Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 17:13




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2017, o 18:56 

Dołączył(a): 5 gru 2009, o 21:40
Posty: 1274
Podziękował : 145
Otrzymał podziękowań: 334
Uprawnienia żeglarskie: jachtowy sternik morski, m.s.morski.
Szukałem informacji o umocnieniach w Szwecji i początkowo słabo szło. Znalazłem jednak i jest tego sporo. Nietypowa w tych umocnieniach jest data powstania. Dużo zbudowano w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku a wojsko opuściło je w dziewięćdziesiątych. Nie były wykorzystywane w wojnach, są w doskonałym stanie. Bazy nie zostały opróżnione z wyposażenia i do zwiedzania jest sporo. Baterie udające skały widzę po raz pierwszy. Wszystkie informacje zebrałem w sieci, więc proszę o potwierdzenie, jeśli ktoś zwiedzał. Jeśli Macie jakieś informacje o ciekawych fortyfikacjach to nawet zdjęcie bunkra z nazwą wyspy będzie wskazówką. Dalej jest łatwo sprawdzić. Pływając jachtem trudno zwiedzać atrakcje odległe od wybrzeża, więc na nim się skupiam. W Estonii zwiedziłem wiele umocnień i pozostałości baz radzieckich. Opisałem je w relacji z rejsów: viewtopic.php?f=39&t=24968
Umocnienia rosyjskie w zatoce Fińskiej są trudno dostępne, bo wymagana jest wiza. Trochę szkoda, bo te wyspy w Zatoce Fińskiej kuszą. Umocnienia fińskie są dosyć dokładnie opisane na stronie rosyjskiej… podobnie jest z umocnieniami szwedzkimi. Mnóstwo zdjęć i opisów umocnień szwedzkich, fińskich i rosyjskich jest tu: http://www.nortfort.ru/index_e.html
Nie chodzi mi o fortyfikacje czynne, raczej o udostępnione do zwiedzania. Wspomnę tylko o jednej czynnej, bo i tak jest mocno nagłośniona. To baza na wyspie Muskö https://www.youtube.com/watch?v=acRLikQI4hM
Może kiedyś będą wpuszczać wycieczki.
Umocnienia do zwiedzania na szwedzkim wybrzeżu są tu:
1.Hemsö bunkry i podziemia udostępnione do zwiedzania 6242 67 N 01803 90 E
2. Rödberget Fortress koło Lulei, niestety w głębi fiordu, blisko kilka kolejnych.
3.wyspa Furuskar 6039 49 N 01720 49 E Bateria Hemliga w parku zoologicznym \koło Gaevle\
4. Siknäsfortet koło Töre 6552 80 N02239 30 E bateria i podziemia
5.Wyspa Arholma i Ovanskär bateria i podziemia
6. Jarflotta 5950 12 N 01755 19 E bateria, ale teren prywatny
7. Landsort 5845 17N 017 51 88 E automatyczny system artyleryjski z zabezpieczeniem przed bronią nuklearną i chemiczną
8. Fort Femore 5840 09 N 01707 19 E baterie i stanowisko dowodzenia, 3 tys m2 podziemi. Nawet fałszywa bateria z plastiku jest.
Ta lista jest nie pełna, proszę o informacje o kolejnych miejscach.
Mam nadzieję, że nie jestem jedyną osobą o takich zainteresowaniach.

_________________
Kto ma statki ten ma wydatki.
Pozdrawiam Michał aka Szkodnik
Usługi szkutnicze


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 19:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Michal napisał(a):
Ta lista jest nie pełna, proszę o informacje o kolejnych miejscach.


W 2003 r. byliśmy tu:
http://www.blidosundsbolaget.se/siarofo ... onferens/#

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła



Za ten post autor Jurmak otrzymał podziękowanie od: Michal
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 19:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lip 2006, o 18:19
Posty: 2986
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 422
Otrzymał podziękowań: 1060
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
No i w Gdańsku też jest trochę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrowienia Jurek "Jurmak" Makieła


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 13 gru 2017, o 22:09 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2009, o 17:14
Posty: 778
Podziękował : 154
Otrzymał podziękowań: 366
Uprawnienia żeglarskie: sternik jachtowy
Michal napisał(a):
Nietypowa w tych umocnieniach jest data powstania. Dużo zbudowano w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku a wojsko opuściło je w dziewięćdziesiątych.


Zacytuję pewną książkę o szwedzkim południowym wybrzeżu ;-) :

"Wzdłuż wybrzeża Blekinge i Skåne ciągnie cię 500 kilometrowa linia bunkrów i innych umocnień zbudowana w okresie drugiej wojny światowej, zwaną linią Per Albina, od imion urzędującego w latach 1932–1946 premiera Per Albin Hanssona. Budowę fortyfikacji rozpoczęto w lecie 1939 roku i gwałtownie przyspieszono po wybuchu wojny. W 1945 roku linia Per Albina składała się z 1063 betonowych bunkrów rozmieszczonych na wybrzeżu przeciętnie co 300–400 metrów. W okresie zimnej wojny umocnienia były rozbudowywane i modernizowane. Ich likwidację rozpoczęto dopiero w drugiej połowie lat 90-tych. Usunięto całe wyposażenie wojskowe, ale w większości przypadków betonowe konstrukcje pozostały."

Marcin

_________________
Marcin Palacz
http://marcinpalacz.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL