Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 16 kwi 2024, o 07:46




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 sie 2010, o 13:59 

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 10:51
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie mam
Marzę o tym żeby w następnym roku pożeglować w Chorwacji, zobaczyłem jednak ceny i są zdecydowanie droższe niż tu w Polsce ale i jachty dużo ładniejsze :-) Przynajmniej te co widziałem na zdjęciu. Mam zatem kilka pytań:
1. W jakim mieście polecacie czarterować jacht?
2. Skąd dokąd można sobie popłynąć? Jaki jest ciekawy szlak? ( np. mając tydzień czasu)
3. Czy dużo teniej jest żeglować np. w maju lub we wrześniu? Bo w tych miesiącach chyba i tak tam jest gorąco?
4. Czy dla średniozaawansowanych żeglarzy nie będzie trudno żeglować po Adriatyku?
5. Czy ważny tam jest polski patent na żeglarza?
6. Może macie jakieś parametry na dobre firmy czarterujące jachty (no i tanio), strony www itp.?
7. Mniej więcej ile wyniesie koszt/osobę tygodniowego rejsu w Chorwacji (transport własnym samochodem, czarter jachtu, wyżywienie)? Zmieści się w 1.000 zł?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 14:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Przemko2010 napisał(a):
1. W jakim mieście polecacie czarterować jacht?

To zależy gdzie chcesz pływać.
Przemko2010 napisał(a):
2. Skąd dokąd można sobie popłynąć? Jaki jest ciekawy szlak? ( np. mając tydzień czasu)

Jak wyżej. Ja preferuję Dalmację. Np z Kasteli koło Splitu i Vis, Korcula, Lastowo, Hwar, ew Dubrownik.
Przemko2010 napisał(a):
3. Czy dużo teniej jest żeglować np. w maju lub we wrześniu? Bo w tych miesiącach chyba i tak tam jest gorąco?

Sporo tańsze są czartery i na ogół jest wiatr, którego na ogół nie ma latem. Z tym gorącem to jest różnie. Może być też zimno i padać.
Przemko2010 napisał(a):
4. Czy dla średniozaawansowanych żeglarzy nie będzie trudno żeglować po Adriatyku?

Generalnie nie, ale to jednak morze.
Przemko2010 napisał(a):
5. Czy ważny tam jest polski patent na żeglarza?

Generalnie potrzebny jest sternik plus SRC
Przemko2010 napisał(a):
6. Może macie jakieś parametry na dobre firmy czarterujące jachty (no i tanio), strony www itp

Tanie i dobre to sprzeczność. Czarterować należy za pośrednictwem polskiej agancji. Moja to http://www.otagoyacht.pl/
Przemko2010 napisał(a):
czarter jachtu, wyżywienie)? Zmieści się w 1.000 zł?

Zapomniałeś o portach, a te w Chorwacji są drogie. Do 100 euro jacht/noc. Za 1000 zł osoba będzie bardzo trudno. Obejrzyj cenniki jachtów na stronie, którą podałem.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak



Za ten post autor Cape otrzymał podziękowanie od: Przemko2010
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 18:20 

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 10:51
Posty: 28
Podziękował : 1
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie mam
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. A czy można tam "na dziko" cumować? Gdzieś na pustkowiu :-) Ale to i tak chyba nic z tego, bo jest tylko patent żeglarza :-(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 18:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Można stać na kotwicy, prawie zawsze za darmo. Patent żeglarza być może przejdzie, ale brak SRC raczej nie.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 18:30 

Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 14:20
Posty: 1534
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 50
Otrzymał podziękowań: 28
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Polskie SRC czy angielskie?;)

_________________
http://rejsy.org.pl/
Ze względu na cenzurowanie forum i promowanie niesportowych zachowań od 04.08.2011,brak zainteresowania forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 18:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Leszczyna napisał(a):
Polskie SRC czy angielskie?;)

Nie ma polskiego,angielskiego czy chorwackiego SRC. Jest jedno wydane na podstawie Resolution 343 Radio Regulations.
Tu cennik jachtów AC tą firmę można spokojnie polecić.
http://www.otagoyacht.pl/glowna.php?pag ... &armator=1
Ceny atrakcyjne. Przemko, najlepiej poszukaj sternika z SRC, który potrafi manewrować jachtem z silnikiem stacjonarnym i płyńcie.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 19:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 11:06
Posty: 471
Podziękował : 17
Otrzymał podziękowań: 58
Uprawnienia żeglarskie: st.j
cape napisał(a):
Można stać na kotwicy, prawie zawsze za darmo. Patent żeglarza być może przejdzie, ale brak SRC raczej nie.

przejdzie, ponizej wyciąg z chorwackiego Rozporządzenia w sprawie uznawania patentów.
Niekoniecznie SRC uznają Swiadectwo operatora VHF .
DRŽAVA/
STATE
IZDAJE/
ISSUED BY
ISPRAVA/
CERTIFICATE
OVLAŠTENJA /
COMPETENCE
14.
Poljska
Polski związek zeglarski
Zeglarz jachtowy
ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati
-brodicama za osobne potrebe
-brodicama koje se iznajmljuju bez posade
u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske do jedne nautičke milje od obale kopna ili otoka uz uvjet posjedovanja odgovarajućeg domaćeg ili stranog uvjerenja za obavljanje poslova radijske službe ako brodica ili jahta ima ugrađenu radio-telefonsku VHF postaju ili GMDSS-VHF postaju
15.
Poljska
Polski związek zeglarski
Sternik jachtowy
ovlaštene su upravljati odnosno zapovijedati
-brodicama za osobne potrebe,
-brodicama koje se iznajmljuju bez posade,
-jahtama za osobne potrebe do 30 BT,

jest oczywiście mors i kapitan.

_________________
Pozdrawiam
Zbigniew Klimczak
http://www.przewodnikzeglarski.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 19:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2010, o 11:06
Posty: 471
Podziękował : 17
Otrzymał podziękowań: 58
Uprawnienia żeglarskie: st.j
cape napisał(a):
Można stać na kotwicy, prawie zawsze za darmo. Patent żeglarza być może przejdzie, ale brak SRC raczej nie.

Na kotwicy to zawsze ale jest mało takich miejsc w Dalmacji, jaką polecacie... i słusznie, a po drugie czy to bezpieczne dla mniej doświadczonego żeglarza. Ja nie polecam.
cena postoju dla 10 m jachtu w tym roku to 45 euro w marinach ACI. O patencie i SRC pisałem poprzednio.
Aby nie uprawiać reklamy to powiadomiłem mailem, że jest taka książeczka, wypisz, wymaluj dla tych co pierwszy raz. Coś mój wydawca daje plamę z reklamą. Kończę "Cyklady dla żeglarzy "( znowu, tych co pierwszy raz) i chyba go zmienię :)

_________________
Pozdrawiam
Zbigniew Klimczak
http://www.przewodnikzeglarski.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 19:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Batiar napisał(a):
Na kotwicy to zawsze ale jest mało takich miejsc w Dalmacji, jaką polecacie...

To zawsze dotyczy bezpłatnie ? Jeśli tak, to nie prawda. A w Dalmacji ( jak poza Dalmacją ) na kotwicę miejsc jest multum.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 20:13 

Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 14:20
Posty: 1534
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 50
Otrzymał podziękowań: 28
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Jeżeli robimy rejs składkowy,to po ile euro należy zbierac(dziennie od osoby),w przypadku gdy kupujemy cały prowiant na miejscu?

Ewentualnie,jeżeli jedziemy własnym samochodem,co koniecznie trzeba kupic w Polsce a co warto na miejscu?

_________________
http://rejsy.org.pl/
Ze względu na cenzurowanie forum i promowanie niesportowych zachowań od 04.08.2011,brak zainteresowania forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 20:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17297
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2167
Otrzymał podziękowań: 3585
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Batiar napisał(a):
przejdzie, ponizej wyciąg z chorwackiego Rozporządzenia w sprawie uznawania patentów
W Chorwacji temat uprawnień jest cały czas "na tapecie" ichniego ministerstwa morza, ruchu i infrastruktury.
Aktualne wymagania (po angielsku) są tu: Zagraniczne patenty uznawane w Chorwacji

[EDIT] Coś mi się źle popatrzyło w tym RYA YO :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 20:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Żarcie w Cro jest generalnie droższe niż w Polsce, więc warto je zabrać z Polski. Co do składki, trudno to określić. Za porty w tym roku płaciłem na Visie 520 kuna, na Korculi i Palmizanie 630 kuna. Lastowo 340 kuna. Jacht 14 m 9 osób. Kotwica prawie zawsze gratis. Boja lub morlajna przy knajpie też gratis, ale trzeba do tej knajpy iść na kolację. Małe porty często gratis jesienią.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 20:50 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Leszczyna napisał(a):
Jeżeli robimy rejs składkowy,to po ile euro należy zbierac(dziennie od osoby),w przypadku gdy kupujemy cały prowiant na miejscu?

Trudne pytanie...
Ile jecie? Jakie są preferencje? Byle jak - czy smakołyki?
Kasa okrętowa to także opłaty - kaucja lub jej ubezpieczenie, klimatyczne, postoje w portach, paliwo na koniec, sprzątanie jachtu...Wino do obiadu czy więcej?
Myślę, że na tydzien pływania trzeba by było nie mniej niż 150 - 180 euro. Chorwacja jest droga.

Cytuj:
Ewentualnie,jeżeli jedziemy własnym samochodem,co koniecznie trzeba kupic w Polsce a co warto na miejscu?

Wszystko warto w Polsce!
Dla przykładu: chleb/bułka bagietka kosztuje 8 - 10 kun, a 1 e = 7 kun, czyli w granicach 4 zł. Piwo w puszce, w sklepie - tyle samo.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 21:03 

Dołączył(a): 12 kwi 2009, o 14:20
Posty: 1534
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 50
Otrzymał podziękowań: 28
Uprawnienia żeglarskie: jsm
Ok .Zakładam,ze mamy wynajęty jacht i przywiezione jedzenie z Polski.
Będziemy kupowac owoce morza ,warzywa,lokalne wino :),każda nocna w porcie-bo wypada pozwiedzac tawerny;) i okolicę.
Ile w takim razie przeznaczy na kasę rejsową? tj paliwo,porty,wymienione miejscowe specjały?
Znajomi baardzo naciskają na "rodzinny wypad",ale muszę wiedziec ile to moze kosztac:).7-10dni

_________________
http://rejsy.org.pl/
Ze względu na cenzurowanie forum i promowanie niesportowych zachowań od 04.08.2011,brak zainteresowania forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 21:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Leszczyna napisał(a):
Będziemy kupowac owoce morza

??? Owoce morza to mozesz kupować na Islandii, a nie w Chorwacji. W restauracji kalmary (warto) z grila (lignie na żaru) to 80/100 kuna. Ryby hmm, 200/400 kuna kg ryby surowej. Ale mięso z grila już dużo lepiej ca 80 kuna. Piwo 25 kuna. Jedź do Grecji, lepiej i taniej

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 21:21 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Opłata portowa zależy od długości jachtu - możesz zapłacić więc różnie. Drogie są mariny ACI - za to masz tam wszystko.
Kolacja w knajpie: na 2 osoby - kalmary, sałatka z osmiornicy, dwa piwa/wino (droższe z reguły) zapłacisz 20 - 30 euro, zalezy gdzie jesz. Proste konoby mają taniej.

Pomidory, owoce - to z reguły 1 - 1.50 euro.
Wino w pięciolitrowej butelce kosztuje z 5 euro, butelkowe jest droższe, czasem bardzo drogie.
Najlepiej wejdź sobie na str. sieci sklepów Konzum i popatrz na ceny.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 21:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sie 2010, o 11:32
Posty: 14003
Lokalizacja: Miasto 178 Mm na południe od Bornholmu
Podziękował : 1930
Otrzymał podziękowań: 2010
Uprawnienia żeglarskie: Kurde, no, brzydzę się sobą ale mam.
Z domu należy zabrać: konserwy mięsne, gotowe potrawy typu pulpety, fasolki po bretońsku niepsujące i.t.p.
Ogólnie wszystko co mięsne, rybne i nabiałowe - bo w Chorwacji ceny tegoż przyprawiają o zawrót głowy...
Można też kasze , ryż , cukier , herbatę, kawę, przyprawy, słodycze. Ja miałem nawet 10 kg woreczek ziemniaków.
Kupować na miejscu owoce, warzywa, napoje chłodzące i pieczywo .
Piwo - kosztuje porównywalnie do polskiego (są dwa gatunki najbardziej popularne : Karlovacko i Ożujsko). Mocne alkohole w rozsądnych cenach kupisz w każdym gospodarstwie domowym. Polecam gruszewnicę (rakiję z gruszek). Czy jest z gruszek czy zaprawiana sokiem gruszkowym - to szczegół. Ale smaczna.
Wina do wyboru podobnie jak rakija - praktycznie w każdym podwórku.
Dobrze spytać miejscowych/znajomych gdzie warto kupować alkohol. Bo rakija -rakiji nie równa.
W firmie stoi od lata 2008 r. do tej chwili 1,5 l rakiji przywiezionej z Sukosan, i nikt nie ma tyle samozaparcia żeby ją zniszczyć :lol:

_________________
Konsul 37 "Don Kichot"
POL 0001WR
MMSI 261037650
www.jachtdonkichot.pl


A po nocy nadchodzi dzień... I niech już tak zostanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 30 sie 2010, o 22:17 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2007, o 12:00
Posty: 4740
Podziękował : 162
Otrzymał podziękowań: 321
Uprawnienia żeglarskie: -)
Gin w Chorwacji jest zdatny do picia, a gin&tonic całkiem ok. Rum katastrofa. My kupowaliśmy tylko gin.

pozdrowienia

*****

ps. Gin w całkiem znośnej cenie, a nawet jak na Chorwację to niskiej cenie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 4 lis 2010, o 15:58 

Dołączył(a): 4 lis 2010, o 15:41
Posty: 1
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: nie podano
Cape napisał(a):
Przemko2010 napisał(a):
Przemko2010 napisał(a):
6. Może macie jakieś parametry na dobre firmy czarterujące jachty (no i tanio), strony www itp

Tanie i dobre to sprzeczność. Czarterować należy za pośrednictwem polskiej agancji. Moja to http://www.otagoyacht.pl/


Zgadam się z Cape. Ja polecam czarter Chorwacja firmy blue-sails. Co prawda ceny dosyć wysokie, ale za to świetna obsługa, jestem bardzo zadowolona.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2010, o 21:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3237
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 333
Otrzymał podziękowań: 969
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
Byłem we wrzesniu w Chorwacji po dwuletniej przerwie. Jestem zdegustowany. Ceny poszły mocno w górę i to w zasadzie wszystkie. Mariny, knajpy, jedzenie. Uwazam, że Chorwaci już przegieli i niedługo obudzą się z reką w nocniku.
Kilka lat temu stałem Bavarką 50 w marinie ACI Palmizana za mniej niz 400 kuna. W tym roku za Gibsea 51 zapłaciliśmy 630 kn. W ACI w Dubrowniku staliśmy za prawie 800 kn.
Kilka lat temu za rybną wyzerkę w konobie z kilkoma literkami wina płaciliśmy 800 - 1000 kuna za 10 osób. Teraz zapłaciliśmy ponad 600 kuna za 3 osoby. Mnie osobiście pazerność Chorwatów zaczyna przeszkadzać.

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2010, o 21:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
Mariusz Główka napisał(a):
w marinie ACI Palmizana

Bardzo lubię to miejsce. Byłem tam latem, cena za marinę 700 kuna (14 m), a ceny w knajpce ACI przypominają hotel Ritz, ceny, bo nie jakość.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 5 lis 2010, o 21:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 mar 2009, o 18:57
Posty: 3237
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 333
Otrzymał podziękowań: 969
Uprawnienia żeglarskie: RYA/MCA Yachtmaster Ocean
Ja też lubię Palmiżanę. Miejsce jest urocze. Ale cenami walą po rogach :D

_________________
Jedni mówią po to, żeby mówić, a inni po to, żeby powiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ultimus i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL