Forum Żeglarskie

Zarejestruj | Zaloguj

Teraz jest 19 kwi 2024, o 07:34




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lis 2010, o 08:29 

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 07:58
Posty: 2
Podziękował : 2
Otrzymał podziękowań: 0
Uprawnienia żeglarskie: sternik morski
Witam, W zeszłym roku prowadziłem jacht po wyspach Dodecanezu. Tak spodobał mi się ten akwen że chcę powtórzyć rejs z zawinięciem do portów Bodrum i Marmaris w Turcji.
Czy ktoś zna procedury związane z odprawa jachtu , gdzie i kto to załatwia oraz ile to kosztuje.?
Czy jest mozliwość po odprawie w Grecji i wpłynięciu na wody terytorialne Turcji w między czasie zacumować na wyspie Greckiej , w porcie który nie jest portem wyjścia ?
Ahoj
Wojtek G


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 08:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2008, o 20:15
Posty: 7584
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 452
Otrzymał podziękowań: 942
Uprawnienia żeglarskie: wystarczające
wojtek1960 napisał(a):
Czy ktoś zna procedury związane z odprawa jachtu , gdzie i kto to załatwia oraz ile to kosztuje.?

Procedury sa upierdliwe i kosztują sporo. Trzeba wziąść agenta.
wojtek1960 napisał(a):
Czy jest mozliwość po odprawie w Grecji i wpłynięciu na wody terytorialne Turcji w między czasie zacumować na wyspie Greckiej , w porcie który nie jest portem wyjścia ?

Możliwe jest, ale jak Cię dopadną, to masz duży kłopot.

_________________
Żeglarstwo polega na tym, że pływając całe życie i będąc starym i schorowanym człowiekiem, nigdzie nie dopłynąć.
Krzysztof Chałupczak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 09:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, o 17:28
Posty: 2013
Lokalizacja: Meksyk
Podziękował : 773
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Cape napisał(a):
Procedury sa upierdliwe i kosztują sporo. Trzeba wziąść agenta.

Tak dokładnie jest.
Każde wejście i wyjście z Turcji musi być poprzedzone odprawą. W dużych portach, marinach, odpraw dokonują agenci, Średnia cena za usługę to 50 euro (plus koszt wiz i opłat urzędowych). Wizy są wielokrotne, więc ten wydatek (15 euro/os) pojawi się tylko raz. Transit log (opłata 30 euro) wystarcza na trzy rejsy, więc wydatek również pojawi się tylko raz. Opłata za agenta pojawi się jednak za każdym wjazdem i wyjazdem, czyli dwa razy owocuje czterema opłatami = ok. 200 euro, sam oceń czy to dużo.
Z pływaniem jachtem pod obcą banderą (np. grecką) w Turcji wiąże się jednak z innym zagrożeniem w rejonach które chcesz odwiedzić jest wprowadzony obowiązek posiadania Blue Card (75 euro wydanie), ale co ważniejsze aby otrzymać taką kartę jacht musi być wyposażony w zbiornik czarnej i szarej wody. Przy greckim czarterze jest to praktycznie nie do uzyskania. Możesz więc spotkać się z odmową pozwolenia na pływanie po wodach tureckich.
Kolejny negatywny aspekt odpraw, to chimeryczność agentów. Najczęściej to oni mówią kiedy będziesz miał papiery gotowe i często jest to następny dzień, co powoduje przymusowy postój na zwiedzanie. W krótkim kilkudniowym rejsie to może stanowić problem.
Moja rada:
Pływać w Turcji należy jachtami czarterowanymi w Turcji. Problemy maleją do praktycznie zera. Firma czarterująca zazwyczaj zajmuje się papierologią. Przy rezerwacji czarteru należy upewnić się jak będą wyglądać te sprawy. Blue Card wydawany jest dla jachtu, pozostaje jednak obowiązkowe opróżnianie zbiorników w wyznaczonych punktach, co oczywiście kosztuje (ok. 20 euro).

_________________
Marek (dawniej Jeanneau - wszystko się kiedyś kończy)
Czas ruszać. www.newkate.com



Za ten post autor -O- otrzymał podziękowanie od: wojtek1960
Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 12:50 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
A jak wygląda sprawa gdyby się chciało wyczarterowanym jachtem z Turecką flagą pójść do Grecji? Czy w ogóle jest to możliwe?

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 13:23 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, o 17:28
Posty: 2013
Lokalizacja: Meksyk
Podziękował : 773
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Możliwe oczywiście jest, ale nie znaczy to będzie łatwiej.
Każdy jacht (nawet pływający pod banderą kraju UE), jest zobowiązany do odprawy i uzyskania greckiego transit logu (35 euro). Bezwzględny obowiązek dla każdego jachtu obcej bandery. Jest to utrudnienie niespotykane w innych krajach UE. Teoretycznie każdy jacht obcej bandery powinien odprawiać się w każdym porcie. Ja robiłem to tylko wówczas gdy mnie do tego zobowiązano. Częściej się to zdarza na wyspach położonych bliżej Turcji. Obce jachty są bardziej obserwowane.
Powracając do pytania.
Jacht wyczarterowany w Turcji przed opuszczeniem wód tureckich powinien się odprawić w Turcji, a po przybyciu do Grecji zgłosić przyjazd (cło, transit log, policja itd.). Opuszczając Grecję nie można pominąć (niestety) odprawy greckiej, gdyż Turcy będą żądać clearence z kraju przybycia.

Organizując rejsy jachtami czarterowanymi należy unikać takich sytuacji.
Ja pływałem tam własnym jachtem więc nie miałem wyboru i wielokrotnie odprawiałem się pomiędzy wieloma krajami Bliskiego Wschodu. Nauczyłem się też wielu sposobów na ułatwianie sobie życia w tamtych krajach. Ale nie wszystkie są zgodne z prawem, więc nie mogę o nich pisać na forum.

_________________
Marek (dawniej Jeanneau - wszystko się kiedyś kończy)
Czas ruszać. www.newkate.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 13:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2006, o 11:31
Posty: 17300
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 2168
Otrzymał podziękowań: 3591
Uprawnienia żeglarskie: ***** ***
Jeanneau napisał(a):
Możliwe oczywiście jest, ale nie znaczy to będzie łatwiej.
Chodziło mi w pytaniu o jakieś szykany związane konkretnie z tym, że łódka z "zaprzyjaźnionej" Turcji jest :-) Czy oni jakoś tureckie jachty inaczej traktują?

Cytuj:
Teoretycznie każdy jacht obcej bandery powinien odprawiać się w każdym porcie.
Teoretycznie w Polsce i w całej UE jest tak samo ;-) Granica morska jest granicą zewnętrzną strefy Schengen, wszak.


Cytuj:
Nauczyłem się też wielu sposobów na ułatwianie sobie życia w tamtych krajach. Ale nie wszystkie są zgodne z prawem, więc nie mogę o nich pisać na forum.
Jak to nie możesz?! Możesz a nawet musisz! :-) :-)
Nie bądź świnia i nie daj się prosić :-)

_________________
Pozdrawiam,
Marek Grzywa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 14:49 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 22:07
Posty: 3015
Podziękował : 66
Otrzymał podziękowań: 451
Uprawnienia żeglarskie: Jachtowy Sternik Mazurski
Jeanneau napisał(a):
Nauczyłem się też wielu sposobów na ułatwianie sobie życia w tamtych krajach. Ale nie wszystkie są zgodne z prawem, więc nie mogę o nich pisać na forum.

Nauczyłeś się, ale nie stosowałeś, przecież to jasne. Słyszałeś za to że niektórzy to robią tak...
Ja bym też chętnie przeczytał.

_________________
Olek Kwaśniewski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 14:53 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, o 17:28
Posty: 2013
Lokalizacja: Meksyk
Podziękował : 773
Otrzymał podziękowań: 1532
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Maar napisał(a):
Chodziło mi w pytaniu o jakieś szykany związane konkretnie z tym, że łódka z "zaprzyjaźnionej" Turcji jest Czy oni jakoś tureckie jachty inaczej traktują?

Grecy nie traktują Turków inaczej. Odnoszę wrażenie, że to Turcy w Grecji czują się bardziej swobodnie, niż oczekiwałoby się od gościa. Widziałem kilka zdarzeń mogących uzasadnić takie twierdzenie, ale jedno dotyczyło mnie bezpośrednio.
Zdarzenie miało miejsce na Kosie w porcie. Po południu wpłynął turecki jacht (ok 20m) rzucił kotwicę i położył łańcuch na łańcuchach kilku stojących jachtów, w tym na moim. Ponieważ zamierzałem wyjść w morze wieczorem, zwróciłem im uwagę, że unieruchamiają mnie. Turek zapewnił mnie, że podniosą kotwicę jak będę chciał wyjść. Gdy domagałem się wypuszczenia mnie, nikt nie wiedział gdzie jest kapitan. Stałem do rana.
Turcy natomiast potrafią okazywać w porcie szorstkość do bandery greckiej. Słyszałem zapewnienia żeglarzy, że więcej tam nie popłyną. Grek opowiadał mi, że w porcie nie odebrano od niego cumy, bo zapomniał powiesić turecką bandurkę pod salingiem, a stan morza był 7B.
Takie opowieści coś tam oddają, ale prawda jest taka, że nie istnieje nic takiego co można by nazwać wrogością systemową. To i owo się zdarza. Grecy na wyspach bliżej Turcji, robią całkiem niezłe interesy.
Maar napisał(a):
Granica morska jest granicą zewnętrzną strefy Schengen, wszak.

Jest. Miałem jednak na myśli grecki wymysł - transit log dla obywateli UE i jachtów bandery UE.
Maar napisał(a):
Możesz a nawet musisz!

Napiszę jak radziłem sobie w Turcji. Inne kraje to inne historie.
Gdybym płynął z Turcji do Grecji nie odprawiłbym się w Turcji. Gdyby Grecy mnie gdzieś zaprosili do odprawy to bym się odprawił. Po powrocie do Turcji pływałbym tak jak bym nigdy nie opuścił wód tureckich. Takiej rady udzielił mi kiedyś Turek na Boat Show w Londynie. Prawda jest taka, że tylko obsługa dużych portów i marin pilnuje odpraw. Chodzi o to, że agenci czekają na robotę (i kasę). W małych porcikach i marinach położonych na uboczu (znam takich mnóstwo), nikt nie pyta o odprawę, bo i agentów tam nie ma, nawet gdy jest to entry port. W razie gdyby jednak zjawił się mundurowy, to należy być gotowym do odprawy (ja takiej sytuacji nie miałem).
Wielokrotnie wpływałem do Turcji w ubiegłym roku i w tym, ale odprawiałem się średnio co drugi raz. Ważne jest żeby odprawić się wyjazdowo, gdyby ktoś planował podróż dalej na Bliski Wschód. Clearence z Turcji będzie najważniejszym dokumentem w każdym innym kraju w tym rejonie (Cypr, Syria, Liban o Izraelu nie wspominając).

Muszę jednak przypomnieć, że Blue Card w Turcji może spowodować zmianę tej sytuacji i jachty mogą być kontrolowane. Bezpiecznie będzie poza obszarem obowiązywania programu (Bodrum do Fethiye).

Olek napisał(a):
Nauczyłeś się, ale nie stosowałeś, przecież to jasne.

To nie prawda. Piszę o własnych doświadczeniach.

*****

Jeanneau napisał(a):

Olek napisał(a):
Nauczyłeś się, ale nie stosowałeś, przecież to jasne.

To nie prawda. Piszę o własnych doświadczeniach.

Jak mi nie mrugniesz :wink:
To mogę nie załapać - jak zauważyłeś.
Rzadko, ale jednak zdarza mi się.

_________________
Marek (dawniej Jeanneau - wszystko się kiedyś kończy)
Czas ruszać. www.newkate.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: 1 lis 2010, o 23:31 

Dołączył(a): 12 kwi 2010, o 22:02
Posty: 911
Podziękował : 261
Otrzymał podziękowań: 325
Uprawnienia żeglarskie: nie posiadam
Jeanneau napisał(a):
Pływać w Turcji należy jachtami czarterowanymi w Turcji.

I to jest najlepsze wyjście.

W maju czarterowaliśmy jacht na Rodos, z zamiarem wejścia do Bodrum i innych portów tureckich.
Same schody i zaporowe kwoty dla jachtów greckich.
Grecy wspominali nawet, aby dać sobie spokój i wejść bez odpraw.
O Blue Card nie było mowy.

_________________
Pozdrawiam - Maryla
http://www.emerytnafali.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
[ Index Sitemap ]
Łódź motorowa | Frezowanie modeli 3D | Stocznia jachtowa | Nexo yachts | Łodzie wędkarskie Barti | Szkolenia żeglarskie i rejsy NATANGO
Olej do drewna | SAJ | Wypadki jachtów | Marek Tereszewski dookoła świata | Projektowanie graficzne


Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment serwisu "forum.zegluj.net" ani jego archiwum
nie może być wykorzystany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody właściciela forum.żegluj.net
Copyright © by forum.żegluj.net


Nasze forum wykorzystuje ciasteczka do przechowywania informacji o logowaniu. Ciasteczka umożliwiają automatyczne zalogowanie.
Jeżeli nie chcesz korzystać z cookies, wyłącz je w swojej przeglądarce.



POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL