Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 16:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 139  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lip 2018, o 00:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Jaromir napisał(a):
jeżeli projektuje się jej parametry tak, że z góry wiadomo będzie mogła służyć tylko najmniejszym pojazdom - to pytanie "po co?

Po mały ruch przeładunkowy, który dobrze zorganizowany może funkcjonować podobnie jak ten w Korei Płd.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 17:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Mir napisał(a):
mały ruch przeładunkowy, który dobrze zorganizowany może funkcjonować podobnie jak ten w Korei Płd.


Hmmm, ten terminal z zamieszczonego przez Ciebie filmu należy to BNCT i jest położony w Busan. Dwa lata temu przekroczył 5 000 000 TEU rocznych obrotów. Ma 1600m nabrzeży i mogą do niego wchodzić kontenerowce o dowolnej długości i do 15m zanurzenia. Największy statek, który tam gości ma ponad 20 000 TEU.

"Przekop" zaś umożliwi żeglugę niektórych z kontenerowców, zwanych mikro-feedrami - niektórych, ponieważ 4m maksymalnego zanurzenia i 100m maksymalnej długości "wykosi" zdecydowaną większość nawet tych najmniejszych ze statków regularnie przewożących kontenery. Optymistycznie - kontenerowiec o zanurzeniu poniżej 4m i długości poniżej 100m - to będzie stateczek o pojemności circa 100 TEU.

No to może podzielmy 5 000 000 przez 100...
Hmmm, wychodzi na to, że aby osiągnąć to, co sam uznałeś za "mały ruch przeładunkowy" - "przekopem" musiałoby przechodzić kilkadziesiąt tysięcy statków rocznie - a każdy na maksa zapakowany kontenerami, i to wyłącznie do / z Elbląga...
Jaka szkoda, że rok ma tylko 8760 godzin ;)

A bardziej serio - strzelasz na ślepo przypadkowymi filmikami, podając jako przykład ilustrujący "mały ruch przeładunkowy" ruch w terminalu większym, niż jakikolwiek terminal kontenerowy na Bałtyku i położonym w porcie, który zajmuje 5 miejsce wśród największych portów kontenerowych na świecie... Po co?

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Ostatnio edytowano 26 lip 2018, o 17:22 przez Jaromir, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 17:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Kontenerowiec typu "przekopmax" :rotfl:

Załącznik:
_01.jpg
_01.jpg [ 386.96 KiB | Przeglądane 3189 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664



Za ten post autor Stara Zientara otrzymał podziękowanie od: WhiteWhale
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 17:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Stara Zientara napisał(a):
Kontenerowiec typu "przekopmax" :rotfl:

Załącznik:
_01.jpg

1 TEU ;)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 17:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Albo głupi albo zaklamany troll pewnej zmiany. Tertium non datur.
Znika w KF...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 17:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jaromir napisał(a):
Stara Zientara napisał(a):
Kontenerowiec typu "przekopmax" :rotfl:

Załącznik:
_01.jpg

1 TEU ;)

Wisicie mi czyszczenie klawiatury z soku. Obaj po równo ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 21:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8759
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1740
Otrzymał podziękowań: 2016
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Jaromir napisał(a):
strzelasz na ślepo przypadkowymi filmikami

Mylisz się.
Jaromir napisał(a):
Po co?

Żeby pokazać nowoczesny ruch przeładunkowy we współczesnym świecie, na którym można się oprzeć organizując mały ruch przeładunkowy w Elblagu.

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 26 lip 2018, o 21:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Mir napisał(a):
Żeby pokazać nowoczesny ruch przeładunkowy we współczesnym świecie, na którym można się oprzeć organizując mały ruch przeładunkowy w Elblagu.

To zupełnie tak, jakby proponować "oprzeć" ruch na zrytym kretowiskami lotnisku lokalnego aeroklubu o technologię i procedury stosowane na Okęciu... albo na Heathrow :)

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...



Za ten post autor Jaromir otrzymał podziękowania - 2: Colonel, Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 29 lip 2018, o 15:16 

Dołączył(a): 19 sie 2015, o 11:09
Posty: 109
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 45
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Jaromir napisał(a):
kawa62 napisał(a):
Będzie, ale mim zdaniem tylko dla jachtów żaglowych, motorowych, kutrów rybackich i białej floty. Dobre i to :-)

Bo przecież jachty żaglowe, motorowe, kutry rybackie i biała flota bez "przekopu" na Zalew ni cholery nie mogą wpływać... :roll:

Z drugiej strony, masz rację, dobre i to ;)
Bo przecież, choć kołdra co raz krótsza, wciąż lepiej jeżeli ta kasa zostanie zmarnowana na ściemę z "przekopem" - niż gdyby miała pójść na koleją fundację /baczność/ narodową /spocznij/, albo na mnożenie dzieł rydzykownych...


Trochę w tym racji jest. Im więcej kasy wyda się na przekop tym mnie będzie dla Rydzyka.
A trochę już na niego poszło:
https://crowdmedia.pl/astronomiczne-kwo ... s-szokuje/
Druga kadencja "dobrej zmiany" i Rydzyk pochłonie tyle co mityczny przekop.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 13:06 
*** Ban ***

Dołączył(a): 14 lis 2017, o 17:47
Posty: 93
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 15
Uprawnienia żeglarskie: jsm
fikcyjny napisał(a):
Jaromir napisał(a):
kawa62 napisał(a):
Będzie, ale mim zdaniem tylko dla jachtów żaglowych, motorowych, kutrów rybackich i białej floty. Dobre i to :-)

Bo przecież jachty żaglowe, motorowe, kutry rybackie i biała flota bez "przekopu" na Zalew ni cholery nie mogą wpływać... :roll:

Z drugiej strony, masz rację, dobre i to ;)
Bo przecież, choć kołdra co raz krótsza, wciąż lepiej jeżeli ta kasa zostanie zmarnowana na ściemę z "przekopem" - niż gdyby miała pójść na koleją fundację /baczność/ narodową /spocznij/, albo na mnożenie dzieł rydzykownych...


Trochę w tym racji jest. Im więcej kasy wyda się na przekop tym mnie będzie dla Rydzyka.
A trochę już na niego poszło:
https://crowdmedia.pl/astronomiczne-kwo ... s-szokuje/
Druga kadencja "dobrej zmiany" i Rydzyk pochłonie tyle co mityczny przekop.


Co ma jakiś Rydzyk do przekopu? Bez uprawiania propagandy nie możesz żyć?
Jeśli nie możesz to od tego jest dział polityczny. Tutaj proszę nie śmiecić swoimi fobiami.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 13:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2011, o 20:33
Posty: 2015
Podziękował : 308
Otrzymał podziękowań: 933
Uprawnienia żeglarskie: niebieskie, plastikowe, ze zdjęciem
Były użytkownik napisał(a):
Jeśli nie możesz to od tego jest dział polityczny. Tutaj proszę nie śmiecić swoimi fobiami.

A to poniżej to co jak nie fobie?
Były użytkownik napisał(a):
20 miliardów kradzione z budżetu rok w rok przez mafie vatowskie Ci nie przeszkadzało? Zajumane 160 mld z OFE czyli czystych składek emerytalnych co było zerwaniem umowy społecznej też było w porządku?
Oddanie wbrew ustawie rynku hazardowego mafii, cirka 20 mld straty budżetu. To tylko trzy pierwsze przykłady.
Można by dorzucić jeszcze np. podwojenie zadłużenia Polski, wyprzedaż za grosze dobrych firm, likwidacja stoczni, próba sprzedaży Niemcom LOT-u razem z całym polskim rynkiem lotniczym itd, itp.

_________________
Daniel
***** ***
"W demokracji wolno głupcom głosować, w dyktaturze wolno głupcom rządzić." Bertrand Russell
"Propaganda u ruskich jest bardzo potrzebna. bo jak im wyłączycie TV to się zorientują, że są głodni." Internet



Za ten post autor damit otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 lip 2018, o 17:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Damit, to nie robię, to świadome kłamstwa.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 10:02 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Jaromir napisał(a):
To zupełnie tak, jakby proponować "oprzeć" ruch na zrytym kretowiskami lotnisku lokalnego aeroklubu o technologię i procedury stosowane na Okęciu... albo na Heathrow :)
Ile to już trwa ta dyskusja? Ponad siedem lat?! No to chyba Ci wieszczący bezsens ekonomiczny przedsięwzięcia mogą już się pochwalić swoimi osiągnięciami biznesowymi osiągniętymi w tym czasie? Bez tego wiarygodność osądów jakby malała?



Za ten post autor Były_User 934585 otrzymał podziękowanie od: Wojtasbis
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 sie 2018, o 16:09 

Dołączył(a): 1 wrz 2010, o 10:14
Posty: 8807
Podziękował : 3978
Otrzymał podziękowań: 1915
Uprawnienia żeglarskie: kpt.j.
Wiesz, ci gloszacy bezses tego pomyslu maja wieloletnie doswiadczenie w roznych dziedzinach gospodarki morskiej zdobyte nie tylko w polskich firmach. Przewaznie duzo wieksze niz odpowiedzialny minister.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2018, o 06:50 

Dołączył(a): 27 lis 2011, o 22:03
Posty: 3355
Podziękował : 212
Otrzymał podziękowań: 388
Uprawnienia żeglarskie: nikt
Wiem, wiem :D Tyle już tu słów padło, tyle argumentów, że naprawdę trzeba się zastanowić czy warto powtarzać argumenty. Ja nie będąc "specjalistą" wierzę w przedsiębiorczość innych i choć sam nie potrafię, nie mam pomysłu czy wizji nie zakładam, że inni też tak mają bądź będą mieli. Nie uważam się za wyrocznię w sprawach inwestycji w Elblągu bo głownie o to miasto przecież chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2018, o 08:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Jacek Woźniak napisał(a):
wierzę w przedsiębiorczość innych
To dlaczego nie chcesz uwierzyć, że gdyby sens ekonomiczny istniał, to przekop powstałby już dawno z funduszy prywatnych - prawdopodobnie jeszcze przed II wojną światową.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2018, o 14:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
Jacek Woźniak napisał(a):
Ja nie będąc "specjalistą" wierzę w przedsiębiorczość innych i choć sam nie potrafię, nie mam pomysłu czy wizji nie zakładam, że inni też tak mają bądź będą mieli.

Masz świetne kwalifikacje na ministra. :rotfl:

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2018, o 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Stara Zientara napisał(a):
Jacek Woźniak napisał(a):
wierzę w przedsiębiorczość innych
To dlaczego nie chcesz uwierzyć, że gdyby sens ekonomiczny istniał, to przekop powstałby już dawno z funduszy prywatnych - prawdopodobnie jeszcze przed II wojną światową.

Przecież przed drugą wojną światową Królewca nie trzymali Rosjanie, cieśninę kontrolowali Niemcy. Przekop nie mógł więc mieć takiego jak dziś, prestiżowo, militarnie czy logistycznie. znaczenia
Opłacalność przekopu jest dyskusyjna, ale znów nie można powiedzieć, że to wyrzucenie pieniędzy w błoto, nie znamy przyszłości.
Trochę to jak z naszą flotą przedwojenną, okrętami podwodnymi, tylko na odwrót. Okazały się akurat zbędne, ale przewidzieć tego nie mógł nikt.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 9 sie 2018, o 22:49 

Dołączył(a): 5 paź 2012, o 15:48
Posty: 2403
Podziękował : 556
Otrzymał podziękowań: 528
Uprawnienia żeglarskie: sernik morski gotowany
Alterus napisał(a):
Przecież przed drugą wojną światową Królewca nie trzymali Rosjanie, cieśninę kontrolowali Niemcy. Przekop nie mógł więc mieć takiego jak dziś, prestiżowo, militarnie czy logistycznie. znaczenia

Jakie militarne znaczenie będzie miał przekop teraz? Które okręty naszej floty mają być wprowadzone na Zalew lub z niego wyprowadzone? Jaki obszar poza torem podejściowym do Elbląga będą mogły wykorzystać?
No chyba, że przekop ma spełniać taką funkcję jak w 39 zakopane ładunki wybuchowe w poprzek Półwyspu Helskiego. :mrgreen:

_________________
Miłego dnia :)
Pozdrawiam
Waldi


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 06:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Alterus napisał(a):
Przekop nie mógł więc mieć takiego jak dziś, prestiżowo, militarnie czy logistycznie. znaczenia


Możesz uzasadnić to:
- prestiżowo
- militarnie
- logistycznie

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 09:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Jurmak napisał(a):
Możesz uzasadnić to:
- prestiżowo
- militarnie
- logistycznie

Pozwolisz że ja to zrobię?
- wielkie budowle socjalizmu zawsze umacniały prestiż władzy u prostego ludu. Taki, dajmy na to, COP do dzisiaj uważa się za sukces, choć w praktyce był porażką, ale za to był z rozmachem
- prosty człowiek rozumuje prostymi kategoriami. Dla niego jak ktoś chce coś zablokować, to staje w poprzek drogi i objazdy są wtedy wskazane. To, że współczesna woja rządzi się innymi prawami do suwerena (w większości) nie dociera.
- w prostym umyśle pokutuje przekonanie jak się wybuduje nową drogę, to jest lepiej (do dzisiaj jak ktoś pyta o sukcesy poprzedniej władzy to słyszy - Autostrady!) i w ogóle - im więcej dróg, tym lepiej. To, że niektóre prowadzą donikąd a i nie powstały jeszcze "ciężarówki" mogące po nich jeździć (nie wiadomo z resztą po co miałyby to robić) to rzecz drugorzędna - liczy się dodanie kilometrów, którymi można się poszczycić. Bowiem, jak wiadomo, więcej kilometrów to i logistyka łatwiejsza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 09:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Sąsiad napisał(a):
prosty człowiek rozumuje prostymi kategoriami.


Jakoś po przeczytaniu powyższego przypomniała mi się taka wypowiedź dotycząca prostego przekazu dla prostego ludu :rotfl: :

https://www.youtube.com/watch?v=nhq52hkCC3E

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 11:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Waldi_L_N napisał(a):
Alterus napisał(a):
Przecież przed drugą wojną światową Królewca nie trzymali Rosjanie, cieśninę kontrolowali Niemcy. Przekop nie mógł więc mieć takiego jak dziś, prestiżowo, militarnie czy logistycznie. znaczenia

Jakie militarne znaczenie będzie miał przekop teraz? Które okręty naszej floty mają być wprowadzone na Zalew lub z niego wyprowadzone? Jaki obszar poza torem podejściowym do Elbląga będą mogły wykorzystać?
No chyba, że przekop ma spełniać taką funkcję jak w 39 zakopane ładunki wybuchowe w poprzek Półwyspu Helskiego. :mrgreen:

Tego też wykluczyć nie można - przekop tworzy fosę trudną do sforsowania przez wszelkie pojazdy, łatwą do obrony. A tak się składa, że część tego wąskiego pasa lądowego jest w ręku Rosjan. Gdyby chcieć umieścić w tym miejscu jakieś instalacje militarne, np. wyrzutnie rakiet szachujące Obwód K., takie zabezpieczenie byłoby niegłupie.
O militarnym znaczeniu przekopu mówił rząd, ale szczegółów nikt nie zdradził, więc czego się spodziewają i jaką rolę ma czy może spełniać np. w planach ŃATO, nie mam pojęcia.
Mogę sobie jednak wiele takich zastosowań wyobrazić.
Logistycznie jest to droga wodna łącząca z Bałtykiem wybrzeże elbląskie, a co kluczowe wysoczyznę elbląską oddzieloną na lądzie podmokłymi terenami i siecią kanałów, nie do przejścia dla cięższego sprzętu. Posiada przydatność w czasie pokoju, a w czasie wojny jej waga rośnie. Zabezpiecza przerzut sprzętu i ludzi dostarczanych drogą morską, a w odróżnieniu od dziś istniejących kanałów to droga łatwiejsza do upilnowania i obrony. I bezpośrednia. Jak sądzę, łatwiej też jest utrzymać jej drożność w warunkach zimowych.
Prestiż w warunkach międzynarodowych również jest ważny i nie należy go lekceważyć. Buduje obraz danego kraju, od niego zależy jak ten kraj się traktuje, wpływa na wzajemne stosunki. Tu nasz prestiż cierpi gdyż sąsiednie państwo przez kontrolę cieśniny pilawskiej kontroluje część żeglugi, tak naszej jak naszych partnerów według swego widzimisię, czyli ogranicza polską suwerenność. Naraża to nas na kłopotliwe sytuacje których rozwiązanie możemy dziś osiągać jedynie negocjując z pozycji petenta. Co znów pozwala stronie przeciwnej żądać różnych ustępstw.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 11:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 04:47
Posty: 12933
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2903
Otrzymał podziękowań: 2579
Uprawnienia żeglarskie: młodszy marynarz śródlądowy
Alterus napisał(a):
Tu nasz prestiż cierpi gdyż sąsiednie państwo przez kontrolę cieśniny pilawskiej kontroluje część żeglugi, tak naszej jak naszych partnerów
Masz na myśli tych dwóch Szwedów, którzy w ubiegłym roku chcieli z Gdańska przepłynąć na Zalew?
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

_________________
Pozdrawiam
Wojtek
https://www.wojtekzientara.pl/
m/y „Wymówka”, POL000KA6
SPG5479, MMSI 261003664


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 11:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Alterus napisał(a):
Mogę sobie jednak wiele takich zastosowań wyobrazić.

Ale wyobraźnia sprowadza Cię na manowce.
Wszelkie umieszczone tam instalacje militarne zostałyby w przypadku ataku natychmiast zniszczone, na długo przed dotarciem tam jakichkolwiek wojsk. Dla tych z kolei wyzwaniem może być przejście pomiędzy Piławą a Zapadnym, ale w żadnym wypadku nie kilkumetrowy przekop. Kontrolę nad nim, jak i całym Zalewem stracilibyśmy bezpowrotnie w pierwszych sekundach, a więc o przerzucaniu sprzętu to możesz sobie głównie pomarzyć.
A z tym prestiżem to też trochę nie tak. Skoro mało co się zmieści w przekopie, to i jego znaczenie prestiżowe jest marginalne. Bardziej bym się martwił naszym brakiem kontroli nad cieśninami duńskimi ;)
I przypominam, jakbyś nie doczytał wcześniej - nie ma mowy o przerzucaniu czegokolwiek ciężkiego, bo nie ma czym tego robić, a poza tym po jaką ch... wyłazić z tym ciężkim sprzętem na zatokę i płynąć naokoło mając wszędzie połączenia kolejowe to już nie wiem.

Akurat Ciebie nie zaliczałem do ludzi myślących prymitywnymi kategoriami, ale cóż... ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 11:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Stara Zientara napisał(a):
Alterus napisał(a):
Tu nasz prestiż cierpi gdyż sąsiednie państwo przez kontrolę cieśniny pilawskiej kontroluje część żeglugi, tak naszej jak naszych partnerów
Masz na myśli tych dwóch Szwedów, którzy w ubiegłym roku chcieli z Gdańska przepłynąć na Zalew?

Nawet o nich nie słyszałem. Mam na myśli całokształt.
Jeśli podnosi się nieracjonalnośc budowy przekopu w odniesieniu do jego przydatności militarnych czy logistycznych, to warto wykonać pewien test. Sprawdzić jak na przekop zapatrują się państwa sąsiednie. Otóż gdyby przekop był rzeczą nieprzydatną i chybioną, bez żadnego znaczenia, nikt nie wysuwałby najmniejszych zastrzeżeń, co najwyżej cieszył się po cichu że Polska robi coś głupiego i traci niepotrzebnie pieniądze, siłą rzeczy obniżając swój potencjał. Tymczasem natychmiast zaktywizowały się dwa państwa usiłując projekt storpedować i nie dopuścić do jego powstania - Rosja i... Niemcy.
Geopolitycznie i historycznie nasi - co najmniej - konkurenci.
Takie protesty i próby niedopuszczenia do budowy przekopu świadczą, że te państwa uznają jego szkodliwość dla swoich interesów. Co oznacza coś odwrotnego dla nas.

_________________
Pozdrawiam
Alterus



Za ten post autor Alterus otrzymał podziękowanie od: Wojtasbis
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 11:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Alterus napisał(a):
Takie protesty i próby niedopuszczenia do budowy przekopu świadczą, że te państwa uznają jego szkodliwość dla swoich interesów.

Albo że mają polityków równie głupich, z czego się akurat należy cieszyć :P



Za ten post autor Sąsiad otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 12:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 lis 2013, o 01:08
Posty: 4216
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował : 1719
Otrzymał podziękowań: 1773
Uprawnienia żeglarskie: samowodniak flisaczy
Sąsiad napisał(a):
Alterus napisał(a):
Mogę sobie jednak wiele takich zastosowań wyobrazić.

Ale wyobraźnia sprowadza Cię na manowce.
Wszelkie umieszczone tam instalacje militarne zostałyby w przypadku ataku natychmiast zniszczone, na długo przed dotarciem tam jakichkolwiek wojsk.

Bo tak mówisz..? :-D
NATO ma wyjściową kontrolę nad Bałtykiem, a częścią jej utrzymania i blokowania Rosjan może być (jest) region elbląski. W czasie zimnej wojny "zdobycie" Bałtyku i cieśnin było głównym zadaniem Układu Warszawskiego, odcinającym dotarcie sił zachodu i ich zaopatrzenia drogą morską (najskuteczniejszą) w ten rejon Europy. Ale wtedy było to możliwe, bo w UW była Polska i część obecnych Niemiec. Dziś nie.
Oczywiście to dot. ataku ze wschodu, gdyby zagrożenie pojawiło się od strony Niemiec, przekop byłby równie przydatny jak nasze przedwojenne okręty podwodne. Nawiasem, były potrzebne, wraz z całą naszą flotą, właśnie do zablokowania Rosji, wtedy bolszewickiej, skąd spodziewano się agresji. To zapewniało nam dostawy drogą morską. Historia potoczyła się inaczej, Niemcy napadły wcześniej i okręty w tej sytuacji straciły znaczenie. Ale tego kto zaatakuje nas wcześniej, przewidzieć nikt nie mógł.
Cytuj:
nie ma mowy o przerzucaniu czegokolwiek ciężkiego, bo nie ma czym tego robić, a poza tym po jaką ch... wyłazić z tym ciężkim sprzętem na zatokę i płynąć naokoło mając wszędzie połączenia kolejowe to już nie wiem.
Połączenia kolejowe masz dziś, ale przecież sam pisałeś, że wszystko można zniszczyć "w kilka sekund". Kolei to nie dotyczy? ;-) Otóż dotyczy w większym stopniu niż transportu morskiego.
Nie ma też co się czepiać szerokości czy głębokości przekopu. Jest akurat taki, aby przechodzące jednostki pływające mogły operować na Zalewie. I o to chodzi. Czy będą dowozić ciężki sprzęt, czy amunicję, prowiant itp, to wszystko to ma takie samo znaczenie dla prowadzonych działań - ofensywnych czy obronnych.
Poza tym podałem pewne, hipotetyczne przykłady, a nie odwzorowanie przyszłego teatru działań wojennych.

_________________
Pozdrawiam
Alterus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 12:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
Potęgę militarną przekopu zniszczy jeden śmigłowiec bojowy. A zapewne i to będzie zbędne, skoro ministerstwo rozbrojenia narodowego ostatnio niosło na pocztę list ponad 6 tygodni...


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl



Za ten post autor Colonel otrzymał podziękowanie od: Stara Zientara
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 sie 2018, o 12:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2011, o 16:40
Posty: 4693
Podziękował : 222
Otrzymał podziękowań: 758
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Alterus napisał(a):
W czasie zimnej wojny

I to wszystko wyjaśnia, utknąłeś w kontekście historycznym. Niestety dzisiejsze pole walki ma się nijak do tamtego, a NATO ma za mało rakiet żeby zrównoważyć choćby te z Królewca. Bo o zwalczaniu przy takich odległościach to w ogóle nie ma mowy.

O kolei nie pisałem w sensie militarnym a logistycznym. Nie wierzę w żaden realny opór na wysokości Elbląga - za mało czasu na reakcję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78 ... 139  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL