Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 04:07




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2014, o 13:31 

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 07:41
Posty: 840
Lokalizacja: Nju Soncz City
Podziękował : 73
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: JSM + SM
Już po wszystkim - jacht zdany bez szkód, więc to najważniejsze;-)
Trafiliśmy w sumie na całkiem niezłą pogodą - w zasadzie tylko dwa dni były całkowicie bez deszczu, a trzy z burzami. Dzięki temu było dużo żeglowania. Świadczy o tym to, że przez cały tydzień zużyliśmy ok. 40l paliwa.
Szkoda tylko, że nie udało się przekroczyć magicznej granicy 10 kn, ale ucieczka z Sibeniku przed dwiema burzami, schodzącymi się nad Sibenikiem i jazda dokładnie w linii fruntu tuż nad głowami, zaowocowała przekroczeniem 9 kn na półwietrze - jak na pierwszy raz to całkiem sympatycznie;-)
Stres był tylko jeden - w poniedziałek wiało na otwartym morzu tak, że na 1/3 żagli robiliśmy ponad 7 kn w bajdewindzie, a fala zmywała całky pokład. Odpuściliśmy w zasadzie tylko dlatego, że - jak pisałem wcześniej - 5 letni członek załogi zapoznawał się z ptactwem w gatunku paw pospolity i nie chcieliśmy go narażać na więcej;-)
Przez cały tydzień tylko jedna prognoza z 6 rano w czwartek była bez ostrzeżenia - poza tym wszystkie zaczynały się ostrzeżeniami o burzach z piorunami i porywach wiatru 35-45 kn.
Dziękuję wszystkim za dobre rady - bardzo mi pomogły.
Tak jak się spodziewałem największy problem na pierwszy raz nie jest z żeglugą, a z manewrowaniem w porcie. Pierwsze cumowania były stresujące, a nasze podejście do nadbrzeża w centrum Sibenika (nieudane zresztą) przy naprawdę mocnym wietrze wiejącym pod skosem do nabrzeża na długo pozostanie w pamięci widzów;-)
W każdym razie następny target to Bavaria 46, albo coś podobnej wielkości, ale na pewno ze sterem strumieniowym.
Moim zdaniem w każdej szanującej się marinie powinno być stanowisko z pomostami Y, solidnie obłożonymi oponami lub innym amortyzującym ustrojstwem, gdzie każdy odbierający jacht mógłby wykonać parę manewrów ćwiczebnych. Co z tego, że się zapoznaliśmy i po paru dniach mieliśmy Bavarię 36 w miarę opanowaną, jak na kolejny rejs pewnie może za dwa lata po pierwsze i tak wszystko "wyjdzie z rąk", a po drugie łódź będzie inna, więc trzeba się jej będzie na nowo uczyć. To by ograniczyło sporo stresów przy manewrach.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za rady i pozdrawiam serdecznie.
Mirek

_________________
Mirek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 lip 2014, o 13:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, o 13:15
Posty: 249
Podziękował : 78
Otrzymał podziękowań: 37
Uprawnienia żeglarskie: szyper łodzi rekreacyjnych
miros76 napisał(a):
W każdym razie następny target to Bavaria 46, albo coś podobnej wielkości, ale na pewno ze sterem strumieniowym.

Jak mocno wieje, to w tym akurat urządzeniu, nadziei bym nie pokładał.
Gratuluję udanego rejsu.

_________________
Pozdrawiam,
rudekolek

"Ty mnie chroń od lądu, a ja Ciebie ochronię przed morzem" - rzekła łódź do swego kapitana.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 27 lip 2014, o 22:11 

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 07:41
Posty: 840
Lokalizacja: Nju Soncz City
Podziękował : 73
Otrzymał podziękowań: 80
Uprawnienia żeglarskie: JSM + SM
No w Sibeniku keja miejska jest delikatnie mówiąc dość otwarta i przy małym doświadczeniu i podchodzeniu ze zbyt małą prędkością, odchyliło nas i położyło na sąsiednie jachty (na szczęście ze szkodą głównie dla nas), i wydawało mi się, że można by to jeszcze strumieniowym skorygować i dołożyć wstecz, ale może przy tak silnym wietrze ster strumieniowy nie dał by rady...
Pod koniec rejsu zrobilibyśmy to już zapewne na większej prędkości i z lepszą korektą na wiatr i fale i pewnie skończyłoby się znacznie lepiej;-)

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

A najlepiej to przy mocnym wietrze zapewne wybierać keje osłonięte z tego kierunku i tyle;-)

_________________
Mirek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 2 kwi 2018, o 09:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 kwi 2018, o 09:23
Posty: 2
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: VB
Sajmon napisał(a):
zachodnim brzegu Biseva (widziałem, jak lokales widział, że ja widzę i oczywiście zadowolony nie był, że wyciąga fest kraby przy północnej ścianie zatoczki)

Cześć Sajmon,
Wybieram się właśnie na Bisevo w majówkę, czy mogłbyś podpowiedzieć w którym miejscu te kraby widziałeś?
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL