Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 14:06




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ocieplanie
PostNapisane: 5 gru 2017, o 23:19 

Dołączył(a): 25 mar 2011, o 16:44
Posty: 239
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
Na wiosnę chcę zedrzeć do gołego laminatu to czym oklejone mam teraz burty i zrobić to od nowa. Właściwie chcę osiągnąć trzy cele: żeby było ciepło (w lecie chłodno), sucho i ładnie.

Chcę to zrobić dwuwarstwowo, tzn. najpierw gruba pianka (np. karimata, albo coś podobnego), która będzie pełniła rolę izolacji termicznej, a na nią warstwa wykończeniowa, która ma być ładna i praktyczna. Wydaje mi się, że pierwsza warstwa, to nie będzie wielki problem. Nie wiem co prawda jeszcze co zastosuję (tu liczę na wasze sugestie), ale raczej nie spędza mi to snu z powiek.

Gorzej z warstwą drugą, bo wykombinowałem sobie, że wykorzystam winyl podbity pianką. Ma akurat takie cechy na których mi zależy: estetyka i łatwość utrzymania w czystości. Nie przekonują mnie rozwiązania z klejeniem na burtach wykładzin dywanowych. Podpatrzyłem Madsa Dahlke (polecam jego kanał - kopalnia wiedzy i niezła rozrywka przy okazji), który daje przykład realizacji takiego zadania na tym filmie i widać tam właśnie taki materiał o jaki mi chodzi (mówi o tym w okolicach 1:10):



Taki winyl prawdopodobnie wykorzystam do obłożenia niektórych fragmentów sufitu, które teraz czymś podobnym są wyłożone.

Czy ktoś wie może, gdzie mogę w Polsce taki winyl dostać? Już od kilku dni szukam tego w internecie i za cholerę nie mogę nigdzie znaleźć. Na Zachodzie żaden problem - wystarczy wyszukać "foam backed vinyl". W Polsze null :cry:
Pewnie źle szukam ... może nad Wisłą to się jakoś inaczej nazywa.

Marek

_________________
s/y Milonga
Jeanneau Fantasia 27
POL 18616


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 07:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2016, o 20:25
Posty: 2261
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Podziękował : 177
Otrzymał podziękowań: 504
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
co do ocieplania to fajny jest ten poliuretan natryskowy, zaleznie od grubosci położonej, bo rośnie trochę, ale za to wlezie we wszystkie szpary. Zawsze można sprawdzić taka usługę ocieplania poddaszy - zwykle liczą za mkw.

_________________
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

pozdrawiam Bartosz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 08:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13327
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1509
Otrzymał podziękowań: 2196
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
BMarek napisał(a):
Czy ktoś wie może, gdzie mogę w Polsce taki winyl dostać?


Może tego szukasz- dzianina laminatowa https://hurtownietapicerskie.pl/wszystk ... su562.html

Rozważ zastosowanie izolacji kauczukowych do chłodnictwa i klimatyzacji, np http://deka.com.pl/izolacje-kauczukowe/ ... x-ace-plus



Opis przy budowie jachtu...
http://www.odysseyyachts.com/Odyssey_Ya ... _Hull.html

bartuss1nowy napisał(a):
co do ocieplania to fajny jest ten poliuretan natryskowy, zaleznie od grubosci położonej, bo rośnie trochę, ale za to wlezie we wszystkie szpary. Zawsze można sprawdzić taka usługę ocieplania poddaszy - zwykle liczą za mkw.

Nie polecam z uwagi na obróbkę po utwardzeniu ( wyrównanie powierzchni) i pochłanianiu wilgoci.

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 09:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
BMarek napisał(a):
Chcę to zrobić dwuwarstwowo, tzn. najpierw gruba pianka (np. karimata, albo coś podobnego), która będzie pełniła rolę izolacji termicznej,


Mojego Haberka kiedyś kiedyś wykleiłem płytami korkowymi...

http://www.domkorkowy.com/o-firmie/

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 09:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
BMarek napisał(a):
Na wiosnę chcę zedrzeć do gołego laminatu to czym oklejone mam teraz burty i zrobić to od nowa. Właściwie chcę osiągnąć trzy cele: żeby było ciepło (w lecie chłodno), sucho i ładnie.


A jak chcesz sobie poradzić ze zjawiskiem skraplania wilgoci na burtach w zimne dni ?

I drugie pytanie o to sami z przeróżnymi "mostkami termicznymi", które chciał/nie chciał powstaną zawsze podczas takiego ocieplania ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 10:32 

Dołączył(a): 25 mar 2011, o 16:44
Posty: 239
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
bartuss1nowy napisał(a):
poliuretan natryskowy
To odpada, bo chcę to zrobić sam. Poza tym taka pianka jest twarda, a mnie zależy by burty były miękkie.
Wojciech napisał(a):
Może tego szukasz
Dzianina raczej nie, bo trudna w utrzymaniu, ale przejrzę ich ofertę, bo mają tego sporo.
Jurmak napisał(a):
płytami korkowymi
No i zabiłeś mi ćwieka - lubię rozwiązania naturalne, bardziej mnie jednak martwi wierzchnia warstwa, gdyby izolacją miał być korek. Zostawić odkrytego korka nie chcę, bo mi się nie podoba. Muszę pomyśleć.
bury_kocur napisał(a):
A jak chcesz sobie poradzić ze zjawiskiem skraplania wilgoci na burtach w zimne dni ?
Jeśli osiągnę dobrą izolację termiczną i zapewnię w miarę dobrą izolację, to nie będzie skraplania, bo nie będzie zimnych powierzchni (poza oknami), na których woda mogłaby się skroplić. Mostkami się nie przejmuję - nie dążę do ideału, aczkolwiek będę starał się zrobić robotę dobrze.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się tematem.

Marek

_________________
s/y Milonga
Jeanneau Fantasia 27
POL 18616


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 12:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
bury_kocur napisał(a):
A jak chcesz sobie poradzić ze zjawiskiem skraplania wilgoci na burtach w zimne dni ?


Korek najlepszy:-) W swoim życiu miałem "incydent stoczniowy":-) i to mnie zainspirowało do wyklejenia Haberka płytami korkowymi grubości 5 mm.

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 14:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Wojciech napisał(a):
(...)

bartuss1nowy napisał(a):
co do ocieplania to fajny jest ten poliuretan natryskowy, zaleznie od grubosci położonej, bo rośnie trochę, ale za to wlezie we wszystkie szpary. Zawsze można sprawdzić taka usługę ocieplania poddaszy - zwykle liczą za mkw.

Nie polecam z uwagi na obróbkę po utwardzeniu ( wyrównanie powierzchni) i pochłanianiu wilgoci.


Hm, powiedzmy, że się nie zgodzę. Primo, pianka przeznaczona do tego celu nie pochłania wilgoci, bo ma zamknięte pory... A secundo, po co chcesz wyrównywać? To da się położyć wystarczajaco równo, aby dając parę milimetrów przerwy położyć warstwę wykonczeniową (np listwy..)

Zalety są takie, że tu nie masz mostków termicznych czy przerwy pomiędzy kadłubem a ociepleniem gdzie może występować kondensacja (niewielki problem, trzeba tylko pamietać aby był spływ do zęzy...).

Btw, na tym zgniłym Zachodzie mamy zestawy "zrób to sam" do ocieplania pianką natryskową. Kilkaset funtów na cały spory jacht, więc nie jest zbyt kosztowne...

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 15:55 

Dołączył(a): 6 lut 2013, o 17:39
Posty: 266
Lokalizacja: Sligo
Podziękował : 72
Otrzymał podziękowań: 82
Uprawnienia żeglarskie: wystarczajace ;)
Moniia napisał(a):
Btw, na tym zgniłym Zachodzie mamy zestawy "zrób to sam" do ocieplania pianką natryskową. Kilkaset funtów na cały spory jacht, więc nie jest zbyt kosztowne...


Podrzuć linka Monika pliss.

Radek Wrodarczyk

_________________
Radek Wrodarczyk
www.wrodarczyk.ie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 16:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
RadekNet napisał(a):
Moniia napisał(a):
Btw, na tym zgniłym Zachodzie mamy zestawy "zrób to sam" do ocieplania pianką natryskową. Kilkaset funtów na cały spory jacht, więc nie jest zbyt kosztowne...


Podrzuć linka Monika pliss.

Radek Wrodarczyk


http://www.spray-insulation.co.uk/faq.htm

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D



Za ten post autor Moniia otrzymał podziękowania - 2: BMarek, RadekNet
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 6 gru 2017, o 21:33 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 18:44
Posty: 96
Lokalizacja: poludniowa FR
Podziękował : 42
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: bez uprawnian
BMarek napisał(a):
Gorzej z warstwą drugą, bo wykombinowałem sobie, że wykorzystam winyl podbity pianką.


Nieststy ten material ma jedna wade. Z czasem pianka sie od winilu odkleja a winil zalosnie wisi.

Nie wiem czy to ma jakies znaczenie na plastykowych lodkach ale izolacja termiczna moze byc latwopalna.

Wg architekta Gilberta Caroffa jachty metalowe izoluje sie zaczynajac 15 cm pod linia wodna.
Dla zachowania dostepu do dna. Pewnie przy innych materialach tez.
Tak jest na moim blaszaku. Nie zauwazylem kondensacji w tym rejonie.
W zasadzie woda sie skrapla tylko na aluminiowych ramkach okien.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 01:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13704
Podziękował : 10172
Otrzymał podziękowań: 2414
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
ULTIMA T. napisał(a):
W zasadzie woda sie skrapla tylko na aluminiowych ramkach okien.
:D... i stąd należało by ją zbierać jako świetna woda destylowana do picia.
Tak w każdym razie radził Yrvind. [(smal boat designer) i praktyk oceaniczny.]

MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"



Za ten post autor Marian Strzelecki otrzymał podziękowanie od: ULTIMA T.
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 11:37 

Dołączył(a): 25 mar 2011, o 16:44
Posty: 239
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
ULTIMA T. napisał(a):
Z czasem pianka sie od winilu odkleja a winil zalosnie wisi
Wszystko się zużywa. Na mojej łódce tak właśnie jest - stary winyl zwisa ze ścianek nadbudówki jak stare gacie. Więc jeśli znajdę jakąś sensowną bardziej trwałą alternatywę, to na pewno z niej skorzystam.

ULTIMA T. napisał(a):
Wg architekta Gilberta Caroffa jachty metalowe izoluje się zaczynając 15 cm pod linia wodna.
A to ciekawe. Argument z dostępem do dna jest bardzo przekonujący. Zastanawiam się jednak nad wyjaśnieniem zjawiska braku kondensacji poniżej 15 cm od linii wodnej. Czy mógłbyś rozwinąć temat, względnie wrzucić coś do poczytania?

Marek

_________________
s/y Milonga
Jeanneau Fantasia 27
POL 18616


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 12:12 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2016, o 11:46
Posty: 222
Lokalizacja: Podlaskie
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 77
Uprawnienia żeglarskie: Błogosławieństwo szamana plemienia Mtete
Na izolacji łodzi za bardzo sie nie znam ale robiłem izolacje do kamperów/izoterm.
Izolowanie takie o jakim mówicie ma spełniac zadanie - ciepło w zimie i zimno w lecie.
Izolowanie poniżej LW izoluje od zimna wody a ponad? A co z pokładem który może być cieplusi tak że chodzic po rozgrzanym ciężko? Można na lato zacieniać ale wydaje mi się, że chodzi o coś innego. Pianki izolacyjne którymi sie izoluje w izotermach to bardzo podobne pianki do budowlanych, jednak ja bym polecił zrobić coś w rodzaju przekładki z piankowych podkładów pod panele podłogowe. Mają kilka zalet w porównaniu do korka. Są tanie, łatwo się obrabiają, nie piją wody. Ja kleiłem w kamperach ściany, używałem kleju montażowego, punktowo. Układałem dwie warstwy na przemian żeby nie było mostków. Czym pokryć dla estetyki nie zaproponuję, bo kryłem i wykładziną i materiałami ceratopodobnymi. Takie ni to folia gruba ni to plexa. Spałem w swoich wytworach i latem i sprawdzałem jak tam jest zimą.
Wydaje się, że w wykładzinach jest przyjemniej. Bo jeśli chodzi o ciepło w obu przypadkach było doskonale ino w przyczepach izolacja podłogi była za słaba i ze styropianu więc mankamenty były ino jakby obok tego tematu.
Popatrzcie na rozwiązania w kamperach. Jest tego tyle ilu producentów/posiadaczy. W czasie rozwiązania też się zmieniają. Kiedyś widziałem izolację w pociągu. Tam była dana /wata.

_________________
Pozdrawiam
Marcin B.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 12:42 

Dołączył(a): 8 lis 2015, o 10:53
Posty: 1938
Lokalizacja: W-wa
Podziękował : 52
Otrzymał podziękowań: 244
Uprawnienia żeglarskie: jkzw, IYT Master of Yachts Ocean 200 ton
Pipek11 napisał(a):
Wydaje się, że w wykładzinach jest przyjemniej.
Tkanina typu dywanowego (i różne inne wykładziny porowate) może zasymilować (pochłonąć) wilgoć, która wydzielamy (np. podczas snu czy gotowania), po czym ją oddać do otoczenia. Nazywa się to "lepszy mikroklimat pomieszczenia". :)

Tak z ciekawości zapytam, jak płaską wykładziną z rolki wyklejać od wewnątrz powierzchnie obłe ("nierozwijalne"), i czy można pomyśleć o zastosowaniu do ocieplania kostek z balsy (jak do przekładki)? :roll:

PCW (winyl) to generalnie rakotwórcze jest, w tym spać?? :evil:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 22:27 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
666 napisał(a):
PCW (winyl) to generalnie rakotwórcze jest, w tym spać?? :evil:
I niemal każdy ma tym wymalowane mieszkanie ('emulsyjna"); no chyba że walnie jeszcze gorszy akryl :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 23:02 

Dołączył(a): 9 lut 2011, o 19:45
Posty: 4709
Lokalizacja: ES
Podziękował : 390
Otrzymał podziękowań: 963
Uprawnienia żeglarskie: galernik
666 napisał(a):
Tak z ciekawości zapytam, jak płaską wykładziną z rolki wyklejać od wewnątrz powierzchnie obłe ("nierozwijalne")

Jako że wożę się z tematem już 2 lata to i prób dokonywałem sporo. Co prawda na sucho, ale zawsze....
I wyszło mi że taką z rolki to trza wewzdłuż a nie we wpoprzek. Znaczy, nie góra dół.
A i super ostry kozik potrzebny, coby gdzie jakaś zawijka abo i nadmiar wychlastać. Potem samo się ułoży.
Wbrew pozorom, ostrza łamane to do d...Laminat zbędnie kaleczą. Że nie wspomnę o zbędnem porżnięciu karimaty

_________________
Pozdrawiam
Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 7 gru 2017, o 23:03 

Dołączył(a): 13 paź 2013, o 16:47
Posty: 97
Podziękował : 43
Otrzymał podziękowań: 24
Uprawnienia żeglarskie: Sternik II klasy 1955r
666 napisał(a):
.... Tak z ciekawości zapytam, jak płaską wykładziną z rolki wyklejać od wewnątrz powierzchnie obłe ("nierozwijalne"), ....

Swego czasu wyklejałem kabinę wykładziną podłogową (niezbyt sztywną). Miejsca obłe/czasze kleiłem kawałkami dopasowując kawałki do siebie. Ponieważ wykładzina była mechata i jednolitego koloru, złącza były praktycznie niewidoczne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 8 gru 2017, o 18:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2016, o 11:46
Posty: 222
Lokalizacja: Podlaskie
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 77
Uprawnienia żeglarskie: Błogosławieństwo szamana plemienia Mtete
Wklejać tak jak globus się robi. Ja robiłem szablony z papieru pakowego i gazet bo takie materiały miałem. Plus docinanie i szczotkę drucianą na brzegu zmechacić i znaku nie ma.
Nie wiem co tak naprawdę izoluje najlepiej. Chyba powietrze :P. Tylko do powietrza ciężko przykleić wykładzinę więc czy to balsa czy co innego ma znaczenie drugorzędne.

_________________
Pozdrawiam
Marcin B.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 8 gru 2017, o 19:00 

Dołączył(a): 25 mar 2011, o 16:44
Posty: 239
Podziękował : 30
Otrzymał podziękowań: 20
Uprawnienia żeglarskie: s.j.
No za cholerę nie mogę w Polsce znaleźć winylu na piance, za to jest pełno skaju. No i okazało się, że ... hmm ... no że skaj to (za wikipedią) "tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu" czyli to, czego szukam (potocznie sztuczna skóra). A tego panie w Polsze w bród, do wyboru do koloru!

Człowiek uczy się całe życie. A już miałem to sprowadzać z zagranicy :rotfl:

Dzięki wszystkim z udział w dyskusji. Teraz pozostały mi jeszcze rozważania nad warstwą właściwą izolacji.

Marek

_________________
s/y Milonga
Jeanneau Fantasia 27
POL 18616


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 9 gru 2017, o 19:35 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 18:44
Posty: 96
Lokalizacja: poludniowa FR
Podziękował : 42
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: bez uprawnian
BMarek napisał(a):
Zastanawiam się jednak nad wyjaśnieniem zjawiska braku kondensacji poniżej 15 cm od linii wodnej. Czy mógłbyś rozwinąć temat, względnie wrzucić coś do poczytania?


Tez sie dziwilem ale wyglada na to ze temperatura wody jesli jest powyzej 0°C zapobiega kondensacji. Na Lazurowym (tu jestem od paru lat) temperatura wody zima jest okolo 12°C. Nie mam doswiadczenie z zimniejsza woda.
Jesli sie zdazy mroz znaczy powietrze okolo 0°C to mialem kondensacje na podbitce ze sklejki tam gdzie sa wregi. Bo jest mostek termiczny! Na szczescie fenomen nie obserwuje co roku i mija z porannym sloncem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 9 gru 2017, o 19:53 

Dołączył(a): 22 gru 2012, o 18:44
Posty: 96
Lokalizacja: poludniowa FR
Podziękował : 42
Otrzymał podziękowań: 36
Uprawnienia żeglarskie: bez uprawnian
Pipek11 napisał(a):
ciepło w zimie i zimno w lecie.


Niestety nie! Zima latwo ogrzewac jesli jest sie w porcie albo ma sie piec.
Latem i tak jest goraco jesli na zewnatrz jest goraco Chyba ze ma sie klime.
Na moim stalowym jachcie dzieki izolacji jest sucho i na glowe nie kropi.
Uwaga na izolacje w sztywnych plytach (styropian itp.) Kondensacja moze zaistniec miedzy kadlubem a izolacja bo znajduje sie tam WILGOTNA powietrze. Ta woda powinna splywac na dno.
Ja mam wtryskiwana pianke PU (niestety, ale nic lepszego nie wymyslilem) pod uprzednio zalozona sklejka 5 mm. Dziurki zaklejone drewnianymi koleczkami. Calosc malowana lakierem dwuskladnikowym jak na zewnatrz.
Praktycznie raz w roku myje wnetrze woda z weza i jednoczesnie sprawdzam pompy zezowe.
A jak fala zaleje przez otwarty wywiatrznik tez myje. Nie chce miec soli w zezie i korozji!



Za ten post autor ULTIMA T. otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ocieplanie
PostNapisane: 10 gru 2017, o 20:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2017, o 20:11
Posty: 863
Lokalizacja: Heinsberg
Podziękował : 80
Otrzymał podziękowań: 333
Uprawnienia żeglarskie: posiada
ULTIMA T. napisał(a):

Ja mam wtryskiwana pianke PU (niestety, ale nic lepszego nie wymyslilem) pod uprzednio zalozona sklejka 5 mm. Dziurki zaklejone drewnianymi koleczkami. Calosc malowana lakierem dwuskladnikowym jak na zewnatrz.


:mrgreen:

Ja mam wtryskiwana pianke PU (niestety, ale nic lepszego nie wymyslilem) pod uprzednio założoną sklejkę 3 mm na którą naklejona jest wykładzina. Dziurki zrobiłem nacinając uprzednio nieco wykładzinę
Potem już ich nie kołkowałem tylko przyklejałem wykładzinę na miejsce.
W sumie nawaliłem tych dziur więcej niż w szwajcarskim serze. Niepotrzenie- bo pianka pod spodem pełzała na dystansie coś koło pół metra. Pierwsze dwie załatwiłem palcami a na resztę patrzyłem bezsilnie jak kapie :rotfl: (do lampy też wlazła :evil: )
Całość pracy przebiegła jednak sprawnie i szybko. Buda przestała skraplać wodę, poza oknami oczywiście i sztorcklapą. Postanowiłem więc ocieplić i sztorcklapę używając ekranu od kaloryferów zewnętrznie przykrytego sklejką.

Obrazek

A dlaczego sztorcklapa tak kondensowała zielonego pojęcia nie mam. Pewno dlatego że obmazana była jakimś specjalnym mazidłem (zdarłem i malowałem na nowo przy okazji)

ed. Chcę kilka słów wtrącić na temat korka. To jest bardzo fajna i przyjemna wykładzina. Gdybym nie miał takiego lenia to wszystko wykleiłbym korkiem. Są takie na które da się patrzeć bez ich jakiegoś dodatkowego uszlachetniania czy zasłaniania. A na pewno korek nie wchłania wilgoci przy okazji i nie fermentuje zapachów :D



Za ten post autor kokop otrzymał podziękowanie od: Marian Strzelecki
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL