Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 27 kwi 2024, o 19:12




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 10:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Nie wiem co skłoniło Don Jorge'a do napisania wprost o takich sprawach, ale przypuszczam, że po prostu najadł się wstydu za swoich współplemieńców i szala goryczy mu się przelała.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 10:39 

Dołączył(a): 17 cze 2009, o 00:04
Posty: 12
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Pewnie tak, ale w sumie jakby moi znajomi zaczęli na marinie krzyczeć i nie wiadomo co jeszcze to bym ich wygnał :wink:

_________________
Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht ?
Gdzie ta koja, wymarzona w snach ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 11:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2009, o 14:11
Posty: 1340
Lokalizacja: Płock
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 22
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Maar napisał(a):
żeby przed wyjściem do miasta się ubrać

to poszli na golasa do miasta ? Czy jak niechluje, nieogoleni i brudni ? ;)

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 12:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 20:11
Posty: 504
Lokalizacja: Notteroy/Norwegia
Podziękował : 4
Otrzymał podziękowań: 13
Uprawnienia żeglarskie: żeglarz swobodny z Wyspy Orzechowej
Kiedyś czytałem w "Żaglach" wywiad z wlaścicielem jednej z firm czarterowych, który stwierdził, że w Chorwackich portach można często poznać polaków po tym, że chodzą po keji w ...slipach :roll:

_________________
Lat/Lon
59 12.9594, 10 26.5332


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: 18 cze 2009, o 14:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
mors-k napisał(a):
po tym, że chodzą po keji w ...slipach

To prawda, dodatkowo noszą kosmetyki w reklamówkach, zamiast ( z niemieckiego) w Kulturtasche. :lol:

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 gru 2009, o 22:10 

Dołączył(a): 7 lis 2009, o 18:03
Posty: 558
Podziękował : 68
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
A mnie wydaje się prostą odpowiedż na ten problem.
Posłużę się przykładem:
Użył tutaj Maar określenia "Don Jorge"; - a ja odnoszę dziwne wrażenie, że dla większości dzisiejszych żeglarzy, jest ono tak samo obce jak Mamert Stankiewicz, Karol Borchardt czy
Josef Conrad. I czasami wydaje mi się, że znam tego przyczynę; - obym się mylił.
Większości z nich, łatwiej jest kupić jacht aniżeli książkę o tematyce żeglarstwa, że o etyce z tym zawodem/hobby związanej nie wspomnę.
Mam znajomego, który kupił sobie żaglowkę, następnie /też kupił/ patent żeglarza - a co? stać go było - następnie wywrócił to wszystko podczas pierwszego pobytu na wodzie, potopił
sprzęt po czym doszedł do wniosku, że to żeglarstwo jakieś głupie takie........ i kupił sobie
dubeltówkę. Dziś poluje a ja muszę uważać czy mi gdzieś zza szuwaru ze śrutu nie przyłoży.
I to chyba odzwierciedla - dla czego tak się dzieje z tą dziedziną sportu w Polsce.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 gru 2009, o 13:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2009, o 01:45
Posty: 9992
Podziękował : 2979
Otrzymał podziękowań: 3355
Uprawnienia żeglarskie: różne....
starypraktyk napisał(a):
A mnie wydaje się prostą odpowiedż na ten problem.
Posłużę się przykładem:
Użył tutaj Maar określenia "Don Jorge"; - a ja odnoszę dziwne wrażenie, że dla większości dzisiejszych żeglarzy, jest ono tak samo obce jak Mamert Stankiewicz, Karol Borchardt czy....


Wiesz, mam wrazenie, ze czytelnicy tego Forum to nie to samo co 'wiekszosc dzisiejszych zeglarzy'... Podobnie jak czytelnicy locyjek Jurka.

starypraktyk napisał(a):
...../ciach opowiesc o znajomym......./ I to chyba odzwierciedla - dla czego tak się dzieje z tą dziedziną sportu w Polsce.


Jakiegoz znow 'sportu'....
Po - pierwsze turystyczne zeglowanie wokól Bornholmu (podobnie jak turystyczne zeglowanie wszedzie gdzie indziej) w zaden sposob nie jest 'sportem', nieprawdaz? BTW -podobnie jak Twego znajomego strzelanie z dubeltowki.
Po drugie - 'dzieje sie' nieciekawie nie tylko w zeglowaniu - czemu sadzisz, ze ogolne sprostaczenie form i obyczajow mialoby omijac turystyczne zeglowanie? Przeciez nie zawsze naruszenie niepisanych zasad wynika z checi ich lamania i przyrodzonego chamstwa. Czesciej mamy do czynienia ze zwyczajna niewiedza.
Dlatego wydaje sie, ze napomnienia takie jak omawiana uwaga Jurka w jego locji bornholmskiej - sa potrzebne. Ktos zawsze ludziom nowym w kazdej dziedzinie mowi co wypada a co nie - przykladowo ze nie wypada przychodzic w chinskich klapkach na pole golfowe albo ze sie nie pierdzi przy posilku....
Czemu nie edukowac rowniez tych, co zegluja, uswiadamiajac, ze w morskim porcie czy marinie nie urzadza sie glosnych imprez pozno w noc, alebo ze neglizowe zwyczaje dotyczace ubioru niekoniecznie sa tam mile widziane?
Przeciez 'wiekszosc' wciaz potrafi takie uwagi zrozumiec...

_________________
Jaromir Rowiński aka pierdupierdu
Jeżeli masz ochotę komentować takie poglądy, których co prawda nigdy nie wyraziłem, ale które kompletnie bez sensu i z sobie tylko znanej przyczyny usiłujesz mi przypisać - droga wolna. Śmiesznych nigdy dość...


Ostatnio edytowano 20 gru 2009, o 16:29 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 gru 2009, o 16:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Jaromir napisał(a):
Wiesz, mam wrazenie, ze czytelnicy tego Forum to nie to samo co 'wiekszosc dzisiejszych zeglarzy'...
Dwoma rękami się pod tym podpisuję!!!

ps. Po przeczytaniu postu StaregoPraktyka miałem odpisać, ale zostawiłem sobie go na później i... na szczęście zapomniałem :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re:
PostNapisane: 20 gru 2009, o 20:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2009, o 16:15
Posty: 892
Podziękował : 36
Otrzymał podziękowań: 59
Uprawnienia żeglarskie: jak dla mnie wystarczające
Jurmak napisał(a):
cape napisał(a):
Nie zapomnijcie zgłosić wejścia i wyjścia na VHF, bo bosman na Helu wyjątkowo jest czuły na tym punkcie.


Bosman jest niedouczony albo ma kompleksy :cry:
osoby uprawiające żeglugę morską na jachtach nie mają obowiązku zgłoszeń/odpisów przy wejściu lub wyjściu z portu
art. 4 ust. 1a pkt 3 ustawy z dn. 20.03.2009 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim Dz.U. z 2009 nr 63 poz 519

Myśmy weszli do Helu 2 dni przed ostatnim SIZ-em. Nie zgłaszaliśmy ani wejścia, ani wyjścia. Nikt (czytaj bosman) nie robił żadnych problemów, czy uwag.

_________________
pozdrawiam
skiera


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 gru 2009, o 20:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Macieq napisał(a):
Myśmy weszli do Helu 2 dni przed ostatnim SIZ-em. Nie zgłaszaliśmy ani wejścia, ani wyjścia. Nikt (czytaj bosman) nie robił żadnych problemów, czy uwag

Byłem dwa razy, ostatnio w czerwcu 2009. I pierwszym i drugim razem były problemy z bosmanatem portu Hel.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 gru 2009, o 21:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
cape napisał(a):
I pierwszym i drugim razem były problemy z bosmanatem portu Hel.
Co to znaczy: "były problemy"? To, że pan Henio z przerośniętym ego gulgotał, że nie zgłosiłeś wejścia? Nie wiesz co mu odpowiedzieć?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 gru 2009, o 21:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Maar napisał(a):
Co to znaczy: "były problemy"?

Za pierwszym razem w 2008 nie zgłosiłem wejścia. Jak cumowałem, to przyjechał ktoś na rowerze i powiedział, że bosman ma duże wąty, wręczył UKF i powiedział, powiedzcie, że wasza nawliła. Wzruszyłem ramionami, wywołałem przez swoją i powiedziałem, że to jest moje pierwsze wejście do polskiego portu. Było to prawdą. Zostałem "pouczony". W 2009 zgłosiłem wejście i powiedziałem, że biorę jednego i wypływam. Usłyszałem, że mogę stać dwie godziny (chyba o opłatę chodziło). Wypływałem po 2,5 i było jakieś gdakanie na UKF. Dokładnie nie pamiętam, bo znany Ci Janusz (on się dosiadł) powoził z Helu do Górek.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2009, o 07:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
W Helu cały problem nie wynika z "kontroli ruchu", tylko ze sposobu poboru opłat. KOrespondencja z bosmanatem jest słuchana przez poborcę i on wtedy wie, że trzeba wyjechać rowerkiem i pobrać kasę.

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2009, o 09:09 

Dołączył(a): 7 lis 2009, o 18:03
Posty: 558
Podziękował : 68
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
I zrugał mnie "Jaromir" za posta a Marek "zostawił mnie sobie na zaś"!
A czy ja w którymkolwiek zdaniu postawiłem znak równości pomiędzy czytelnikami tego forum
a opisywanym brakiem kultury pośród braci żeglarskiej?!
Nie!
Ja tylko odniosłem się do faktów które obserwuję nad wodą. Powtarzam jeszcze raz! - nad wodą,
nie na tych stronach.
Jaki sport?! - zapytał Jaromir?
OK. - niefortunne określenie. Przez pół godziny zastanawiałem się, jakiego użyć.
Sposób Na Zycie. Może być?!
Jaromirze!
A ja będę się upierał, że niewiedza nie usprawiedliwia.......
Piszesz, że należy tłumaczyć, uczyć etc,itd. To może zacznijmy od etyki jachtowej na kursach
a nie od węzłów.........No i nie ja jestem od zmian metodyki nauczania.
Zresztą, - ja mam tylko kurs motorowodniaka + jakąś tam szkołę rybacką, zawodową w dodatku
ale nad wodą nie wydzieram się z szantami ponieważ uważam, że gościem w lesie jestem jakby
a nad wodą tym bardziej. A i śmieci po moim biwaku nie znajdziesz gdzie indziej niżli w najbliższym śmietniku.
I tak juz od czterdziestu lat. Dzięki Bogu nikt mi uwagi nie musiał zwracać.
I tylko o to mi chodziło w moim poście.
Z wyrazami /szacunku oczywiście/
Andrzej P.
stary praktyk.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2009, o 11:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17305
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2171
Otrzymał podziękowań: 3592
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
starypraktyk napisał(a):
I zrugał mnie "Jaromir" za posta a Marek "zostawił mnie sobie na zaś"!
Oj bez przesady. Nie zrugał a jedynie wyjaśnił pewne kwestie, a ja na szczęście zapomniałem - mam alergię na słowo sport w kontekście sposobu spędzania wolnego czasu przeze mnie i przez moja rodzinkę :-)

Cytuj:
A czy ja w którymkolwiek zdaniu postawiłem znak równości pomiędzy czytelnikami tego forum a opisywanym brakiem kultury pośród braci żeglarskiej?!
Postawiłeś znak równości pomiędzy szeroko rozumianą tłuszczą, określoną eufemistycznie jako "większości dzisiejszych żeglarzy" a czytelnikami tego forum. Wiesz Andrzej, mam wrażenie, że to bardzo dla nas - czytelników tego okienka - jest krzywdzące porównanie.


Cytuj:
Może być?! Jaromirze!
Jarek po złote runo się udał, więc nie spodziewaj się szybkiej odpowiedzi :-)


Cytuj:
To może zacznijmy od etyki jachtowej na kursach a nie od węzłów.........No i nie ja jestem od zmian metodyki nauczania.
Jakich kursach? Tych obowiązkowych na obowiązkowy patent, prowadzonych przez takie tuzy etyki, jak te dwie osoby cywilne? http://toiowo.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=1966&Itemid=269
A poza tym, czy chcesz powiedzieć, że kultury to można nauczyć na kursach i kursikach?

Cytuj:
I tak juz od czterdziestu lat. Dzięki Bogu nikt mi uwagi nie musiał zwracać.
I tylko o to mi chodziło w moim poście.


Wszystko powyższe było off-topiczne a clue leży w tym, że z jakiegoś powodu zajrzałeś na forum. Coś tam napisałeś, coś poczytałeś, czegoś (mam nadzieję) się dowiedziałeś, na coś spojrzałeś z innej perspektywy i w jakiś sposób Twoja przygoda z przyjemnościowym pływaniem staje się inna niż tej "większości dzisiejszych żeglarzy". Czy się mylę?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 21 gru 2009, o 15:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Maar napisał(a):
Jarek po złote runo się udał, więc nie spodziewaj się szybkiej odpowiedzi

A konkretnie w Aberdeen siedzi pływając po Północnym.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 gru 2009, o 22:41 

Dołączył(a): 7 lis 2009, o 18:03
Posty: 558
Podziękował : 68
Otrzymał podziękowań: 38
Uprawnienia żeglarskie: sternik motorowodny
Marku:
......mam alergię na słowo "sport". Ja też choć w wielu przypadkach uprawianie żeglarstwa na to określenie zasługuje. I tylko dlatego go użyłem.
Poza tym zobowiązuję się więcej tej formy nie używać.
........postawiłeś znak równości........! Kurcze! - a ja myślałem, ze wprost przeciwnie!
Jeśli faktycznie ktoś w ten sposób to odebrał, najmocniej przepraszam.Nawet przez myśl mi to nie przeszło.
......... nauczanie kultury na kursach.......! Oczywiście, że to nonsens. Ale jakieś wskazówki
co do form zachowania się na pokładzie lub poza nim mogą / i powinny być / przekazane.
Tu chyba pokutuje u mnie jeszcze świadomość, że kiedyś trzeba było jakoweś kursa odbyć, by żeglować/ ja starej daty jestem/. Tu muszę wyjaśnić i zarazem odpowiedzieć Ci na następne pytanie, dlaczego /lub skąd moja obecność na tych stronach?
No cóż, sprawa wygląda tak, że gdyby mi ktoś powiedział jeszcze trzy lata temu, że będę się posługiwał komputerem, - śmiał bym się długo i głośno.
Jak widzisz, dzisiaj nawet już zdjęcia potrafię samemu /od wczoraj/ wkleić!
/ Tu proszę o owacje!!!!/
A żeglowanie dla przyjemności..........nie pisałem na wstępie, że patent motorowodny mam od 1980 roku?!
Spokojnie! - wiem,wiem, - kudy mi z tym do żeglarstwa........! Jednak kurs żeglarski, - wprawdzie nie zakończony egzaminem - zrobiono nam w Szkole w roku 1964 / odbyli go wszyscy uczniowie mojej szkoły/ w Jacht Klubie " Cztery Wiatry" w Swinoujściu.
Niestety, praktyki na Zewie Morza już odbyć nie zdążyłem, zabrano go naszej Szkole dla wyższych celów...........prawdopodobnie.
Jak więc widzisz, moja obecność na tych stronach / i nie tylko / tak całkiem przypadkową nie jest. Tak jak i na wodzie. Ale to już całkiem inna historia.
Pozdrawiam,
Andrzej P.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 23 gru 2009, o 08:04 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2009, o 08:43
Posty: 9782
Lokalizacja: ....zewsząd
Podziękował : 5574
Otrzymał podziękowań: 2184
Uprawnienia żeglarskie: prawo człowieka wolnego
starypraktyk napisał(a):
Poza tym zobowiązuję się więcej tej formy nie używać...


Bardzo dobrze! To polityczny temat. ;)

starypraktyk napisał(a):
......... nauczanie kultury na kursach.......! Oczywiście, że to nonsens. Ale jakieś wskazówki co do form zachowania się na pokładzie lub poza nim mogą / i powinny być / przekazane...


Kulture wynosi sie z dzieciństwa, z domu przedewszystkim.
Ale o specyficznych dla środowiska lub rodzaju zajecia zasadach zachowania kts musi adeptów infrmować. Może to być np. pierwszy w życiu skipper, moze to byc instruktor, moze to byc podręcznik.

starypraktyk napisał(a):
/ Tu proszę o owacje!!!!/..

THREE CHEERS!!!!

starypraktyk napisał(a):
Niestety, praktyki na Zewie Morza już odbyć nie zdążyłem, ..


Masz czego załować...

starypraktyk napisał(a):
Jak więc widzisz, moja obecność na tych stronach / i nie tylko / tak całkiem przypadkową nie jest. Tak jak i na wodzie. Ale to już całkiem inna historia..


Chętnie posluchamy woeje historii

_________________
Jestem tylko szarym człowiekiem
www.armator-i-skipper.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL