Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 28 mar 2024, o 23:33




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 lut 2011, o 14:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Na Skhiatos byłem dwukrotnie, raz płynąłem z Lavrio na Skiathos, ale na zewnątrz Evii. Drugi raz ze Skiathos na Kos. Ale wróćmy do Skhiatos. Jest to miejscowość ulubiona przez anglików, stąd dużo pubów, fish & chips i ogólnie głośno. Dopłynąłem tam w piątek po południu i w ciągu paru godzin wylądowało kilka samolotów z "angolami" na weekend.
W weekend wieczorem lepiej uważać ( poważnie). Port położony jest w zatoce, w której kończy/zaczyna się pas startowy, więc samoloty lądują i startują nad portem. Extra wrażenie, jak płynąc łódką widzisz pikujący na Ciebie samolot i mozesz pomachać pilotowi ręką. W połowie zatoki oznaczenia zabraniające pływania dalej, żeby nam samolot nie zawadził o maszt. Dużo jachtów, miejsce rozpoczęcia i zakończenia rejsów firm charterowych. Jak już pisałem dużo anglików, ale pomimo to są też i dobre tawerny. Paliwo i woda bez problemu, tak samo zakupy. Część kei posiada moorinigi, ale wątpliwe, że znaleźć tam miejsce, więc pozostaje kotwica z dziobu, lub kotwiczenie w zatoce i pływanie pontonem. Na Skiathos można dostać się samolotem z Aten lub kombinacja autobus i prom, też z Aten. Autobus wyjeżdża z placu Omonia a bilet kupuje się na miejscu w biurze podróży i jest to bilet od razu z promem, odwrotnie bilet kupuje się w biurze podróży na Skiathos. Byłem tam w 2005 i ceny już nie pamiętam


Załączniki:
Komentarz: też Skiathos
rejs maj 2005 141.jpg
rejs maj 2005 141.jpg [ 69 KiB | Przeglądane 9606 razy ]
Komentarz: Skiathos
rejs maj 2005 139.jpg
rejs maj 2005 139.jpg [ 58.36 KiB | Przeglądane 9606 razy ]
Komentarz: widok na port
rejs maj 2005 136.jpg
rejs maj 2005 136.jpg [ 55.65 KiB | Przeglądane 9606 razy ]

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl

Za ten post autor Piotr Kasperaszek otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, Rafał, WhiteWhale
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 22 mar 2011, o 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Bardzo fajny akwen żeglarski. W tym roku jestem ponownie od 20.08 przez dwa tygodnie i po mnie następna ekipa z Polski bierze moją łajbę na następne 2 tyg. Nie ma takiego tłoku jak na Cykladach/ prócz samego Skiathos/, w którym jest na wpół rozpadający pomost pływający dla jachtów. Wyspy urocze. Meltemi raczej omija ten akwen. Dopiero tutaj rozpędza się i uderza na Cyklady:)). Polecam cudowną zatoczkę z wioską Steni Vala na Alonissos, postój na dzikiej Kira Panagia/ zatoka piratów/, opuszczona Santzoura jest idealnym miejscem na nocleg płynąc na Skyros. Na tej ostatnie piękna Chora, która podobno widziała śmierć Tezeusza zrzuconego w przepaść przez króla Lykomedesa z obawy o swój tron. Tutaj Thetis ukryła Achillesa przebranego za dziewczynkę, by ochronić go i tutaj znalazł go Odyseusz i zabrał ze sobą do Troi. Kapitalne klimaty. Okrążając Evie nie zapomnijcie zaglądnąć do portu w Orei/ zawsze dużo miejsca/, a naprzeciw Orei jest Agia Kyriaki, świetne i tanie miejsce na obiad w miejscowej tawernie/ owoce morza/ . UWAGA na cumowanie przy wioskowym nadbrzeżu . Fale z promu płynącego do Volos wywołują prawdziwe tsunami. Odbojnice na nic się nie zdadzą!!!!!!!!!!!!. Lepiej odpłynąć !!!!. Przez dwa tygodnie na wodzie nie spotkaliśmy żadnej załogi z Polski. W tym roku lecimy z Krakowa Lot-em do Aten/chyba ok 900 zł , a potem Olimpic Airlines na Skiathos./58 euro/. Z lotniska do mariny jest chyba 1km, a po drodze kilka knajpek na plaży. Nie warto brać taxi:)). Poprzednio lecieliśmy na Skiathos bezpośrednio z Widenia Austrian Airlines. W tym roku cena była ok 1600 zł. Jutro może wrzucę parę fotek. Warto wyrentować autka na Skiathos i Skyros. Jest co oglądać.

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”



Za ten post autor markrzy otrzymał podziękowania - 3: Jaromir, Piotr Kasperaszek, Rafał
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 mar 2011, o 17:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
a co ze zdjątkami?? i dzięki za przyłączenie się do "pisaczy"

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 19 cze 2012, o 14:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Witam. Dawno tu nie zaglądałem:).Zareklamowałem ten region jako wolny od Meltemi i niestety w zeszłym roku sprawił nam niezłego psikusa. Po przylocie na Skiathos i przejęciu łajby wysłałem ekipę po zakupy, a sam włączyłem kompa na prognozę pogody na Posieidona, potem na Passage Weather i własnym oczom nie wierzyłem- następnego dnia od południa prognoza 8-9 B na całym akwenie. Cały misterny plan popłynięcia na Samotrakę , Limnos i Efstratios wziął w łeb. Prognoza nie dawała żadnych złudzeń. Tydzień stania przy kei. Jedyny rejon w pobliżu nie "zarażony" w takim stopniu wiatrem to był Półwysep Chalcydycki. Decyzja zapadła, szybkie spojrzenie na mapy czy tam w ogóle są jakieś mariny:)) telefon do załogi o natychmiastowy powrót na jacht i 19.00 ruszyliśmy na północ w nieznane. Kierunek Neos Marmaras w połowie środkowego palca Półwyspu Chalcydyckiego. 60 Mm morza o konsystencji oliwy pokonaliśmy na silniku. Zdjęte bimini , cała załoga obserwowała niesamowite niebo ze spadającymi gwiazdami. Pełny bezmiar "oceanu":))) Nic nie zapowiadało zmiany pogody. Nad ranem jedna z wacht śmiała obudzić mnie , ponieważ niezidentyfikowany obiekt pojawił się na horyzoncie. Owo UFO okazało się być wschodzącym księżycem:)). Sama marina - pełna kultura, może tylko zbyt mało miejsca miedzy pomostami. Woda i prąd na pomostach. Dużym problemem było znalezienie kogoś odpowiedzialnego za marinę. W końcu w miasteczku w kapitanacie udało nam się zapłacić za cumowanie jakieś śmieszne parę euro. W całą operację było zamieszanych kilku urzędników i kasjerka. Miasteczko przeurocze i akurat tego dnia w porcie był dzien targowy. Następnie opłynęliśmy półwysep Sidonia i stanęliśmy na kotwicy w kapitalnej zatoce osłoniętą wyspą Nisis Diaporos. Krajobrazy jak na Kariaibach. Należy mieć się na baczności wchodząc od południa do zatoki , gdyż jest bardzo płytko, ale oznakowanie godziwe. Potem pożeglowaliśmy na północ do zatoki Ormos Panagias. G. Water Pilot wskazywał możliwość nabrania tam wody. W miasteczku owszem jest betonowe nadbrzeże , ale okupowane przez dwa statki wycieczkowe. Jakież było nasze zdziwienie gdy w głębi zatoki zobaczyłiśmy zupełnie nową marinę. Duża plansza wyjaśniała wszystko, UE zainwestowała. Woda i prąd , paliwo grawitacyjnie z beczki na pace terenowca:)). Ponieważ meltemi dawało już znać co raz bardziej o sobie, następnego dnia zdecydowaliśmy zafundować sobie rejs statkiem wycieczkowym pod największą atrakcję rejonu Górę Atos sterczącą na końcu trzeciego palca.Mt Athos ma prawie 2033 m. Jest to święta góra - strażnica suwerennego państwa Mnichów. Dostęp do tego obszaru wymaga uzyskania reglamentowanej wizy. Granica jest strzeżona, a ciekawostką jest całkowity zakaz wstępu na ten obszar kobiet oraz zwierząt płci żeńskiej:)). Jachty z kobietami na pokładzie nie mogą się również zbliżać za blisko jej brzegów. Z powodu silnego wiatru wycieczkowce również musiały zmienić trase rejsu, a wiało tak , że plastikowe krzesła latały po pokładzie jak kule armatnie. Pod samym Athosem wiatr spadowy uzyskiwał prędkość 42 w. Niesamowite wrażenie robią widziane z brzegu , obronne , uczepione na skałach klasztory mnichów. Patrząc na dzikie brzegi i te budowle cofamy się w średniowiecze. NIESAMOWITE!!!. W drodze powrotnej statek zatrzymuje sie w "granicznym " mieście Ouranopoli. Pomost tylko dla wycieczkowców. Świetna mieścina z doskonałymi knajpami. Na ostatnim etapie wczasowiczów bawi zespól tancerzy i pokazują ciekawe greckie sztuczki. Do jednej z nich zostałem niestety wybrany.:((((. Stawiają na pokładzie dużą szklankę białej cieczy i każą zębami, klęcząc, unieść i nie rozlewając ,wypić. Jak kazali tak zrobiłem. Przy owacji załogi dostałem w nagrodę butelkę wina, a ja miałem problemy z opuszczeniem pokładu w Ormos Panagias.:))). Wino wypiła moja załoga!!!!!!!! Z tego miejsca pożeglowaliśmy jeszcze na N do miejscowości Pyrgadika. Ogromny pływający pomost. Mnóstwo miejsca. Woda tylko wewnątrz mariny, niestety wejście za pomost wyglądało na zbyt płytkie dla nas. Pyrgadika - to senna dziurka, ale knajpeczki i sklepiki są na miejscu wraz z przeuroczą plażą miejską. Z tego miejsca zarządziłem odwrót. Następnym naszym celem był port w Koufos / na samym pd końcu Sydonii. Samo wejście do zatoki robi niesamowite wrażenie i jest dość trudne do zauważenia. Wysokie klify dobrze maskują tę ogromną zatokę, a GPS dodatkowo zwariował i pokazywał , że wchodzimy do portu jakieś 100 m od włąściwego toru- oczywiście lądem:)). W samej zatoce tłok. Charterowe łajby angoli zacumowane w pęczek na plaży, a przy głównym betonowym pirsie luz zostawiony chyba specjalnie dla nas. H2O na kei, prądu i żadnych opłat. W ten sposób przeczekaliśmy tydzień w tym godnym polecenia rejonie. Nie spotkaliśmy żadnej polskiej łajby.Z Koufos wypłynęliśmy rano w kierunku na ostatnią z wysp Sporadów - Psathourę, ale wzburzone tygodniowym sztormem morze nie pozwoliło nam zażyć kąpieli nad ruinami zatopionego miasta.Ostatni tydzień rejsu prawie bez wiatru po przepięknych i już znanych zakamarkach Północnych Sporadów. Na zakończenie : szczerze mogę polecić wszystkim ten zakątek Grecji jak już oczywiście zwiedziliście właściwe Sporady. Jacht brałem na Sporadach już po raz 3 od znajomego Greka - Christosa. www.cvyachts.gr w związku z tym mam miejsce przy kei i za postój na Skiathos nic nie płacę:)). Ekstra płatna jest woda, ale jest tam takie zamieszanie w momencie zdawania i odprawiania łodzi , że bez problemu dopełnialiśmy się klika krotnie gratis - no może nie całkiem legalnie:)


Załączniki:
Komentarz: Trasa rejsu Sporady Chalkidiki 2011
Sporady-Chalkidiki2011.jpg
Sporady-Chalkidiki2011.jpg [ 90.98 KiB | Przeglądane 8722 razy ]

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”

Za ten post autor markrzy otrzymał podziękowania - 3: peppino, Piotr Kasperaszek, tuptipl
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2012, o 10:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Zamieszczam parę fotek ze wspomnianego rejsu.

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Załączniki:
Komentarz: Moja ulubiona wyspa Sporad Kira Panagia
P1100504_sc.jpg
P1100504_sc.jpg [ 169.87 KiB | Przeglądane 8635 razy ]
Komentarz: Koufos - tak cumują Angole na plaży
P1100458_sc.jpg
P1100458_sc.jpg [ 122.07 KiB | Przeglądane 8635 razy ]
Komentarz: Koufos
P1100452_sc.jpg
P1100452_sc.jpg [ 85.46 KiB | Przeglądane 8639 razy ]
Komentarz: Port w Koufos
P1100448_sc.jpg
P1100448_sc.jpg [ 106.22 KiB | Przeglądane 8639 razy ]
Komentarz: Pomost w Pyrgadika
P1100431_sc.jpg
P1100431_sc.jpg [ 98.11 KiB | Przeglądane 8639 razy ]
Komentarz: Graniczna mieścinaOuranopoli
P1100386_sc.jpg
P1100386_sc.jpg [ 88.75 KiB | Przeglądane 8639 razy ]
Komentarz: Mt Athos podczas meltemi
P1100359_sc.jpg
P1100359_sc.jpg [ 70.76 KiB | Przeglądane 8639 razy ]
Komentarz: Klasztory na pł. Athos
P1100330_sc.jpg
P1100330_sc.jpg [ 121.6 KiB | Przeglądane 8643 razy ]
Komentarz: Nowa marina w Ormos Panagias
P1100289_sc.jpg
P1100289_sc.jpg [ 114.36 KiB | Przeglądane 8643 razy ]
Komentarz: Marina w Ormos Panagias. W tle Mt. Athos
P1100266_sc.jpg
P1100266_sc.jpg [ 78.78 KiB | Przeglądane 8643 razy ]

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 20 cze 2012, o 16:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
ciekawostka


Załączniki:
Komentarz: Pozostałości z II wojny światowej w klasztorze z jednym mnichem na Kira Panagia
P1100510_sc.jpg
P1100510_sc.jpg [ 154.85 KiB | Przeglądane 8593 razy ]

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2014, o 15:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011, o 17:23
Posty: 82
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski, VB
Szanowni koledzy forumowicze.

Swoimi opisami bardzo mnie zachęciliście do zawitania w te rejony.
Byłem w Grecji 2 razy po dwa tygodnie na Cykladach, w 2013 i w w tym roku ostatni tydzień września i pierwszy października. Tak nam pogoda w tym roku dała w du.., że na następny urlop szukam spokojniejszego akwenu.

Mam do Was pierwsze pytania jakie mi się nasunęły zwłaszcza odnośnie sposobu dostania się na Skiathos. Oglądałem loty z Aten do i z Skiathos, niestety teraz jest lot tylko w piątek i niedzielę. Czy wiecie jaki jest zazwyczaj rozkład lotów w końcu sierpnia i na początku września.
Widziałem również prom z Agios Konstantonos do Skiathos, ale teraz tylko raz w tygodniu w niedzielę o 16:30, powrót też tylko w niedzielę o 15:30. Czy wiecie jak promy pływają w w końcu sierpnia i na początku września.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 10 gru 2014, o 15:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2010, o 20:20
Posty: 1596
Podziękował : 287
Otrzymał podziękowań: 446
Uprawnienia żeglarskie: kapitan
Grek Zorba napisał(a):
Na Skiathos można dostać się samolotem z Aten lub kombinacja autobus i prom, też z Aten. Autobus wyjeżdża z placu Omonia a bilet kupuje się na miejscu w biurze podróży i jest to bilet od razu z promem, odwrotnie bilet kupuje się w biurze podróży na Skiathos.


* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

Z promem z Ag. Konstantinos skomunikowany jest autobus z Aten - bilety do nabycia w biurze podróży http://www.alkyontravel.gr/ , Tel. 30 21038 32545 (Ateny) lub 30 22350 32444 (Ag. Konstantinos).

* ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ * ~ *

w tym roku na Skiathos latały czartery w Polski. Zorientuj się w ofertach: Itaka, Grecos Holiday

_________________
pozdrawiam
Piotr Kasperaszek dawniej "Grek Zorba"
http://www.kasperaszek.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 gru 2014, o 08:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011, o 17:23
Posty: 82
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski, VB
Dzięki za informacje.

Sprawdzę je w wolnej chwili.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 11 gru 2014, o 10:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Z Wiednia na Skiathos z bagażem od 99 euro./ Austrian Airlines/

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 19:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lis 2011, o 17:23
Posty: 82
Podziękował : 3
Otrzymał podziękowań: 3
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski, VB
Dzięki markrzy za informację o Austrian Airlines. Nie ma to jak lot bezpośredni. Szkoda tylko, że wylot jest o 6:00. Cóż z czegoś będzie trzeba być zadowolonym.

Czy wiecie może, czy na Skiathos jest jakiś punkt gdzie można zakupić karty SIM dające dostęp do internetu w Grecji.
W Atenach już znam miejsca gdzie można je kupić.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 12 gru 2014, o 20:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Jest salonik Cosmote /Germanos blisko mariny. Mają długą przerwę obiadową:-)
Ul Papadiamanti. To przedłużenie kei promowej, ok 10 minut marszu.

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 14 maja 2018, o 22:25 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Odkopię temat.
Czy ceny portów/tawern są zbliżone do cykladzkich czy na Sporadach Płn jakaś spora różnica?
Pytam bo załoga się dopytuje o kalkulację kosztów rejsu, a tam mnie jeszcze nie było..

Ps. Fajne opisy.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 09:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, o 10:59
Posty: 3164
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 449
Otrzymał podziękowań: 478
Uprawnienia żeglarskie: kapitan jachtowy
Przyjmij do kalkulacji ceny jak na Cykladach.

_________________
“We are all travellers on the earth. We come...we see...we go...”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 10:14 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Dzięki.

Po otrzymaniu locji Piotrka zastanawia się czy płynąć w ogóle na Sporady czy nie opływać od zachodu/południa Eubei.
Pół nocy nad tym myślałem i wymyśliłem mało oryginalny pomysł. Popłynę z wiatrem :)

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 19:02 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
To zależy skąd płyniesz i na jak długo. Niezależnie od wiatru, przejście po zachodniej stronie Eubei jest stosunkowo proste. Może zająć 2-3 dni, aby być na Sporadach.
Sporady warte są zobaczenia. To trochę jak Chorwacja czy Jońskie, a powrót na południe to najczęściej baksztag.
Ja w tym roku ponownie płynę na Sporady.

Pozdrawiam
Robert Rzepecki


Wysłane z mojego SM-T550 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 19:23 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Mam niestety tylko tydzień. Startuję praktycznie z Chalkidy (nie wiem czy dobrze odmieniłem).

Ambitny plan (na tydzień) to rejs na północ, Sporady, powrót na E od Eubei i zmiana załogi gdzieś na E części kontynentu.

Mniej ambitny - Sporady i potem znów przez most obrotowy.

Nowy plan: zwiedzanie tylko Eubei + ew może Tinos czy Andros.

Dostosujemy do warunków... nigdzie mnie tam nie było, a wszędzie ciekawie. Ja tam jadę nurkować i jeść, a żagle to ew. przy okazji ;)

Dzięki, koledzy, za rady.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 20:12 

Dołączył(a): 16 lis 2010, o 16:46
Posty: 1818
Lokalizacja: Rumia
Podziękował : 357
Otrzymał podziękowań: 299
Uprawnienia żeglarskie: kpt. jacht.
urbos napisał(a):
zwiedzanie tylko Eubei + ew może Tinos


Jak płyniesz z Chalkoutsi to polecam marszrutę na północ, przeprawa pod mostem zwodzonym w Chalkidzie, mocne wrażenia.

A na północy Eubei w Loutra Edipsou prawie pusty port, fajne miasteczko z gorącymi żródłami ( za free)

_________________
pozdro Zbyszek
PUMA 42 S/Y SINE METU
http://www.maxiskippers.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 21:26 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Dzięki Junak.
Tak, biorę z Chalkoutsi.

Jak tylko nie będzie na początku pizgać z północy to pewnie się na to zdecyduję.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 21:37 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Nawet jak na Egejskim wieje z N czy NE to między Eubeą a kontynentem na północ od Maratonu da się spokojnie płynąć. Najtrudniej jest od południa Eubei do Maratonu.
Bierzesz jacht od Alexa? Który i kiedy? Ja jadę w sierpniu.

Pozdrawiam
Robert Rzepecki

Wysłane z mojego SM-T550 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 21:50 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Tak, od Alexa, Bavkę. 28.VI na 2 tyg (ale ze zmianą załogi, czyli 2x tydzień).

Problem jest taki, że po tygodniu muszę być na stałym lądzie, bo ludziki mają samolot do domu, no i też następną załogę wypadałoby odebrać. Najwyżej przejdę pod zwodzonym mostem dwukrotnie.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 15 maja 2018, o 23:28 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
urbos napisał(a):
nigdzie mnie tam nie było, a wszędzie ciekawie. Ja tam jadę nurkować i jeść, a żagle to ew. przy okazji


Jeśli jeszcze tam nie byłeś, to zdecydowanie Sporady!!
Evia (a nie Eubea! - Grecy tej nazwy nie znają) tylko w kilku miejscach jest ciekawa...

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 07:10 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Namówiliście mnie. Raz jeszcze dziękuję za rady.
A z tymi nazwami to ja nie ogarniam. Jak nawet Grecy czasem coś nazywają na 3 sposoby...

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 14:46 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Jeśli zdecydujesz się przechodzić cieśninką z mostem zwodzonym w Chalkidzie, to pamiętaj, że tam nie przechodzi się wtedy, gdy się chce...
Całość jest bardziej skomplikowana niż transfer Kanałem Korynckim, a i czeka się zwykle do późnego wieczora, bo wtedy "puszczają", gdy woda staje.
Trzeba też szykować ok. 50 eurasów.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 15:50 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Tak, to wiem. Otwierają bodajże 0000-0100. To już poproszę na miejscu Alexa o informację, ew. zadzwonienie do obsługi mostu, bo pierwszego dnia pewnie będę to robił. Akurat - zaprowiantowanie, lekkie przeszkolenie załogi i do mostu (~25 mil) na wieczór się wyrobię.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 17:36 

Dołączył(a): 29 sty 2012, o 08:55
Posty: 260
Podziękował : 334
Otrzymał podziękowań: 66
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Most.
W Chalki trzeba być do 2000 lub 2100. Zameldować sie osobowiscie w dwóch miejscach i zapłacić za przejście mostu. Potem czekać na sygnał. Most przechodzi się między 2200 a 0300.
Jest gdzieś na forum opisany cały sposób postępowania łącznie z miejscami, gdzie należy się udać. Zresztą, jakby co, to pewnie Zorba podpowie.
Jeśli chodzi o wymianę załogi, to może porozmawiaj z Alexem. Może przy jego pomocy (busem) będzie możliwa wymiana na północnym wschodzie Eubei lub w okolicach Mikro czy Glify - to 3 godziny autem

Pozdrawiam
Robert Rzepecki

Wysłane z mojego SM-T550 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 16 maja 2018, o 17:41 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
O, to ciekawe.. dostałem pare dńi temu lochę od Piotra, jest tam wszystko opisane. Ale wyczytałem w internatach, ze przejście ino po północy. Zadzwońie już z Grecji i sie dowiem.

Wymiana załogi... byle dotrzeć na stały ląd.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 17 maja 2018, o 18:57 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
urbos napisał(a):
Ale wyczytałem w internatach, ze przejście ino po północy.

To nieprawda...
Godzina otwarcia mostu dla łodzi zależy od tego, jak "chodzi" prąd. Cykle są różnej długości, a można je przewidzieć w przybliżeniu.
W moim przypadku procedura rozpoczęła się przed godz. 2130
Przepływaliśmy ok. 2230.

--------
Odbywa się to tak:
Przypływasz do nabrzeża miejskiego i stajesz w oznaczonym miejscu dla łodzi, które będą przepływać.Jest duży napis. Idziesz do biura tuż obok i opłacasz transfer. Kazali nam po 18 pójść do port police (jest w którejś uliczce z dala od portu). Dopiero teraz znali w przybliżeniu godzinę transferu - a więc Twój telefon w tej sprawie niec nie da.
Tu sprawdzili opłatę i dowiedzieliśmy się, że od 2130 trzeba być na nasłuchu radiowym.
Przechodziliśmy za godzinę.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com



Za ten post autor Koma5 otrzymał podziękowanie od: urbos
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 maja 2018, o 08:54 

Dołączył(a): 10 lut 2009, o 11:29
Posty: 276
Podziękował : 35
Otrzymał podziękowań: 48
Uprawnienia żeglarskie: Kapitan
Dzięki, Maryla. Przy okazji trafiłem na Wasz blog - bardzo fajnie się czyta i pewnie trochę informacji się przyda.

_________________
Jeśli nie wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć, nie licz że wiatry będą ci sprzyjać.
Pozdrawiam, Krzysiek Gawor


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 18 maja 2018, o 10:02 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
urbos napisał(a):
Przy okazji trafiłem na Wasz blog...

Dzięki za miłe słowo. Zapraszam do czytania bloga. :)

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL