Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:30




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 sie 2009, o 10:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sie 2009, o 13:25
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 15
Otrzymał podziękowań: 30
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Czy używane na statkach solasowe kamizelki ratunkowe po kilku inspekcjach się wymienia na nowe? Jeżeli tak, to po jakim czasie i co dzieje się z tymi starymi? Czy możne je jakoś tanio odkupić?

_________________
Kasia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 sie 2009, o 20:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
qqlka napisał(a):
Czy używane na statkach solasowe kamizelki ratunkowe po kilku inspekcjach się wymienia na nowe? Jeżeli tak, to po jakim czasie i co dzieje się z tymi starymi? Czy możne je jakoś tanio odkupić?

Generalnie - nie.
"Inspekcji" kamizelek (i wszystkiego co "safety & fire fighting") to dokonuje w ramach obowiązków powstałych po wprowadzeniu "ISM Code" i związanego z nim "Safety Maintenence" wyznaczony statkowy "safety officer". Najczęściej 2-gi lub 3-ci, raz w miesiącu na papierze a parę razy do roku na serio. Wtedy, jeżeli są jakieś braki (lampki, gwizdki, etc) to zgłasza on sprawę wyżej i ew. się coś nowego dokupuje.
Przypadków dokupienia nowej kamizelki miałem przez ca 10 lat bycia takim oficerem - jeden. Ktoś ukradł w porcie dwie kamizelki po prostu...
Wymiana i możliwość odkupienia sprzętu ratowniczego - to może się prędzej zdarzyć na pasażerach/promach - mają tam tego sprzętu na tony, często ponoć łatwiej hurtem wymieniać.
Podobnie - okazje ze stoczni, podczas remontów generalnych, przebudów statków czy... złomowania tychże.
Ale sam taką okazję miałem tylko raz na 20 lat marynarstwa - i wywaliłem wtedy z pięćdziesiąt sprawnych (tylko bez światełek) kamizelek, dziesiątki kilogramów map, etc... Bo statek stał w Hull a moi żeglujący znajomi byli w Polsce :cry:
Zatem - wracając do Twego pytania - spróbuj pytać w stoczniach remontowych może?

Anyway - kamizelka o jaką pytasz to nie jest specjalnie drogi sprzęt, biorąc pod uwagę, ze prawidłowo konserwowane i przechowywane - starczają na dziesiątki lat.
http://sklep.sail-ho.pl/index.php3?towi ... ac1d&bid=1
Znacznie mniej ciekawe są ceny "akcesoriów" do tych pasów, przede wszystkim lampek (wymiana co 3 do 5 lat, cena ca 100PLN sztuka) i pasów odblaskowych (te kiepskie - przestają być odblaskowe po 5-6 latach)

Same pasy SOLAS-owskie są IMHO w użytkowaniu jachtowym przydatne wyłącznie podczas sytuacji ewakuacji na tratwę czy... do wody - pracować czy nawet tylko przebywać na pokładzie to raczej się w tym po prostu nie da. Może warto zatem pomyśleć o solidnej, choć niekoniecznie "solasowskiej" kamizelce pneumatycznej - koniecznie z szelkami do wpinania się do pokładu?
Przypomnę dla formalności, ze od jachtów do 15m i niekomercyjnych - w Polsce się kamizelek SOLAS-owskich nie wymaga, podobnie jak żadnego innego sprzętu. Osobiście takich pięć kompletnych jednak wożę... na wszelki przypadek :DD

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2009, o 22:54 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sie 2009, o 13:25
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 15
Otrzymał podziękowań: 30
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Myślałam, że na statkach marynarze pracują na pokładzie w "pneumatykach". Fajnie gdyby tak było i dodatkowo dało się odkupić jakies stare.
Nic to, będę musiała kupić sobie nowe, ale przynajmniej nie będę musiała martwić się chorobami skóry przenoszonymi metodą kamizelkową :-)

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

_________________
Kasia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sie 2009, o 02:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
qqlka napisał(a):
Myślałam, że na statkach marynarze pracują na pokładzie w "pneumatykach". Fajnie gdyby tak było i dodatkowo dało się odkupić jakies stare.
.

Marynarze nie pracują w "pneumatykach", co najwyżej zdarza im się z niechęcią takowe założyć, jak im to kazać wyraźnie i w wyjątkowych okolicznościach :roll:
Pneumatyki jednak zdarzają się co raz częściej, ja na obecny stateczek niewielki zamówiłem obok 3 sztuk solasowskich dla załogi łodzi ratowniczej (nie mylić z ratunkową...) jeszcze 4 sztuki "zwykłe" dla zabezpieczenia przy ew. przekładaniu cum, wykładaniu trapu, pracy na stelingu, i.t.p.
U mnie wszystkie te pneumatyki z litery prawa państwa bandery podlegają przeglądom corocznym - w stacji atestującej. Piszę o tym, bo taka stacja w Polsce to może być dla kogoś potencjalne źródło używanych kamizelek... AFAIK w Gdyni na przykład atestuje "Smart".

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 200 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL