Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 29 mar 2024, o 06:09




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lis 2019, o 17:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2006, o 14:49
Posty: 254
Lokalizacja: Londyn
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: brak
Powielam temat z sąsiedniego forum, jako że szukam jak najwięcej inspiracjii.

Na przyszły sezon chciałbym trochę poładnić wnętrze łódki. Obecnie straszy byle jaka sklejka, na suficie goły laminat, a półki to byle jaka, pomalowana sklejka. Z jakiegoś powodu poprzedni właściciel był bardzo niewybredny pod tym względem. Ja niby też nie jestem, ale jednak chciałbym mieć troszkę przyjemniej w środku.
Zaletą, jak i wadą wnętrza jest jego wielkość. Jest podzielone na pół grodzią, na której opiera się maszt. Chcę wyładnić na razie pierwszą część, drugą zostawię jak jest - i tak pełni rolę składu żagli/toalety (jest tam pełnowartościowy, morski kibelek.

Muszę zrobić następujące elementy:
• ścianka z tyłu
• nadbudówka z oknami x 2
• osłony półek (mam stare na wzór) x 2
• podsufitka
• osłona belki podpierającej maszt

Teraz wymiary:
Długość nadbudówki to ok 160cm, a max wysokość w 28 cm.
Długość sufitu od zejściówki, to uwaga, uwaga, 114 cm! Szerokość sufitu to 140 cm. Szerokość jachtu, w miejscu, gdzie będzie ścianka tylna, to 160 cm.
Także jak widać, dużo nie ma do zrobienia.

A, i ze względu na dostępność produktów za morzem, mam do wyboru tylko International lub Epifanes. Spróbować Olivii bym spróbował, ale niestety, nie opłaca mi się czekać, a tak mam wszystko dostępne na drugi dzień z internetu lub nawet lokalnie.

I czas. Niestety tego mam dość mało no i łódka jest 100 km (1h30m) w jedną stronę. Więc muszę się wyrobić w 3-4 razy z wnętrzem. Ale, na szczęscie ze względu na mikroskopijne wymiary wnętrza, zamierzam część rzeczy wykonać w domu, uprzednio robiąc szablony z miękkiej plyty.

Teraz moje pomysły:

Ścianka z tyłu - idealnie z jednego kawałka sklejki. Teraz kwestia koloru - albo kupię coś ładnego - dąb, klon i pomaluje czymś niekłopotliwym - co polecacie, myślałem nad International Woodskin, albo na neutralny biały, co powiększy i rozjaśni wnętrze - znów, czym pomalować?

Nadbudówka z oknami - tutaj mam 3 koncepcje - pierwsza, to szpachla na laminat i wyprowadzenie płaskiej powierzchni - znów, co polecacie? Nigdy nie pracowałem ze szpachlą epoksydową i nie wiem, jak długo się ją szlifuje - chciałbym zamkąć ten temat w kilka godzin. Potem pomalować - czym?
Druga koncepcja to przykleić skóro podobną tkaninę na piance, tylko wtedy muszę jakoś ładnie wykończyć obręb okien - i tu za bardzo nie wiem co mógłbym użyć - myślałem o jakiejś twardej piance, prawdopodobnie wizualnie będzie ok...
No i trzecia - ładne boczki ze sklejki - ale tutaj dochodzi też kwestia ramek.

Osłony półek - no to tu na pewno sklejka, w kolorze tylnej ścianki.

Teraz sufit. Tutaj plan jest taki - przez środek szeroka deska z jakiegoś fajnego drewna o szerokości ok 15 cm, a po obu stronach skóra winylowa naklejona na sklejkę. Ewentualnie deska po środku może też być pokryta skórą vinylową, bo w sumie po do mam sobie o drewno głowę obijać?
A, i jak zrobić jakieś ok obramowanie zejściówki, macie jakieś porady? teraz jest tam wystający kant z laminatu, będzie lekko widoczny na zdjęciu.

Pomiędzy sufitem a sklejką musi być przestrzeń, bo będą tam końcówki śrób okuć i kable. Również dobrze by było, jakby można było w miarę łatwo zdemontować.
No i kwestia mocowania - myślę o przyklejeniu tu i tam do sufitu kawałków sklejki, drewna o grubości ok 20 mm. To zapewni przestrzeń na śruby, jak również miejsce na wkręty - tu chyba powinienem użyć wkręty o szerokim gwincie?

Tak czytając to co napisałem, na początek wybrał bym opcje:
• ścianka tylna pomalowana na biało albo zostawiony kolor
• szpachla na ściankach nadbudówki pomalowana na biało
• białe półki albo polakierowane
• obicie na suficie (tu jest tylko jedna wersja)

Pytanie, co będzie lepiej wyglądało? Zrobić całe wnętrze na biało, czy zostawić trochę sklejki?
Jakiej sklejki (fornirowanej) mogę użyć, by wnętrze było jasne? czy może użycie czegoś ciemniejszego, by był kontrast?

No i jeszcze temat dopasowania elementów - jako że mam ograniczone możliwości czasowe i warsztatowe, czy są jakieś triki na uniknięcie szpar itp?

I poglądowe zdjęcia i rysunki które mogą rozjaśnić jak wygląda wnętrze obecnie. A, może ktoś podpowie, z jakiego drewna może być zrobione obramowanie kompasu?

Belka podtrzymująca maszt - chcę ją zakryć drewnem/skórą na piance:
Obrazek

Widok na sciankę nadbudówki i półki. Ścianka na tym zdjęciu była czymś przykryta, jest tam goły laminat widoczny na następnym zdjęciu. Ze zlewem nic na razie nie będę robił, no bo czasu niema niestety.
Obrazek

I widok na tylną ścianę - chcę wyciąć ją z jednego kawałka sklejki - wcześniej z pilśni czy czegoś podobnego zrobię szablon 1:1 by łatwiej było mi wyciąć sklejkę, no i upewnie się, że uda mi się jeden kawałek wmanewrować do wnętrza:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lis 2019, o 18:38 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Spójrz dla porównania viewtopic.php?p=484303#p484303 - wnętrze ze sklejki krytej białym winylem, sufit też.
Jeśli chcesz jasną sklejkę w lakierze, to bezbarwnym poliuretanem (clear, czyli bez żadnych dodatków). Najbezpieczniej 'półmat', 'satin'.
Wooodskin odradzam, ma sens na zewnątrz, ale miękki.
Epifanes ma dobre poliuretany dwuskładnikowe. Acz wolę jednoskładnikowe, mniej kłopotu. International ma taki, bodaj 'compass'.
Z epifanesa jednoskładnikowa farba poliuretanowa 'monouretan', lub farba alkidowa znaczy 'olejna', boatlack.
Nie jesteś ograniczony do tych dwu firm - najprościej użyć dowolnego poliuretanu do podłóg/parkietów. Gęstego, tj. z małą ilością rozpuszczalnika, bo są i 'rzadsze' do mebli. Albo nawet akrylo-poliuretanów, bywają na rozpuszczalnikach lub na wodzie. W B&Q itp ;)
Jeśli spodziewasz się ze sklejki będą wilgły, bo np. łódka ma kondensację a kiepską wentylację, w zasadzie lepszym zabezpieczeniem sklejki jest gruntowanie olejne i lakier olejny (czy alkid) - ale to więcej roboty.

A jeśli szybki sposób malowania (lakierem poliuretanowym, jedno lub dwuskładnik, rozpuszczalnikowy, do drewna/podłóg): pociągnąć tył i sztorce, ile wsiąka lecz nie za grubo; zaczem położyć sklejkę poziomo (na jakichś podstaweczkach małych) i kłaść na frontową powierzchnię grubo, niemalże polewając, byle równo rozciągnąć. Rozleje się gładko sam, i może jedna warstwa starczyć ;) A, dodajmy że najlepiej pod osłoną, coby na to nic nie spadło i mucha nie siada :mrgreen: Ale jakby co to zawsze będzie można lekko szlifnąć i poprawić cienką wartswą już w łódce. Po zakończeniu robót, znaczy. Jak znam życie i tak zarysuje przy montażu.

Podsufitka ze sklejki musi być odsunięta od laminatu - przestrzeń wentylowana. Wilgoć się wykrapla na laminacie. Trzeba też zostawić szparki po bokach.
Inną opcją do rozważenia jest wykleić nadbudówkę wykładziną typu dywanowego, syntetyczną, byle jej podstawa była porowata i mogła odsychać.

Na sztorce w sklejce tradycyjnie robi się ramki drewniane, ale można poszukać giętych profilków plastikowych ("obrzeże meblowe PCV profil C" - nie wiem jak w UK; namacalnie sprawdzić na ile giętkie, zmiękną bardziej lekko podgrzane), lub różne inne; np w mojej staruszce oryginalnie aluminiowe.
Ostatecznie można też taśmę naklejaną, to już gorzej wygląda lecz najprostsze.
Przykłady:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 28 lis 2019, o 19:51 

Dołączył(a): 3 wrz 2007, o 18:09
Posty: 151
Lokalizacja: Salinko
Podziękował : 14
Otrzymał podziękowań: 69
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Również nie polecam Woodskin do środka, a przynajmniej nie do środka do sklejki. Dobrym produktem do środka jest International Goldspar Satin - jednoskładnikowy, odporny, matowy. Compass będzie się błyszczał, więc aby dobrze wyglądał musiał położyć co najmniej 5-6 warstw. Goldspar dobrze wygląda już przy 2-3.
Moim zdaniem produkty dwuskładnikowe do środka to przerost formy nad treścią.

_________________
Szkutnictwo tradycyjne - projekty, usługi, materiały



Za ten post autor PioBia otrzymał podziękowanie od: Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2019, o 09:45 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1084
Podziękował : 402
Otrzymał podziękowań: 387
Uprawnienia żeglarskie:
Rozważ parę pomysłów kolorystyczno-materiałowych na wnętrze; np. jeżeli na suficie ma być jasna wyklejka, to może będzie nieźle zrobić kontrastowo ścianę tylną oraz gródź podmasztową.
Przy jasnym suficie - boczne ściany nadbudówki możesz zrobić o ton czy dwa ciemniejsze, ale bez przesady, np. ze sklejki lakierowanej na połysk.
Całkowicie jednolite kolorystycznie wnętrze, obojętne jasne czy ciemne - będzie wyglądało raczej monotonnie.

Szablon do wycinania sklejki - nie tylko na tylną ścianę kabiny - możesz podzielić na części, przewidując styki sklejki w tych miejscach, które podczas montażu będzie łatwo dopasować, np. w poziomie progu zejściówki.
Wtedy, zamiast jednego dużego szablonu - operujesz dwoma bokami oraz niedużym fragmentem poniżej progu, co jest to znacznie wygodniejsze, także w transporcie szablonu , nie mówiąc o przymiarkach, dopasowywaniu i wycinaniu w gotowym materiale okładziny ściany.

Stosując bardzo jasną sklejkę dobrze jest zrobić najpierw próbkę lakierowania, ponieważ niektóre gatunki sklejki pokryje lakierem bezbarwnym wyglądają brudno.

Robiąc szpachlówkę, zamiast krzemionki koloidalnej, lepiej jest użyć mikrobalonów jako wypełniacza ponieważ taka szpachlówka znacznie łatwiej daje się szlifować.
Nie należy używać do tego celu talku, który po pierwsze - jest higroskopijny, a po drugie -daje bardzo twardą szpachlówkę, którą się ciężko szlifuje.

Panele, czy pasy wykładziny sufitowej wygodnie zamocujesz na poprzecznych listewkach dystansowych, przykręconych do laminatu dachu nadbudówki, jeśli dach jest konstrukcji przekładkowej (laminat-pianka-laminat).
Pasy wykładziny sufitu mocuje się wkrętami do tych listewek, albo bezpośrednio - co wygląda brzydko, albo - przy użyciu kontrastowych listewek, dociskających oba przylegające paski wykładziny.

Użycie miękkiej wykładziny syntetycznej, przyklejonej do cienkiej sklejki, jest dobrym pomysłem na wykończenie sufitu; na mojej łódce, którą obecnie remontuję, robię sufit w taki sam sposób.

Uniwersalnym sposobem na uniknięcie niedokładności w dopasowaniu okładzin, o jakich mówimy są dokładne pomiary stanu istniejącego, dobre szablony i staranne dopasowanie gotowych części.
Jedynym chyba trikiem jest maskowanie szpar listewkami, ale nie wszędzie daje się to zrobić, no i jest to też sposób pracochłonny.
Wnętrza wymagają staranności, a szybko - takie prace - robi się tylko językiem :-)

_______________________________

Pozdrawiam
tomasz



Za ten post autor tomasz piasecki otrzymał podziękowania - 3: boSmann, nauaag, Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lis 2019, o 23:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sie 2006, o 14:49
Posty: 254
Lokalizacja: Londyn
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 44
Uprawnienia żeglarskie: brak
Dzięki, bardzo fajne porady! Dają do myślenia - mam parę nowych koncepcji.
Wnętrze jachtu z linku otworzyło mi oczy na 'nowoczesne' wnętrza jachtowe.
Naprawdę, liczę na to, że ze względu na wymiary, nie zajmie mi długo.
Oddzielne panele z tyłu to całkiem fajny pomysł.

Rozumiem, że poprzez vinyl rozumiecie skóropodobną tkaninę?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 gru 2019, o 19:56 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A, jeśli 'my Rysie', jak na obrazku, rozumiemy "foam backed headlining, leather grain, off-white vinyl" ;)
Znaczy można być twardem, aleć lądować miętko :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 gru 2019, o 22:37 

Dołączył(a): 4 sty 2015, o 10:43
Posty: 1084
Podziękował : 402
Otrzymał podziękowań: 387
Uprawnienia żeglarskie:
slawosz napisał(a):
...Wnętrze jachtu z linku otworzyło mi oczy na 'nowoczesne' wnętrza jachtowe..


Obejrzenie jednej łódki może być interesujące, ale proponuję abyś sięgnął do szerszej bazy informacji o tym jak wyglądają wnętrza jachtów, oglądając oferowane do sprzedaży jachty, do czego wystarczy komputer i Internet.

Firmy brokerskie na niezliczonych fotografiach pokazują wszelkiego typu, rodzaju i wielkości oferowane jachty i ich detale, co pozwala zobaczyć, co i jak ludzie robią na łódkach dowolnych typów.
Są tam i jachty supernowoczesne ale przede wszystkim - mnóstwo dobrze zrobionych, porządnie utrzymanych przeciętnych łódek, na kieszeń normalnego człowieka.

Po obejrzeniu kilkudziesięciu (czy kilkuset) takich kompletów zdjęć różnych łódek - będziesz się znacznie lepiej orientował, jak wyglądają wnętrza jachtów i wtedy zaczniesz rozważać czy są to wnętrza dobre - czy niekoniecznie; takie rozeznanie bardzo ułatwia unikanie później pracochłonnego i kosztownego "odkrywania Ameryki".

jednym z wielu adresów jest np. taki:

https://www.apolloduck.co.uk/dealer.phtml?bid=323
________________________________

Pozdrawiam
tomasz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 gru 2019, o 01:05 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A, Boatshed i ja polecę: fotografują uczciwie i faktycznie mozna się przyjrzeć istotnym elementom.

https://www.boatshed.com/dosearch.php?b ... _gbp_price


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL