglarza, oddalając się na dwie mile od brzegu, popełniam wykroczenie. Niech no ktoś spróbuje mnie dogonić. A jak już to zrobi, to jaki ma w tym interes?

_________________
Włodek Woźniak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 19:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
wlodwoz napisał(a):
Tak, prawdę mówiąc, ja z patentem żeglarza, oddalając się na dwie mile od brzegu, popełniam wykroczenie. Niech no ktoś spróbuje mnie dogonić. A jak już to zrobi, to jaki ma w tym interes?


Hymmm jak się coś stanie, to zobaczysz jaki interes będzie miał ubezpieczyciel...

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL