Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 17:28




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 wrz 2021, o 09:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17297
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2167
Otrzymał podziękowań: 3585
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Jak w praktyce wygląda obowiązek dokonania odprawy granicznej przy żegludze na chorwackim jachcie czarterowym?

Czy obowiązek odprawienia się jest egzekwowany?
Jeśli tak, to gdzie? W portach wejścia czy w dowolnych marinach?

Różnie piszą na różnych stronach, aktualność danych jest niewielka i stąd moje pytanie.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 7 wrz 2021, o 13:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17297
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2167
Otrzymał podziękowań: 3585
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Serio nikt ostatnio nie odwiedzał chorwackim jachtem żadnych włoskich portów (tudzież czarnogórskich)?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 07:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4460
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 757
Otrzymał podziękowań: 1527
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Może być słoweński? Trasa Słowenia - Włochy - Chorwacja - Słowenia.

Słowenia - Włochy - schengen (wdupietomajo - czyli nikogo to nie obchodzi)
Włochy wypłynięcie - we Włoszech musisz się odprawić poza schengen. Trzeba iść na posterunek policji (np. w porcie Chioggia to parę km od portu) z listą załogi.
Chorwacja - wpłynięcie. Tylko port wejścia! Odprawa graniczno-celna. Po to potrzebny papier z Włoch. UWAGA: Broń Boże zatrzymać się przy innym pomoście niż odprawowo-granicznym. Nawet pomost oddalony o 10 m = kara (nielegalne przekroczenie granicy). O stanięciu gdziekolwiek na terenie Chorwacji przed odprawą - nawet nie myśl. Generalnie - wpłynięcie na wody terytorialne = żegluj najkrótszą drogą do portu odpraw.
Chorwacja - wypłynięcie - Tylko port wyjścia! Odprawa celno-graniczna i konieczność natychmiastowego udania się najkrótsza drogą poza chorwackie wody terytorialne.
Słowenia - wpłynięcie - normalna przyjemna odprawa graniczna (wpłynięcie do Schengen)

(informacje przedcovidowe - kwiecień 2019)

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************



Za ten post autor Wojtek Bartoszyński otrzymał podziękowanie od: Maar
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 07:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 gru 2012, o 16:48
Posty: 4460
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował : 757
Otrzymał podziękowań: 1527
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Ważne: Włochom Twoja odprawa przy wypłynięciu nie jest do szczęścia potrzebna. Ale papier z niej jest potrzebny Tobie (czyli Chorwatom). Nie daj się zwieść: "a jak chcecie to płyńcie, odprawy nie trzeba" nawet z ust (leniwego) funkcjonariusza... :roll:

_________________

***********************************************
* Gdyby wszyscy byli bogaci nikt nie chciałby wiosłować *
***********************************************


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 09:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sie 2009, o 15:04
Posty: 14323
Lokalizacja: Stara Praga
Podziękował : 606
Otrzymał podziękowań: 5396
Gdybyś siem pchał do Italiańców, to sprawdź polisę OC jachtu. Od kilku lat wszystkie statki (z sasanką włącznie) muszą mieć OC na co najmniej 5 (albo 6, nie pamiętam) milionów Euro.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Zbierajewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 13:52 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17297
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2167
Otrzymał podziękowań: 3585
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Zbieraj napisał(a):
Gdybyś siem pchał do Italiańców, to sprawdź polisę OC jachtu. Od kilku lat wszystkie statki (z sasanką włącznie) muszą mieć OC na co najmniej 5 (albo 6, nie pamiętam) milionów Euro.
Wiem i przy wyborze jachtu o to trzeba pytać - w moim imieniu pytała Malina, więc zakładam, że polisa będzie.

BTW Malinka u nasz na forumie się nie ogłasza a powinna.

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 15:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Wojtek Bartoszyński napisał(a):
(...)
Chorwacja - wpłynięcie. Tylko port wejścia! Odprawa graniczno-celna. Po to potrzebny papier z Włoch. UWAGA: Broń Boże zatrzymać się przy innym pomoście niż odprawowo-granicznym. Nawet pomost oddalony o 10 m = kara (nielegalne przekroczenie granicy). O stanięciu gdziekolwiek na terenie Chorwacji przed odprawą - nawet nie myśl. (....)


jak mnie rozczula przypomnienie "formalności" granicznych na Islandii...
Po dłuższej chwili (jakieś 2 godziny...) przekonałam kogoś, że chcielibyśmy się odprawić. No bo weszliśmy po tygodniu na oceanie. Znaczy, przekonałam celników, policja mnie olała. Dość ciekawie te formalności wyglądały, bo prawie cała załoga już poszukiwała pryszniców. A kto zna Akureyri to wie, że najbliższe są z drugiej strony miasta, na basenie i kempingu. Moglibyśmy przemycić cało stado uchodźców lub kompanię wojska, nikt by nie zauważył bo staliśmy zasadniczo przy miejskim deptaku. Co prawda nagły wzrost liczby ludności Akureyri o jakiś 1 promil mógłby zostać zauważony ale podejrzewam, że zostałby kompletnie zignorowany, tak jak i nasze przybycie. Aha, ja ledwo zdążyłam z powrotem na jacht zanim celnicy się pojawili, bo szukałam przejściówki do gazu i butli. Było piątkowe popołudnie, przecież nie będziemy ryzykować braku kuchni przez cały weekend!

Jak czytam takie rzeczy jak o Chorwacji to uznaję (po raz kolejny zresztą) że im dalej od Europy, tym lepiej. Przynajmniej na psychikę, ludzie mają odpowiedni zestaw priorytetów :)

ps. celnicy okazali się równie nie zainteresowani ilością (zdecydowanie powyżej limitów) alkoholu na jachcie. Zerknęli tylko na otwartą whisky na półce i stwierdzili, że nie będą zadawać głupich pytań. W końcu jest weekend.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 17:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2011, o 18:24
Posty: 3405
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 256
Otrzymał podziękowań: 1141
Uprawnienia żeglarskie: galernik
Moniia napisał(a):
Jak czytam takie rzeczy jak o Chorwacji to uznaję (po raz kolejny zresztą) że im dalej od Europy, tym lepiej. Przynajmniej na psychikę, ludzie mają odpowiedni zestaw priorytetów :)

ps. celnicy okazali się równie nie zainteresowani ilością (zdecydowanie powyżej limitów) alkoholu na jachcie. Zerknęli tylko na otwartą whisky na półce i stwierdzili, że nie będą zadawać głupich pytań. W końcu jest weekend.


Celnicy? Na jachcie? No rzeczywiście okropna ta Chorwacja :) :) Kilkadziesiąt odpraw granicznych Chorwacja/Wĺochy, Chorwacja/Słowenia, Chorwacja/ Czarnogóra i NIGDY nie miałem na jachcie nikogo. Do Wenecji w zeszłym roku wybrałem siè dwa razy, policjanta na ovzy nie widziałem. W Chorwacji po powrocie luzik. Zerkajà jedynie na monitoring vzy stoi się przy kei odprawowej. W Montenegro jestem teraz milo sympatycznie (byle nie w Zelenice) mam wtażenie jakbym byĺ w hotelu, a kapitanija, policja to zabiegajacy o zadowolenie klienta stewardzi. Celnicy na jachcie? Fuj ;) ;)?

_________________
Tomek Sosin - +48 724 334 721
... jakby było lepiej - to by sie nie dało wytrzymać!



Za ten post autor Sajmon otrzymał podziękowanie od: Moniia
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 8 wrz 2021, o 18:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 cze 2009, o 16:22
Posty: 8653
Lokalizacja: sv Nimrod, Newhaven, UK
Podziękował : 3578
Otrzymał podziękowań: 2362
Uprawnienia żeglarskie: Sternik morski (no wymieniłam w końcu..)
Sajmon napisał(a):
Celnicy na jachcie? Fuj ;) ;)?


Po dwóch godzinach mojego nalegania. Głównie dlatego, że nie ja jacht z Islandii zabierałam, więc wolałam, aby było wszystko tip top.

_________________
Pozdrawiam, Monika Matis
http://www.facebook.com/theseanation

My recent thought:
"...pessimist moans about breakdowns, optimist expects it won't break; realist makes it easy to fix..." :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL