Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 24 kwi 2024, o 05:52




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 paź 2018, o 19:37 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Witam,

Sorki jeśli pytanie banalne ale ze mnie laik straszny.

Na łodzi (Lanaverre 590) mam roler (miękki sztag) do foka/genui, jest też mechanizm samohalsujący (tak to się chyba nazywa) do foka.

Zastanawiam się nad dołożeniem drugiego rolera tak abym miał dwa żagle w gotowości.

Tylko jak to zamontować?? Widziałem gdzieś założone jeden za drugim, ale czy wówczas przy rozwinięciu przedniego nie będzie on wadził o drugi (który będzie bliżej masztu) przy zmianie halsu? Jeden obok drugiego?

Jaki to ma wpływ na obciążenie masztu? Można se tak bezkarnie dołożyć dodatkowe mocowanie na maszcie? Na maszcie mam dodatkową rolkę 20 cm nad obecnym mocowaniem sztagu ale ta chyba jest to spinakera.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc lub podanie jakiś tytułów książek,link do stron, gdzie mogę o takich rozwiązaniach poczytać.

Pozdrawiam
nipo80


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2018, o 20:23 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
Oczywiście zwiększysz obciążenie masztu, o naciąg tego drugiego. Wypadałoby też mieć jakieś wanty które to obciążenie przejmą w rejonie mocowania tego sztagu. Będziesz też miał kłopot z właściwym napięciem dwu sztagów i w efekcie zapewne stratę na sprawności żagla, przynajmniej w kursach na wiatr. Do tego ten zrolowany będzie zaburzał opływ na sąsiednim, będzie stawiał opór na wiatr, będzie pogarszał stateczność bo coś waży.
Ten przed drugim przy zwrotach będzie oczywiście się czepiał. Tego się nie używa halsując.

Szczególy rozwiązania zależą konkretnie od konstrukcji takielunku. Nie ma jednej metody 'jak zamontować'.

Jeśli chcesz po prostu mieć dwa żagle, to prościej będzie dodać z przodu żagiel na lekkie wiatry - jakąś lekką gienię, albo i genaker na pełniejsze - który nie musi przeciez mieć sztagu, można go postawić i zwijać na jego własnym liku (odpowiednio przeznaczonym do tego, oczywiście). Mógłbyś taki stawiać z tej rolki do spinakera, zapewne. A na silniejszy wiatr czy do halsówki zwijać i używać foka roboczego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2018, o 21:03 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8026
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2413
Uprawnienia żeglarskie: -
P.S.
Rzecz wymaga krętlika/zwijacza i odpowiednio mocnego liku w żaglu. Można postawić taki żagiel na stałe, (na zaczep na maszcie) Ale mozna też stawiać na fale, tylko specjalnie prowadzonym (żeby to nie on się skręcał, tylko żagiel ;) ). Skoro masz rolkę na dodatkowy fał, to wystarczy dodatkowe uszko na maszcie ponad nią, albo i pod, zależy co tam masz; a może nawet wykorzystasz istniejące okucie.
Temat wspomniany był w tem wątku viewtopic.php?p=461685#p461685
Nowoczesność można obejrzeć np. https://www.youtube.com/watch?v=19o5k6ddNrk



Za ten post autor Ryś otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2018, o 19:16 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dzięki za odpowiedź, jednak ja mam żagle w dobrym stanie (i fok i genua na rkasy mocowana) a rozwiązanie na filmiku jest dla innego typu żagla, wątek czytałem też ale dziękuję za link.

Czyli musiał bym dwa sztagi zrobić co mi się za bardzo nie widzi... z drugiej strony mam jeszcze w słabej kondycji spinakier.

Żeby nie było że marudzę... sprawa wygląda tak że mamy z kolegą troszkę kasy na fundusz remontowy, przeznaczone na tę zimę i zastanawialiśmy co by nam przyniosło więcej korzyści i oczywiście aby nie zniszczyć łodzi.

Wiec albo drugi roller albo kupujemy nowy spinaker i uczymy się go używać bo i chu chu nie wiemy jak się do niego dobrać - niby teoretycznie wiemy ale w praktyce 0.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 paź 2018, o 23:14 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Ryś napisał(a):
genaker na pełniejsze - który nie musi przeciez mieć sztagu, można go postawić i zwijać na jego własnym liku

Bardzo często ten żagiel z przodu to genakeropodobny, ale przenosi obciążenia tylko gdy pracuje od połówki do baksztagu, chyba że bez grota to do tych 160 - 170 stopni będzie pracować, ale zawsze całkowicie rozwinięty, absolutnie się nie nadaje do częściowego rolowania.
Warto mieć tak czy owak, poza jakiś konkretny sztag z sztywnym profilem, który posłuży do refowania częściowego żagla przedniego, jeśli nie ma się zamiaru biegać na dziób dla zmiany żagla.
Dość ciekawy wątek był https://www.sailforum.pl/viewtopic.php?f=61&t=26908&start=30

Piotr Siedlewski



Za ten post autor ins otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 paź 2018, o 06:58 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8829
Podziękował : 3987
Otrzymał podziękowań: 1917
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Szyjcie spinakera, najlepiej takiego jaki jest w dokumentacji :) To mala lodka a czym mniejsza tym wiekszy, negatywny wplyw rolerow. Lepiej zrobic sprawny system refowania grota. Gennaker zeby mial ses wymaga dolozenia solidnego, najlepiej regulowanego wytyku a to dodatkowe, spore koszty.



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 paź 2018, o 08:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
nipo80 napisał(a):
kupujemy nowy spinaker i uczymy się go używać bo i chu chu nie wiemy jak się do niego dobrać - niby teoretycznie wiemy ale w praktyce 0.


A praktyka bywa różna: :rotfl:
https://www.youtube.com/watch?v=ytwSGiJEe1Y

lub wygląda tak jak pod koniec tego filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=bACo5zKuByI

PS - tak przy okazji - już wiem czemu intuicyjnie nie pływam w regatach i czemu na pewno nie będę pływał w żadnych wyścigach - po jednym takim biegu nadawałbym się od razu na specjalny oddział na psychiatryku :-(

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 paź 2018, o 21:07 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Dzięki za odpowiedzi i wskazówki.

Te filmiki od Burego_Kocura straszne, ale ja przy takiej pogodzie jak na tych filmikach na razie nie pływam :roll:

Chyba stanie na tym, że zrobimy kaczy dziób(dla wygody wsiadania lepszych połówek) i uszyjemy nowy spinaker - będzie mniejsze ryzyko uszkodzenie masztu i jachtu.

Mamy starego spinakera połatanego i nie wygląda jak by się nadawał do użycia - chyba że na początek jako na próby.

Czyli wzór do szycia mamy - chociaż Pan z żaglowni gdzie go zawieźliśmy powiedział że to bardzo stary krój, których się już nie robi......

Tak przy okazji ktoś zna żaglownie:
http://oceansails.pl/ - choć mi się wydaję że do naszej mikro łódki to wszystko jedno.


Pozdrawiam i dziękuję za rady


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 paź 2018, o 11:35 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8829
Podziękował : 3987
Otrzymał podziękowań: 1917
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Poza cenami moge polecic z czystym sumieniem :) Sawko to profesjonalista.



Za ten post autor M@rek otrzymał podziękowanie od: nipo80
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 147 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL