Forum żeglarskie
https://forum.zegluj.net/

Mono... czy poli...?
https://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f=22&t=30565
Strona 1 z 1

Autor:  AIKI [ 12 lip 2019, o 18:39 ]
Tytuł:  Mono... czy poli...?

Przymierzam się do zakupu baterii słonecznej więc zaglądam w różne miejsca, gdzie znajduję zestawy do jachtów/kamperów z ogniwami mono- i polikrystalicznymi. Według mojej pradawnej wiedzy elektryczno- elektronicznej lepsze są monokrystaliczne (lepsza sprawność OIDP), ale są trochę droższe (w cenie 100 W mono można znaleźć pod 150 W poli).
Ma ktoś doświadczenia w tej materii?

Autor:  Kurczak [ 13 lip 2019, o 06:48 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Z tego co mi z wiadomo nic się w tej kwestii nie zmieniło. Monokrystaliczne mają lepszą sprawność ale za to są trochę droższe.

Ja będę dokupował jeszcze jeden większy solar monokrystaliczny (obecnie mam 40 W) - bo już wiem ile mam na niego miejsca na dachu kabiny, mam także regulator z zapasem mocy. Łącznie chcę mieć przynajmniej 100 W.

Obecny solar utrzymuje w dobrej formie 100 Ah baterię AGM ale nie miałem okazji sprawdzić jak sobie radzi z jej doładowywaniem przy włączonej całej elektronice (ploter, radio, AIS, spliter).

Autor:  Moniia [ 13 lip 2019, o 07:33 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Kurczak napisał(a):
Z tego co mi z wiadomo nic się w tej kwestii nie zmieniło. Monokrystaliczne mają lepszą sprawność ale za to są trochę droższe.

(..)).


Zmieniło się jedno - wszystkie panele są dużo tańsze... więc osobiście polecam, jeśli masz miejsce na duży, sztywny panel - mono

Autor:  Kurczak [ 13 lip 2019, o 07:58 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Mam taki :

https://www.4sun.eu/baterie-sloneczne-m ... y-40w-maxx

A taki

https://www.4sun.eu/baterie-sloneczne-m ... y-70w-maxx

lub taki

https://www.4sun.eu/baterie-sloneczne-m ... y-90w-maxx

Sobie dokupię.

Pierwszy się zmieści na dachu kabiny i pokrywie zejściówki. Drugi powinien ale muszę sprawdzić dokładnie. Do tego złącze równoległe na dwa solary.

Autor:  Ognisty Szkwał [ 13 lip 2019, o 08:39 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Mono mają ciut większe wydajności z tej samej powierzchni co poli. Potrzeba więc mniejszej powierzchni do uzyskania takiej samej mocy co z poli.
I do tego mają lepszy współczynnik temperaturowy, tzn mają większą sprawność w wyższych temperaturach. Gdy poli w 60 - 70 stopniach celsjusza sprawność spada do ok. 80%, mono tzymają ponad 90% swojej sprawności. Piszę z praktyki obserwacji paneli pracujących na dachu, mimo danych pisanych w różnych artykułach. Na jachcie mogą się tak nie nagrzewać jak na dachu, a na nim potrafią osiągnąć podane wyżej wartości, wbrew niektórym zapisom w artykułach:
http://systemy-fotowoltaika.pl/roznica-miedzy-panelami-monokrystalicznymi-a-polikrystalicznymi/
http://www.baltic-energy.pl/panele-monokrystaliczne-polikrystaliczne/
Zależy jeszcze też gdzie częściej byś ich używał. Jak w okolicy naszych szerokości czyli więcej światła rozproszonego niż słońca to wybrałbym mimo wszystko poli. Natomiast jeśli jacht by operował w strefach o większej przewadze światła słonecznego niż rozproszonego wtedy bym się zastanawiał nad mono.

Autor:  Kurczak [ 13 lip 2019, o 11:28 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Sugerujesz, żeby np. w moim przypadku drugi panel dać polikrystaliczny ?

Autor:  Ognisty Szkwał [ 13 lip 2019, o 13:06 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Kurczak napisał(a):
Sugerujesz, żeby np. w moim przypadku drugi panel dać polikrystaliczny ?

Nie. Napisałem post do AIKI-ego dzieląc się doświadczeniem własnym i znajomych z użytkowania paneli mono i poli i skwitowałem go (post), co bym zrobił gdybym miał wąsy...tfu, gdybym miał wybierać cały zestaw do dołożenia na łódkę w zależności od miejsca gdzie panele miałyby pracować, żeby "wyciągnąć z nich" jak największą sprawność. Bo jak wiadomo, 14 do 22% to lipa, więc po co tracić jeszcze. A każda wersja ma swoje wady i zalety.
Jak już jesteś dociekliwy, to ja osobiście jeszcze jakbym miał, to po obserwacjach jakie miałem okazję śledzić, to pokombinowałbym z panelami amorficznymi. Poza wydajnością z metra kwadratowego mają same zalety. A najważniejszą, że jak panel zostanie częściowo zasłoniety, to nie ma zagrożenia, że padną diody zaporowe i może dojść do przeciążenia pozostałych stringów w panelu i uszkodzenia panela. Amorficzny po prostu da mniej prądu i już.
Ale AIKI zadał pytanie jeno mono czy poli.

Autor:  AIKI [ 13 lip 2019, o 20:10 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Jakoś w ogłoszeniach różnistych nie trafiłem na te amorficzne...

Autor:  Ognisty Szkwał [ 13 lip 2019, o 20:22 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Amorficzne mają tę zaletę, wbrew temu co piszą, że mogą być bez ramy i wtedy są najlżejsze w swojej klasie. Ale wciąż, średnio są prawie o połowę mniej wydajne niż pozostałe. Pewnie dlatego nie ma ich w ofercie do kamperów, jachtów itp, gdzie sporym wyzwaniem jest powierzchnia przeznaczona do ekspozycji.
O amorficznych myślę w funkcji możliwości dorobienia szkieł - nośników warstwy ze szkła hartowanego dostosowanego na zamówienie do kształtów jachtu. Zachcianka trochę utopijna, ale nie niemożliwa za kilka lat. A nawet gdyby, to płaskie panele szkła efektowniej wyglądają niż takie same w ramach.

Autor:  AIKI [ 13 lip 2019, o 22:37 ]
Tytuł:  Re: Mono... czy poli...?

Do kształtu jachtu to można przecież przystosować panele elastyczne - poli...?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/