Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 20:43




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 paź 2022, o 11:37 

Dołączył(a): 1 paź 2022, o 06:08
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podanost.morski
Witam .
Byłbym kolegom zobowiązany za informacje dotyczace blokady wodnej (wydechu) do silnika Janmar 20 KM. Obecnie zainstalowana blokada nie spełnia swej roli gdyż nawet po niewielkim zwiększeniu obrotów z wydechu wychodzą spaliny. Jedynie na wolnych obrotach, na luzie wydech pracuje prawidłowo. Myślę, że pojemność blokady wodnej jest zbyt mała. Zaproponowana przez Vetusa cena właściwej wielkości blokady przerasta moje możliwości finansowe. Mam możliwość wykonania samodzielnie takiej blokady spawając ją z blachy kwasówki. Niestety nie znam budowy wnetrza takiej blokady i pojemności do mego silnika.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 13:06 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
wiskus123 napisał(a):
Byłbym kolegom zobowiązany za informacje dotyczace blokady wodnej (wydechu) do silnika Janmar 20 KM. Obecnie zainstalowana blokada nie spełnia swej roli gdyż nawet po niewielkim zwiększeniu obrotów z wydechu wychodzą spaliny. Jedynie na wolnych obrotach, na luzie wydech pracuje prawidłowo. Myślę, że pojemność blokady wodnej jest zbyt mała.

Znaczy, silnik na wyższych obrotach nie wyrzuca wody chłodzącej????
Jeśli tak, to niekoniecznie wina jest po stronie blokady wodnej. Równie dobrze przyczyną mogą być :
a/ zarośnięte kamieniem kanały chłodzące silnika,
b/ zbyt mały przekrój przewodów doprowadzających wodę,
c/awaria ( wyrobienie łopatek) pompy wodnej.
d/ przytkany pobór wody zaburtowej.
Zanim zaczniesz się bawić w rzeźbienie nowej blokady sprawdź wymienione opcje.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław



Za ten post autor Bombel otrzymał podziękowanie od: bury_kocur
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 14:24 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 263
Podziękował : 335
Otrzymał podziękowań: 67
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Dodam nieszczelności na połączeniach i zaciąganie powietrza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 14:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Bombel napisał(a):
a/ zarośnięte kamieniem kanały chłodzące silnika,
b/ zbyt mały przekrój przewodów doprowadzających wodę,
c/awaria ( wyrobienie łopatek) pompy wodnej.
d/ przytkany pobór wody zaburtowej.


Sama prawda, czysta prawda i jedyna prawda ...

Ciekaw jestem kto posiadając silnik np. czyści układ wodny obiegu zewnętrznego tzn. przepłukuje go zgodnie z zaleceniami wytwórcy.

O corocznej kontroli - i z reguły wymiany - wirnika pompy wody obiegu zewnętrznego nie pytam.

Podobnie nie pytam o czyszczenie i udrażnianie przewodów poboru wody spod dna.

O czyszczeniu - i udrażnianiu - samego zaworu dennego i ssaka wody nie wspominam także przez grzeczność...

O czyszczeniu rurek wymiennika także nie pytam jak i nie pytam o systematyczne czyszczenie rzeczy najprostszej - filtra wody przed silnikiem.

A potem jest płacz - woda mi nie leci z wydechu....

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

robertrze napisał(a):
nieszczelności na połączeniach i zaciąganie powietrza.


Wystarczy źle skręcona obudowa filtra wody i zasysanie jest pewne jak dwa razy dwa = cztery.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 18:56 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
bury_kocur napisał(a):
A potem jest płacz - woda mi nie leci z wydechu....

Tego to nie wiemy. Z opisu wynika, że
wiskus123 napisał(a):
zainstalowana blokada nie spełnia swej roli gdyż nawet po niewielkim zwiększeniu obrotów z wydechu wychodzą spaliny.

Może Kolega wiskus123 sądził, ze blokada wodna ma za zadanie te spaliny całkowicie zatrzymywać. :lol:
Dlatego zadałem pytanie
Bombel napisał(a):
Znaczy, silnik na wyższych obrotach nie wyrzuca wody chłodzącej????

Poczekajmy, może wyjaśni o co biega.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 21:59 

Dołączył(a): 1 paź 2022, o 06:08
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podanost.morski
Dzięki kolegom za odpowiedzi i sorry odpowiem kolegom że tak się wyrażę zbiorowo. Według mnie wszystkie kolegów ewentualne wskazane przyczyny musiały by prowadzić do przegrzewania się silnika - temperatury na bloku i kolektorze wydechowym chłodzonym wodą ( przed termostatem) były by powyżej danych DTR. A tak nie jest. Sprawdzone wielokrotnie. Precyzując przy wolnych obrotach woda z wydechu wychodzi tak trochę pulsacyjnie i to jest właściwe. Nie wydostają się też spaliny co świadczy o właściwym ich schłodzeniu. Natomiast podniesienie obrotów powoduje, że z wydechu wychodzi "prysznic " wodny wraz z dymem spalin. Tak jak by spaliny wydmuchiwały całą wodę z blokady . Parametry temperaturowe silnika przez wiele godzin jego pracy utrzymywane są w normie.
Myślę, że budując swego czasu to moje pływadełko nie poświęciłem dostatecznej uwagi akurat temu tematowi i kupiłem najmniejsza i najtańszą bokadę wodną. Dodam tylko, że przewody wydechu poprowadzone są prawidłowo czyli z odpowiednią tzw "gęsią szyją".
Pozdrawiam. Wiesiek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 22:36 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
wiskus123 napisał(a):
Natomiast podniesienie obrotów powoduje, że z wydechu wychodzi "prysznic " wodny wraz z dymem spalin

I czym ty się chłopie przejmujesz?? Przecież
wiskus123 napisał(a):
Parametry temperaturowe silnika przez wiele godzin jego pracy utrzymywane są w normie.
.
Znaczy, chłodzenie jest w sam raz.
Mam VP md 11 oraz waterlock 6 litrów. Jesli otworzę zawór wlotowy na pełny gwizdek, to silnik łapie tak 65-70 stopni. Czyli jest niedogrzany. Muszę przymykać zawór żeby osiągnąć 85-90 stopni. Nie będę wymieniał.
Jak chłodzenie jest OK, zostaw i nie psuj.
A czy ciurkiem, czy prysznic. Popatrz na youtube jak smarczą/sikają/prysznicują.
https://www.youtube.com/watch?v=iraTKbWB8_Y
https://www.youtube.com/watch?v=pI3sP06QTAs
+ ....siąt innych filmików.

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 23:09 

Dołączył(a): 1 paź 2022, o 06:08
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podanost.morski
Pewnie mogę się nie przejmować bo w sumie silnik ma chłodzenie ale przyznaję jak patrzę gdu inni " bąblują" wydechem bez spalin to ten mój smrodzik trochę mnie wk...... Gdybym miał przekrój takiej blokady to bym sobie poradził bo Vetus faktycznie dobrał spopo większą blokadę. Tylko ten wynalazek fenican - na razie not for me.
Wiesiek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 paź 2022, o 23:29 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
wiskus123 napisał(a):
w sumie silnik ma chłodzenie ale przyznaję jak patrzę gdu inni " bąblują" wydechem bez spalin to ten mój smrodzik trochę mnie wk.

Jeżeli sądzisz, że blokada zatrzyma/rozpuści/odsmrodzi spaliny, to...jesteś w błędzie.
Jeżeli przeszkadza ci smrodzik, to sprawdź może co masz ze spalaniem. Żle ustawiona pompa, podparty zawór, lejący wtryskiwacz.
Dobrze wyregulowany diesel, po nagrzaniu się, nie powinien dymić.
A smrodek? Przerzuć się na wiosła. :lol:

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2022, o 09:23 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
W dużym uproszczeniu konstrukcja budżetowego waterloka: wysoki garnek ze stali nierdzewnej pojemności 6-8 litrów. W pokrywie dwa otwory, w które obspawuje się rury podłączeniowe odpowiedniej średnicy do węży, z tym, że wewnątrz dolot kończy się 10 cm pod pokrywą, a wylot 10 cm nad dnem. Pokrywę przyspawać do rantu garnka. Gotowe.
Ewentualnie całość wyspawać z blachy 316 - więcej pracy, ale grubsza blacha dłużej wytrzyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2022, o 13:56 

Dołączył(a): 1 paź 2022, o 06:08
Posty: 4
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podanost.morski
Dzięki serdeczne. To już jakiś konkret> Sorry - tylko jak patrzę fotki waterlok-ów firmowych to chyba dolot spalin z wodą jest niżej niż odlot za burtę. Chyba, że źle patrzę a na tym moim są jakby na tym samym poziomie tylko wewnatrz jest jakaś przgroda i nie mam pojęcia jak jest usytuowana. Sorry, że zawracam głowę.
Wiesiek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 paź 2022, o 17:19 

Dołączył(a): 23 mar 2013, o 12:29
Posty: 399
Podziękował : 8
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: p.u.
Są różne konstrukcje. Przekrojów szukaj w sieci pod hasłem waterlock lub muffler.
Opisany wyżej to najprostszy system waterlocka. Te z przegrodami robią też za tłumik.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 paź 2022, o 10:30 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1093
Podziękował : 406
Otrzymał podziękowań: 397
Uprawnienia żeglarskie:
wiskus123 napisał(a):
Dzięki serdeczne. To już jakiś konkret> Sorry - tylko jak patrzę fotki waterlok-ów firmowych to chyba dolot spalin z wodą jest niżej niż odlot za burtę. Chyba, że źle patrzę a na tym moim są jakby na tym samym poziomie tylko wewnatrz jest jakaś przgroda i nie mam pojęcia jak jest usytuowana. Sorry, że zawracam głowę.
Wiesiek


Vetus Polska oprócz handlu prowadzi poradnictwo w kwestiach systemów jakie sprzedają.
Zadzwoń do nich i zapytaj, jak należy określić pojemność muflera w proporcji do wielkości silnika oraz pojemności układu wydechowego.

Kontakt do Vetus-Poland jest poniżej:
https://vetus.com/usa/service-support/contact-service/

___________________________________________
Pozdrawiam
tomasz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: silver_stas i 119 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL