Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 18 kwi 2024, o 01:14




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 kwi 2019, o 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2789
Lokalizacja: Norge
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 332
Uprawnienia żeglarskie: hm...
Przyznaję się, że w silnikach biegły nie jestem. Problemy rozbieram na chłopski rozum, co nie zawsze kończy się sukcesem. Za to na pewno są tutaj znawcy tematu i poratują.
Podpowiedzcie więc proszę gdzie może tkwić przyczyna, że mój silnik (VP MD2030) zaczął nagle wypluwać wodę do komory silnika przez rurkę przy kapslu wymiennika, co ją na zdjęciu widać. Żadnego zaworu w międzyczasie nie zamykałem. Silnik mam tak umiejscowiony, że mocno przy nim trzeba się gimnastykować, więc wolałbym te ćwiczenia skierować w najbardziej prawdopodobne miejsca.

Załącznik:
IMG_0620.jpg
IMG_0620.jpg [ 100.89 KiB | Przeglądane 5424 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2019, o 19:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14004
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Albo zalałeś za dużo płynu i po rozgrzaniu się silnika nadmiar wyleci i sytuacja wróci do normy albo masz wydmuchaną uszczelkę pod głowicą.

Podobnie jak u mnie nie masz zbiornika wyrównawczego wiec nadmiar płynu jest wyrzucany do zęzy podobnie się dzieje jeśli uszkodzeniu ulegnie uszczelka lub głowica.

W sklepach motoryzacyjnych można kupić zestaw do sprawdzania obecności CO2 w płynie chłodzącym co wskazuje na ww. Działa w 100 %. Można też na węch ale trzeba mieć trochę doświadczenia.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2019, o 19:49 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
Zalezy jak to wygląda - ile i kiedy. Nawlecz jaką butelkę na rurkę, łatwiej zobaczyć.
Przykładowo: przedmuch z silnika do chłodzenia (uszczelka pod głowica, korozja gdzieś, peknięty blok) spaliny nawet zobaczy.
- po zagrzaniu wyrzuca nadmiar wody (niewiele, jak wyrzuci to przestanie);
- silnik się przegrzewa i gotuje wodę (widać że się gotuje, np. obieg morskiej przytkany?);
- albo nawet korek chłodnicy już stary i nie trzyma, to się troszkę wychlapie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2019, o 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2789
Lokalizacja: Norge
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 332
Uprawnienia żeglarskie: hm...
Niestety wyrzuca dużo, od samego uruchomienia silnika i nie przestaje. Zanim się zorientowałem, zalaną miałem całą zęzę. Nie jest to więc kłopot z przegrzewaniem czy korkiem.
Uszczelka pod głowicą brzmi poważnie...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 kwi 2019, o 20:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Kurczak napisał(a):
masz wydmuchaną uszczelkę pod głowicą.


To akurat dość łatwo zdiagnozować - odkręcasz korek wlewu oleju i oglądasz go.

Jak masz od wewnątrz korka syf w kolorze kawy z mlekiem i taki mniej więcej jest kolor oleju to na 101 % poszła uszczelka pod głowicą.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell



Za ten post autor bury_kocur otrzymał podziękowanie od: Ryś
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 07:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2789
Lokalizacja: Norge
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 332
Uprawnienia żeglarskie: hm...
A może sam wymiennik mógł się uszkodzić?

Nie mogę też wymyślić przyczyny, bo zostawiłem jesienią sprawny, a na wiosnę mam problematyczny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 07:50 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
zosta napisał(a):
A może sam wymiennik mógł się uszkodzić?

Nie mogę też wymyślić przyczyny, bo zostawiłem jesienią sprawny, a na wiosnę mam problematyczny.


Przyczyny mogą być dwie.
Termostat zawiesił się, albo masz zapchane rurki w wymienniku.
https://www.marinepartseurope.com/en/vo ... -2435.aspx
https://www.marinepartseurope.com/en/vo ... -4161.aspx

Nie gdzie indziej jak właśnie w Norwegi/Bodo musiałem to naprawiać po półrocznym pobycie jachtu w prześwietnym warsztacie specjalistycznym wytapetowanym certyfikatami.

Tu znajdziesz parę schematów naprawczych. http://boatinfo.no/lib/volvo/manuals/md ... 0.html#/62

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 08:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Wiem, ale nie czepiam się, tylko chcę ustalić przyczynę. Napisałeś, że wywala Ci wodę z układu. Wodę czy płyn, a może mieszaninę, a jeśli tak to jak % woda/płyn?
Kiedy układ miał wymienianą zawartość?
Czy przez zimę stał pod wodą, płynem czy roztworem?
Jak wygląda uszczelka na korku?
Czy taki talerzyk z blaszki jest przyciągany do uszczelki czy się "dynda" luźno?
To na początek.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 08:37 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Zwróć uwagę na to, że masz dwie pompy.
Jedna od wody zaburtowej i druga od wewnętrznego obiegu, wzrost temperatury i tym samym nadmierne wylewanie się płynu chłodzącego może być spowodowane uszkodzeniem tej drugiej. Uszkodzenie tej pierwszej łatwo zauważyć, nie ma wody z boku burty.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 09:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Ognisty Szkwał napisał(a):
Napisałeś, że wywala Ci wodę z układu. Wodę czy płyn,


Pytanie do autora wątka to samo co zadał powyżej Paweł - zdiagnozuj co Ci wyrzuca ?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 09:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14004
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Ja w obiegu wewnętrznym mam płyn ale nie musi tak być. Skoro wywala przez rurkę nadmiarowa w obiegu wewnętrznym co to za różnica czy płyn czy wodę ? Wyrzuca ciecz chłodzącą. :)

Najczęściej przyczyną jest uszczelka pod głowicą lub głowica, bo to akurat przy odrobinie doświadczenia i węchu można stwierdzić organoleptycznie. Jeśli nie taki zestaw kosztuje kilka złotych lub koron j w 30 sekund daje 100 % diagnozę.

"Masło" na korku nie zawsze się tworzy. Głownie zależy od tego gdzie i jak rozległe jest uszkodzenie uszczelki. Ale owszem jego obecność wskazuje na uszczelkę, chyba, że ktoś pomylił wlewy i nalał płynu do oleju. :lol:

Zaworek dwukierunkowy w korku wymiennika/chłodnicy ma za zadanie utrzymywać zadane ciśnienie w układzie, wypuszczać płyn w miarę jego rozszerzania podczas rozgrzewania silnika i w przypadku stygnięcia pozwala wrócić płynowi pobranemu ze zbiorniczka wyrównawczego tak aby w układzie zawsze było pełno i nie tworzyło się podciśnienie. W naszym przypadku nie ma zbiorniczka więc ciecz wydostaje się aż do osiągnięcia temperatury roboczej silnika i przestaje. Stygnący silnik zaciąga powietrze więc później już nie ma co się wydostawać.

Nawet w przypadku jego uszkodzenia płynu wyleci tyle ile było go "za dużo" i powinno przestać.

Awaria termostatu w położeniu zamkniętym (o ile jest) grozi przede wszystkim przegrzaniem silnika, w mniejszym stopniu gotowaniem się płynu w całym układzie, takie zaś objawy może dać faktycznie uszkodzona na amen pompa cieczy.

Jednak ja bym zaczął od najbardziej IMHO oczywistej przyczyny czyli uszczelki.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 10:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 09:24
Posty: 2789
Lokalizacja: Norge
Podziękował : 96
Otrzymał podziękowań: 332
Uprawnienia żeglarskie: hm...
Ognisty Szkwał napisał(a):
Wodę czy płyn

Na chłopski rozum, to jest woda, bo nie spodziewam się, żeby mogło być tam aż tyle płynu. Woda za burtę też idzie.

Ognisty Szkwał napisał(a):
Kiedy układ miał wymienianą zawartość?

Bozia wie. Ja przez ostatnie dwa lata tego nie robiłem. Przez zimę stał nieprzepisowo, tak jak jak przez lato pływał.

Kurczak napisał(a):
taki zestaw kosztuje kilka złotych lub koron j w 30 sekund daje 100 % diagnozę.

Jaki zestaw? :shock:

Na organoleptyczne oględziny muszę się tam znowu wybrać.

Zakładając, że to uszczelka, jak podpowiadacie, to czy mając ręce obie lewe warto się za to zabierać, czy też od razu do banku po kredyt na fachowca się udać?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 10:19 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
zosta napisał(a):
Na chłopski rozum, to jest woda, bo nie spodziewam się, żeby mogło być tam aż tyle płynu.

Układ chłodzenia MD2030 mieści 4,5 litra płynu.
Jeśli wyrzuca więcej to nie ma to nic wspólnego z uszczelką pod głowicą tylko z brakiem odseparowania obiegu zewnętrznego od wewnętrznego w wymienniku.


Z prawej strony korpusu silnika jest zaworek do spuszczania płynu
http://www.marinesurveyorontario.com/volvopenta.pdf strona 30
Sprawdzić co się wyleje. Uzupełnić jeszcze raz zwykłą słodką wodą i uruchomić silnik ponownie sprawdzić.

Piotr Siedlewski



Za ten post autor ins otrzymał podziękowania - 2: Ryś, zosta
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:01 

Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 18:20
Posty: 8017
Podziękował : 1870
Otrzymał podziękowań: 2411
Uprawnienia żeglarskie: -
A powtórzę się: jeżeli powazny przedmuch, będzie wyrzucać wodę/płyn zimną, od razu, zanim silnik nagrzeje.
Jeżeli zaś przegrzewa i zagotowuje (niesprawna pompa, termostat, wymiennik), to wykipi dopiero woda wrząca.
To tak na początek.
Załóż butelkę i paczaj. Rurka może być dowolnie długa, a i powinna, żeby nie polewać silnika/elektryki ;)
No i sprawdź czy w oleju nie ma wody (syf na korku, na pokrywie zaworów, nie jest rozstrzygajacy, chyba że zawiera wyraźnie wode).

W chłodzeniu trzyma się płyn niezamarzający (antifreeze) - względnie spuszcza siędokładnie wodę na zimę - bo woda jakby zimą zamarzła to coś rozsadzi, np. blok silnika... co potem daje przedmuchy i wylewa wodę, of cors. :roll:
Jak się ma płyn to zwykle ma się też na tej rurce zbiorniczek nadmiarowy i/lub wyrównawczy.

Zatem nie zakładaj od razu że uszczelka, bo to co prawda najczęściej bywa w samochodach, lecz jam ci nie pomnę akurat takiej walniętej uszczelki co by wyrzucała wodę. Tylko co odwrotnie - wodę wpuszczały do cylindrów, i przez wydechy tumany... ;)
Mniejszy przedmuch z uszczelki - że dajmy na to nie dość dociśnięta, źle ułożona, stara, ale dość cała - nie wywaliłby raczej całej do zęz... no, liter-dwa góra. Załóż butelkę :lol:

Teoretycznie (znaczy poza uszczelką czy zamrożonym blokiem) możliwe są jeszcze przeciek w wymienniku, czyli dostaje się słona do obiegu i nadmiar, więc wyrzuca; a nawet przedmuch z nadpękniętego kolektora.
(nie znam silnika, niemniej to perkins jakiś i typowo zbiornik płynu na kolektorze, tak zresztą wygląda).


Ostatnio edytowano 20 kwi 2019, o 11:08 przez Ryś, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:08 

Dołączył(a): 27 sie 2017, o 12:38
Posty: 43
Podziękował : 9
Otrzymał podziękowań: 11
Uprawnienia żeglarskie: Zero
Objawy wskazują na pęknięće głowicy.W przypadku przedmuchu na płaszcz wodny "wody" w oleju nie będzie.Tak jak pisał ktoś wyrzej,zrób test na CO .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14004
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
zosta napisał(a):

Kurczak napisał(a):
taki zestaw kosztuje kilka złotych lub koron j w 30 sekund daje 100 % diagnozę.

Jaki zestaw? :shock:



Taki:

https://allegro.pl/oferta/tester-szczel ... acc37f7733

Prosta i 100 % pewna metoda. Preparat zabarwia się/zmienia barwę jeśli w płynie chłodzącym jest CO2. A jeśli do płynu przedostają się spaliny dwutlenek węgla musi być.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Później masz dwa wyjścia. Albo do wymiany uszczelka, co nie jest aż takim wielkim problemem albo głowica do naprawy. Przy odrobinie praktyki uszczelkę można wymienić samemu.
Zwykle wcześniej powinno się sprawdzić głowicę i ewentualnie splanować, ale nie raz wymieniałem uszczelkę "na żywca" i było OK.

Problem jeśli jest pęknięta głowica ponieważ nie zawsze da się ją naprawić.

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
zosta napisał(a):
Kiedy układ miał wymienianą zawartość?

Bozia wie. Ja przez ostatnie dwa lata tego nie robiłem. Przez zimę stał nieprzepisowo,


Słuchaj - a powiedz co robiłeś z układem chłodzenia przed zimą ?

Znaczy mówiąc inaczej - co zostawiłeś w nim na zimę ?

Zarówno w układzie obiegu zewnętrznego oraz wewnętrznego ?

Pytam, bo z Twoich opisów powyżej wynika, że w układzie wewnętrznym mogła zostać jeżeli nie sama woda to na tyle rozcieńczony płyn, że w zimie mogło Ci tam przymrozić na tyle, że coś pękło.

Z Twego opisu skutków najbliższa jest mi ocena wskazująca na pęknięcie głowicy niestety ...

Stąd pytanie o to co zostawiłeś na zimę w silniku w układach chłodzenia - w obu ...

To jedno pytanie - drugie - powiedz, co rozumiesz przez Swoje określenia:

zosta napisał(a):
Przez zimę stał nieprzepisowo, tak jak jak przez lato pływał.

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:44 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Przestańcie straszyć.
1. Jaką barwę mają spaliny, pękniecie głowicy lub/i uszczelki oznacza również obecność dużej ilości oleju w spalinach, czyli powinny mieć czarny kolor.
2. Ile tej wody się wylało z rurki i w jaki sposób, jeśli jest to strumień ciągły i wylało się ponad 4 litry, a woda/płyn pod zakrętką jest, to oznacza tak jak wspomniałem wcześniej brak szczelności układu wody zaburtowej w wymienniku.
zosta napisał(a):
. Zanim się zorientowałem, zalaną miałem całą zęzę.


Też nieładna rzecz, bo oznaczać to może wymianę takiego elementu.
Załącznik:
Przechwytywanie4.PNG
Przechwytywanie4.PNG [ 42.76 KiB | Przeglądane 5185 razy ]

https://www.youtube.com/watch?v=jLPo5m1WvL0

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 11:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
zosta napisał(a):
Ognisty Szkwał napisał(a):
Wodę czy płyn

Na chłopski rozum, to jest woda, bo nie spodziewam się, żeby mogło być tam aż tyle płynu. Woda za burtę też idzie.

Woda jest słodka. Płyn, czy nawet jego roztwór, jest charakterystycznie słodki. Nie pić, jeśli chcesz jeszcze widzieć, ale jak weźmiesz na czubek języka zmoczony palec, będziesz pan wiedział.
No i jeżeli to woda, to jak przedpiścy mnie już wyprzedzili, podejrzewałbym uszkodzenie głowicy, lub uszczelki między komorą spalania a układem chłodzenia. I wtedy wcale nie będzie mleka w oleju, kisielu pod korkiem, ale będzie wywalanie płynu ze względu na przedostawanie się spalin o wyższym ciśnieniu do układu chłodzenia.
Jak już tyle wiemy, to czy wywalanie płynu do zęzy jest "linearne" po pewnym niedługim czasie od zapalenia, czy "intensywne" razem z pęcherzykami powietrza, zaraz po uruchomieniu silnika?
I co z tym talerzykiem na korku? Czy dynda się luzem czy jest przyciągany do uszczelki taką delikatną sprężynką?
Jeśli się dydna, to trzeba kupić nowy korek, bo z tym masz układ chłodzenia tak zwany "otwarty", czyli w każdej chwili z wężyka może coś lecieć.
Jeśli sprężynka przyciąga ten talerzyk/zaworek do uszczelki to jest dobrze i układ masz ciśnieniowy, tak jak to założył projektant, żeby podnieść ciśnienie w układzie a tym samym przesunąć wyżej temperaturę wrzenia cieczy w układzie, dzięki czemu nie ma gazowania układu i nie pojawia się na łopatkach pompy szkodliwe zjawisko kawitacji. Czekam na dalsze spostrzeżenia.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:09 

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:49
Posty: 1633
Podziękował : 272
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: Morskie-turystyczne
W systemie chłodzenia dwuobiegowym, przy nieszczelności w wymienniki ciepła pompa wody morskiej wpycha wodę zaburtową do układu wewnętrznego.
Następuje rozwodnienie—odbarwienie płynu chłodzącego przy jednoczesnym wzroście poziomu.
Piszę o własnym doświadczeniu.
Część rurek w chłodnicy uległa korozji/mechanicznemu uszkodzeniu, prawdopodobnie z powodu niedokładnego opróżnienia wymiennika ciepła na zimę.

_________________
—————————
Søren Kierkegaard:
Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu.
http://bobbyschenk.de/yacht2020_1.html#sp16


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:14 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Andrzej Kolod napisał(a):
W systemie chłodzenia dwuobiegowym, przy nieszczelności w wymienniki ciepła pompa wody morskiej wpycha wodę zaburtową do układu wewnętrznego.
Następuje rozwodnienie—odbarwienie płynu chłodzącego przy jednoczesnym wzroście poziomu.
Piszę o własnym doświadczeniu.
Część rurek w chłodnicy uległa korozji.

I to jest jedyny sensowny powód dla którego pojawiła się taka ilość wody w zenzie, z wężyka.
Opowieści o pękniętej głowicy lub uszczelce to fantastyka. Gdyby tak było, to cylindry były by na wiosnę wypełnione wodą i o odpaleniu silnika nie było co marzyć.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Andrzej Kolod napisał(a):
W systemie chłodzenia dwuobiegowym, przy nieszczelności w wymienniki ciepła pompa wody morskiej wpycha wodę zaburtową do układu wewnętrznego.

Niestety, ale nie, z powodu iż układ chłodzący silnika jest układem ciśnieniowym/zamkniętym, a układ zewnętrzny/zaburtowy, jest układem otwartym czyli bezciśnieniowym. I w związku z tym, owszem, następuje rozrzedzanie płynu chłodzącego w wewnętrznym układzie silnika, ale na zasadzie - układ się rozgrzewa, część płynu wydostaje się przez nieszczelny wymiennik do układu zewnętrznego bezpowrotnie i jak znowu stygnie zaciąga słoną wodę do układu wewnętrznego, dzięki czemu zawsze będzie w takim układzie "pod korek". Ale ze względu na "dziur,ę" w wymienniku, jeśli zaworek o który się dopytuję działa poprawnie, płyn nie powinien lecieć spod korka do zęzy, gdyż w układzie nie wytwarza się wystarczające ciśnienie aby ten płyn wypchnąć, ponieważ płyn "uchodzi tam gdzie ma lżej, czyli przez uszkodzony wymiennik. A jeśli wywala przez korek, to układ jest szczelny i korek nie trzyma, albo są przedmuchy z komory spalania, korek trzyma, ale ciśnienie spalin ma siłę wypychać płyn pokonując opór sprężyny mającej podnieść ciśnienie w układzie do najczęściej trochę powyżej 1 atmosfery.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:40 

Dołączył(a): 27 sie 2017, o 12:38
Posty: 43
Podziękował : 9
Otrzymał podziękowań: 11
Uprawnienia żeglarskie: Zero
Ins ....jeżeli jest system chłodzenia wewnętrznego ” czyli śilnik chłodnica układ zamknięty"gdzie jest połączenie z chłodzeniem zewnętrznym?????co chłodzi ten układ "woda zaburtową ?Piszę z doświadczenia z kh200 z silnikami delfin- Puck i wymianą na silniki samochodowe jelcz.Nie znam się ,używam żagli ale chcę wiedzieć ,wbiłeś gwóźć!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
Tak nieskromnie jeszcze dodam, że jeśli spaliny mają kolor niebieski, to zależy jak śmierdzi ten niebieski dym. Jeśli wali na słodko "frytkami", to układ wtryskowy jest mocno wyżyłowany na oszczędność. Jeśli wali takim "smrodem spalenizny" to bez wdawania się w szczegóły jak, silnik bierze olej.
Jeśli z wydechu wydobywa się czarny dym, to albo leją wtryski, albo zapchany jest filtr powietrza, albo silnik nie trzyma już wystarczającej kompresji.
Koniec , kropka co do kolorów spalin w dieslu.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.



Za ten post autor Ognisty Szkwał otrzymał podziękowanie od: peppino
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 12:56 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Roman61 napisał(a):
Ins ....jeżeli jest system chłodzenia wewnętrznego ” czyli śilnik chłodnica układ zamknięty"gdzie jest połączenie z chłodzeniem zewnętrznym?????co chłodzi ten układ "woda zaburtową ?Piszę z doświadczenia z kh200 z silnikami delfin- Puck i wymianą na silniki samochodowe jelcz.Nie znam się ,używam żagli ale chcę wiedzieć ,wbiłeś gwóźć!!


Woda zaburtowa jest tłoczona do wymiennika i tam przepływa cieniutkimi rurkami, odbierając ciepło z chłodziwa przepływającego pod obudową wymiennika.
Nie powinna się mieszać, ale może dojść do skorodowania tych rurek i wówczas takie coś następuje.
Pytanie oczywiście czy zakrętka z sprężyną na wymienniku jest sprawna.

W każdym razie gdyby zimą nastąpiło uszkodzenie głowicy to cylindry były by zalane na wiosnę wodą z chłodziwem.

Pytanie czy faktycznie woda, która wypełniła zenzę pochodzi z układu wewnętrznego a nie z jakiejś nieszczelności układu zaburtowego, przed lub za wymiennikiem .
Jeśli tej wody z silnika pojawiło się więcej niż 3-4 litry to nie wydmuchiwanie ciśnieniem znad tłoków jest przyczyną.
Ciśnienie wytwarzane przez pompę wirnikową zaburtową jest dostatecznie duże by wcisnąć woda przez nieszczelności.

Piotr Siedlewski


Ostatnio edytowano 20 kwi 2019, o 13:04 przez ins, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 13:02 

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 12:49
Posty: 1633
Podziękował : 272
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: Morskie-turystyczne
Ognisty szkwale, wydanie kilkuset funtów na nowy wymiennik ciepła nie wynikał z chęci
Wyrzucania pieniędzy w błoto.
Układ wydechowy jest systemem bezcisnieniowym tylko w wypadku postoju silnika.
Opór tłumika, syfonu dla spalin przepychających wodę chłodzącą jest spory.
Układ ciśnieniowy, chłodzący z pompą cyrkulacyjną ma strefę podciśnienia po stronie ssania pompy.

Zosta, sprawdż proszę czy zaworek spustowy wody chłodzącej z kolektora (jeżeli taki jest)
jest zamknięty. Na zimę spuszcza się tamtędy wodę z kolektora (miejsca spotkania wydechu i wody chłodzącej).
Woda chłodząca w zęzie, spaliny w komorze silnika to typowy objaw „dziurki” w układzie wydechowym.

_________________
—————————
Søren Kierkegaard:
Ironia życia leży w tym, że żyje się je do przodu, a rozumie do tyłu.
http://bobbyschenk.de/yacht2020_1.html#sp16


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 13:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
ins napisał(a):
W każdym razie gdyby zimą nastąpiło uszkodzenie głowicy to cylindry były by zalane na wiosnę wodą z chłodziwem.

Niekoniecznie panie Piotrze. Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny nie dojdzie do pęknięcia głowicy, tylko do mikropęknięć, to gazy mają drogę wolną do układu chłodzenia, a woda, jako medium o większych cząsteczkach nie daje rady się przedostać do cylindrów. Bardzo częste przypadki w samochodach, gdzie nie dba się o silnik i jego okresową obsługę np. kontrola płynu chłodzącego, a lubi się dawać w przysłowiową "pi...ę" i po zakończonej jeździe od razu się wyłącza silnik nie zaczekawszy chwilę, gdy pracujące wentylatory/wentylator chłodnicy nie wychłodzą ździebko płynu.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Andrzej - ja tego neguję, tylko uściśliłem jak woda zaburtowa rozcieńcza płyn w wewnętrznym układzie chłodzenia silnika, ponieważ ciśnienie jakie daje pompa wody zaburtowej jest nijakie do ciśnienia płynu "pod korkiem" sprawnie działającym. Nawet wzrost ciśnienia w układzie zaburtowym wywołany oporami spalin też nie wepchnie do szczelnego układu wody zaburtowej. I tylko to chciałem uściślić.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.



Za ten post autor Ognisty Szkwał otrzymał podziękowanie od: Roman61
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 13:15 
*** Ban ***

Dołączył(a): 20 mar 2010, o 02:26
Posty: 4717
Podziękował : 39
Otrzymał podziękowań: 706
Uprawnienia żeglarskie: K.J.
Ognisty Szkwał napisał(a):
Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny nie dojdzie do pęknięcia głowicy, tylko do mikropęknięć, to gazy mają drogę wolną do układu chłodzenia, a woda, jako medium o większych cząsteczkach nie daje rady się przedostać do cylindrów.

Tylko to, w żaden sposób nie tłumaczy pojawienia się takiej ilości wody z układu chłodzenia.

Piotr Siedlewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 13:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Andrzej Kolod napisał(a):
Na zimę spuszcza się tamtędy wodę z kolektora (miejsca spotkania wydechu i wody chłodzącej).


Albo się przelewa przed zimą cały zewnętrzny układ chłodzenia glikolem wlewając go od strony filtra wody i "łapiąc go" do wiaderka przy pracującym silniku na wydechu.

Wtedy żadnej wody spuszczać nie trzeba bo w obu układach na zimę pozostaje glikol - robię tak od dziesięcioleci odkąd pływam na Dieslach.

ins napisał(a):
ale może dojść do skorodowania tych rurek


Co do korozji tych rurek w wymienniku to sposobem na to jest anoda w wymienniku jak również nie pozostawianie w nich na zimę wody.

Innego powodu ich korozji nie widzę - tyle, że w nowych silnikach tych anod nie już nie montują.

Stad moje wcześniejsze pytania o to co autor wątku zostawił w silniku na zimę?

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 kwi 2019, o 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, o 16:44
Posty: 1860
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 503
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: Wszystkie jakie mam, kupiłem sam...
No tak, to akurat nie, ponieważ to tłumaczy tylko to, iż wcale nie będzie po postoju przy takim uszkodzeniu cylinder/cylindry zalane płynem chłodzącym i silnik będzie można uruchomić. Ale to również oznacza, mimo braku płynu w cylindrze/cylindrach możliwość wyrzutu owego płynu na zewnątrz układu, ponieważ układ chłodzenia pracuje przy ciśnieniu ok 1,1 - 1,3 atmosfery, a w benzynie ciśnienie najczęściej osiąga wartość 8,5 do 14 atmosfer, a dieslach od 18 do 26 atmosfer. Ale to tylko w komorze spalania. Po zaworze wydechowym ciśnienie spalin jest już w granicach ciśnienia w układzie chłodzenia.

_________________
Pozdrawiam - Paweł Dąbrowski
Stopy wody pod kilem i pełnych zbiorników.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 150 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL