Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 6 cze 2026, o 18:18




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rogatnica
PostNapisane: 27 lis 2025, o 10:56 

Dołączył(a): 26 lis 2025, o 14:09
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Dzień dobry.
Jak w temacie. Chciałbym wykonać nową rogatnicę do omegi dla siebie.
Obecna ma już swoje najlepsze lata za sobą i jest ze sklejki, z racji tego boję się o bezpieczeństwo żeglugi w nadchodzącym sezonie.
Szukam informacji jakiego drewna użyć do klejenia nowej tak jak to kiedyś prawilnie się robiło? Wymiary i okucia mam, park narzędziowy i umiejętności też. Niestety Ci którzy posiadali taką wiedzę już odeszli :( i nie bardzo jest się u kogo dowiedzieć. Od 24 lat pływam z rogatnicą i jestem nie "rumplowy" :)
Liczę ma Państwa merytoryczną pomoc.
Pozdrawiam Michał.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 27 lis 2025, o 16:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 14049
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1697
Otrzymał podziękowań: 2437
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Zastosuj jesion

https://www.stolarzradek.pl/jak-wygiac- ... -sposobem/

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 27 lis 2025, o 22:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 00:53
Posty: 18170
Lokalizacja: Dziekanów Polski, dawniej Warszawa
Podziękował : 4683
Otrzymał podziękowań: 4441
Uprawnienia żeglarskie: mam, ale nie wiem po kiego...
Na podstawie planów rogatnicy, które ponoć posiadasz, trzeba przygotować szablon i wygiąć i skleić na szablonie, rogi rzeczonej rogatnicy*. Trudno to opisać na blogu.

*) z jesionowych listew.

_________________
Robert Hoffman
***
https://stareaparatyimojefotografowanie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 27 lis 2025, o 22:56 

Dołączył(a): 10 lip 2016, o 23:55
Posty: 253
Podziękował : 179
Otrzymał podziękowań: 62
Uprawnienia żeglarskie: jsm, miż
robhosailor napisał(a):
trzeba przygotować szablon i wygiąć i skleić na szablonie


Nie żałując ścisków stolarskich. Grubość listew około 5 mm.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 28 lis 2025, o 11:19 

Dołączył(a): 26 lis 2025, o 14:09
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Witam. Dać sam jesion czy do środka wkleić coś jeszcze? Czerwony dąb jak na gięte wręgi do omegi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 28 lis 2025, o 14:24 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 9083
Podziękował : 4136
Otrzymał podziękowań: 1980
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Rogatnica to juz zabytek :) moze warto jednak sprobowac rumpla z przedluzaczem ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 28 lis 2025, o 20:36 

Dołączył(a): 27 lip 2010, o 19:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 249
Otrzymał podziękowań: 464
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
MichałCz. napisał(a):
Witam. Dać sam jesion czy do środka wkleić coś jeszcze? Czerwony dąb jak na gięte wręgi do omegi?
Najlepiej sklejać naprzemiennie paski z 2 różnych kolorystycznie gatunków. Dąb czerwony, w przeciwieństwie do zwykłego, stosuje na wyroby wewnętrzne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rogatnica
PostNapisane: 6 sty 2026, o 16:40 

Dołączył(a): 27 lip 2010, o 19:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 249
Otrzymał podziękowań: 464
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz
Test

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Nie mogę tylko wysłać odpowiedzi w temacie R 7,3

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Próba kolejna


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL