Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 23:51




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2020, o 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010, o 15:19
Posty: 365
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 47
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
"Od kilku miesięcy mówi się głośno o procederze spuszczania nieczystości z łodzi wprost do mazurskich jezior. Akweny mają być przez to mocno zanieczyszczone. Wśród wielu pomysłów, jak temu przeciwdziałać wyłania się ciekawy projekt organizacji Rotary Club z Giżycka"
Co myślicie o tym problemie, czy zaplombowanie zaworów spustowych toalet jachtów rozwiąże problem ?
https://www.onet.pl/turystyka/mazury24/ ... b,30bc1058


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 paź 2020, o 23:34 

Dołączył(a): 21 lut 2011, o 22:52
Posty: 490
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 67
Uprawnienia żeglarskie: sternik
Chyba ten pomysł ma już z 10 lat. Było kilka dyskusji na ten temat, ja, jak wielu uważam, że TYLKO wybudowanie z 20-30 odsysarek i wreszcie uruchomienie wszystkich istniejących (większość działa na papierze, konieczna była do projektów z udziałem unijnego dofinansowania), oraz CAŁKOWITY zakaz posiadania w łodziach zaworów spustowych rozwiąże problem. Czy w naszych warunkach inspektor (skąd?) jak zobaczy 500 zeta to przypadkiem nie zauważy zerwanej plomby? Odsysanie nie może kosztować, powinno być finansowane przez gminy i firmy czarterowe, a nie załogi, które często przeliczją to na piwa. To nie ta świadomość ekologiczna, żeby jeszcze płacić.
Jak słyszałem, w tym roku Mikołajskie, Tałty otarły się o zakaz kąpieli. Ciekawe kiedy inwestujący coraz więcej w turystykę dostrzegą ten problem i wreszcie zmuszą władze gmin do odpowiednich uchwał. Sanepid ma przecież inne zadania, ale pandemia kiedyś minie i zostaną zmuszeni do regularnego badania wody jezior. Jedno zamknięcie kąpielisk spowoduje poważny odpływ turystów.

_________________
Maciej Stachowicz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 05:24 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Moris29 napisał(a):
oraz CAŁKOWITY zakaz posiadania w łodziach zaworów spustowych rozwiąże problem


Nierealne, nieegzekwowalne. Ale nawet pomijając jachty, przypomnę również, że każdy, absolutnie każdy z nas ma wbudowany bezpośredni zawór spustowy. Przypomnę też, że każdy, ale to absolutnie każdy kibelek chemiczny posiada zawór spustowy. Jeżeli sądzisz, że człowiek zamienia się w bydło tylko dlatego, że jacht posiada zawór spustowy to się mylisz. Bydło jest bydłem niezależnie od tego jakie ma wyposażenie.

Moris29 napisał(a):
Odsysanie nie może kosztować, powinno być finansowane przez gminy i firmy czarterowe, a nie załogi, które często przeliczją to na piwa

Czyli albo przez mieszkańców (tu pytanie: z jakiej racji, bo to nie mieszkańcy srają?), albo przez tych, którzy nigdy na oczy nie widzieli wc morskiego (tu pytanie - z jakiej racji i czemu nie mają płacić armatorzy srający do jeziora?). Zakaz, nakazy, kary, inspektorzy, rozproszenie opłat na całe społeczeństwo lub wybrane grupy. Przypomnę: takie narzędzia ostatecznie stworzyły system, z którym się pożegnaliśmy nie tak dawno. Jak widać, nie ejst to takie łatwe: albo wolność i rynek, albo zakazy i rozproszenie odpowiedzialnosci na wszystkich z powodu bezradności aparatu państwowego. Skoro bardzo dużo ludzi proponuje tę ścieżkę oraz skoro sam problem istnieje - to może nie jesteśmy jeszcze gotowi do tej wolności jaką sobie wywalczyliśmy?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 08:13 

Dołączył(a): 22 mar 2009, o 13:35
Posty: 390
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 61
Otrzymał podziękowań: 83
Edukacja, edukacja jeszcze raz edukacja. Jest to proces rozłożony na lata.



Za ten post autor Skier otrzymał podziękowanie od: Mir
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 09:08 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Ostatnimi czasy rzadko bywam na Mazurach, ale akurat w tym roku, jesienią wyczarterowałem łódkę ze znanej firmy czarterowej.
Łódka długości 10 metrów, w sezonie zapewne pływa nią z 10 osób a kibelek... typu morskiego, pompka bezpośrednio za burtę :-(

Firma ma wiele łódek, pytałem bosmana o wyposażenie innych, wiele z nich ma takie kibelki.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 09:34 

Dołączył(a): 24 lip 2011, o 20:41
Posty: 224
Podziękował : 34
Otrzymał podziękowań: 60
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
Moris29 napisał(a):
Odsysanie nie może kosztować, powinno być finansowane przez gminy i firmy czarterowe, a nie załogi, które często przeliczją to na piwa

Czyli albo przez mieszkańców (tu pytanie: z jakiej racji, bo to nie mieszkańcy srają?), albo przez tych, którzy nigdy na oczy nie widzieli wc morskiego (tu pytanie - z jakiej racji i czemu nie mają płacić armatorzy srający do jeziora?). Zakaz, nakazy, kary, inspektorzy, rozproszenie opłat na całe społeczeństwo lub wybrane grupy. Przypomnę: takie narzędzia ostatecznie stworzyły system, z którym się pożegnaliśmy nie tak dawno. Jak widać, nie ejst to takie łatwe: albo wolność i rynek, albo zakazy i rozproszenie odpowiedzialnosci na wszystkich z powodu bezradności aparatu państwowego. Skoro bardzo dużo ludzi proponuje tę ścieżkę oraz skoro sam problem istnieje - to może nie jesteśmy jeszcze gotowi do tej wolności jaką sobie wywalczyliśmy?

Ale przecież Odsysanie może nic nie kosztować w trakcie odsysania, może być wliczone w czarter, a czarter obciążony opłatą ściekową?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 13:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010, o 15:19
Posty: 365
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 47
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Skier napisał(a):
Edukacja, edukacja jeszcze raz edukacja. Jest to proces rozłożony na lata.
Taaa, a międzyczasie jeziora zostaną tak zanieczyszczone że awaria Czajki to przy tym mały pikuś. Ja między innymi przez to przeniosłem się z żeglowaniem na inne akweny i podejrzewam że niedługo zrobią to też inni.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 14:58 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 16:10
Posty: 13715
Podziękował : 10187
Otrzymał podziękowań: 2415
Uprawnienia żeglarskie: Nie odebrany plastik
kawa62 napisał(a):
Skier napisał(a):
Edukacja, edukacja jeszcze raz edukacja. Jest to proces rozłożony na lata.
Taaa, a międzyczasie jeziora zostaną tak zanieczyszczone że awaria Czajki to przy tym mały pikuś. Ja między innymi przez to przeniosłem się z żeglowaniem na inne akweny i podejrzewam że niedługo zrobią to też inni.

Tylko, że przeniesienie się nie rozwiązuje problemu: inne akweny też zaraz będą zasrane.
Jedynym wyjściem są: wszechobecne działające darmowe odsysarki (jako marchewka) i oczywiście jakiś mały bat.
Dlaczego gminy nie chcą?... bo nie są świadome, że same na tym stracą.( bo stracą w czasie dla polityka niewyobrażalnym) czyli po jego kadencji.
To znaczy że politykom dalej nie zależy na ekologii (bo i czemu), a dalej niż jedna kadencja nie muszą myśleć.
Tu edukacja by się przydała, (taka z kijem i marchewką) a nie: "nie wiadomo dla kogo, po co, ale wiadomo za co."
Temat jest nierozwiązany i odwieczny, a pozorne działania władz też takie same.

MJS

_________________
Po 15 latach (na forum) przestałem być VIP-em. za co? i po co?

"Jeszcze nigdy tak wielu nie oddało tak wiele wolności, tak łatwo"-Churchil.

Kłania się orłel... hukslej.

[size=70]Zapraszam na fejsa:"Dla tych co nie lubią szerokich ruf ;-)"
i "Marian Strzelecki"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 15:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 sie 2010, o 15:19
Posty: 365
Lokalizacja: Kielce
Podziękował : 20
Otrzymał podziękowań: 47
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Jaca_33 napisał(a):
Ale przecież Odsysanie może nic nie kosztować w trakcie odsysania, może być wliczone w czarter, a czarter obciążony opłatą ściekową
I to wydaje mi się dobre rozwiązanie, byle nie było tak jak ze śmieciami, każdy musi płacić za ich odbiór, a i tak potem znajdujemy w lesie wyrzucone worki :-(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 15:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
kawa62 napisał(a):
byle nie było tak jak ze śmieciami, każdy musi płacić za ich odbiór, a i tak potem znajdujemy w lesie wyrzucone worki
No właśnie tego nie rozumiem.
Każdy płaci a u mnie we wsi, w lesie syf taki sam jak dawniej (a nawet większy, bo dawniej nie było maseczek).

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 16:18 

Dołączył(a): 22 mar 2009, o 13:35
Posty: 390
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 61
Otrzymał podziękowań: 83
kawa62 napisał(a):
Skier napisał(a):
Edukacja, edukacja jeszcze raz edukacja. Jest to proces rozłożony na lata.
Taaa, a międzyczasie jeziora zostaną tak zanieczyszczone że awaria Czajki to przy tym mały pikuś. Ja między innymi przez to przeniosłem się z żeglowaniem na inne akweny i podejrzewam że niedługo zrobią to też inni.

To uważasz że należy podnieść kary? Do jakiej wysokości? 1000zł, 5000 zł? Czy jeszcze wyżej? Dopóki nie będzie świadomości w ludziach, to będzie coraz gorzej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 16:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Maar napisał(a):
No właśnie tego nie rozumiem.
Każdy płaci a u mnie we wsi, w lesie syf taki sam jak dawniej (a nawet większy, bo dawniej nie było maseczek).


Hyhy, jakoś mnie to już nie dziwi. Mówili mądrzy ludzie (także i ja), dawno temu, że wchodząca w życie ustawia śmieciowa jest do bani. Mówili dlaczego. Minęło nie tak już trochę lat i co? Wyszło to co było oczywiste: lepiej nie jest (i w lasach i w ogóle), ale za to zasadniczo drożej.

To tak jak z tym bacą, który piłował gałąź pod sobą, i nie wierzył, gdy go turysta ostrzegał.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl



Za ten post autor waliant otrzymał podziękowanie od: plitkin
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 17:04 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Maar napisał(a):
Ostatnimi czasy rzadko bywam na Mazurach, ale akurat w tym roku, jesienią wyczarterowałem łódkę ze znanej firmy czarterowej.
Łódka długości 10 metrów, w sezonie zapewne pływa nią z 10 osób a kibelek... typu morskiego, pompka bezpośrednio za burtę :-(

Firma ma wiele łódek, pytałem bosmana o wyposażenie innych, wiele z nich ma takie kibelki.


Jaka to firma, Marku? Moim zdaniem należy tępić takie firmy. Takie jachty są NIELEGALNE w czarterze.

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Jaca_33 napisał(a):
Ale przecież Odsysanie może nic nie kosztować w trakcie odsysania, może być wliczone w czarter, a czarter obciążony opłatą ściekową?


A zapłacisz za odsysanie w cenie czarteru? Zwłaszcza w sytuacji, w której pływasz np. z żoną i nie zamierzasz nawet korzystać z kibla. A ile zapłacisz za odsysanie jak czarterujesz na weekend? A na 5 dni? A na tydzień? A jak czarterujwsz łódkę na 5 osób? A jak na 10?
A ile i jak mają płacić armatorzy, którzy nie korzystają z czarteru i tak samo srają za burtę?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Maar napisał(a):
kawa62 napisał(a):
byle nie było tak jak ze śmieciami, każdy musi płacić za ich odbiór, a i tak potem znajdujemy w lesie wyrzucone worki
No właśnie tego nie rozumiem.
Każdy płaci a u mnie we wsi, w lesie syf taki sam jak dawniej (a nawet większy, bo dawniej nie było maseczek).


Zadaj to pytanie promotorom tego podatku śmieciowego, obecnym na forum. Dyskusja tu była i byli tak mądrzy i przekonani swoich racji, że nie słuchali żadnych argumentów (jak zwykle, zresztą). Łatwo znajdziesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 17:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
Łatwo znajdziesz.

Nie znajdzie, bo raz, że Mareczek był jednym z gorących orędowników tej ustawy (i potem zmian). Po drugie, dyskusja o tym odbyła się w dużej części w politycznym, który bardzo wygodnie dla wielu, został skasowany.
A to było tak oczywiste, jak z tym bacą...

A teraz oczywiście, biedni nieświadomi, nie rozumieją, co takiego się stało.
I oczywiście nikt nie odszczeka...

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 17:36 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Nie pamiętam czy faktycznie Marek był jednym z propagatorów, ale paru innych pamiętam bardzo dobrze. Zawsze najmądrzejsi, zawsze przekonani o swojej nieomylności i jedynie słusznej linii wielbionej przez nich partii, niezależnie od tego co partia robi. Wiem, że nie odszczekają i jeszcze znajdą argumentację, że mieli rację i że to Twoja / moja / innych wina i że nadal głupoty piszemy.
A tym czasem w tym wątku już są proponowane identyczne rozwiązania: powszechne obowiązkowe odsysarki, powszechny przymus opłacania obowiązkowych odsysarek i odgórne opłaty za odsysanie niezależnie od tego czy się z nich korzysta czy nie. Witaj, komuno! Kiedyś w imię dobra ojczyzny, obecnie w imię bezpieczeństwa/ekologii. Jutro bwdzie kolejne modne hasło i pomysły będą te same.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 17:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
plitkin napisał(a):
czy faktycznie Marek był jednym z propagatorów

Ależ był, jeszcze potem pisał (po roku?), że jest super bo się poprawiło w lesie obok.
plitkin napisał(a):
pomysły będą te same.

No cóż, lewicowe myślenie nie zginęło.
I zero refleksji, że to nie działa.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 19:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 wrz 2009, o 16:50
Posty: 8770
Lokalizacja: 17 E
Podziękował : 1745
Otrzymał podziękowań: 2024
Uprawnienia żeglarskie: sternik
plitkin napisał(a):
Witaj, komuno!

Ostatni raz byłem na WJM w 1983 roku, na Mamrach piliśmy wodę z jeziora (po przegotowaniu), taka była czysta. Wtedy pływało się na Omegach i jachtach kabinowych 6-7-metrowych. Dochodziły Wodniki, oldtimery, Biegnąca po falach. Wypływaliśmy o 10-ej, dobijaliśmy około 18-ej. W czasie żeglugi nikt nie opróżniał się do jeziora (powiedzmy, że 90%, bo jak kogo przydusiło, to musiał). Tak byliśmy wychowani. W razie potrzeby szukano najpierw dojścia do brzegu i delikwent z saperką i rolką papieru gnał w zarośla. Wizyty w portach zdarzały się co 2-3 dni i wtedy szalety miejskie były w zasięgu zainteresowania, zwłaszcza te z gorącym prysznicem, a było ich mało.
Już wtedy mówiło się o potrzebie budowania szaletów na szlakach żeglownych. I to ma sens. W dzisiejszych czasach zestaw kilku kabin hermetycznych na brzegach, co kilka kilometrów sprawę by załatwiło. Najlepiej bezpłatnie, no bo każda opłata zniechęca. A tutaj interes największy ma samorząd i mieszkańcy, którzy przecież sporo zarabiają w sezonie na turystyce wodnej, więc zainwestować w szalety mogą. Podobnie jak to robią np. działkowcy, kampingowcy, motelowcy, do których przyjeżdżają goście i korzystają z ich toalet (nie swoich przenośnych).

Nie można nic nakazywać, zakazywać i karać. Takie restyrykcje drażnią ludzi. Trzeba raczej zachęcać do bezpłatnego korzystania z toalet w wyznaczonych miejscach na brzegu.
Nadto należy się zastanowić jakie jachty są najlepsze do uprawiania turystyki wodnej na WJM. Jak duże? I w co wyposażone? Okazja czyni sytuację, więc jeśli pływamy na 10-metrowych jachtach z wygodami jak na morzu Egejskim (gdzie pojemność akwenu jest kompletnie inna), to nie dziwmy się, że ludzie chcą z tych wygód korzystać. Do tego dochodzi reklama i moda na konsumpcję dużej ilości napojów moczopędnych podczas pływania! Kiedyś tego nie było. Nachlać można się było w knajpie, wysikać w toalecie i na pokład. Socjalizm nauczył nas nieco kultury i higieny, szacunku do przyrody. Kapitalizm idzie na całość - zyski, kary, opłaty...

Kto dzisiaj pływa z saperką? :roll:

_________________
Jeśli jest coś, gdzie nie ma nic, to tam jest wszystko.
Indiańskie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 20:09 

Dołączył(a): 4 lut 2018, o 18:03
Posty: 227
Podziękował : 51
Otrzymał podziękowań: 81
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Mir napisał(a):
Kto dzisiaj pływa z saperką? :roll:


Wiesz jak przekopane były by te zarośla tymi saperkami przy takiej ilości turystów jaka jest teraz ...... :rotfl:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 20:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
plitkin napisał(a):
Nie pamiętam czy faktycznie Marek był jednym z propagatorów
Propagatorów? Plitkin nie wpisuj się w w taką nowomowę, pls, bo za chwilę Waliant doszuka się mojego wniosku o lobbing :-)

Temat centralnego ogarniania śmieci, zbierania kasy przez i tak zbierających kasę (podatek od nieruchomości, np.) i zamawianie dla dużych grup usługi jest w calym cywilizowanym świecie ogarnięty i działa.

W Polsce nie działa, bo tutaj głupota jest wartością dodaną, a cham dowiedział się, że jest elitą.

W PSOK'u nie przyjęli ode mnie kompletu (5 szt.) opon. Stwierdzili, że samochód ma 4 koła i takie mają wytyczne. Bylem bliski wywalenia opony z koła zapasowego na trawniczek przy urzędzie wiochy. O tym, że PIS tu ma najwyższe poparcie, że lud prosty i głupi wybrał radę wiochy i burmistrza z tej właśnie partii nie wspomnę.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 20:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, o 00:42
Posty: 13977
Lokalizacja: Przedmieścia Gdańska
Podziękował : 338
Otrzymał podziękowań: 2423
Uprawnienia żeglarskie: Do pływania tym czym pływam wystarczają
Maar napisał(a):
a kibelek... typu morskiego, pompka bezpośrednio za burtę :-(


Chcesz powiedzieć, że zachowałeś się skrajnie nieekologicznie i Twoja kupa zanieczyściła obszar WJM ? :evil:

_________________
Pozdrawiam
Włodzimierz "Bury Kocur" Ring
S/y "Bury Kocur IV"
POL 8888
MMSI 261 03 14 50

"Jeżeli chodzi o podatki to nikt nie jest patriotą"
G.Orwell


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 21:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Maar napisał(a):
W Polsce nie działa, bo tutaj głupota jest wartością dodaną, a cham dowiedział się, że jest elitą.

Jasne, prawo jest świetne, tylko społeczeństwo nie dorosło...

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2009, o 19:25
Posty: 4
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował : 14
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz jachtowy
Zgadzam się z wszystkimi którzy są za opcją "zero" tolerancji, biorę jacht z wc morskim i słyszę tekst "proszę" nie ruszać zaworów a zawór otwarty za burtę, o k..... myślę i mówię : chyba pan żartuje, mam ścieki zrzucać do jeziora?Zero odpowiedzi, przełączam zawór na zbiornik i pływamy, na koniec myślę, zostawię bez opróżniania to luje spuszczą do jeziora.Szukam odbioru, w trzech miejscach jest ale ..... nie działa, nie poddaje się, udaje się odessać ....Ja to jestem nie normalny, ale ilu odpuści?Tylko zero możliwości spustu za burtę przy tym typie wc da gwarancję, ale czy ktoś tym się na poważnie zajmie? Wątpie


Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

_________________
Pozdrawiam.Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 21:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
bury_kocur napisał(a):
Chcesz powiedzieć, że zachowałeś się skrajnie nieekologicznie
Skrajnie nieekologicznie to zachowujesz się Ty korzystając z energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego oraz duńscy ekolodzy na wyspach Owczych mordujący co roku Grindwale.


Załączniki:
Picture 081.jpg
Picture 081.jpg [ 105.81 KiB | Przeglądane 3488 razy ]

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 paź 2020, o 23:36 

Dołączył(a): 21 lut 2011, o 22:52
Posty: 490
Podziękował : 41
Otrzymał podziękowań: 67
Uprawnienia żeglarskie: sternik
plitkin napisał(a):
Nierealne, nieegzekwowalne. Ale nawet pomijając jachty, przypomnę również, że każdy, absolutnie każdy z nas ma wbudowany bezpośredni zawór spustowy.

A dlaczego nieegzekwowalne? Jachty stoją na zimę na lądzie, łatwo sprawdzić. Przykładem są jeziora w Szwajcarii - jest egzekwowalne. Mnie tam pikuś, wyprowadziłem się dawno na Zatokę, owszem mam zbiornik, ale tam troszkę większy akwen i jakby mniej jachtów w ogóle, a na 1 km2 to chyba 100 razy mniej. Gadanie o edukacji to jeszcze długo bajki. Śmieci w lasach są mimo edukacji. Głównym problemem Mazur jest brak sprawnych odsysarek. A dlaczego niema to być współfinansowane przez gminy? Nie mają dochodów z turystyki jachtowej? Stawiajmy jeszcze parę lat problem na głowie, zastanawiajmy się kto ma za co płacić i dlaczego, to za parę lat nie będzie po co na Mazury przyjeżdżać i czarterownie, pensjonaty, hotele, knajpy bedą miały połowę gości.

_________________
Maciej Stachowicz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 01:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 cze 2010, o 19:37
Posty: 13370
Lokalizacja: Port Rybnik
Podziękował : 1523
Otrzymał podziękowań: 2213
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Główny Inspektorat Sanitarny publikuje dane:

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/696
Kąpielisko na Jeziorze Mikołajskim przy ul. Okrężnej w Mikołajkach
DATA OCENY OCENA E. COLI ENTEROKOKI DATA NASTĘPNEGO BADANIA
18/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 125 35 18/08/2020
03/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 31 41 11/08/2020
13/07/2020 Woda przydatna do kąpieli 64 14 28/07/2020
08/06/2020 Woda przydatna do kąpieli 23 8 07/07/2020

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/210
Kąpielisko miejskie
Adres Giżycko, Kolejowa

DATA OCENY OCENA E. COLI ENTEROKOKI DATA NASTĘPNEGO BADANIA
25/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 36 10
04/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 14 10 18/08/2020
22/07/2020 Woda przydatna do kąpieli 29 9 27/07/2020
24/06/2020 Woda przydatna do kąpieli 37 18

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/473
Kąpielisko Centralnego Ośrodka Sportu-Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Giżycku (COS-OPO)

DATA OCENY OCENA E. COLI ENTEROKOKI DATA NASTĘPNEGO BADANIA
25/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 19 6
04/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 9 4 18/08/2020
22/07/2020 Woda przydatna do kąpieli 21 10 27/07/2020
24/06/2020 Woda przydatna do kąpieli 17 9

https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapielisko/471
Kąpielisko Gwarek
Adres Piękna Góra, Jezioro Tajty
DATA OCENY OCENA E. COLI ENTEROKOKI DATA NASTĘPNEGO BADANIA
25/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 12 17
05/08/2020 Woda przydatna do kąpieli 10 7 18/08/2020
14/07/2020 Woda przydatna do kąpieli 18 25 28/07/2020
17/06/2020 Woda przydatna do kąpieli 49 37



Najczystsze jeziora w Polsce – pełna lista
Opublikowane przez NadJezioro w dniu 18 maja 2020

Zestawienie jest opracowaniem wykonanym przez portal jeziorapolski.pl na podstawie danych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska z 2018. GIOŚ nie zbadał wszystkich jezior, ponieważ nie ma takiej możliwości. Zbadane są takie, na których są kąpieliska lub są udostępnione dla turystów w inny sposób. Nie ma tu również jezior górskich, czy w parkach narodowych. GIOŚ bada wiele parametrów i ocenia je w skali pięciostopniowej, gdzie 1 oznacza wynik najlepszy, a 5 najgorszy. Badane są elementy biologiczne, hydro-morfologiczne, stan fizyczny, warunki tlenowe, zasolenie, zakwaszenie i substancje szczególnie szkodliwe. Wybraliśmy jeziora na podstawie dwóch parametrów: przeźroczystość wody (tylko klasa 1 i 2) oraz fitoplankton (tylko klasa 1 i 2). Aby znaleźć się na liście oba parametry jednocześnie musiały być w klasie 1 lub 2. W niektórych przypadkach nad jeziorem jest kilka kąpielisk i badania były wykonane w kilku miejscach. Wybraliśmy lepszy wynik i przedstawiamy najczystsze jeziora w Polsce.
http://jeziorapolski.pl/najczystsze-jeziora-w-polsce/

_________________
Wojciech1968 Port Rybnik
W życiu piękne są tylko chwile...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 06:04 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Moris29 napisał(a):
Nie mają dochodów z turystyki jachtowej?


Są osoby, które tak twierdzą. I to wpływowe - typu radni lokalnych miast, włodarze miast, kandydaci na włodarzy, właściciele miejscowej prasy.
Ale pomijając ten fakt: gmina - to lokalny podatnik. Wytłumacz mi: dlaczego wojskowy z Giżycka, który nigdy w życiu na wodzie nie był, ma płacić za odsysarkę, a nie mieć w zamian placu zabaw? Bo "warszawiak" sra do wody w ktorej się kąpie? Dlaczego to nie srający do wody "warszawiak" ma za nią płacić?

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Moris29 napisał(a):
A dlaczego nieegzekwowalne? Jachty stoją na zimę na lądzie, łatwo sprawdzić.

To już całkiem ciekawe. Czyli nie tylko wróć system nakazów/zakazów, ale i obowiązkowa kontrola. Mało, że obowiązkowa, ale i PRZYMUSOWA, z usankcjonowanym wejściem na teren prywatny! Nieźle. Jak już w imię dobra, ekologii i demokracji dojedziecie do pomysłu przymusowego licencjonowania użytkowników jezior mazurskich, która to licencja będzie pozwoleniem na korzystanie z terenu WJM - dajcie znać. Postaram się przynajmniej załapać do komisji. A takie pomysły na forach już padały.
Obserwuję ciekawą tendencję: "najlepsze", najbardziej "skuteczne rozwiązania problemu proponowane są z reguły przez osoby, które same deklarują, że na Mazurach nie były już wieeeele lat lub bywają okazjonalnie przez tydzień w roku (to już są wybitni znawcy problemu, z reguły). Oczywiście proponują rozwiązania "w imię dobra powszechnego", "ochrony ekologii" i "naszych wspólnych jezior". UBOLEWAM tylko nad tym, że nie widuję tych osób każdej jesieni, koedy miejscowi nurkowie - hobbyści wydobywają z dna kanałów tony śmieci. Nie widuję żeby uczestniczyli w lokalnych akcjach sprzątania brzegów. Za to widuję mnóstwo firm zarejestrowanych w Krakowie/Warszawie/Białymstoku/Wrocławiu i działających na obszarze WJM. To tak a'propos czerpania zysków przez lokalne gminy. Cieszę się, że te firmy są - żeby nie było. Cieszę sie, że turyści są (nawet bardzo). Nie cieszę sie jednak z tego, że ktoś chce ograniczyć tym turystom życie i przy okazji kazać lolalesom dodatkowo płacić za grzechy innych. Odsysarki muszą powstać i muszą funkcjonować - to oczywiste. Ale nie w taki sposób jaki proponujesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 06:30 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
Moris29 napisał(a):
Stawiajmy jeszcze parę lat problem na głowie, zastanawiajmy się kto ma za co płacić i dlaczego, to za parę lat nie będzie po co na Mazury przyjeżdżać i czarterownie, pensjonaty, hotele, knajpy bedą miały połowę gości.


To istotnie jest problemem. Tylko że chodzi o to, że możliwe są rożne rozwiązania. Nie te, które proponujesz. Zresztą, to nie dyskusja na forum załatwia problem, niestety.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 08:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 13:20
Posty: 1100
Podziękował : 57
Otrzymał podziękowań: 624
Uprawnienia żeglarskie: zapoznany wynalazca
plitkin napisał(a):
Ale pomijając ten fakt: gmina - to lokalny podatnik. Wytłumacz mi: dlaczego wojskowy z Giżycka, który nigdy w życiu na wodzie nie był, ma płacić za odsysarkę, a nie mieć w zamian placu zabaw? Bo "warszawiak" sra do wody w ktorej się kąpie? Dlaczego to nie srający do wody "warszawiak" ma za nią płacić?


Oczywiście dlatego, że mu się to per saldo opłaca. Bo zapłaci parę groszy, a srający warszawiak zostawi w zamian parę złotówek - a jak będzie zasrane, to nie zostawi.
Zwykły rachunek ekonomiczny, tyle że nie na poziomie pojedynczego człowieka czy firmy, ale gminy. Nie mówiąc o tym, że to temu wojskowemu będzie śmierdziało za oknem a nie warszawiakowi.

Równie dobrze możesz zapytać, czemu Kowalski ma płacić za naprawę chodnika na drugim końcu miasta, gdzie nigdy nie spaceruje, albo za oczyszczalnię ścieków, które pije Nowak w dole rzeki - niech Nowak płaci jak mu zależy.
Takie podejście nie działa jeszcze bardziej niż nakazowo-rozdzielcze, wynikiem jest tylko wszechogarniający syf, bo "dlaczego akurat ja mam płacić za jego usuwanie?"

pozdrowienia

krzys

ps. a ustawa śmieciowa oczywiście nadaje się do śmieci, ale nie z powodu sytemu poboru opłat. Z zupełnie innych powodów.



Za ten post autor myszek otrzymał podziękowanie od: robhosailor
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 09:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011, o 08:57
Posty: 11628
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 1625
Otrzymał podziękowań: 3873
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
myszek napisał(a):
Z zupełnie innych powodów.

Które kiedyś tam nawet były wymieniane, ale do orędowników jak zwykle nie trafiły.
Teraz, kiedy widać, że to nie działa, to jedyne co można tutaj przeczytać to „nie rozumiem” oraz „ludzie winni”.

_________________
Strona jachtu: http://www.zpokladu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 paź 2020, o 10:23 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:17
Posty: 10463
Podziękował : 1300
Otrzymał podziękowań: 4173
Uprawnienia żeglarskie: pływam sobie gdzie chcę
myszek napisał(a):
Oczywiście dlatego, że mu się to per saldo opłaca. Bo zapłaci parę groszy, a srający warszawiak zostawi w zamian parę złotówek - a jak będzie zasrane, to nie zostawi.
Zwykły rachunek ekonomiczny, tyle że nie na poziomie pojedynczego człowieka czy firmy, ale gminy. Nie mówiąc o tym, że to temu wojskowemu będzie śmierdziało za oknem a nie warszawiakowi.


Widzisz, z tym rachunkiem nie jest taka zerojedynkowa sprawa i dlatego pisałem o wojskowym (których jest większość w kilku mazurskich miastach). Otóż zobacz: taki wojskowy z Giżycka ma totalnie w dupie fakt, że przyjedzie jakiś turysta i zostawi w warszawskiej firmie działającej na Mazurach, jakieś pieniądze. Bo te pieniądze często w takim Giżycku nie zostają. Taki wojskowy woli, by jego dziecko miało plac zabaw. Taka jest mentalność i takie są fakty, tego nie da się zaczarować.
I teraz, byśmy się zrozumieli: nie jestem przeciwnikiem odsysarek, wręcz odwrotnie. Tylko wiem, że ich budowa i utrzymanie z kasy lokalnych gmin nigdy nie dojdzie do skutku. Bo już kilka odsysarek zbudowano z takiej kasy i działają one okazjonalnie lub w ogóle i to systemowo (od lat).
Wiem też, że same odsysarki nie rozwiążą problemu. Wiem, bo nawet żeglarze mają w dupie ekologię. Skoro czarterują jachty w "znanej firmie", która podstawia nielegalne jachty z wyrzutem WC prosto za burtę i nie tępią tej firmy, wymieniając ją z nazwy... Skoro wylewają chemiczne WC do wody lub na lądzie by oszczędzić 2 złote na łebka. Skoro miejscowi potrafią doprowadzić rury kanalizacyjne do jeziora i nawet zamontować przepompownię kiedy poziom jeziora jest wyżej od poziomu kanału, do którego zlewają gówno z szamba - to zapewniam Cię, że problem nie jest TYLKO w odsysarkach. A rozwiązywanie tematu w 2% kosztem dużych ograniczeń i czekanie później na efekty - nie ma najmniejszego sensu.
Działania muszą być podjęte systemowo, globalnie i wszechstronnie. I obejmować nie tylko wprowadzane narzędzia, ale i ich kontrolę, alternatywy i edukację. Czyli pełny wachlarz znanych z podstaw zarządzania narzędzi. Kiedy tylko spowodujemy, że skorzystanie z systemu kanalizacji stanie się łatwiejsze/tańsze/korzystniejsze/mniej ryzykowne od nie skorzystania - dopiero wtedy można będzie mówić o skutecznych narzędziach. Odsysarki to kropla w morzu. Ważna, ale kropla. I źródło finansowania systemowych rozwiązań wg mnie wcale nie jest takie oczywiste na jakie wskazujecie (lokalne gminy).



Za ten post autor plitkin otrzymał podziękowania - 2: myszek, User319
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 151 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL